PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Karter delinmesi

Puntocu kemal
21/06/2017, 00:07
Herkese iyi akşamlar öncelikle kendimi tanıtayım
İsmim kemal soyadım yılmaz yaşım 21 aracım fiat bravo 1.6 m jet 120 hp 2012 model sport donanım

Sorunuma gelirsek

Dün sabah aracımı memelekete gitmesi için nişanlıma vermiştim nasıl becerdi ise motorun alt kısmını kasise vurmuş hemen inip kontrol etmiş yağ sızıntısı yada herhangi bir sorun yokmuş trafiğe engel bir yerde olduğundan yoluna devam etmesi gerekmiş 15 20 dakika sonra araç çok gürültülü çalışmaya başlayıp daha kontak kapatamadan stop etmiş hemen inip yola bakmış motorun tüm yağını yola boşalttığını görmüş korkusundan marş basamamış . Araba daha 45000 km de yaa sinirden ölücem neredeyse .
Arkadaşlar araç 15 dk yarım yağ ile çalışsa motor tamamıyla biter mi
Bu işlemlerin toplam maliyeti ne olur
Ne gibi tamir işlemlerinden geçer yardımınıza ihtiyacım var.
Biraz uzun oldu kusura bakmayın

Ezeldenberi
21/06/2017, 00:29
Çok geçmiş olsun. En kötüsü motor piston yatak zarar görmüş , kitlemiş olma ihtimali de olabilir. Araca yeni yağ bakımı yapılıp duruma bakılır. Ama en doğrusu motor açılıp bakılmalı. Son kararı yine araca bakacak olan usta veya servis verecektir. Aracınızın en son durduğu stop ettigi noktada ki akan yağ mi miktarını görebildiniz mi?

Ezeldenberi
21/06/2017, 00:42
Karter fotosu mümkün olursa paylaşır mısınız. Tabiki gelişmeleride. İnşallah fazla masraf etmeden sorun çözülür.

Puntocu kemal
21/06/2017, 00:54
Araç nişanlımda ve amasyada malesef ben otobüsle gidiyorum yanına .

Kendisi kaputu açtığında yanık plastik kokusu geldiğini ve yağ çubundan da duman çıktığını söyledi aracın alt kısmında 1 1.5 su bardağı kadar yağ akmış gelirken yola da baya bir miktar dökülmüş ama çok önemli bir şey dikkatimi çekti araç neredeyse yağın tamamını yola boşaltmış fakat hiçbir uyarı yada hata vermemiş 1.6 m jet kaç litre eksilince uyarı veriyor veya benim arabada mı bir sorun vardı.

Ezeldenberi
21/06/2017, 01:08
Aynı sorunu aylardır arkadaşımla Gökten beyle ( timbaz) ile konuşuyoruz yağ eksiltme yapan motor neden korumaya geçmez. Kesinlikle yazılım ve tasarım hatası var. Benim Punto evo multijet te, iki sene önce bir bakımda hava filtresi değişimi yapılmadığı için ustanın suçu. Yolda araç motor korumaya geçmişti ve 1000 devrin üzerini çıkmamıştı. Hataya baktığımızda hava akış sorunu yazıyordu. Sadece hava filtresi değişerek sorun çözülmüştü. Tekrardan hakkınızda hayırlısı olması dileğiyle.

Puntocu kemal
21/06/2017, 01:36
O kadar da kontrol etmiştim her şeyi bi sıkıtı olmasın tek gidiyor diye ama aksilik işte buluyor bir yerden . Özellikle yağ uyarı sisteminin çalışmaması çok canımı sıktı arabanın en önemli şeylerinden biri yağ fakat bitince araba uyarmıyor fiat yol bilgisayarı konusunda ilk kez şaşırttı beni ...

halilimo
21/06/2017, 04:54
Multijetlerde yagin miktarini olcen bi sistem yok. Yag basinci azaldiginda uyari veriyor. Yani yag bitmek uzereyken uyari veriyor. Bizim puntolarda boyle bravoyu bilmiyorum.

Puntocu kemal
21/06/2017, 05:44
İlginç bir sistemmiş bir o kadar da riskli maalesef :(

volkan1065
21/06/2017, 09:21
Aracın altında karter koruma varsa belki ilk akan yağı görememiş olabilir yada karterin parçası arac gitmeye başlayınca sızdırmaya başladı. bana göre araç uyarı vermiştir yada o anda aldığı darbeden dolayı yağ sensöründede sorun olmuş olabilir. Araç zaten yağsız kaldığı için illaki hararette de bir artış olmuştur. Yanlış anlamayın o ufak kazadan sonra nişanlınızın yaşadığı gerilim ve heyecandan sonra bu uyarıları görememiş yada görsede idrak edememiş olabilir. Yağı azalan dizel motor her zaman kendini hemen belli eder sesi hemen değişir ama tabiki bu değişimi farketmek için arac sesine kulak vermek lazım buda bayanlarda çok az maalesef. Araç stop ettiğine göre ve yağ cubuğundan duman geliyorsa motor gitmiş olabilir. Ama biz yinede en iyisini düşünelim inşallah sorun yoktur.

Puntocu kemal
21/06/2017, 11:27
Saat 10 da aracı ustaya verdim kendince birkaç test yaptı ve motor kilitlenmiş dedi komple açılacak ve hasar durumuna bakılacakmış yağ bitince uyarmadı diyince bu araçlarda motor yağ seviye hatası bir kez okundumu yağ ekleyene kadar sistemde görünür senin arabada hiç hata kaydı yok büyük ihtimalle sensör bozuk dedi .

Aracımda karter koruma yok keşke olsaydı . Motor sesi konusunda haklısınız yağ azalınca motor gürültüsü çok artar ama sağolsun nişanlım hemen şoka girdiği için anlamamış . yanık plastik kokusu da motor ısısı yüzünden bazı kablo korumaları erimiş koku o yüzdenmiş .

Foto isteyen arkadaşlar olmuştu otobüsle geldiğim için uykusuzluk ve sinir yüzünden aptallaşıp unuttum kusura bakmayın.

Usta uzak olduğundan her gün gidemem fakat gelişme olduğunda yazarım cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum.

dz9727
21/06/2017, 17:42
Geçmiş olsun öncelikle

Amasyanın bazı kasisleri hem boyasız hemde dağ gibi büyük ihtimal görememiştir . Unutmayın ki araba konusunda hiçbir bayan erkekler kadar hassas değildir . Ufak ses değişimini fark etmemesi normal.

Rölanti devrinde yağ basıncı yarısına düştüğü için sızmamıştır devir arttıkça basınç oranı da arttığından sızdırma yapmıştır sensör de çalışmayınca tüm yağ akıp gitmiştir . Ustanız ne gibi testler yaptı kısaca bahsetmeniz mümkün mü ?

Gelişmeleri yazarsanız seviniriz . Tekrar geçmiş olsun.

ethemyigit
21/06/2017, 20:09
Punto Evo 1.4 fire motor yağı eskiyip filtre eskiyip zorlanmaya başlayınca sesli uyarı verip motor yag basınç i düşük motoru kapatın diye uyarı veriyor benimki yani benimkinde gayet araba uyarıyor en ufak şeyi bravo da da olması lazim

ethemyigit
21/06/2017, 20:11
Benim kinde yağ basıncı antrifiz basıncı sıcaklık hepsinde en ufak sorun da sesli uyarı ile aynı anda ekranda bilgi vermesi ile test ettim hatta yüksek ses ile uyarı verip motor kapanacak uyarısı veriyor

Puntocu kemal
21/06/2017, 22:26
Geçmiş olsun öncelikle

Amasyanın bazı kasisleri hem boyasız hemde dağ gibi büyük ihtimal görememiştir . Unutmayın ki araba konusunda hiçbir bayan erkekler kadar hassas değildir . Ufak ses değişimini fark etmemesi normal.

Rölanti devrinde yağ basıncı yarısına düştüğü için sızmamıştır devir arttıkça basınç oranı da arttığından sızdırma yapmıştır sensör de çalışmayınca tüm yağ akıp gitmiştir . Ustanız ne gibi testler yaptı kısaca bahsetmeniz mümkün mü ?

Gelişmeleri yazarsanız seviniriz . Tekrar geçmiş olsun.

Evet bazı kasislerde uçup gitme hissi oluyor beceremiyorlar burada kasis yapmayı .

Ustanın yaptıkları ise ilk önce araca marş verdi fakat bastığı anda elektrikler gidip akü arıza ışığı yandı bide yağ çubuğundan içeriye ucu bez gibi olan bir hortum soktu 20 dk sonrada acı haberi verdi ben çıkarken parçalamaya başlamışlardı yarın 1 2 gibi arayıp hasarı ve ne kadar tutacağını söyleyecekmiş

Puntocu kemal
21/06/2017, 22:33
Punto Evo 1.4 fire motor yağı eskiyip filtre eskiyip zorlanmaya başlayınca sesli uyarı verip motor yag basınç i düşük motoru kapatın diye uyarı veriyor benimki yani benimkinde gayet araba uyarıyor en ufak şeyi bravo da da olması lazim

Benim Eski punto da yol bilgisayarı sisteminde çok iyiydi Aslında bravoda da öyle fakat benim sensör ya kaza anında bozuldu yada daha önceden bozulduğu için uyaramadı . Yani olacağı varmış diye bir laf vardır ya ne kadar önlem alsan da buluyor ama bu arıza çok ağır oldu maalesef.

Puntocu kemal
22/06/2017, 13:28
Arkadaşlar saat 12 de ustam aradı aracın 1. Ve 3. Pistonların kaynadığı diğer pistonların da hasar gördüğünü rektefiye yapılması gerektiğini istersem çıkma motor alabileceğimi söyledi bu işlemler için ben onay verdiğimde parça sipariş edip tamire başlayacakmış sizce motoru yenilesem mi daha iyi olur yoksa çıkma motor alsam mı daha iyi olur .

Kadyr
22/06/2017, 16:21
Gecmis olsun oncelikle. Cikma motorun ne oldugu belirsiz olacak km kac bilinmeyecek. Ayrica motoru isletmek durumunda kalacaksin. Usta duzgunse orjinal toplatip binmek daha mantikli bence ama ustaya guvenilmiyorsa baska yere cektirmekte fayda var

yigitturk
22/06/2017, 16:22
Öncelikle konuyu dikkatle ve üzülerek takip eden biriyim.
Son mesajınızla içim ayrı bi acıdı.
Zor bir karar kemal hocam. Tanımadığınız bir usta diye düşünüyorum farklı şehirde olduğu için.
Nasıl işçilik var biliyor musunuz? Hassas çalışılması gereken bir iş.
Diğer yandan çıkma motorun ruhsata işletilmesi de var oda bi masraf , sonuçta sıfır motor değil geçmişi olacak.
2 türlü yapacağınız maliyet farkı ne olacak. değerlendirmeyi ona göre yapmak daha mantıklı olur diye düşünüyorum.

volkan1065
22/06/2017, 16:39
Dizeli toplamak maharet ister. Ufak bir eksiklik yada hata tekrardan motorun gitmesi demek. Gerçekten işi bilen biri ise yaptır. Onun dışında ikinci el motora girme. Çünkü onuda taktirmadan trigeri değişecek mazot pompası bakımı yapılacak enjektör ayarı ve. Daha fazla masrafın olacak.

Puntocu kemal
22/06/2017, 19:56
Herkese yardımları için çok teşekkür ediyorum iyiki varsınız .

Sizinde önerilerinizi alıp düşündükten sonra ustamı arayıp onarım ( rektefiye ) yapılmasını söyledim ustam zaten motoru araçtan ayırdığını yarın da gerekli parçaları sipariş edip tamire başlayacağını söyledi . Ustaya daha önce hiç gitmedim fakat kayınpeder tanıyormuş iyi ustadır falan dedi . İnşallah sıkıntı çıkarmaz.
Adam motoru arabadan ayırdım deyince içim yandı ya 20.000 den bu yana yakıtı bile yer seçerek aldığım arabanın motoru bitti 300 binde falan olsa canı yanmaz da insanın bu çok erken oldu .

punto1414
23/06/2017, 09:01
herşeyde vardır bir hayır çok geçmiş olsun

Puntocu kemal
23/06/2017, 10:03
Çok sağolun .

aslam0740
24/06/2017, 10:50
kemal bey ne kadar tuttu hangi parçalar değişti bizleride bilgilendirirseniz iyi olur. tekrardan geçmiş olsun, cana geleceğine mala gelsin baoşverin. bundada vardır bi hayır

Puntocu kemal
24/06/2017, 15:26
Çok sağolun haklısınız cana geleceğine mala gelsin.

Aracımda değişecek parçalar
4 piston ve biyel kolları
Sübaplar
Krank mil
Yağ pompası
Karter
Gömlekler
Başka parçalar da vardı fakat hatırladıklarım bunlar teslim alırken öğrenir tamamlarım.

Parçalar ustaya ulaşmış temizleme ve onarıma başlamışlar işlem fiyatı ise 6.570 tl belirlendi

volkan1065
24/06/2017, 18:04
Triger termostad falan derken enjektör ayarlarida girer 7500 rahat bulur.

Puntocu kemal
24/06/2017, 21:25
Yukarıdaki fiyat sadece bazı parçaların fiyatı işçilik , ayar , yağ falan dahil değil toplam rektefiye ücreti 9100 tl oluyor
Başkasına sorma fırsatım olmadığından daha doğrusu kimse araca yanaşmadığından adam gibi araştıramadım çok mu az mı bilemiyorum maalesef.

volkan1065
24/06/2017, 22:29
Biraz daha çıkarsa ikinci araç almış gibi olacaksın. Maalesef sıkıntı lı bir durum allah kolaylık versin.

Puntocu kemal
24/06/2017, 23:31
Çok sağolun
İnsanın başka şansı olmayınca ne deseler evet diyoruz maalesef.
Biraz konu dışı olacak ama birkaç ay sonra düğün yapmayı düşündüğüm için aracımı satacaktım bu işlem aracımda ne kadar değer kaybı oluşturur .

squeezer
24/06/2017, 23:53
Herkese yardımları için çok teşekkür ediyorum iyiki varsınız .

Sizinde önerilerinizi alıp düşündükten sonra ustamı arayıp onarım ( rektefiye ) yapılmasını söyledim ustam zaten motoru araçtan ayırdığını yarın da gerekli parçaları sipariş edip tamire başlayacağını söyledi . Ustaya daha önce hiç gitmedim fakat kayınpeder tanıyormuş iyi ustadır falan dedi . İnşallah sıkıntı çıkarmaz.
Adam motoru arabadan ayırdım deyince içim yandı ya 20.000 den bu yana yakıtı bile yer seçerek aldığım arabanın motoru bitti 300 binde falan olsa canı yanmaz da insanın bu çok erken oldu .

çok geçmiş olsun. üzülme allah sana daha iyilerini nasip eder inş.
nişanlının canına bişey olmamış önemli olan bu.

fencolic
25/06/2017, 00:29
Geçmiş olsun kardeşim cana gelmesin mal bir sekilde yerine geliyor. Ben de daha 49 bin km.deyken aracimi pert etmiştim yillar once. Aklima sey geldi, bu gibi durumlarda kasko bir işe yaramiyor mu?

Puntocu kemal
25/06/2017, 08:56
çok geçmiş olsun. üzülme allah sana daha iyilerini nasip eder inş.
nişanlının canına bişey olmamış önemli olan bu.

Çok sağolun . Haklısınız nişanlıma birşey olmasında giden araba olsun . Araba hayatımdaki kimseden daha değerli değil .

Puntocu kemal
25/06/2017, 16:55
Geçmiş olsun kardeşim cana gelmesin mal bir sekilde yerine geliyor. Ben de daha 49 bin km.deyken aracimi pert etmiştim yillar once. Aklima sey geldi, bu gibi durumlarda kasko bir işe yaramiyor mu?

Çok sağolun kaza bu istemesekte oluyor maalesef

Durum ile ilgili kasko yaptırdığım yeri aradım aracımın mekanik aksam onarımına gireceği ve hasar kaydı oluşacağı söylendi. Fakat şöyle bir durum var bu onarımın serviste yapılması gerekiyormuş. Bende servislerin rektefiye ücretlerini araştırdım 1.6 m jet 11.000 tl imiş yani araçta 11.000 tl mekanik hasar görünecek .bildiğiniz üzere bravo ikinci elde biraz zor gidiyor birde üstüne hasar eklenince arabayı hiç satamam . Ama Uzun yıllar kullansaydım kaskodan yaptırırdım .

MKavruk
25/06/2017, 20:25
Çok sağolun kaza bu istemesekte oluyor maalesef

Durum ile ilgili kasko yaptırdığım yeri aradım aracımın mekanik aksam onarımına gireceği ve hasar kaydı oluşacağı söylendi. Fakat şöyle bir durum var bu onarımın serviste yapılması gerekiyormuş. Bende servislerin rektefiye ücretlerini araştırdım 1.6 m jet 11.000 tl imiş yani araçta 11.000 tl mekanik hasar görünecek .bildiğiniz üzere bravo ikinci elde biraz zor gidiyor birde üstüne hasar eklenince arabayı hiç satamam . Ama Uzun yıllar kullansaydım kaskodan yaptırırdım .

Kemal Bey merhabalar, geçmiş olsun dileklerimi sunarak bir sorum olacak müsaadenizle? kaskonuz var anladığım kadarıyla, neden kaskodan yaptırmadınız? ki büyük ihtimalle aracı perte çıkartacaklardı ve ikinci el piyasası kötü dediğiniz aracı satmış olurdunuz bir nevi. Küçük bir pazarlık ve piyasa araştırmasıyla 1-2bin altına ücretini alırsınız en kötü. Çok yanlış yerden yaklaşmış olabilirim hata ettiysem kusura bakmayın.

Puntocu kemal
27/06/2017, 20:37
Çok sağolun

Söyledikleriniz çok mantıklı ben kasko firmamı arayıp durumu sorduğumda aracın pert olacak durumda olmadığını ağır hasar kayıtlı görüneceğini söylediler ben onlara güvenmeyip bu işler ile uğraşan bir arkadaşıma da sorduğumda benzer bir cevap aldım. pert olsa hemen verirdim ama beklediğim gibi olmadı bende kaskoyu delmek yerine cebimden ödedim .

Bu arada ustam yarın aracı teslim alacağımı söyledi . 1 2 hafta test edip satış işlemini yapacağım .