PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Turbo Çalışmıyor [Motor Arıza Işığı Yandı]

puntoevo12
08/06/2017, 06:43
Arkadaşlar merhaba,

2012 Punto Evo 1.3 Multijet dizel sahibiyim.
Aracın önce klimasından bir yağ kokusu geldi, ardından da 100 metre kadar sonra motor arıza ışığı yandı.
Turbo devre dışı kaldı. Bu konuda bir fikriniz var mı acaba?

Not: Yetkili Servis'e götürdüm, doğru düzgün bakmadan partikül filtresi tıkanmış dedi.
Hiç güven vermedi. Egzostan nadiren beyaz duman atıyor, o da partikül filtresini temizlemek için diye biliyorum.

İyi günler.

Kadyr
08/06/2017, 06:59
klimadan koku geldi derken içeriyemi yağ kokusu geldi? eğer içeriye geldi ise turbo bozulup yağ veriyor olabilir turbo yağ verdiği zaman araç sürekli beyaz mavi arası duman atıyor ama çekişinde sıkıntı olmuyor. daha önceki aracımda böyle olmuştu.

puntoevo12
08/06/2017, 07:18
Evet aracın içine koku verdi.
Duman dikkatimi çekmedi, sanırım mavi duman yok.
Çekişi doğal olarak düştü zaten turbo iptal olunca.

Kadyr
08/06/2017, 08:02
turbo yağ vermiş olabilir ustaya götürmeniz lazım. turbodanmıdır yoksa sensörlerdenmidir.

Ezeldenberi
08/06/2017, 08:35
Hava kutusu üzerinde ki, bu bağlantıları kontrol edin. https://uploads.-cdn.com/20170608/3f05780cf9469f3d79dc2ce13d574eb2.jpg

puntoevo12
08/06/2017, 08:50
turbo yağ vermiş olabilir ustaya götürmeniz lazım. turbodanmıdır yoksa sensörlerdenmidir.

Hava kutusu üzerinde ki, bu bağlantıları kontrol edin. https://uploads.-cdn.com/20170608/3f05780cf9469f3d79dc2ce13d574eb2.jpg

Teşekkür ederim önerileriniz için.
Umarım maliyetli bir sorun değildir.

Peki servisin söylediği gibi partikül filtresinin tıkanmasıyla alakası olabilir mi?

Kadyr
08/06/2017, 08:58
aslında tıkalıysa da olabilir aracı çekişten düşürür ama koku olayını bilmiyorum.

Ezeldenberi
08/06/2017, 09:19
DPF tıkalı ise kimyasal temizleyicileri var. Servise hazır gitmişken temizlense iyi olurdu.

puntoevo12
08/06/2017, 22:58
DPF tıkalı ise kimyasal temizleyicileri var. Servise hazır gitmişken temizlense iyi olurdu.

aslında tıkalıysa da olabilir aracı çekişten düşürür ama koku olayını bilmiyorum.

Bugün yeniden başka bir özel servise gittim, bilgisayara bağlayıp baktılar.
Motor arıza ışığı DPF'ten dolayı yanıyor diye gösteriyor bilgisayarda.
Yarın DPF'i söküp çalıştıracağız, eğer sorun yoksa DPF tıkalı demektir. Temizlenince hallolacak.
DPF temizlemeye 250 TL fiyat verdiler.

Eğer DPF söküldüğünde de sorun devam ederse turboyu söküp bakmaları gerekecek doğal olarak.

Bu sorunu başka yaşayanlar da olabilir diye detayları yazıyorum. Yarın sonucu da tekrar paylaşacağım.

Teşekkürler herkese.

Ezeldenberi
08/06/2017, 23:31
Aynı sorundan DPF tıkalı olduğu için geçen ay motor arıza ışığı yanmıştı, fakat bende özellikle dikkat etmiştim turbo devreye giriyordu. Usta PC den hatayı sildi bi dahada yanmadı. Sensörün kendisi arızalı olabilir, veya tamamıyla tıkanmış ve ölçüm yapamayacak duruma gelmiş olabilir.
Aynı sensör arızalı olduğu için turbo devreye gitmiyordu. Kaç usta , servis gezmiştim , en son aynı araçtan evo SS DPF sensörünü söktüler benim araca taktılar ve o an motor arıza ışığı söndü ve turbo devreye girmişti. Hemen sıfırını sipariş ettik. 5 sene oldu sorun yok.
Şuan ilk olarak Sensörün aynısını başka araçtan sizin araca denesinler ve sonucu görün.

Benim formda ki ilk mesajim bu turbo ve DPF sensörü çözümü paylaşımı içindi.