PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bu araba ne yakıyor anlamadım.

ezahrm01
26/06/2017, 14:57
Arkadaşlar bende 1.4 punto evo dinamik 77hp araç var.
32 litrelik atiker tüp takılı.
Tüpü fulledim adana - Çamardı arası geldim mesafe 155 km. 4 lambadan tek lambaya düştü.
Kime sorsam götürür getirir dedi. Biraz daha gitsem kırmızı lamba yanacak.
Şehir içinde 16 litreye 75 km yaktı.
Bu arada 100le geldim arabayı yormadım 2 kişi geldik araba yüksüz Dü.
Aynı durumu yaşayan var mı.

slmgns
26/06/2017, 15:31
Bende de 1.4 active var simit tüp aynı ve bende de atiker var 50 liralık gaz atıyorum tek ışığı zor yakıyor ışığa pek takilmiyorum full depo ile 400 km den aşağı gitmezsin uzun yolda diye düşünüyorum. Şehir ici de 50 liralık gaz ile yakın mesafe şehir ici 180-190 km anca götürüyor tabi gaz fiyatı şuan Ankara da 2.40 civarı aldığım yerde.

timbaz
26/06/2017, 16:38
Sehir ici ortalama 21.3l /100km

Ben de anlamadim.....

MKavruk
26/06/2017, 17:00
Merhabalar Emrah Bey,

müsadenizle birkaç önerim olacak. Öncelikle simit tankların şamandıraları doğrusal bir şekilde göstermeyebilir, Atiker'de brcye göre daha doğru gösterim alıyorum depo konusunda. yakıt ölçümünüzü doldurma temelli yapmayın bitme temelli yapın, istasyondan alınan gazın basıncına göre dolum miktarı değişiyor. Depoyu boşaltıp 50TL alın (kaç litre aldığınıza bakın), sonrasında bitince aldığınız andan itibaren olan kmniz üzerinden tüketiminizi hesaplayın derim. Daha kaba yöntem ise araçtaki ortalama yakıt tüketim göstergesinin 1,15 ile çarpın.

Gökten hocam doğru hesapladıysa, tüketim göstergeniz 20L/100km gibi olağanüstü bir rakam göstermeli. Eğer göstergedeki tüketim değeriniz mantıklıysa araçta gaz kaçağı olabilir, ki bu ekonomik değil hayati bir sıkıntıdır!! Birden fazla istasyon denemediyseniz mutlaka istasyon değiştirin ve iyi bir lpg ustasına giderek tank dahil gaz kaçağı kontrolü yaptırın. Ayrıca aracı cihaza bağlatıp ayar kontrol ettirin. Açıkçası araçta uyarı kodu yoksa (motor ışığı yakmamış ki ki yazmamışsınız) ya aldığınız yer hava basmış (ki bu durum başka şekilde gösterir kendini) ya da ciddi gaz kaçağı var.

Araç yakıt göstergesinden çok farklı bir lpg tüketimi olmayacağını varsayıyorum lakin cehaletim olduğunu varsayarak; hava filtrenizi değiştirin, lpg filtrenizi değiştirin, maf sensörünü temizletin (lpgci de dahi temizletebilirsiniz eğer biliyorsa, bilmiyorsa bulaşmayın), aracı cihaza bağlatıp bir hata kodu var mı kontrol ettirin, aracı benzinde sürünce yakıt tüketimi nasıl oluyor kontrol edin. Sağlıcakla..

edll
26/06/2017, 18:32
geçmiş olsun. çok büyük ihtimalle gösterge doğru göstermiyordur diye düşüüyorum. arkadaşlarında belirttiği gibi şamandıralara pek güven olmuyor. araçta mutlaka yakıtınız olsun. lpg bittim ben diyene kadar sürüp deneyin.

ezahrm01
26/06/2017, 21:20
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Murat bey tavsiyelerinizi deneyeceğim. Ama şöyle bir şey söylemek istiyorum şuan Adana ya gelmiş bulunuyorum. Bi deneme yaptım bilerek gaz almadım bittiği yerde benzine geçerim dedim 302. Kilometre de ötmeye başladı benzine geçtim. Giderken bayağı rampa çıktım adana Pozantı otoyolunu bilenler vardır belki. Dönerken rampa indim. 302 km bi depo nasıl peki.
Olmadı yarın tüpçüye gideceğim.

feyzullah
26/06/2017, 23:05
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Murat bey tavsiyelerinizi deneyeceğim. Ama şöyle bir şey söylemek istiyorum şuan Adana ya gelmiş bulunuyorum. Bi deneme yaptım bilerek gaz almadım bittiği yerde benzine geçerim dedim 302. Kilometre de ötmeye başladı benzine geçtim. Giderken bayağı rampa çıktım adana Pozantı otoyolunu bilenler vardır belki. Dönerken rampa indim. 302 km bi depo nasıl peki.
Olmadı yarın tüpçüye gideceğim.

1 depo tam olarak kaç litre gaz alıyor. Eğer 25-26 lt lpg ile 302 km. Yaptıysanız değerler daha da düşürülebilir olmakla birlikte fena sayılmaz. Boş depoya 20 litre gaz alın kaç km. yaptığını o şekilde deneyimleyin. Arkadaşlar yukarıda da değinmiş zaten. İlaveten aracın bakımlı olup olmaması da yakıt oranı üzerinde belirleyici etkiye sahiptir.

ezahrm01
27/06/2017, 18:52
Arkadaşlar ben arabayı 8 valf diye biliyorum yakıtı etkiler dediler.
punto evo 5p 1.4 77 hp dynamic kaç valfe denk geliyor.

timbaz
27/06/2017, 19:19
Evet, 8 valf