PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aracımın yağı bitmiş !

xzamazingox
21/06/2017, 09:01
Arkadaşlar dün 1.4 fire aracımın 170.000 km yağ değişimini gerçekleştirdim. Değişim öncesi usta yağ çubuğunu çekti ve araç kurumuş yağ yok içinde dedi. Baktım çubukta yağ seviyesi görünmüyordu. Ara sıra kontrol ederdim yağ çubuğunu ve ilk defa bu tür eksilmeyle karşılaşıyorum. önceki yağ markası yanlış hatırlamıyorsam petronas syntium 10w-40 diye bişey idi. Daha sonra yağ değişimine başladık ve araçtan çıkan eski yağ miktarı 1 litre anca vardı. Fakat yağ lambası vs. yanmıyordu aracımda, yağ lambası arızalı olabilir mi? Araçta ses veya performans değişimi de gözlemlememiştim. Şimdi motul 10w-40 yağ koydum. (Aracımda alttan damlatma şeklinde yağ eksilmesi yok.)

Ezeldenberi
21/06/2017, 09:51
Belirli aralıklarla yağ seviye kontrolü yapmalı sınız. Özellikle fire motor ve yüksek km.

volkan1065
21/06/2017, 10:51
Aracınızın harareti 90 çıktığı zaman araç çalışır halde iken yağ cubuğunu çekin herhangi bir duman geliyormu bakın . az buhar gibi gelebilir o normal. Onun dışında araçta duman atma soğutma suyu rengi ve seviye kontrolünü 2-3 günde bir yapın.

xzamazingox
21/06/2017, 11:11
Teşekkürler her gün kontrol edeceğim. Şu an duman atma, soğutma suyu renginde değişme vs. yok Hiç olmadı zaten ama aracım lpg li ve izmit te santral bayırı denen çok sağlam bir rampa var ve işyerim farklı bir konuma taşındığı için son 3 aydır ev-iş arası her gün o rampayı çıkıp iniyorum. Çıkışlarda dizel olmayan araçların gayet zorlandığı bir rampadır. Hele ki 1.4 fire motorlar için. Acaba yağ eksiltmesinin bununla ilgisi olabilir mi diye düşünüyorum.