PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sıradan Kullanıcının Rutin Bakım Rehberi

happy
20/04/2017, 20:08
Değerli arkadaşlar bu başlığı benim gibi arabalar konusunda çok fazla bilgili olmayan kullanıcıların, araçlarının periyodik bakım dışında kendi yapabilecekleri ayrıntılı KULLANICI bakımı ( servis ya da tamirci değil) için açtım.

Örneğin;

- fitilleri silikon spreyiyle şu kadar zaman aralıklarla bakım yaparım

- kapı menteşelerine ve gergilerine şu malzemeyi kullanırım

- Balatalara belli bir süre ya da kilometre de şu uygulamayı yaparım gibi şeyler.

Bu verdiğim örnekler belki yanlış şeyler olabilir sadece örnek olarak verdim.

Özellikle puntolarımızın kronik sorunlarını gidermek ve oluşmasını engellemek açısından bir liste yapsak ve herkes açısından bir rehber olsa nasıl olur?

Mert10
21/04/2017, 09:56
Super olur bende yeni punto sahibi oldum.
Bilgiler paylastikca cogalir.
Ornegin sag arka kapim zor aciliyordu.
Wd 40 ı kapi acik haldeyken kilit yerine 3 4 kere sıktım ve artik rahat bi sekilde aciliyor

MI 5 cihazımdan gönderildi

ataman
21/04/2017, 12:38
kendi adıma yaptıklarımı sıralayacak olursam,

-kış girişi ve yaz girişi (6 ayda bir) kapı fitillerine förch marka silikon spreyle bakım yapıyorum
-yaza çıkarken ( mayıs) ve yazdan çıkarken (ekim) cila ve boya koruma işlemini yaparım
-kışa girerken far ampüllerini osram allseason ampüller, yaza girerken osram nb laser ( öncesinde philips x-treme ve general electric megalight)ile değiştiririm,
-yazdan çıkarken balataları ve kampana içini balata spreyiyle temizlerim,
-punto için geçerli ancak amortisör takozlarına bu kışa girmeden würth hhs2000 kullandım :)
-hava filtresi 20000km de bir ancak ben onu da km ye bakmaksızın yine yaz ve kış mevsimleri öncesi değiştiririm, yaza girerken ek olarak polen filtresini de değiştiririm

şimdilik aklıma gelenler bunlar, arkadaşlar da eklerse daha çoğalabilir

punto1414
21/04/2017, 16:11
çok anladığımdan değil ama her hafta sonu kaputu açarım,yağına suyuna bakarım,kaçak falan varmı bakarım..aracı çalıştırıp kayışları motoru dinlerim anormal bir ses varmı diye.her hafta sonu iç dış temizlik zaten var:)

szgnpnt
29/04/2017, 11:09
Yakın zamanda aracimin yağ yağ filtresi hava filtresi mazot filtresi polen filtresini kendim değiştirdim. Yine önümüzdeki günlerde aracın ön fren disk ve balatalarini değiştireceğim. Sonra motor soğutma sivisini değiştireceğim hatta sanziman yağını değiştireceğim. Fren hidroligini de sanayide değiştireceğim