PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ayağı gazdan çekince yığılma

ataman
12/06/2017, 14:37
arkadaşlar merhaba. bir süredir aracı takip ediyorum da ayağımı gazdan çekince öne doğru yığılma yapıyor yani tak diye bir anda gazı kesiyor gibi öne kastırıyor aracı. babamda geçen gün kullandıktan sonra bu durumdan bahsetti hatta böyle bir durum olduğunu ilk farkeden annemin olması daha da ilginç hale getirdi :) araçta hiçbir şekilde çekiş, gidiş sorunu falan yok sebebi sizce ne olabilir? aracım 2012 model 1.3 75hp 72000km

balabancagri
12/06/2017, 15:05
aynı sorundan yakınıyorum bende. 2012 1.3 multijet punto easy aracım. 1. ve 2. viteslerde çok anlaşılıyor. vites değiştirdiğinde devir çok hızlı şekilde düşüyor tekrar çıkıyor. sanki firen yapıp ardından gaza basar gibi. araç 87binde. takipteyim

ataman
12/06/2017, 15:17
aynı sorundan yakınıyorum bende. 2012 1.3 multijet punto easy aracım. 1. ve 2. viteslerde çok anlaşılıyor. vites değiştirdiğinde devir çok hızlı şekilde düşüyor tekrar çıkıyor. sanki firen yapıp ardından gaza basar gibi. araç 87binde. takipteyim

Benim şu şekilde.diyelim trafik var 2.viteste araç ilerliyosunuz gazdan bir anda ayağı çekince öne doğru bi yığılma silkeleme tarzı birşey yapıyor. Aniden yakıt akışını kapatıyor gibi. Daha sakin yavaşça bırakınca pek bir durum yok ama mesela öndeki aniden yavaşladı sizde ayağı çekince lak öne yığılıyor

Mert10
12/06/2017, 20:26
"Öne yığılmak" rica etsem bunu acarmisiniz.
Araba kendini frenlemis gibi bi hareketmi yapıyor​ yoksa hizlanmami gerceklesiyor.

ataman
12/06/2017, 21:05
"Öne yığılmak" rica etsem bunu acarmisiniz.
Araba kendini frenlemis gibi bi hareketmi yapıyor​ yoksa hizlanmami gerceklesiyor.

Frenleme diyebiliriz. Gazi kesiyor gibi yani söylediğim gibi

Mert10
13/06/2017, 10:52
Anladim hocam.
Ben bi sorun oldugunu dusunmuyorum motor freni denir,araba kompresore biniyo denir,baskı balatanizin iyi durumda oldugunu gosterir.
Mesela dik rampa asagi 2. Viteste inerken frene basmayip araba hiz kazanmiyorsa (kazanmamasi mumkun degil ancak boşta olmasi gibi degil yinede araba kendini kasar)arabanizda bi sorun yoktur.
Bildigim kadariyla tabi.

volkan1065
13/06/2017, 13:41
Araç vites devrine göre gazdan cekip rolnti devrine geçince yığılma yapabilir. Ama bu yığılma esnasında araçtan sarsıntı yada taklama sesi gibi bir ses gelip rahatsız ediyorsa şanzuman ve motor kulağının kontrolü gerekir.

Kadyr
13/06/2017, 14:32
Klima acik iken var ise bu durum normal

khanjar
13/06/2017, 15:58
bende de vardı bu sorun.. şanzıman takozunu değiştirdim şimdi çok az oluyor

yigitturk
13/06/2017, 16:29
sadece gazdan ayağı çekince değil tekrar gaza bastığınızda da bu ani tepkilerden veriyordur. Volkan hocamın da dediği gibi 1.motor kulağı 2. şanzuman ( motor kulağına göre daha zor yıpranıyor diye biliyorum. km ve yaşa bakarak büyük ihtimal motor kulağıdır.

başıma gelen olay; bu kulağı bile yanlış takan ustalar var. fotoğrafta çap duruyor. diğer türlü takmış olması lazımdı.

https://i.hizliresim.com/Pr5A85.jpg (https://hizliresim.com/Pr5A85)

ataman
13/06/2017, 16:51
Klima acik iken var ise bu durum normal

klima açıkken olabileceğini düşündüm ancak bu kapalıyken olunca dikkatimi çekti :)

Kadyr
13/06/2017, 16:57
klima açıkken olabileceğini düşündüm ancak bu kapalıyken olunca dikkatimi çekti :)

anladım klima açık iken bariz şekilde araba yavaşlıyor ondan.
klima kapalıyken gazdan ayak çekince yavaşlama daha ağır oluyor ama bazen hissettiriyor belli viteslerde, gaza bas çek yapınca. benim şanzıman takozu motor kulağıda yeni

ataman
13/06/2017, 17:44
anladım klima açık iken bariz şekilde araba yavaşlıyor ondan.
klima kapalıyken gazdan ayak çekince yavaşlama daha ağır oluyor ama bazen hissettiriyor belli viteslerde, gaza bas çek yapınca. benim şanzıman takozu motor kulağıda yeni

işin ilginci ses falan hiçbirşey yok ancak ayağı gazdan çekince öne doğru yığılıyor. haftasonu sanayi yolları gözüktü sanırım :)

ataman
13/06/2017, 17:44
sadece gazdan ayağı çekince değil tekrar gaza bastığınızda da bu ani tepkilerden veriyordur. Volkan hocamın da dediği gibi 1.motor kulağı 2. şanzuman ( motor kulağına göre daha zor yıpranıyor diye biliyorum. km ve yaşa bakarak büyük ihtimal motor kulağıdır.

başıma gelen olay; bu kulağı bile yanlış takan ustalar var. fotoğrafta çap duruyor. diğer türlü takmış olması lazımdı.

https://i.hizliresim.com/Pr5A85.jpg (https://hizliresim.com/Pr5A85)

bazen, özellikle soğukken 2.viteste ilerlerken hafif silkeleme tarzında hareketler de yapıyor:)

ataman
17/06/2017, 17:09
Evet arkadaşlar sabah sanayide gittim gösterdim ve şanzuman kulağı ile üst motor kulağı değişti yanında amortisör takozlari da çıktı tabi onlar da değişti:) Toplam maliyet işçilik dahil 370tl oldu. Yığılma tarzı sorunlarda ortadan kalktı :)

Ezeldenberi
17/06/2017, 18:04
Parçalar orjinal opar mı? Kullanıldı.

volkan1065
17/06/2017, 21:05
Tahmin ettiğimiz gibi çıkmış. Allahtan usta sanzuman inecek dememiş. Parçalar orjinal kullanıldı ise uzun süre sıkıntı çıkarmaz özellikle motor takozu inşallah orjinal kullanılmıştır.

ataman
17/06/2017, 23:20
Motor takozu ve şanzıman takozu rapro marka. Amortisor takozlari opar marka.Kendim alıp ustama götürdüm sağolsun indirmeden halletti. Şimdiye kadar gerçekten problemli şekilde kullanıyormusum aracı :)

Ezeldenberi
18/06/2017, 00:56
Mert bey, motor takozunun hangi tarafı değişti sağ? Sol?

ataman
18/06/2017, 10:29
Zafer bey karşıdan bakınca sağ motor kulağı yani akünun altında kalan kulak değişti

Bluexmax evo
22/05/2018, 21:34
Mert bey rapro marka takozlardan memnunmusunuz taktirdiktan sonra kaç km yaptiniz benimde aracin takozlari deģişmesi icap ediyor bende bilgi alim sizden teşekkürler cevabiniz icin simdiden

ataman
22/05/2018, 22:29
Valla 1 sene oldu bir sorun yok sanki yine arada yapıyor gibi geliyor ama arabayı dinlemeyi bıraktım artık 😀 değiştirmeyi düşünüyorsaniz mutlaka değiştirin çünkü o sorun gerçekten bitiyor