PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Hararet Göstergesi Sorunu...

Punto_Can
04/01/2008, 23:22
Arkadaşlar sabah işe giderken arabaya binip kontağı açtığımda marşa basmadan önce hararet ibresi sona dayanıyor, kırmızı ışık yanıyor ve bir kaç saniye sonra tekrar normale dönüyor. çalıştırdığımda fln herhangi bir sorun yok ama motor soğukken bu uyarıyı alıyorum. Motor sıcak olunca böyle bir sorun olmuyor ve daha önce de böyle birşeyle karşılaşmadım. son günlerde gece havanın çok soğuk olmasından kaynaklanabilir mi? ileride herhangi bir soruna yol açar mı?

Linos
05/01/2008, 10:16
Atilla abinin söylediği gibi sensörden ya da yol bilgisayarından kaynaklı bir sorun olabilir... Derhal servise gitmeni öneririm... ;)

nyesilyurt
05/01/2008, 13:16
servise göstermelisiniz bence ..

Punto_Can
06/01/2008, 02:28
Yardımınız için teşekkürler arkadaşlar, yarın ilk işim servise gitmek olacak, detayları yarın akşam buraya yazarım yine...

dejavu
06/01/2008, 07:49
bu yazılımdan da kaynaklanabilir. havaların soğuk olmasınada bağlı olabilir. mesela hava çok soguksa benim uzun kısa sensör silecek kolu dokunduğunuzda pek çalışmıyor. ama pek söğukla alakası olacağını düşünmüyorum. ama büyük bir ihtimalle yazılm ve sensörden kaynaklanan bir durum olabilir..

misli1
06/01/2008, 08:49
Bu sorunun cevabı : Sadece ve sadece akü zayıflamış. Geçen hafta benim başıma geldi servise telefon açtım ve bana aküden kaynaklandığını söylediler ve bende aracımla yarım saat gezdikten sonra arıza ortadan kalktı yani akü şarj oldu.Tabi ilk fırsatta akü seviye ve şarj kontrolü için servise gideceğim. Boşu boşuna arabanın sensörlerini kurcalatmayın, ilk önce akünün seviye ve şarj oranlarını kontrol ettirin. Ha ben bu konu ile ilgili birşey yaptım mı? Hayır. Arabam garajda yatıyor.

brvhgt
06/01/2008, 13:28
bu yazılımdan da kaynaklanabilir. havaların soğuk olmasınada bağlı olabilir. mesela hava çok soguksa benim uzun kısa sensör silecek kolu dokunduğunuzda pek çalışmıyor. ama pek söğukla alakası olacağını düşünmüyorum. ama büyük bir ihtimalle yazılm ve sensörden kaynaklanan bir durum olabilir..

konu dağılacak ama koldaki sorun bendede vardı arabanın içi ısınınca normala dönüyordu serviste baktılar kolların içinde bir yağ var o donabiliyormuş temizleyip taktılar sorun kalmadı

Punto_Can
06/01/2008, 21:21
Abdullah abi bende böyle bir cevap bekliyordum, içimi rahatlattın valla :) Atilla abiye kalsa arabayı nerdeyse perte çıkaracaktı :D

--GNS--
07/01/2008, 01:09
evet bendede bu sorun vardi akuden kaynaklaniyor, sarji az oldugu zaman yapiyormus bana sacma geldi ama oyle:) kullanim kitabinda bununla ilgili birsey yazmiyor:(

misli1
07/01/2008, 21:09
Bundan iki önceki aracım Fiat marea'idi, hava yastığı uyarı ışığının geç sönmesinden dolayı servise gitmiştim. Servis akün zayıflamış dedi ve akü bittiğinde yenisi ile değiştirdiğimde bir daha hava yastiği uyarı işiği uzun uzun yanmadı. Yani sorun düzelmişti.

grande26
07/01/2008, 23:38
Araçlarımız ne kadar da sırlarla dolu...

webercis
07/01/2008, 23:56
Yok ya arkadaşlar, abarttınız.Ben Vandayım.Burada şuan saat 23:59 itibariyle sıcaklık -19 derece.Sabahları işe gidince (ki sabah saat 8 oluyor) sıcaklık -9 falan oluyor.Motor çok soğuk olduğunda benim hararet göstergesi aynısını yapıyor.hatta başka konuda açtım bunu ama kimse ilgilenmedi.Bu tamamen motorun soğukluğuyla ilgili.Akü falan değil.

Korhan
08/01/2008, 08:19
Araçlarımız ne kadar da sırlarla dolu...

Gerçekten . Gizemli bir dünya...:sp_ike00:

doritoch
08/01/2008, 12:45
Bu sorunun cevabı : Sadece ve sadece akü zayıflamış. Geçen hafta benim başıma geldi servise telefon açtım ve bana aküden kaynaklandığını söylediler ve bende aracımla yarım saat gezdikten sonra arıza ortadan kalktı yani akü şarj oldu.Tabi ilk fırsatta akü seviye ve şarj kontrolü için servise gideceğim. Boşu boşuna arabanın sensörlerini kurcalatmayın, ilk önce akünün seviye ve şarj oranlarını kontrol ettirin. Ha ben bu konu ile ilgili birşey yaptım mı? Hayır. Arabam garajda yatıyor.
Slm,aracınızı alalı ne kadar oldu ki akü zayıflamış?

webercis
08/01/2008, 22:32
arkadaşlar bu srounu sizinde görebilmeniz için az önce videoya çektim.vereceğim linkten indireceğiniz 10 saniyelik videoda herşeyi görebileceksiniz.Dikkat ederseniz sıcaklık -17 derece ve arabayı ilk çalıştırdığımda hararet göstergesi birden tavan yapıyor.ekranda da ingilizce bişeyler yazıyo."Radyatördeki sıvı donma derecesinde" gibi bişey.bence soğuktan oluyor.Ha unutmadan antifirizi de yeni koydurdum.katkısız.
Video.3gp ... at uploaded.to - Free File Hosting, Free Image Hosting, Free Music Hosting, Free Video Hosting, ... (https://uploaded.to/?id=pzxb5s) Bu linkten indirebilirsiniz

Video.3gp ... at uploaded.to - Free File Hosting, Free Image Hosting, Free Music Hosting, Free Video Hosting, ... (https://uploaded.to/?id=pzxb5s)

tempesty
08/01/2008, 23:25
Akü olduğunu sanmıyorum, koca müzik tesisatı takılı arabada bile akü 2-3 yıl gidiyor nasıl bitsin öyle hemen kolay mı ...

OzzY
08/01/2008, 23:31
arkadaşlar bu srounu sizinde görebilmeniz için az önce videoya çektim.vereceğim linkten indireceğiniz 10 saniyelik videoda herşeyi görebileceksiniz.Dikkat ederseniz sıcaklık -17 derece ve arabayı ilk çalıştırdığımda hararet göstergesi birden tavan yapıyor.ekranda da ingilizce bişeyler yazıyo."Radyatördeki sıvı donma derecesinde" gibi bişey.bence soğuktan oluyor.Ha unutmadan antifirizi de yeni koydurdum.katkısız.
Video.3gp ... at uploaded.to - Free File Hosting, Free Image Hosting, Free Music Hosting, Free Video Hosting, ... (https://uploaded.to/?id=pzxb5s) Bu linkten indirebilirsiniz

Video.3gp ... at uploaded.to - Free File Hosting, Free Image Hosting, Free Music Hosting, Free Video Hosting, ... (https://uploaded.to/?id=pzxb5s)
daha önce sizemi yazmıştım hatırlamıyorum ancak antifriz su ile bölgeye bağlı olarak su ile karıştırılarak kullanılır...
saf antifrizin donma noktası fazla düşük değilidir...

tempesty
08/01/2008, 23:39
Doğrudur saf antifiriz koymayın arkadaşlar,ayrıca aracın dolaylı olarak boyasıyla teması halinde antifiriz boyaya zarar veriyor uzun vadede...Camdan boyaya bulaşma riski olduça fazla

OzzY
09/01/2008, 16:00
Cam suyunda antifriz yerine ALKOL kullanmak daha mantıklı...

Linos
09/01/2008, 17:23
Cam suyunda antifriz yerine ALKOL kullanmak daha mantıklı...

Alkolü bulsam ben içerim, ne koyacağım arabaya! :D :D

Ah-MeT
09/01/2008, 17:44
hararet işi şakaya gelmez arkadaşlar bizde bi tane fabia var 2001 model bunu aldık 1 sene sonra aracın hararet saati sona dayanıyor ve ışık yakıyordu servise goturuyoz müşirden diyip degiştiriyolar 1-2 gun sonra yine arıza yine musir degiştiriyorlar oda yine 1-2 gun sonra aynı şeyi yapınca başlarım sizin müşürinize dedim, silindir kapagını sokturdum ve conta yakmış araba daha 10 bin KM de bi araç garantiden yapıldı. hiç hoş bir durum degil yeni arabaların böyle yapması, servisin soyledigi bilgiler şüpheli gelirse 2-3 tane tamirciye danışmanızda fayda var saygılar...

OzzY
09/01/2008, 18:02
Alkolü bulsam ben içerim, ne koyacağım arabaya! :D :D
Sen fazla içme sonra 6ya kadar sayamıyosun :D:D

webercis
10/01/2008, 20:37
ekranda "Excess radiat fluid temper stop & engine" yazıyor.Ama motor biraz ısınınca bu yazı da çıkmıyor.

Punto_Can
14/01/2008, 03:18
Arkadaşlar cuma günü aracımı bu sorundan dolayı servise götürdüm. Birçok arkadaşımın dediği gibi sorun aküden kaynaklanıyormuş. Kışın çok soğuk havalarda akünün enerji seviyesi yarı yaroya düşüyormuş ve bu tip bir uyarıya neden oluyormuş. birde birazcık akü suyunda azalma olmuş, ona su eklettirdim. su ekledikten sonra geceleri hava -15 derece civarında seyrederken sabah kontağı açtğımda böyle bir sorunla karşılaşmıyorum. Yani Atilla abi arabam hala pert değil :D

ekorkut
20/01/2008, 10:42
Arkadaşlar benim de başıma gelen bir hararet göstergesi sorunu var. Ayrı bir konu açmak istemedim bunun için. Şimdi olay şu:

Bildiğimiz gibi dizel arabalar soğukta benzinlilere göre gerçekten daha yavaş ısınıyorlar. Hararet göstergesinde bir kıpırtı olması için neredeyse bir 8-10 dk gezmiş olmak gerekiyor. bu 8-10 dk geçmesinden sonra gösterge en alttan bir kaptırıyor ve benim gözle ayırt edebileceğim kadar hızlı bir şekilde yükselmeye başlıyor. Yalnız bu yükselme işi dün akşam gördüğüm kadarıyla biraz saçmaladı. Ortaya doğru yaklaşırken, sanki fan açmış gibi tekrar bi çeyrek kadar geriye iniyor, sonra bir daha yükseliyor bir daha geriye falan derken belli bir süre sonra tam ortaya yerleşiyor. Benim arabam normalde tam ısınınca göstergenin tam ortasına kazık çakıyor ve ne aşağı ne yukarı milim oynamıyor.

Benim sormak istediğim sizin arabalarınızda da hararet göstergesi tam orta derecesine yükselirken durup tekrar fan açmış gibi geriye soğuyor sonra tekrar yükseliyor mu? Bunu 3-5 kez tekrarladıktan sonra 90 dereceye varıyor ve kalıyor orada. Belki daha önce de bu şekilde oluyordu fakat ben dikkat etmedim ama dün bunu gördüm ve hoşuma gitmedi.
Cevabınız için teşekkürler.

ekorkut
20/01/2008, 12:36
Ben sizin sorununuzu okumuştum. Bendeki durum fanın devreye girmemesi veya hararet yükselmesi değil. Hararet ibresinin ortaya kadar çıkarken, arada duraksaması hatta geri gelmesi ve 90 a bu şekilde ulaşıp orada sabit kalması. Bakalım birazdan tekrar bir çalıştırıp dolaşacam. Aynı durumla tekrar karşılaşacak mıyım yazarım buraya.

pdr42
20/01/2008, 22:34
ya bu sorun bende de olmustu iki uc defa oldu hatta endişelenmiştim arızzmı yapacak diye. demkki normalmiş

ekorkut
20/01/2008, 22:46
Hocam ben bugün sorunun (aslında sorun değil) sebebini anladım. Şimdi bizim göstergelerin üzerinde bilindiği gibi sıcaklık değerleri yazmıyor. İbrenin içinde bulunduğumuz bu soğuk havalarda da kıpırdaması yaklaşık bir 10 dk kadar alıyor. İbrenin en aşağıdan kalkmasıyla beraber gözle rahatça izlenecek kadar hızlı yukarılara tırmanması, hararet göstergesi skalasının minimum 70,75 C gibi baslayarak ortada 90 a ulasması ve en sonda da 105,110 C gibi bir düzeni işaret ediyor. Yani birçok arabadaki gibi 30,40 derecelerden başlıyor olsaydı, ibrenin bu tırmanışını gözle izlemek mümkün olmazdı.

Neyse olay da şu, 90+-20 gibi skalalandırıldığını düşündüğüm hararet göstergesinde yaklaşık olarak 80 derece civarına işaret ettiğini tahmin ettiğim ilk 1/3 lük kısımda, termostat devreye girerek, radyatörü de döngüye sokuyor. 80 C gibi Termostatın açmasıyla beraber o tam gaz yukarı doğru hızlanan hararet ibresi, radyatörün de soğutmaya katılması ile bir anda duraklıyor, hatta benim aracımda gözlemlediğim gibi 3,5 C (yaklaşık 1 çentik) geriye bile gidiyor. Daha sonrasında motorun ısınma eğilimi radyatörün soğutma çabasını da bastırdığı zaman, ibre geri geldiği noktadan tekrar yukarı tırmanmaya başlayarak 90C ye tırmanıyor ve koşullar yaklaşık birbirini eşitlediğinden o sıcaklıkta da sabit kalıyor. Elbette ısınmanın oluşacağı ekstra durumlarda fan devreye girecektir ama ben daha benim arabamda fan ı duymadım )))

kaptan_ahab
19/09/2011, 09:13
Bu sabah aynı sorun bendede oldu. Dün arabayı yıkarken müzik sistemi 1 saat kadar açık kalmıştı sanırım aküyü zayıflatmış .

Bolu_Beyi
19/09/2011, 23:56
Bu olayı bende yaşıyorum. Ama bir sorun olduğunu düşünmediğimden önemsemedim. Aracı çalıştırınca hararet ibresi sona vuruyor uyarıcı ışık yanıyor ve daha sonra başlama noktasına geliyor. Bende bunu hararet ibresinin bozuk olmadığına ve herhangi bir problemde uyaracağına dikkat etmemizi istediğini zannediyordum :)

Punto_Can
20/09/2011, 00:38
aynen öyle arkadaşlar, akü kaynaklı bir sorun...

kerem3545
26/11/2011, 20:49
merhaba arkadaşlar ..siteye yeni üye oldum ve hatta bu ilk mesajım...umarım burdan memnun kalırım diye düşünüyorum...benim aracımın sorunu bikaç gündür havalar çok soğuk olduğundan aracımın hararet göstergesi ilk marşa basma esnasında yükselip sonuna kadar dayanıyor ve kırmızı ışık yanıyor ..daha sonra aniden inip normale dönüyor...bunu özellikle soğuk havalarda yapıyor.formdan okuduğum kadarıyla aküyle ilgili olabilir diyorlar.Aracım 2007 1.3 mjet active punto ve 83.000 kmde.Doğuda olmamdan dolayısı ile burdaki servislere de göstermekte çekiniyorum ve sizlerden bi yardım bekliyorum...iyi akşamlar....

abulbul08
26/11/2011, 21:43
merhaba arkadaşlar ..siteye yeni üye oldum ve hatta bu ilk mesajım...umarım burdan memnun kalırım diye düşünüyorum...benim aracımın sorunu bikaç gündür havalar çok soğuk olduğundan aracımın hararet göstergesi ilk marşa basma esnasında yükselip sonuna kadar dayanıyor ve kırmızı ışık yanıyor ..daha sonra aniden inip normale dönüyor...bunu özellikle soğuk havalarda yapıyor.formdan okuduğum kadarıyla aküyle ilgili olabilir diyorlar.Aracım 2007 1.3 mjet active punto ve 83.000 kmde.Doğuda olmamdan dolayısı ile burdaki servislere de göstermekte çekiniyorum ve sizlerden bi yardım bekliyorum...iyi akşamlar....
Akü diyorki değişim zamanı geldi

puntocusalih
13/12/2013, 23:04
arkadaşlar benim araçta da aynı sıkıntı çıktı varta ya da mutlu akü yolu göründü

SaLDo
13/12/2013, 23:21
Benimki sorun mu bilmiyorum . Şuan başlayan soğuk havadan kaynaklanıyor sanırım. Hararet göstergesi ortaya geliyor. Sonra aralıklarla düşüp tekrar ortalanıyor. Suyuna falan baktım eksilme yok. Kaloriferde ısıtıyor. Normaldir bu değil mi_

byadrenalin
14/12/2013, 00:51
Benimki sorun mu bilmiyorum . Şuan başlayan soğuk havadan kaynaklanıyor sanırım. Hararet göstergesi ortaya geliyor. Sonra aralıklarla düşüp tekrar ortalanıyor. Suyuna falan baktım eksilme yok. Kaloriferde ısıtıyor. Normaldir bu değil mi_

Kanka aynısı bende de var takma fazla :) Sanırım soğuklardan kaynaklanıyor :)

halils2
14/12/2013, 00:53
araç yeni çalıştığı hararetin yeni ortaya geldiği ilk anlarda gaz kesip yavaşlayınca düşüp tekrar yerine gelmesi kalorifer ısıtıyorsa normal ama araçla daha uzun yol alınırsa bu süre içinde yine düşüp çıkma yaşanırsa 10 15 dk sonra kalorifer ısıtmıyorsa (benzinli için) muhtemel sıkıntı termostat değişmesi gerek tavsiyem kesinlikle orjinali ile değişmesi yan sanayi pek randıman vermiyor.