PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yaz geldi klima sorunları başladı

SinanTR
03/07/2017, 22:05
Merhaba arkadaşlar,

2015 Mayıs ayında Puntomu aldığım yaz klimamdan çok memnundum. Öyle ki ön cama verdiğimde ön cam buzlanma yapıyordu. 2016 yazı klimayı çalıştırdığımda araba alt devirlerde yığılma yaptığını fark ettim. Klima verimi de düştü. Klimacıya götürüldü, klimacı gazın aşırı basınçlı olduğunu söyledi. Gaz çekilip basıncı ayarlanıp yeniden basılmıştı. Sonrasında eski verimine gelmese de sorunsuzdu. Ama yaz sonuna doğru aynı sorun yine başladı. Ben de klimaya gerek olmadığı için aldırmadım tabi bu yılda yaz başı klimayı açtığımda aynı şekilde yığılmalar başladı. Yine aynı şekilde gazı çekilip yeniden basıldı. Bununla birlikte klimacı klima radyatörüne hafif tazyikli su sıktı, yine yaparsa klima radyatörü değişecek dedi. 1 ay geçmedi bazen yığılıyor ve klima devreye girdikçe motorda homurdanma ve alt devirlerde hissedilir yığılmalar baş gösteriyor.

Biraz uzun oldu ama bu gibi bir sorunla karşılaşan oldu mu? Yardıma ihtiyacım var.

https://image.prntscr.com/image/fIstL1nYTpGmwhs1xUk8PQ.png

Ezeldenberi
03/07/2017, 22:12
Sinan öncelikle attığın başlık çok yerinde olmuş, eline sağlık. Her iki bakımda da aynı ustaya gitti isen! Bence öncelikle ustanı değiştir, yoksa her iki üç ayda bir klima gazı değişip sorun çözülmez. Benim klima çok şükür 5 senedir sorunsuz. Ama kış aylarında buğu için kesin çalıştırırım.
Ayrıca, yeni gaz ve yağ konulmadan tüm dolaşım sistemi çok iyi temizlenmesi şart. Ustam 5 sene önce bahsettiğim temizliği en az iki defa yaptıktan sonra kompresörü bağladı.

Kadyr
03/07/2017, 22:25
Benim klimada cok etkiliyor ama cogu punto kullanicisi muzdarip bu durumdan. Klima performansi acayip etkiliyor. Bende servise arabayi biraktigimda dedim klima hosuma gitmiyor gazi kontrol edilsin. 260 gr gaz cikmis icinde. Aslinda tam kademede baya kullandik malum havalar sicak ama eski araclarima gore kotu idi. Bakalim gaz tamamlaninca fark olacakmi yarin araci teslim alinca anlayacagim

halilimo
03/07/2017, 22:38
Sinan öncelikle attığın başlık çok yerinde olmuş, eline sağlık. Her iki bakımda da aynı ustaya gitti isen! Bence öncelikle ustanı değiştir, yoksa her iki üç ayda bir klima gazı değişip sorun çözülmez. Benim klima çok şükür 5 senedir sorunsuz. Ama kış aylarında buğu için kesin çalıştırırım.
Ayrıca, yeni gaz ve yağ konulmadan tüm dolaşım sistemi çok iyi temizlenmesi şart. Ustam 5 sene önce bahsettiğim temizliği en az iki defa yaptıktan sonra kompresörü bağladı.

Yag nereye konuyor abi benim klimada bu sene ayni durumda motorda homurdanma yapiyor baya eskiden yoktu.

Ezeldenberi
03/07/2017, 22:44
Ölçüm cihazıyla gazla beraber basılıyor. Cihaz ilk dolumda sistemdeki gaz ve yağ miktarını ayarlayıp basıyor.

SinanTR
03/07/2017, 22:44

eyvallah zafer abi facede çok sorun yaşayan punto sahibinin yazılarını okuyorum kimsede bi çözüm bulamıyor tam anlamıyla ama benimki gibi bi sıkıntı yaşayanı pek okumadım

bu yıl ilk gittiğim usta farklı bi ustaydı bostancı sanayide ama net cevap vermedi hemen bi sökelim yoluna gitti bende elletmedim sonrada geçen yıl gittiğim ustaya götürdüm aynen anlattım oda klima radyatörü dedi basıncı ayarlayıp radyatöre su tutup randıman alamazsan getir değişelim dedi bu şekilde yüksek basınç şikayeti yaşamış bi arkadaş varsa tavsiye üzerine gözümü kapayıp söktürücem malum uzun yol yapıcam bayada dolanıcam klima hep açık olacak biraz korkuyorum

SinanTR
03/07/2017, 22:49
Yag nereye konuyor abi benim klimada bu sene ayni durumda motorda homurdanma yapiyor baya eskiden yoktu.

aynen zafer abinin dediği gibi ve benim gördüğüm araca bağladığı cihazın yanına küçük bi kutuda takıyorlar ihtiyaca göre makine ayarlıyor yağı hatta yanılmıyorsam yağ klima radyatörü ve kompresöre gönderiliyor diye biliyorum

SinanTR
03/07/2017, 22:51

abi bizim burda klimacılarda yoğunluk var bu kadar teferruata gireceklerini düşünmüyorum bunu bi daha gittiğimde bi söyleyeceğim bakalım neler olacak :)

volkan1065
03/07/2017, 22:52
Maalesef fıat gurubunun klima komprösörleri gerekli bakım tam yapılmaz ise km ilerledikçe araçta yığılma ses değişikliği ve soğutmama sorunları baş gösteriyor. Klimacılara gittiğinizde adamlar alışmış gazı çek yenile 150 -200 tl CEPTE. Normalde klima bakımı bu değildir. Klima gazı yenileme klima radyatörü temziliği klima kompösösrü temiliği ve yağlanması . kasnak kontrolü soğutma boruları temizliği. Tabi bunları yapan ustayı bırakın servisi bile bulmak zor. Sadece arıza oldumu hadi hop klima komprosorunu değiştirelim.

Tabi birde fıat gurubunun kullandığı komprosör çok güçlü bir komprosör değil. benim hondada 10 dk içinde içerisi buz gibi oluyor rüzgarı göğsumde bile ağrıya neden oluyor ayaklara veriyorum ayaklarım üşüyor. Bu konuda japonları tek geçerim adamlar gerçekten yapmışlar.

Ezeldenberi
03/07/2017, 22:52
Kesinlikle öncelik kaçak kontrolü. Ve temizlik. Gerisi komp sağlam ise, bence soğutmada sorun olmamalı.

Ezeldenberi
03/07/2017, 22:56
Bu mevsim klimacılar için armut piş ağzıma düş! Mevsimi;)
Klima problemleri veya bakımı en geç ilk baharda yaptırmak lazım. Yoksa hem zaman hem maddi kayıp çok fazla olur.

fawori
03/07/2017, 23:31
Klimasi iyi olcaksa ya japon ya alman fiat bu konuda pek basarili degil dandik klima kompreseru vs. Volkan hocama katiliyorum

timbaz
04/07/2017, 00:08
Kompresorumden memnumum
Denso, made in japan ;)
Sanden cikiyormus bazen, o da japon
Baska marka da mi kullaniyorlar acaba..

Ezeldenberi
04/07/2017, 00:21
Made in japon olması çok iyiymiş;)
Araç japon olmasada komprsr japon , hemde çok iyi soğutuyor. Çoğu defa çocuklar fanı 4.kademede kullanmama izin vermiyorlar. ( ADANA )
Bu arada araçta cam filmi yok. Onuda çektigimiz zaman illaki klima çok daha verimli olur.
Sinan film konusunda şanslı o filmli, artissss👍

Tracworld59
04/07/2017, 01:11
Ben gayet memnunum en fazla 3.kademe 4.kademede içerde durulmuyo buz oluyo benim arabadaki komproserde timbaz hocamınkinden herhalde denso made in japan farklı komprosör yoksa cam filmi var o mu etken ondanmı çok soğutuyo benimki acaba

SinanTR
04/07/2017, 13:18
Klimasi iyi olcaksa ya japon ya alman fiat bu konuda pek basarili degil dandik klima kompreseru vs. Volkan hocama katiliyorum

kesinlikle katılıyorum japonlar bu konuda misli misli önde gerçi kardeşimde i20 var oda müthis soğutuyor valla bikaç günde bi ona biniyorum hemen elim klimaya gidiyor bilader ya abi o kadar açma hasta edicen bizi diyor bende dur la benim arabada kanayan yaram zaten diyorum üşümek benimde hakkım :)

SinanTR
04/07/2017, 13:19
Made in japon olması çok iyiymiş;)
Araç japon olmasada komprsr japon , hemde çok iyi soğutuyor. Çoğu defa çocuklar fanı 4.kademede kullanmama izin vermiyorlar. ( ADANA )
Bu arada araçta cam filmi yok. Onuda çektigimiz zaman illaki klima çok daha verimli olur.
Sinan film konusunda şanslı o filmli, artissss👍

abi film olmayaydı da klima adam gibi soğutaydı sen bende daha şanslısın :)

SinanTR
04/07/2017, 13:21
genel itibari ile cevap aradığım sorun şu neden bi zaman sonra basınç artıyor ve araç yığılıyor yoksa soğutması mükemmel olmasada yettiği kadar yetiyor dün ataşehirde 35 derece sıcakta (daha üzerini pek göremeyiz sanırım) gayet yeterli idi fan yarıda çalışmasına rağmen

volkan1065
04/07/2017, 15:16
genel itibari ile cevap aradığım sorun şu neden bi zaman sonra basınç artıyor ve araç yığılıyor yoksa soğutması mükemmel olmasada yettiği kadar yetiyor dün ataşehirde 35 derece sıcakta (daha üzerini pek göremeyiz sanırım) gayet yeterli idi fan yarıda çalışmasına rağmen

Ön soğutma radyatörü yeterli şekilde hava alamadığı ve dışarıdaki havanın sıcaklığı kompröserde basınca neden oluyor. Komprösörde basınç ile daha fazla yük altına girdiği için motoru zorluyor. Örnek biz işyerindeki klimalarda yüksek basınça girdiği zaman ilk olarak biraz gazı alıp dış unıte radyatörü su tutatarak soğumasına yardımcı oluyoruz ve yüksek basınçtan çıkarıyoruz. Yoksa komprösör yüksek basınca girip kitleniyor.

arenas
04/07/2017, 16:06
Aynı sorun bende de var yıllardır.Sinan ,hatta senden gittiğin klimacının adresini de istemiştim.Gittim de adama,gaz doldurdu,radyatörünü yıkadı.Bakım dedi,110₺ mı aldı.Bir süre iyi de soğuttu ama benim dediğim aşırı gürültülü çalışmaya çözüm,çıkma kompresör bulayım sana 1000₺ ya dedi ki o sene sıfır komp 750₺ ya alınıyordu.Bi daha da gitmedim.
Aynı şekilde çekiş te anormal düşüş ve aşırı gürültü ,soğutmama sıkıntılarım devam ediyor.Klimam Denso marka sanırım.
Ayrıca şöyle bişey dikkatimi çekiyor,arkadaşımın Linea gayet sessiz ve çok iyi soğutuyor.Aracı 99binde almıştı şu an 150binde,2008 model.
Hani bizim puntolar İtalyandı?[emoji23][emoji848]

timbaz
04/07/2017, 16:29
Klima konusunda arızalar ciddileştiğinde aşağıda belirttiğim durumları kontrol etmekte fayda vardır. Aşağıdan inceleyebilirsiniz.

RkKry31lk1E

https://uploads.-cdn.com/20170704/4e10a63657a88c5bbd833902a262751e.jpg

https://uploads.-cdn.com/20170704/b99af4d6b4e24eb9e8582197f9219663.jpg

https://uploads.-cdn.com/20170704/4a30a7b98ede0a91dc4f084c49fb174e.jpg

SinanTR
04/07/2017, 18:40
Ön soğutma radyatörü yeterli şekilde hava alamadığı ve dışarıdaki havanın sıcaklığı kompröserde basınca neden oluyor. Komprösörde basınç ile daha fazla yük altına girdiği için motoru zorluyor. Örnek biz işyerindeki klimalarda yüksek basınça girdiği zaman ilk olarak biraz gazı alıp dış unıte radyatörü su tutatarak soğumasına yardımcı oluyoruz ve yüksek basınçtan çıkarıyoruz. Yoksa komprösör yüksek basınca girip kitleniyor.

volkan abi yani bunun normal bi durum olduğunu ve her sene ustaya bi görünmemiz gerektiği şeklinde diyebilirmiyiz

usta gazı ayarladı ve yine bu şekilde bi durum olursa tekrar gel en olmadı klima radyatörünü yenileriz dedi bu şekilde çözüm bulacağımı bilsem kıyıcam paraya radyatörüde hemen değiştireceğim ama çözümsüzlükten korkuyorum şimdi uzun yolada çıkıcam kompresör bu sıkışmanın neticesinde bozulursa bide onla uğraşmak istemiyorum

SinanTR
04/07/2017, 18:45
Aynı sorun bende de var yıllardır.Sinan ,hatta senden gittiğin klimacının adresini de istemiştim.Gittim de adama,gaz doldurdu,radyatörünü yıkadı.Bakım dedi,110₺ mı aldı.Bir süre iyi de soğuttu ama benim dediğim aşırı gürültülü çalışmaya çözüm,çıkma kompresör bulayım sana 1000₺ ya dedi ki o sene sıfır komp 750₺ ya alınıyordu.Bi daha da gitmedim.
Aynı şekilde çekiş te anormal düşüş ve aşırı gürültü ,soğutmama sıkıntılarım devam ediyor.Klimam Denso marka sanırım.
Ayrıca şöyle bişey dikkatimi çekiyor,arkadaşımın Linea gayet sessiz ve çok iyi soğutuyor.Aracı 99binde almıştı şu an 150binde,2008 model.
Hani bizim puntolar İtalyandı?[emoji23][emoji848]

oysaki çok metlenen bi ustadır kendisi ustam tavsiye etti o yine iyi bostancı sanayide bi usta buldum o bundanda fena hemen sökelim dağıtalım falan zor kurtardım paçayı

napıcaz bilmiyorum şuan soğutması da güzel ama bozulacak diye klima sorunu yüzünden bazen elim klimaya gitmiyo camla idare ediyorum

SinanTR
04/07/2017, 18:45
Durum ciddestiginde kontrol etmekte fayda var gibi...

bunu yine gidersem söyleyeceğim ustaya teşekkür ederim

Kadyr
08/07/2017, 09:30
Arkadaslar. Klimasi sesli calisanlar gazini kontrol ettirsin. Serviste klima gazim eksik cikmis. 200 gr kadar eksik. Kacak testi yapilip tamamlamislar. Suan bayagi sesi azaldi ve cekisi eskisi kadar etkilemiyor

volkan1065
08/07/2017, 09:57
Klima radyatörününde periyodik olarak temizliği yapılırsa seste güç düşümüde o kadar azalır.

hakaniko
09/07/2017, 20:52
Selamlar. Benim sorunum biraz daha farklı. 2012 punto easy dizel mevcut. Klimam çok çoğutmuyordu ama öldürmüyordu da. Neyse iş yoğunluğundan servise gidemedim ve antalyaya yola çıkmadan önceki akşam açık bir klimacı bulup uğradım.

220gr civarı gaz çıktı. Gaz alındı tekrar gaz ve yağ basıldı. polen filtresini falan da değiştirdik. bakım falan dedi. Neyse 100 liraya bitirdik.

Ancak sorun şu ki motor çalıştıktan sonra ilk soğutması yine kötü değil. 100 üzerinden 70 alabilir ancak 1-1.5 saat kullandıktan sonra verimde aşırı bir düşüş oluyor. 35 derece bir ortamda motor yaklaşık 120km hız ile civarı 2750devirde giderken bile yetmiyor ortam ısısında yükselme hissettiriyor.

Sizce sorunum neden kaynaklıdır?

Ezeldenberi
10/07/2017, 00:28
Tekrar gaz ölçümü yaptırın, eksik çıkarsa bi yerlerde kaçak olabilir. Basılacak olan gaz ve yağ miktarı orjinal ölçüde konulmalı. Sorun büyümeden bir ara serviste kontrol ettirin.

halilimo
10/07/2017, 03:09
Klimanın radyatörü nerede acaba:)

ondermurat
10/07/2017, 16:29
Klimanın radyatörü nerede acaba:)

Klima radyatörü, arabanın normal radyatörüyle birleşik, onun önünde yer alıyor biraz daha ince ve küçük.

halilimo
10/07/2017, 20:08
Klima radyatörü, arabanın normal radyatörüyle birleşik, onun önünde yer alıyor biraz daha ince ve küçük.

O intercooler radyatoru..

ondermurat
10/07/2017, 20:13

Hayır değil, klima radyatörü normal radyatörle birleşik gibidir, kondenser diye geçer.

Resmi de budur:

https://www.yerelfirmalar.com/uploads/urun/1483109554_FAT_GRANDE_PUNTO_KLMA_RADYATR_CONDANSER _OEM1708401.jpg[

volkan1065
10/07/2017, 20:16

Su radyatörü ile birleşik tir. Biraz daha incedir. küçüktür ilk bakışta anlayamış olabilrinsiz.

halilimo
11/07/2017, 01:25
Yani su yandaki boru mu oluyor yanlis anlamadiysam

timbaz
11/07/2017, 01:29
Soldaki boru seklindeki kisim nem filtresi.. radyatore entegre, klima radyatoru de fotoda gorunen kendisi, (condenser)

volkan1065
11/07/2017, 09:00
Yani su yandaki boru mu oluyor yanlis anlamadiysam

görmüş olduğunuz klima radyatörü. Aracın dışından bakınca tekmiş gelebilir montaj şekli birleşiktir. İntercolor küçük en önde alttadır. Aşağıdaki resimlerle aracınızda bakarak kıyas yapabilsiniz.

halilimo
11/07/2017, 12:03
Soldaki boru seklindeki kisim nem filtresi.. radyatore entegre, klima radyatoru de fotoda gorunen kendisi, (condenser)

görmüş olduğunuz klima radyatörü. Aracın dışından bakınca tekmiş gelebilir montaj şekli birleşiktir. İntercolor küçük en önde alttadır. Aşağıdaki resimlerle aracınızda bakarak kıyas yapabilsiniz.

Tesekkur ederim simdi anladim arac uzerinde bunu ayirt etmek nerdeyse imkansiz. İlk gordugumuz klima onun arkasindaki normal radyator oluyor o zaman. Her yil temizlense klimaya faydasi olur baya

feyzullah
11/07/2017, 12:16
Peki bu radyotörün temizliği nasıl yapılacak ?

halilimo
11/07/2017, 14:02
Peki bu radyotörün temizliği nasıl yapılacak ?

On panjurlari sokup yumsak bir fircayla temizlenir yada tamponun sokulmesi gerek

ottomanturk06
11/07/2017, 15:26
klimayı kaçıncı kademede kullanıyosunuz ben ilk çalıştırmada 3 kademeye alıyorum 10 15 dk sonra hafif ortamı kırıyor iyice buz gibi olması gerekmez mi

SinanTR
11/07/2017, 22:50
On panjurlari sokup yumsak bir fircayla temizlenir yada tamponun sokulmesi gerek

yok be hocam aşırı tanziği olmayan bi hortumla su tutsanız kafi detaylı temizlemeye gerek duyulmuyor bende iki senedir klimacı öyle temizliyor

volkan1065
11/07/2017, 22:55
Bazı kir çamur çözücü kimyasallar var. Onlarla temizleme yapılabilir. Basınçlu su tutmak panel kanallarını egebiliyor yada hafif eğilmiş kanalları dahada eğebiliyor. Güzel bir temizlik için tampon yerine radyatöre bağlı fan sökülerek hemn önden hem arkadan güzek bir şekilde iki radyatörde temizlenerek bakım yapılması çok faydalı olur. Özellikle kışın kar yağmur camur kanallara giriyor. Bunu ustaya söyleseniz yapacağı basınçlı su tutmak yada gerek yok diyecektir. Ama klima radyatörü catlak tamir işlemlerinde sökülen radyatörden cıkan pislikleri görseniz faydasını anlarsınız.