PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Araç Hareket Halindeyken Stop Etti...lütfen yardım

rohan
20/04/2017, 15:49
Aracım 2014 model 1.4 fire motorlu benzin+lpg'li lpg 7 ay önce takıldı 12.000 km yaptı...

Arkadaşlar bundan 1 ay önce şehir içinde seyrederken bir kavşaktan dönüş için yavaşladığımda araç aniden stop etti ve start stop ile yeniden çalıştı...
o gün çok problem etmedim olabilir diye düşündüm...
Ancak;
Dün akşam yine hareket halindeyken sağa dönmek için yavaşladığımda yine stop etti bu sefer start stop da devre dışı olduğu için araç çalışmadı ve direksiyon kilitlendi fren şişti... Neyse ki yaklaşık 30-40 km hızda iidim ve aracı durdurabildim....
daha sonra çalıştırıp devam ettim ve bir daha aynı sorun olmadı...
Daha önce bu sorunu yaşayan oldu mu arkadaşlar lütfen böyle bir şey yaşayan varsa tecrubelerini paylaşsın...

sabah ustaya götürüp bilgisayara bağlattım her hangi bir arıza çıkmadı...

feyzullah
20/04/2017, 16:46
Aracım 2014 model 1.4 fire motorlu benzin+lpg'li lpg 7 ay önce takıldı 12.000 km yaptı...

Arkadaşlar bundan 1 ay önce şehir içinde seyrederken bir kavşaktan dönüş için yavaşladığımda araç aniden stop etti ve start stop ile yeniden çalıştı...
Ancak;
Dün akşam yine hareket halindeyken sağa dönmek için yavaşladığımda yine stop etti bu sefer start stop da devre dışı olduğu için araç çalışmadı ve direksiyon kilitlendi fren şişti... Neyse ki yaklaşık 30-40 km hızda iidim ve aracı durdurabildim....
Daha önce bu sorunu yaşayan oldu mu arkadaşlar lütfen böyle bir şey yaşayan varsa tecrubelerini paylaşsın...

Lpg ayarından yapıyor olabilir. Edirne'de gaz ayarı yaptırdığımda ustamsı gazı sonuna kadar açmış ve bundan dolayı aracım vitesi boşa aldığımda stop ediyordu. Gaz ayarı sonuna kadar açık olduğundan motor yakıta boğuluyor ve stop ediyor. Gaz ayarlarınızı işinin ehli düzgün bir ustaya kontrol ettirin. Edirne'de bu işin hakkını veren birini duymadım. En çok methettikleri yere gittim bir filtre değişimi yaptılar arabanın düzeni tamamen kaçtı. Stop etmeler fazla yakmalar vs. en sonunda montaj yaptırdığım yere gittim orada bir güzel ayar çektiler 25000 km.'den fazla oldu ayarlarda hiçbir oynama yok. Stop etme, aşırı yakma boğulma vs. hiçbir sorun kalmadı. Sadece filtreler değişiyor 10-15 bin km.'de ayar kontrol ediliyor bu kadar.

Ezeldenberi
20/04/2017, 16:53
Sorun lpg kaynaklı değil ise, bu konu yardımcı olabilir;
https://forum.grandepuntotr.com/genel/63106-stop-etme-sorunu.html

rohan
20/04/2017, 17:06
gaz ayarı için nereyi önerirsin var mı bildiğin bir yer ustat.

feyzullah
20/04/2017, 19:09
gaz ayarı için nereyi önerirsin var mı bildiğin bir yer ustat.

Ben lüleburgazda yaptırıyorum bu işleri. Durukan Otogazda işinin ehlidir temiz iş yapıyorlar. Yaklaşık 40000 km olacak benim o bahsettiğim durum dışında en ufak sorun olmadı.

Mert10
21/04/2017, 09:53
1 hafta once yasadim benzer bir sorunu.
Sase kablasunda temassizlik cikti.
Elektrikci de halletti lehim ile.
Elektrik tesisatini gozden gecirmesinde fayda var diye dusunuyorum.

MI 5 cihazımdan gönderildi

ethemyigit
21/04/2017, 10:56
ben lpg sitemi yüzünden olduğunu düşünüyorum
öncelikle aracını belli bir süre benzinde kullan stop ediyormu dıye dene ona gore arastırmaya devam et
çok tehlikeli bir durum direksiyon sertleşir fren tutmaz allah korusun kaza yaparsın lpg ile ucuza gezeceğim diye

rohan
21/04/2017, 13:37
ben lpg sitemi yüzünden olduğunu düşünüyorum
öncelikle aracını belli bir süre benzinde kullan stop ediyormu dıye dene ona gore arastırmaya devam et
çok tehlikeli bir durum direksiyon sertleşir fren tutmaz allah korusun kaza yaparsın lpg ile ucuza gezeceğim diye

lpg takıldığı 7 ay oldu aslında ama doğru lpg kaynaklı da olabilir....
İşin ilginç yanı 1 ay içinde sadece 2 kez oldu....
sanayideki usta boğaz kelebeğinden olabilir temizleriz dedi... Ama garanti değil olup olmayacağı da...
bir kaç kez tekrar etse hangi hallerde yapıyor belki anlaşılır...
Allahtan start stop var devreye alıp debriyaj'a basınca hemen çalıştı...

feyzullah
21/04/2017, 16:14
lpg takıldığı 7 ay oldu aslında ama doğru lpg kaynaklı da olabilir....
İşin ilginç yanı 1 ay içinde sadece 2 kez oldu....
sanayideki usta boğaz kelebeğinden olabilir temizleriz dedi... Ama garanti değil olup olmayacağı da...
bir kaç kez tekrar etse hangi hallerde yapıyor belki anlaşılır...
Allahtan start stop var devreye alıp debriyaj'a basınca hemen çalıştı...

Boğaz kelebeğini falan hiç kurcalatmaya gerek yok. Önce düzgün bir ayar yaptırın ayarları kontrol ettirin.

dz9727
21/04/2017, 16:20
Araç frenlerken stop ediyorsa biraz saçma gelebilir ama stop lambalarınızı kontrol edin yakın zamanda yıkandı ise veya yağmur yağdıysa su almış olabilir . Bende benzer durumu linea da yaşamıştım frene basınca stop ediyordu .

rohan
08/05/2017, 15:30
Arkadaşalar....

Lpg ciye gittim tüm bağlantıları, ayarları beyni kontrol etti bir sorun yok...

Elektirkçiye gittim tüm elektrik bağlantılarını aküyü kontrol etti bir problem yok...

Motor ustasına gittim gaz kelebeğinden dedi temizledi ama yine çözüm olmadı... Ve aracım hala aynı sorunu yaşıyor...

Sürekli bir sorun değil 2 ayda sadece 5 kez oldu... Hepsinde de yavaşlamak için debriyaja basıp boşa alıp frene basmaya başlayınca hızım 20-30 km lere düşünce oluyor...
hareket ederken ve ya süratliyken değil....

Daha önce yaşayan var mı bu sorunu lütfen yardım edin....

Valla 2014 42.000 de arabayı benzin döküp yakasım geliyor...

punto1414
08/05/2017, 15:52
sorunun lpg den mi olup olmadığını tam anlamıyla bulmak için bence aracı bi müddet benzinde kullanın aynı sorunu yapacakmı?baktınız yapmıyor diğer bütün şıkları eleyip direk lpg ye yoğunlaşabilirsiniz.

ethemyigit
08/05/2017, 19:17
12.000 km de subapları hemen bozmaz dıye dusunuyorum lpg sıstemın den kaynaklı bı sorun olmalı lpg sisteminizi gözden geçirin
lpg den olup olmadıgını anlamak ıcın ıse benzınde kullanın eger benzınde sorun yoksa lpg sıstemınız de sorun var demektır
lpg cok kompleks birşeydir belki lpg yazılımı uyumsuz belki lpg enjektörü arızalı vs vs
kolay gelsın

feyzullah
08/05/2017, 21:27
Sorunun lpg'den kaynaklı olduğu konusunda ısrar ediyorum. Ethem beyin dediği gibi 12000 km.de sübaplar problem teşkil etmez.

Punto33adem
21/07/2019, 00:24
Merhaba mehmet bey, ayni olay benimde basimda, herhangi bir cozum bulabildiniz aracin stop etmesiyle ilgili

Punto33adem
21/07/2019, 00:26

Ancak;

Meehaba mehmet bey, ayni olay benimde basimda, herhangi bir cozum bulabildiniz mi

rohan
21/07/2019, 13:07
Meehaba mehmet bey, ayni olay benimde basimda, herhangi bir cozum bulabildiniz miGittiğim onlarca usta ve servis sonunda lpg taktirdigim ustaya gidip bu arada gazda stop ediyor lpg kitini sok al dedim. Abi son bir bakalım dedi makinaya bağladı regülatörün basınç ayarı yüksek abi ondan yapıyor dedi. Ayar yapayım son kez dedi. Yaptı ve 2.5 senedir bir daha olmadı. Ya regülatör arızalı değişmesi gerek ya da basınç ayarında sorun vardır. Kesin bilgi.

SM-A505F cihazımdan gönderildi

alierkan
21/07/2019, 14:41
Not düşeyim, lpg'de arıza takibi için sistemi sadece düğmeden kapatmak yanıltıcı oluyor, deponun vanasından da gazı tamamen kesmek lazım.