PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Manuel geri vites sorunu

hakankarad
02/05/2017, 15:36
Merhaba arkadaşlar
Aracım 2010 punto evo multijet 1.3 dizel 75 bg manuel vites
Normal viteslerde problem yaşamıyorum fakat özellikle dur kalklardan sonra geri vitesin zorlandığını ve cırtladığını gözlemledim.
1. vitese alıp sonra denediğimde problemsiz geri vitese geçmekte bu problemi nasıl gideririm yardımlarınızı bekliyor olacağım teşekkürler.
Saygılar,
HAKAN
Forumda geri vites problemleri ile yazıları okudum fakat cevabını bulamadım.

halilimo
02/05/2017, 15:46
Bir iki saniye bekleyip oyle takarsan sorun yasamazsin. Cozumu yok. Beklicen cirtlamicak.

hakankarad
02/05/2017, 15:57
Halil Bey teşekkürler konuyu bayağı araştırmışsınız . Ama mutlaka bir çözümü vardır diye düşünüyorum.
Ümitle paylaşımları bekliyor olacağım.

volkan1065
02/05/2017, 15:59
Merhaba arkadaşlar
Aracım 2010 punto evo multijet 1.3 dizel 75 bg manuel vites
Normal viteslerde problem yaşamıyorum fakat özellikle dur kalklardan sonra geri vitesin zorlandığını ve cırtladığını gözlemledim.
1. vitese alıp sonra denediğimde problemsiz geri vitese geçmekte bu problemi nasıl gideririm yardımlarınızı bekliyor olacağım teşekkürler.
Saygılar,
HAKAN
Forumda geri vites problemleri ile yazıları okudum fakat cevabını bulamadım.

Aracın km nedir. Debriyaj seti hiç değiştimi. Şimdi bu sorun biraz kronik ama yapılan bazı yanlışlar var. Misal ileri gittiniz durmadan geri vitese takmak yada durdunuz anında geriye attınız hafif bir gırclama olur. Buda şanzuman dişlilerinin tam boş konumunu almamsından ve debriyaj ayırma aralığında kaynaklı oluyor. Burda biraz alışkanlık meselesi mesela geri vitese geçerken biraz aracınız test edin tam debriyaja basmak yerine hafifdebriyajı salın bakalım nasıl gececek. orda öyle bir ara varki bunu yakalayabilir ve alışkanlık yaparsanız rahat geçer. Yalnız debriyaj km 90000 km geçmiş ise fayda etmiyor debriyaj seti ve yağı değişince çok rahat geçiyor.

timbaz
02/05/2017, 16:04
Geri viteste senkromenc olmadigindan cozumu.. bir kac saniye beklemek... Halilimo cozum yok demis ama cozumu de soylemis aslinda ;)

hakankarad
02/05/2017, 16:21
Volkan Bey merhaba
107.000 km baskı balata volan 96500 de yetkili serviste değişmiş.
debriyaj seti ve yağı dediğinizi biraz açarmısınız.

feyzullah
02/05/2017, 17:44
Volkan beyin söylediklerine ek olarak; paspasın debriyaja tam basılmasını engelleme durumu varsa onu aşağı çekmek lazım. Aceleci davranmadan, debriyaj pedalına tam basmak suretiyle sorunu çözdüm ben kendimce.

volkan1065
02/05/2017, 17:48
Volkan Bey merhaba
107.000 km baskı balata volan 96500 de yetkili serviste değişmiş.
debriyaj seti ve yağı dediğinizi biraz açarmısınız.

debriyaj seti yani baskı balata oluyor. Volant falan değişti ise zaten yağıda da değiştirmişlerdir. Size dediğim gibi acele etmeyecek ve debriyajın hangi aralıkta tam basıncamı yoksa az kaldırıncamı rahat geçiyor bunu test edip buna göre alışkanlık yapmak gerek. Mesela tam gecirirken hafif debriyajdan ayağı cekerek bazen daha raht gecer. Ama birden direk gerçimeye calışınca ses yapar. Bunu kendınız test edeceksınız.

hakankarad
02/05/2017, 18:08
Volkan Bey teşekkür ederim.

SinanTR
02/05/2017, 20:33
iki sene önce aracı ilk aldığımda her gei geçişte cırtlama yapıyodu ama ileri vitesler kusursuzdu sonuç olarak baskı balata set değişti iki senedir sıfır sıkıntı

halilimo
02/05/2017, 22:24
Geri viteste senkromenc olmadigindan cozumu.. bir kac saniye beklemek... Halilimo cozum yok demis ama cozumu de soylemis aslinda ;)

mekanik olarak çözümü yok demek istedim abi detaya girmedim daha önceki konularda bunları konuzmustuk siz yazmışsınız zaten özellikle grandepunto larda mevcut bu hemen takarsan cırtlar 1 sanıye bile beklesen ses olmaz. geriye takarken kelebek gibi süzülün tavsiyem:D

Ezeldenberi
02/05/2017, 22:38
Aynı konu açılırsa artık cırtlayan geri vites değil kafalar olacak 😡
Dejavu § uvajeD