PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Grande Punto 1.4 Ateşleme Sistemi Arızası

mustafayalcin
09/06/2017, 08:13
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba, Yaklaşık 3 sen önce severek aldığım aracım 1 aydır başıma bela oldu, ateşleme sistemi arızası var ve ne yaptıysam sorun düzelmedi;

Arıza,
Genelde 3000 deviri geçince meydana geliyor ve aralıklı olarak motor arıza lambasını yakıyor. Sürekli yanmıyor.

Yapılan İşlemler,
Buji değişimi,
Buji kablosu değişimi,
Bobin değişimi

Bunların hepsi teker teker deneyerek yapıldı. Bu işlemlerden önce de aracıma genel bir bakım yaptırarak,
Triger seti değişimi,
Polen Filtresi değişimi,
Yağ ve Yağ Filtresi değişimi,
Ön disk değişimi,
Ön balatata değişimi

Sorun düzelmedi gitti, ne yapsam bilemiyorum, araçtan soğuyorum artık. Bunun gibi bir sorun ile karşılaşan oldu mu ?

timbaz
09/06/2017, 08:38
Ben ))))) ama 3000 bini gecmeme gibi durum olusmadi bende...
Ariza kodlarina bagli biraz da...
Sizdeki ariza kodlari nelerdir?
Triger oncesi yoktu sanirim...

mustafayalcin
09/06/2017, 09:16
Stored DTC: (OBD2)(4)
P0171: System Too Lean (Bank 1)
P0300: Random/Multiple Cylinder Misfire Detected
P0302: Cylinder 2 Misfire Detected
P0303: Cylinder 3 Misfire Detected
Pending DTC: (OBD2)(3)
P0300: Random/Multiple Cylinder Misfire Detected
P0302: Cylinder 2 Misfire Detected
P0303: Cylinder 3 Misfire Detected
Permanent DTC: (OBD2)(0)
Stored DTC: (KWP2000)(0)
Stored DTC: (Nissan Consult 2)(0)

kodlar bunlar, evet Triger değişimi öncesinde yoktu. Bakımdan sonra oldu. Siz nasıl çözdünüz :(

timbaz
09/06/2017, 09:54
300, 302 ve 303 var bende sadece

171 yok, belki bundan dolayi 3000bini gecmiyordur..
Lean.. fakir yakit anlaminda..

Ben cozemedim, aracin surusunde de problem yok..

Cozen veya hic cozemeyen de var..

Bu baslikta bahsetmistim...
https://forum.grandepuntotr.com/genel/63337-grande-punto-motor-ariza-lambasi.html

Arac normalde ariza olmadiginda 6000bin devire rahat ulasiyor mu?

Ilk tavsiye edecegim
Phonic wheel reset yaptirmaniz
Bir cogu 300 302 303 bununla cozmus..
Triger sonrasi bir cok kisi karsilasmis..

Olmaz ise isler iyice karisiyor sonra..
Sadece buji veya kablo ile cozenler de var ama motoru yenileyenler de var malesef..

Bu hafta sonu muhafazayi acip sensorun kablosuna bakacagim.. kapatilirken kablo ezilmesi de neden olabilir gibi..
Buji degistirdim, kablo degistirecektim ama biraz beklemede..
Trigeri takan yetkili servis, ayni zamanda bosch car service vs ama.. bu resetleme konusunda ve bazi kontrollerde anlasamadik.. is basa dustu

Alttaki sensor, lambda sensorleri, katalizator, enjektor, subap, subap ayari vs.. uzun bir listesi olabiliyor..

Tahminen sadece 3500 devir civari sabit hizda yapiyordur.. bir sure bu devirde calisinca..

ethemyigit
09/06/2017, 09:57
arkadaşım 2 ihtimalin kalmış
ya triger kayışı değiştiriken diş atlattılar ondan hata veriyor yada subap ayarı bozulmuş
benim araçta P0300 ve P0301 hata kodları vermişti triger değişimi üzerine subap ayarı yapıldı ve düzeldi asıl sorun subap ayarı olma ihtimali yüksek
triger ayarı ve subap ayarından iyi anlayan bir ustaya git işin çözülür senin sadece ayar kısmına kalmış
başka parça değişimi vs işlerle boşuna zaman ve para kaybetme
kolay gelsin

mustafayalcin
09/06/2017, 10:03
300, 302 ve 303 var bende sadece

171 yok, belki bundan dolayi 3000bini gecmiyordur..
Lean.. fakir yakit anlaminda..

Ben cozemedim, aracin surusunde de problem yok..

Cozen veya hic cozemeyen de var..

Bu baslikta bahsetmistim...
https://forum.grandepuntotr.com/genel/63337-grande-punto-motor-ariza-lambasi.html

Arac normalde ariza olmadiginda 6000bin devire rahat ulasiyor mu?

Ilk tavsiye edecegim
Phonic wheel reset yaptirmaniz
Bir cogu 300 302 303 bununla cozmus..
Triger sonrasi bir cok kisi karsilasmis..

Olmaz ise isler iyice karisiyor sonra..
Sadece buji veya kablo ile cozenler de var ama motoru yenileyenler de var malesef..

Bu hafta sonu muhafazayi acip sensorun kablosuna bakacagim.. kapatilirken kablo ezilmesi de neden olabilir gibi..
Buji degistirdim, kablo degistirecektim ama biraz beklemede..
Trigeri takan yetkili servis, ayni zamanda bosch car service vs ama.. bu resetleme konusunda ve bazi kontrollerde anlasamadik.. is basa dustu

Alttaki sensor, lambda sensorleri, katalizator, enjektor, subap, subap ayari vs.. uzun bir listesi olabiliyor..

Tahminen sadece 3500 devir civari sabit hizda yapiyordur.. bir sure bu devirde calisinca..

LPG ve Benzin ikisinde de yapıyor, başlığınızı okumuştum ama çok faydalanamadım benim arıza için. Arıza olmadığımda da 6000 devire de ulaşabiliyor.

Phonic wheel reset yaptirmaniz - Bunu nasıl yaptırabilirim (Fiat servisi mi yapıyor.)

mustafayalcin
09/06/2017, 10:04
arkadaşım 2 ihtimalin kalmış
ya triger kayışı değiştiriken diş atlattılar ondan hata veriyor yada subap ayarı bozulmuş
benim araçta P0300 ve P0301 hata kodları vermişti triger değişimi üzerine subap ayarı yapıldı ve düzeldi asıl sorun subap ayarı olma ihtimali yüksek
triger ayarı ve subap ayarından iyi anlayan bir ustaya git işin çözülür senin sadece ayar kısmına kalmış
başka parça değişimi vs işlerle boşuna zaman ve para kaybetme
kolay gelsin

Teşekkür ederim, dediğiniz gibi bir de subap ayarını yaptırayım artık.

timbaz
09/06/2017, 10:06
Bu kisi nerdeyse her seyi degistirmis en son eksantrik mil sensoru.. ama cozememis.. oyle de satmis
Ben hala umitliyim ama..
Ben resetlemeyi tamamlayamadim, sonra da ugrasamadim.. bu hafta sonu bir daha deneyecegim, olmadi baska bir serviste veya yakinlarda resetleme ile cozen biri ile..
Arada kablo kontrolu vs
Kontrol ve cozum icin iyi bir arsiv olustu ama vakit olmadigindan ilgilenemiyorum fazla.. servisle de pek olmayacak gibi
Bir de bogaz kelebegininnaltinda bir sensor var, bunun temizliginden bahsedilmis vs.. tam detayini da bilmiyorum, alakasi tam var mi onu da bilmiyorum ama becerebilirsem acip bakmak ta isterim..
https://uploads.-cdn.com/20170609/dcdfb9d164de7977fc6ddcea3147e0a1.jpghttps://uploads.-cdn.com/20170609/ebb9b369f4e7b6e2b9c3959569d75093.jpg

mustafayalcin
09/06/2017, 10:16
Bu kisi nerdeyse her seyi degistirmis en son eksantrik mil sensoru.. ama cozememis.. oyle de satmis
Ben hala umitliyim ama..
Ben resetlemeyi tamamlayamadim, sonra da ugrasamadim.. bu hafta sonu bir daha deneyecegim, olmadi baska bir serviste veya yakinlarda resetleme ile cozen biri ile..
Arada kablo kontrolu vs
Kontrol ve cozum icin iyi bir arsiv olustu ama vakit olmadigindan ilgilenemiyorum fazla.. servisle de pek olmayacak gibi
Bir de bogaz kelebegininnaltinda bir sensor var, bunun temizliginden bahsedilmis vs.. tam detayini da bilmiyorum, alakasi tam var mi onu da bilmiyorum ama becerebilirsem acip bakmak ta isterim..
https://uploads.-cdn.com/20170609/dcdfb9d164de7977fc6ddcea3147e0a1.jpghttps://uploads.-cdn.com/20170609/ebb9b369f4e7b6e2b9c3959569d75093.jpg

:) Bu arıza sizi usta yapmış sanırım. Ben o dediğiniz işlemleri kendim yapamam. Ama son olarak yarın subap ayarını yatırayım, lpg enjektörünü değiştireyim diyorum:( artık olmazsa böyle binip en kısa sürede de satmak olacak gibi. Çünkü gerçekten iyice canımı sıktı araç.

timbaz
09/06/2017, 10:21
Ariza olmadiginda 6000bin devire rahat geliyor ise dis sorunu yoktur bence..

timbaz
09/06/2017, 10:32
LPG ve Benzin ikisinde de yapıyor, başlığınızı okumuştum ama çok faydalanamadım benim arıza için. Arıza olmadığımda da 6000 devire de ulaşabiliyor.

Phonic wheel reset yaptirmaniz - Bunu nasıl yaptırabilirim (Fiat servisi mi yapıyor.)
Orada kod vs olmayinca biraz fal gibi )))
Multiecuscan da o ozellik var, servisin kullandiginda da.. bazilari servise tarif ediyor ne nerede diye )))
Oncesinde baska resetleme de var, aciklamasinda yazili..
Krankla ilgili her hangi bir islem sonrasi yapilmasi gerektigi de yazilmis zaten

En az zahmetlisi masrafsizi da bu islem..
Bunu bilmeyenler bazen degistirip duruyor, bu resetleme pas geciliyor...

Triger sirasinda bunun sokulmesinden dolayi reset gerekiyor biraz da.. fotoda yok ama sensor icin iki disi farklidir.. sadece belirli devirde yapmasi biraz da bu sebepten...
Ama 171 baska bir sebep olabilir.. 3000bini gecmeme vs..
Tesaduf denk gelmis te olabilir..
Resetten sonra lamba yanip sondugnde, ama 3000 i gecmeme olmadiginda tekrar koda bakip 171 yok ise 171 i ayri tutmak gerekir
https://uploads.-cdn.com/20170609/fbde477544991d729d28a3dd21e4501a.jpg

ethemyigit
09/06/2017, 11:57
sonucu burada paylaşırsanız lpg yuzunden aracını satma seviyesine gelenler olarak dizel in bakımı daha pahalı be yaa diyen arkadaşlarımız da görse :)
ben 9 yıl 1.4 fire palio kullandım lpg li fire a bu kadar alışkan olmama rahmen puntoya geçince o kadar uğraştım kı az kalsın satacaktım son anda çözdüm tüm sorunları :)

mustafayalcin
09/06/2017, 12:00
Orada kod vs olmayinca biraz fal gibi )))
Multiecuscan da o ozellik var, servisin kullandiginda da.. bazilari servise tarif ediyor ne nerede diye )))
Oncesinde baska resetleme de var, aciklamasinda yazili..
Krankla ilgili her hangi bir islem sonrasi yapilmasi gerektigi de yazilmis zaten

En az zahmetlisi masrafsizi da bu islem..
Bunu bilmeyenler bazen degistirip duruyor, bu resetleme pas geciliyor...

Triger sirasinda bunun sokulmesinden dolayi reset gerekiyor biraz da.. fotoda yok ama sensor icin iki disi farklidir.. sadece belirli devirde yapmasi biraz da bu sebepten...
Ama 171 baska bir sebep olabilir.. 3000bini gecmeme vs..
Tesaduf denk gelmis te olabilir..
Resetten sonra lamba yanip sondugnde, ama 3000 i gecmeme olmadiginda tekrar koda bakip 171 yok ise 171 i ayri tutmak gerekir
https://uploads.-cdn.com/20170609/fbde477544991d729d28a3dd21e4501a.jpg

Trigger değişimi sonrasında aracımda herhangi bir resetleme işlemi yapılmadı diye biliyorum. Bugün veya yarın tekrar servise gidip konu hakkında size de bilgi veririm. Dua ediyorum başka büyük problem olmasın diye. Zaten dün ustaya gittiğimde buji kablolarını test etmek amaçlı doduco marka kablo ile değiştirmişti. Orjinallerini tekrar takmam veya yeniden almam gerekecek.

mustafayalcin
09/06/2017, 12:01
sonucu burada paylaşırsanız lpg yuzunden aracını satma seviyesine gelenler olarak dizel in bakımı daha pahalı be yaa diyen arkadaşlarımız da görse :)
ben 9 yıl 1.4 fire palio kullandım lpg li fire a bu kadar alışkan olmama rahmen puntoya geçince o kadar uğraştım kı az kalsın satacaktım son anda çözdüm tüm sorunları :)

Sorunum çözülürse hemen yazarım, umarım çözülür :(

timbaz
09/06/2017, 12:14
Bu arada
Ariza kodu 300 302 303.. bilgisayara baglandignda kayitli diye su an ariza aktif degil vs yazar.. resetleyip gozlemleyin gibilerinden devam eder..
Soguk motorda olmuyor , ama isininca vites bosta ve ayni devirde yapabiliyor
Servis denemelernde genelde motor soguk, ariza o an vermeyebilir..
Resetlenip calisir vaziyette denendiginde ariza olusurken cikan uyari ise farkli ifade ile cikiyor. Su an aktif ve ilgili sensor vs gibilernden devam ediyor..
Netteki kayitlara bakinca da sogutma suyu genelde 86derece civarinda.. ariza aciklamasnda yag sicakligi yazmiyor ama yag daha gec isindigindan yag daha dusuk derecede diye tahmin ediyorum..
Gun icinde kullanildignda ilk basta daha soguk gorunebilir ama yag sicakligi daha yuksek oldugunda da ibre tam ortaya gelmeden de ariza yanabilir..
Yag sogutma suyuna gore daha gec soguyor..

Resetleme de sicak motor ile yapiliyor.. bu arada arizanin olusum esnasi daha kolay tespit edilebilir..
Gun sonu park ederken sicak motorda park halinde denersiniz.. eger olusuyor ise serviste aciklamada isinizi kolaylastirir...

mustafayalcin
09/06/2017, 14:07
Bu arada
Ariza kodu 300 302 303.. bilgisayara baglandignda kayitli diye su an ariza aktif degil vs yazar.. resetleyip gozlemleyin gibilerinden devam eder..
Soguk motorda olmuyor , ama isininca vites bosta ve ayni devirde yapabiliyor
Servis denemelernde genelde motor soguk, ariza o an vermeyebilir..
Resetlenip calisir vaziyette denendiginde ariza olusurken cikan uyari ise farkli ifade ile cikiyor. Su an aktif ve ilgili sensor vs gibilernden devam ediyor..
Netteki kayitlara bakinca da sogutma suyu genelde 86derece civarinda.. ariza aciklamasnda yag sicakligi yazmiyor ama yag daha gec isindigindan yag daha dusuk derecede diye tahmin ediyorum..
Gun icinde kullanildignda ilk basta daha soguk gorunebilir ama yag sicakligi daha yuksek oldugunda da ibre tam ortaya gelmeden de ariza yanabilir..
Yag sogutma suyuna gore daha gec soguyor..

Resetleme de sicak motor ile yapiliyor.. bu arada arizanin olusum esnasi daha kolay tespit edilebilir..
Gun sonu park ederken sicak motorda park halinde denersiniz.. eger olusuyor ise serviste aciklamada isinizi kolaylastirir...

Hiç araç sıcakken ve park halindeyken ilgili sorunu denememiştim. onu da deneyeceğim bugün. Arızaları araç sıcakkende sıfırladım birkaç kez. ama dediğinizi usta ile paylaşırım. çalışırken gözlemlemek daha iyi olabilir.

fawori
10/06/2017, 12:15
Arkadaşlar öncelikle herkese merhaba, Yaklaşık 3 sen önce severek aldığım aracım 1 aydır başıma bela oldu, ateşleme sistemi arızası var ve ne yaptıysam sorun düzelmedi;

Arıza,
Genelde 3000 deviri geçince meydana geliyor ve aralıklı olarak motor arıza lambasını yakıyor. Sürekli yanmıyor.

Yapılan İşlemler,
Buji değişimi,
Buji kablosu değişimi,
Bobin değişimi

Bunların hepsi teker teker deneyerek yapıldı. Bu işlemlerden önce de aracıma genel bir bakım yaptırarak,
Triger seti değişimi,
Polen Filtresi değişimi,
Yağ ve Yağ Filtresi değişimi,
Ön disk değişimi,
Ön balatata değişimi

Sorun düzelmedi gitti, ne yapsam bilemiyorum, araçtan soğuyorum artık. Bunun gibi bir sorun ile karşılaşan oldu mu ?
Mustafa bey galiba triger kayisiniz takilirken hatali montaj yapildi bu kayis kranktan aldigi gucu eksantrik milone iletip subap zamanlamasi vs. Cok cok muhim gorevi vardir oncelikle nerede triger yani eksantrik kayisini degistirdiyseniz oraya gidin hakkinizi arayin ancak cozemediyseniz Ankara'daymissiniz galiba kavaklidere servis muslum abiye bir danisin inanin cok fark yok sanayiden birde araclariniz uzerinde uzman bir kadro var.

mustafayalcin
12/06/2017, 13:28
Arkadaşlar, bugün Kavaklıdere Oto Fiat Yetkili servise gittim, Çok sağolsun Müslüm bey ilgilendi. Aracı bilgisayara bağladılar ve birkaç fabrika ayarını sıfırladılar. Biraz daha arabayı kullanacağım, tekrar arıza verirse Müslüm Bey aracı bırakırsınız detaylı bakarız dedi(Çağatay Koçak 'ın da belirttiği gibi triggerin yanlış bağlanmasından şüphelendi.) Tekrar çok teşekkürler Kavaklıdere Oto :) ,Müslüm Bey ve forumdaşlarım. Artık benim için tek servis Kavaklıdere Oto.

punto1414
12/06/2017, 14:21
yani bu usta müsvetteleri sağlam arabayı bozuyorlar la çıldırmamak elde değil.inş bir an önce çözülür problem

timbaz
12/06/2017, 16:18
Sanirim ben de hallettim.. 50kmyi 2,3,4 viteste uzun sure 3500-4000 devirde gecirdim, sorun yok simdilik..
2 resetleme yaptim sadece... O videodaki prosedurun aynisi...

omerfarukatli
04/03/2018, 12:48
Herkese merhabalar foruma yeni geldim. @timbaz sorun halloldu mu? :) 1.4 Fire Linea kullanıcısıyım sorun birebir bende de var. Reseti kendiniz mi attınız?

timbaz
04/03/2018, 13:31
Herkese merhabalar foruma yeni geldim. @timbaz sorun halloldu mu? :) 1.4 Fire Linea kullanıcısıyım sorun birebir bende de var. Reseti kendiniz mi attınız?Bu videodaki islemin aynisini kendim uyguladim... normalde de yapilmasi gereken bir islemmis..9bin km yi gecti, tekrarlamadi..

omerfarukatli
07/03/2018, 12:36
Şimdilik bende de hallolmuş gibi görünüyor galiba başardım :) Resetleri attım, geçen gün denediğim gibi yine denedim bu kez yanmadı. Timbaz nickli arkadaşımıza ve Volkan beye teşekkürlerimi sunarım :)

Ahmet0676
12/04/2018, 02:15
Aynı sorun bende yeni başladı triger değişimi sonrası 30 km yol yaptım ve 3ve2 göz ateşleme arızası veriyor triger değişimi aparatları ile yapıldı yardımlarınızı bekliyorum

volkan1065
12/04/2018, 08:58
Aynı sorun bende yeni başladı triger değişimi sonrası 30 km yol yaptım ve 3ve2 göz ateşleme arızası veriyor triger değişimi aparatları ile yapıldı yardımlarınızı bekliyorum

Aynı hata kodları var ise triger değişimi sonrası oto yenileme bilgileri ile fonik çarkı değerlerinin sıfırlanması gerekiyor. Değişim yapan yerin bunu yapması lazım ama belkide kendileride bilmiyor olabiliyor.

https://i.hizliresim.com/9mByoO.jpg

firat060606
07/05/2018, 09:48
Bu sorunun neredeyse aynısını bende yaşıyorum. Nasıl çözüm sağlayabiliriz? Bu ELM ne işe yarar. Aracı yeni aldım.

ONss10
14/06/2019, 21:25
Merhabalar bu sorunu nasıl çözdünüz biraz ayrıntılı anlatma şansınız var mı bende 1.4 2012 albea var triger değişti.. 50/60 km yol gittikten sonra genelde 120 km hız ve sonrasında gaza hafif basıp bıraktığım da arıza lambası yanıp sönmeye başlıyor ama herzaman değil. Kafasına göre bazen 3 kere bazen 7/8 kere vs belli bir düzeni yok. Ayrıca benim hissettiğim herhangi bir tekleme güçten düşme gibi sorunlarda yok. Daha sonra tekrar servise götürdüm buji değişti ama sorun çözülmedi servis getirin kontrol edelim diyor ama busefer bobin kablo deyip işi uzatacaklar.. o yüzden sorunu kendim anlayıp kendim yapamasam bile yapacak kişiye anlatmak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim

Eren65
30/11/2019, 09:35
Selamın aleyküm özel mesajla yazacaktım ama yazamadım benim Fiat linea 1.4 fire triger değişiminden sonra aynı arızaları veriyor usta buji kablolarını değiştirelim dedi sorunu çözen arkadaşlardan yardım bekliyorum 05347384088

Reiis
30/11/2019, 12:48
Selamın aleyküm özel mesajla yazacaktım ama yazamadım benim Fiat linea 1.4 fire triger değişiminden sonra aynı arızaları veriyor usta buji kablolarını değiştirelim dedi sorunu çözen arkadaşlardan yardım bekliyorum 05347384088

2010 1.4 palio Triger değişiminden sonra arıza vermeye başladı bobin buji kablo hepsi değişti fakat arıza veriyor ara ara

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ozer77
30/11/2019, 19:59
Arkadasımın 1.4 lineasıda trigerden sonra ateşleme arızası verdi. Bobin buji ve kablolar değişti arıza devam ediyordu.

Sente ayarı yapıldı ve düzeldi.

SM-G611F cihazımdan gönderildi

Reiis
30/11/2019, 22:50
Gergi rulmanı ile vkayışı rulmanı aldım güvendiğim bir usta var çok yoğun musait bir zamanda triger değişimini yaptıracağım o ustada senteden bahsetti

Ozer77
02/12/2019, 22:29
Bende trigeri falan değiştirdim ama hiç sıkıntı yaşamadım. Belki ustam senteyede bakmıştır onu bilemiyorum

Ahmet0676
07/12/2019, 00:11
hocam arızayı çözebildinizmi aynısını bende yaşıyorum

Ahmet0676
07/12/2019, 00:11
müsait oldugunuzda telden görüşabilirmiyiz 05054363840

Reiis
18/02/2020, 23:28
Bendede 3000 devir üzerinde motor arıza ışığı ateşleme arızası veriyordu enjektörler test edildi biri bozukmuş temizlenip onarıldı
Düzeldi inşeallah Test ettim sorun yok yokuşlarda bayılmada geçti

Reiis
18/03/2020, 19:39
2.3 slindir ateşleme arızası devam ediyor

ONss10
19/03/2020, 10:27
Benim arızayı en son Fiat servisi rastlantı üzerine araç beyninin yazılımını güncelleyerek veya yenileyerek çözdü herhangi bir parça değişimi olmadı.. ama bu sorunun çözülmesi 1yıla yakın sürdü farklı servis ve ustalar dolaştım araç bilgisayara bağlandığın da 3 tane ateşleme arızası veriyordu herkes hemen buji bobin kablo beyin vs değiştirmeye kalktı hatta serviste 20 gün kalacak biz söküp takıp deneme yanılma yoluyla bulacağız diyen bile çıktı ben sadece ilk seferinde acaba diyerek buji değiştirttim ama aslında ona bile gerek yokmuş çünkü aracın hiç bir olumsuz durumu yoktu tekleme çalışmama çekişten düşme çok yakma vs eğer aracınızın normal çalışmasında problem yoksa elletmeyin en doğru ustayı veya servisi bulmaya çalışın kazasız belasız sürüşler

Reiis
20/03/2020, 22:26
Benim ustada servise yönlendirdi onların obd cihazları daha kapsamlı sorunun kaynağını bulurlar

ahmet efdal
29/05/2020, 04:25
merhaba portalda yeniyim . fonik çark sıfırlama yapmaya çalışıyorum ama çalıştırma başarısız uyarısı veriyor bunu nasıl çözebilirim yardımcı olurmusunuz

Reiis
08/06/2020, 12:26
Dün bütün viteslerde 3000 devir ve üzerinde motor arıza ışığı yandı söndü gaz yememe devirden düşme olmadı

Reiis
21/08/2020, 21:42
Sanırım sorunu çözdüm

https://uploads.-cdn.com/20200821/df85fbd65eff2ef6e999a46a33aaeaed.jpg
Kırımızı 51777763 nolu hortum yırtılmıştı bende benzer bir hortum takmıştım

Dün orjinal hortumu taktım bugün 4000 devirde epey bi zorladım yanmadı dönüşte tekrar 4000 devirde sürdüm yanmadı 4. Vitestede zorladım yok yine yanmadı rampalarda çekişide iyiydi

Reiis
25/08/2020, 00:28
Sorun devam ediyor bujiler kablolar bobin değişti çözülmedi sırada enjektör var

bir arkadaş serviste enjektör değiştirmiş ondan sonrada yanmamış servisteki ustada yine yanarsa tek bakılacak yer beyin demiş

Bende yabancı sitelerden biraz araştırma yaptım

P0301 koduna ne sebep olur?
Bujiler ve kablolar
Yakıt Enjektörleri
Düşük sıkıştırma vb. gibi dahili motor sorunları.
Daha Az Yaygın Nedenler
Hatalı Bilgisayar
Bobin veya Bobin paketleri
Krank veya kam sensörleri veya isteksizce tekerlekler
Hatalı O2 (Oksijen) Sensörleri

Check Engine Code P0301 - Causes and How to Fix It (http://www.myautorepairadvice.com/p0301.html)

baytartolgayilmaz
25/08/2020, 00:41
Belkide aracınız subap ayarı istiyor?

Reiis
25/08/2020, 01:03
Şuan için enjektörler test edilip sorunlu olan varsa onun değiştirilmesi daha mantıklı enjektörlerim test edilmişti bir tanesinde sorun vardı düzeltildi denilmişti sanırım düzelmemiş

aracın enjektör oem nosunu aldım trde yok

Şekil olarak 1.4 8v enjektörlerle aynı fakat elektrik değerleri farklıymış 71724544

ladonpersia
07/10/2020, 22:31
Bende de bu sorun var şunu söyliyim bir dünya parça değiştirmeden önce gidin beyine bi baktırın ben değiştirdim hala aynı arabayı bıraktım beyince artık birtek beyin kaldı geriye ona bakıcak...

Reiis
08/10/2020, 22:15
Bende de bu sorun var şunu söyliyim bir dünya parça değiştirmeden önce gidin beyine bi baktırın ben değiştirdim hala aynı arabayı bıraktım beyince artık birtek beyin kaldı geriye ona bakıcak...

enjektörleri test ettinizimi

Triger değişimi ne dertler açtı başımıza

Reiis
18/03/2021, 16:01
Sanırım sorunu çözdüm

https://uploads.-cdn.com/20200821/df85fbd65eff2ef6e999a46a33aaeaed.jpg
Kırımızı 51777763 nolu hortum yırtılmıştı bende benzer bir hortum takmıştım

Dün orjinal hortumu taktım bugün 4000 devirde epey bi zorladım yanmadı dönüşte tekrar 4000 devirde sürdüm yanmadı 4. Vitestede zorladım yok yine yanmadı rampalarda çekişide iyiydi

Arkadaşlar bu hortumun daha incesini sanayiden aldım taktım

Birde bujileri orjinalledim ünlüoto’dan

Deneme sürüşü yaptım 3. Vites 4 bin devir 4. Vites 4 bin devir 5. Vites 120 km üzeri bir müddet sürdüm arıza ışığı yakmadı şimdilik https://uploads.-cdn.com/20210318/bf8d068ba59392d88e105299a6bc9215.jpg

gurkanakbala
01/04/2021, 21:55
Bendeki kodlarda tekleme 1 ve ateşleme bobini veriyor.Bobin değişti ama düzelmedi sorun medir.

Redmi Note 8 Pro cihazımdan gönderildi

Reiis
10/04/2021, 23:53
yok arkadaş yine yaktı yakın zamanda triger değişimi olacak bakalım ne olur

gpmesud
11/04/2021, 15:26
Bendeki kodlarda tekleme 1 ve ateşleme bobini veriyor.Bobin değişti ama düzelmedi sorun medir.

buji kabloları bujileri değiştirdiniz mi? eski bujılerle kullanırsanız yenı atesleme bobınınızıde yakarsınız

mavzer
13/04/2021, 13:00
bende de tekleme vardı iridyum buji denemeni tavsiye ederim bende sorunu çözdü 1,4 starjet

gurkanakbala
14/04/2021, 14:55
buji kabloları bujileri değiştirdiniz mi? eski bujılerle kullanırsanız yenı atesleme bobınınızıde yakarsınızDegistirmedim ondan yaparmidegistireyim o zaman

gurkanakbala
14/04/2021, 15:10
buji kabloları bujileri değiştirdiniz mi? eski bujılerle kullanırsanız yenı atesleme bobınınızıde yakarsınızŞimdi arada bir titreme oluyor bobinmi bozulmustur yine yoksa buji takımını mı değiştirmeliyim.

ondermurat
14/04/2021, 18:02
Şimdi arada bir titreme oluyor bobinmi bozulmustur yine yoksa buji takımını mı değiştirmeliyim.

Aracınız lpg'li ise, lpg enjektörleri de yapabilir. Oksijen sensörü de titreme yaptırtabilir. Buji yenilemeyi de bir deneyebilirsiniz tabi ki. NGK İridium olabilir doğru olanı bulmak lazım.

gurkanakbala
15/04/2021, 04:31
Aracınız lpg'li ise, lpg enjektörleri de yapabilir. Oksijen sensörü de titreme yaptırtabilir. Buji yenilemeyi de bir deneyebilirsiniz tabi ki. NGK İridium olabilir doğru olanı bulmak lazım.Lpg yok benzinli

gpmesud
15/04/2021, 16:19
Lpg yok benzinli

tekleme kaç bin devir aralığında oluyor? aracınız 1.4 fire motor mu yoksa starjet mi?

gurkanakbala
15/04/2021, 17:13
tekleme kaç bin devir aralığında oluyor? aracınız 1.4 fire motor mu yoksa starjet mi?Fire motor.Bobin degistikten 1 hafta sonra yaptı bilgisayara bağlandı sildi bir daha yapmadı.Şimdi rölantide arada bir titriyor araç.Haftaya gidip bujileri degistireceğim.Şuanda böyle kısa mesafe kullanmamın zararı olurmu.

gurkanakbala
13/09/2022, 21:51
Aracın bobin değişti bujilerde değişmişti daha once neden yapar https://uploads.-cdn.com/20220913/88a62db90a0894250289ff6230285f37.jpg

gurkanakbala
13/09/2022, 21:52
Tekleme gaz yememe sorunu var

gurkanakbala
20/09/2022, 22:57
Beyine bakılacak, sorun bulunamadı.Beyinde ise sorun nasıl çözülür.Daha önce yaptıran var mı.Servis de daha önce ateşleme sistemi orjinali ile değişecek, düzelmez ise beyin tamire gidecek demişti.Demek ki bu servislerin bildiği bir şey var ama, on katı para istiyorlar.

gurkanakbala
29/09/2022, 22:06
Sorun beyin de değilmiş, bujilerin birisi yalama yapmış diş açıldı, şuan sorun yok

Reiis
21/11/2022, 00:37
yok arkadaş yine yaktı yakın zamanda triger değişimi olacak bakalım ne olur

Usta triger değişimini aparatlarıyla yaptı sorun yoktu dedi ama bir daha ateşleme arızası vermedi