PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hızlı gittikten sonra normal seyrimize döndüğümüzde yakıt tüketimi

balabancagri
10/07/2017, 15:25
arkadaşlar merhaba. 2012 75bg dizel puntom ile normalde 2000d/d da 90km hız ile 3.2lt yakıt tüketimiyle yol yapıyorum. arasıra 3bin devirlere çıkıp 150km hıza ulaşıyorum. tabi bu sırada yakıt tüketimi 8lt falan oluyor. birkaç km sonra normal 2bin devir ile 90km hıza düşüyorum fakat 3.2lt olması gereken yakıt tüketimi 6lt civarlarında dolaşıyor 6-10 km kadar. 10km sonra yakıt tüketimi normal seyrine dönüyor. buradaki sorun nedir arkadaşlar? yol bilgisayarı sonradan mı kendine geliyor? kendine gelmesi için 10km yol yapmak bir sorun bence. ve yüksek hızdan sonra normal seyrime döndüğümde performans düşüklüğü hissediyorum. sizce sorun nedir?

edll
10/07/2017, 15:59
menüyü sıfırlayıp bunu başlarda deniyorsanız bu normal zaten. ilk yola çıkışınızdaki 3.2 ortalama birden 8 lere 9 lara çıkabilir ancak düşüş biraz yavaş olur. bunu 200-300 km yapıp denerseniz daha gerçek veri alırsınız. sisteminiz normal görünüyor sorun edecek bir şey yok.

balabancagri
10/07/2017, 16:54
hocam ayrıntılı anlatayım. şehir merkezinden yola çıktım 15 km falan gittim. motor sıcak. yaklaşık bir 4 km kadar 150 160 km hızla ilerledim. tabi o sırada yakıt tüketimine bakıyorum haliyle yüksek. ayağımı gaz pedalından çektim araç 90 km hıza düştü. sonrasında 2bin devire 90 kmye sabitledim aracımı anlık tüketim 3.2lt olması gereken yerde 6.6lt falan yazıyor. ve bu durum en az 5km sakin şekilde yol gittikten sonra düzeliyor. ayrıca eğer ışıkta durduysam ve tekrar kalkıyorsam araç çok fazla hantallaşıyor bu süre zarfında

edll
10/07/2017, 16:58
anlık tüketim ise bunda bir gariplik var. benim dediğim anlık ortalama tüketim içindi.

stonebridge
10/07/2017, 17:10
Dostum eğimli yol çıkıyorsundur ondan 6 litreleri gösteriyordur. Bu normal fakat düz yolda yada eğim inerken 6 litre gösteriyorsa sorun var demektir. Dediğim şekilde deneyip tekrar yazarmısın. Saygılarımla.

balabancagri
10/07/2017, 17:28
hocam neredeyse hergün sakarya-kocaeli arası git gel yapıyorum. ve artık nerede hangi dereğeri gösterdiğini ezberledim diyebilirim :) düz yolda 3.2lt göstermesi gereken yerde 6küsür lt gösteriyor

aslam0740
10/07/2017, 17:38
arkadaşım sen yanlış yere bakıyor olmayasın bir tane ortama yakıt diğeri anlık yakıt eğer sıfırlayarak çıkış yapıp ortamala yakıttan baktıysan orayaı görmüş olursun, yok ben anlık tüketime baktım diyorsan o zaman yakıt sistyemi içerisinde bakmak lazım. en basitinden enjektörlerden biri veya 2si işiyorsa sen ayağını gazdan çektiğin zaman halen pistonların üstüne yakıt verir. bunu anlamanın en kolay yolu inş aşağı ağagını gazdan çek arkadan beyaz duman geliyormu bak, böyle düter gibi gelir, çünkü mazot yanamamıştır beyaz duman halinde eksozdan çıkar

ahmetsa
11/07/2017, 23:19
Arkadaslar benimde punto 2007 dizel 1.3 90 lik motor enjektorlerde baktirdim bi sorun yok dediler yakıt tüketimi sürekli 6.4 nasıl gidersem.gideyim bi ara 6.3 e düştü ama oda çok önemli değil sizce ne yapmalıyım sorum nedir ne tavsiye edersiniz