PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Aracın çekişten düşmesi motor arıza ışığı yakması sorununa çözüm arıyorum

cakiroglu54
05/05/2017, 14:50
Arkadaşlar öncelikle merhabalar,

Aracım uzun zamandan beri çekişi çok fazla düştü ve bazı durumlarda 3000 deviri geçmiyor aracı stop ettirdikten sonra calıstırdıgımız zaman kendiliğinden düzeliyor. Aynı zamanda nadiren de olsa araç seyir halinde iken stop ediyor vurdurduğumuz zaman çalışmaya devam ediyor.

Bu sorunları yaşayan arkadaşlar varsa yardımcı olmalarını bekliyorum . Arac modeli grande punto 2007 kasa 148.000 km.
Şimdiden teşekkür ediyorum

Ezeldenberi
05/05/2017, 14:59
Motor neyle çalışıyor?
Motor tipi nedir?
Servis yada ustaya götürmeden, hep bu şekilde ittire ittremi kullanıyorsunuz?
Stop etme zamanı hareket halinde mi, rölantide mi?
En son bakımda bu durumlar hiç yokmuydu?
Gibi baya uzun sorular.

cakiroglu54
05/05/2017, 15:23
Motor genelde lpg ile kullanıyorum ,1.4 motor var ve ustaya götürdüm kimisi sübop yanığı var diyor kimileri de baska şeylerden bahsediyor , kelebek boğaz temizliği falandan bahsediyor. Stop etme zamanına gelecek olursak hareket halindeyken oluyor . En son bakımlarda bu tip durumlar hiç söz konusu değildi ne zaman 10.000 bakımına girdim sonrasında çorap söküğü gibi arızalar başıma denk gelmeye başladı. Siz sorun ben size anlatırım , sonucta sizinde bir fikriniz olursa bu benim için iyi olur . Ustalar bizlere fikir danışarak iş yapıyorlar .

feyzullah
05/05/2017, 15:27
Düzgün lpg ayarı yaptırın eğer sorun giderilmezse o zaman sübap ayarı yaptırın. Bu sorunlar ilk olarak lpg ayarından, sonrasında ise bozuk sübap ayarından kaynaklanıyor. Geçmiş olsun.

cakiroglu54
05/05/2017, 15:30
Lpg ayarlarını yaptıralı 1 ay oldu ATİKER yetkili servisinde . Sonrasında yetkili de ayar zor tuttuğunu belirtti bana . Herkes farklı konusuyor . Kimisi sente atlamış kimiside sübopp yanmış diyor

Ezeldenberi
05/05/2017, 15:30
Lpg işinden anlamam ama, dün benzer konu gördüm tam sizlik. lpg konusunda uzman arkadaşlarımız yardımcı olacaktır. Uzun kmler Lpg kullanımı sonucu kaçınılmaz.

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/60733-bosa-atinca-rolanti-dusmesi-ve-stop-etme.html?highlight=subap+stop+etme%20Bu%20konuda% 20lpgli%20araç%20kullandığını%20yazmış.%20Ama%20ko nu%20sahibi%20daha%2010%20bin%20km%20olmamış%20lpg %20taktıralı%20,%20sizce%20de%20daha%208%20bin%20k mlik%20lpg%20kullanımı%20araçta%20subap%20ayarı%20 bozar%20mı?%20Lpg%20li%20araç%20bilgim%20yok

cakiroglu54
05/05/2017, 15:31
Çok teşekkür ederim hemen inceliyorum ;)

feyzullah
05/05/2017, 16:34
Lpg ayarlarını yaptıralı 1 ay oldu ATİKER yetkili servisinde . Sonrasında yetkili de ayar zor tuttuğunu belirtti bana . Herkes farklı konusuyor . Kimisi sente atlamış kimiside sübopp yanmış diyor

İlk olarak lpg ayarlarının düzgün yapıldığından emin olmanız gerekiyor. Sübap yanmış olsa daha büyük sorun olacağını düşünüyorum. Tabi bu konuda yetkinliğim olmadığını da belirtmeliyim. Lpg ayarlarını yaparken gazı çok açıyorlar ve araba yakamadığı için boğulup stop ediyor vites geçişlerinde yada vitesi boşa aldığınızda. Ustanızı değiştirin lpg işinin gerçekten ehli olan birine ayar yaptırın lpg ayarı konusunda problem yaşamazsınız. Sorun devam ederse yine nam salmış iyi bir ustaya subap ayarı yaptırın hiçbir sorun kalmaz diye düşünüyorum.

ondermurat
05/05/2017, 16:35
Lpg ayarı bozuk gibi geldi bana zengin karışımla çalışıyor sürekli boğuluyor olabilir.

cakiroglu54
05/05/2017, 18:33
İlk olarak lpg ayarlarının düzgün yapıldığından emin olmanız gerekiyor. Sübap yanmış olsa daha büyük sorun olacağını düşünüyorum. Tabi bu konuda yetkinliğim olmadığını da belirtmeliyim. Lpg ayarlarını yaparken gazı çok açıyorlar ve araba yakamadığı için boğulup stop ediyor vites geçişlerinde yada vitesi boşa aldığınızda. Ustanızı değiştirin lpg işinin gerçekten ehli olan birine ayar yaptırın lpg ayarı konusunda problem yaşamazsınız. Sorun devam ederse yine nam salmış iyi bir ustaya subap ayarı yaptırın hiçbir sorun kalmaz diye düşünüyorum.

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim , peki aracın sübop yanıp yanmadığını nereden öğrenebilirim akla ilk gelen birşey var mı ? Şu anda en belirgin özellikle arac 6000 devirde ancak 120 km hızı görüyor 5. viteste cok zorlamama ragmen , bayırlarda çekiş fazlasıyla düşük stop edecek diye korkuyorum gibi gibi sorunlar mevcut.

ethemyigit
05/05/2017, 18:40
aracında ya subap ayarı bozuk yada yanık subap var gibi gözüküyor bunu motor üst kapağını açmadan bilemezsin
yanık subaptada subap ayarı bozulmuş gibi belirtiler veriyor sen kaliteli bir servise subap ayarı yaptırmak için aracını götür
onlar üst kapağı açınca aracın motorunda neyi eksik olduğunu söylerler. bu şekilde kullanırsan motora daha çok zarar verirsin

Ezeldenberi
05/05/2017, 19:04
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim , peki aracın sübop yanıp yanmadığını nereden öğrenebilirim akla ilk gelen birşey var mı ? Şu anda en belirgin özellikle arac 6000 devirde ancak 120 km hızı görüyor 5. viteste cok zorlamama ragmen , bayırlarda çekiş fazlasıyla düşük stop edecek diye korkuyorum gibi gibi sorunlar mevcut.

Baskı balata durumu nedir. Hiç değişmiş mi?

timbaz
05/05/2017, 19:22
6000 devir ve 120km/h hiz...
Eminseniz baski balata...
O hiza kadar devirde dalgalanma vs oluyor mu? Hizda olmasada da devirde dalgalanma?

MKavruk
05/05/2017, 20:13
Merhabalar Hasan Bey, öncelikle geçmiş olsun. acizane üç tavsiyem olacak; aracı cihaza bağlatıp arıza kodlarını öğrenin ve sorunu çözmeye hayli yaklaşın. Ayrıca baskı balata seviyenizi ölçtürün. Son olarak da başka bir servise lpg ayarınız kontrol ettirin.

subap ayarı ile ilgili bilgi (aloparca.com sitesinden alıntıdır) "Külbütör baskı manivelası veya kam ile supap başı arasındaki boşluğa supap boşluğu denir. Supap boşluk ayarı supap zamanlamasını motor gücünü ve performansını doğrudan etkiler. Bu yüzden supap boşluk ayarı tam yapılmalıdır. Supap boşluk ayarı genellikleri motor soğukken yapılır Ayar işlemi tamamlandıktan sonra motor çalıştırılır, normal çalışma sıcaklığına getirilerek tekrar kontrol edilir."

https://www.aloparca.com/arama/FIAT/PUNTO/Hatchback/2007/1.4/57/q/şim

cakiroglu54
05/05/2017, 21:42
Bu konuda hicbir bilgim yok yalnız ben alalı 18.000 km oldu hiç değişmedim

cakiroglu54
05/05/2017, 21:43
Dalgalanmadan ziyade kastınız nedir biraz acemi oldugum için kusura bakma usta

cakiroglu54
05/05/2017, 21:46
Eyvallah usta ilk işlem olaraktan bir sağlam ustaya götüreceğim akabininde baskı balata seviyesi ve de arıza kodlarını öğreneceğim sonrasında yaşananların hakkında bilgi veririm selametle .