PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Akü sağlam marş basmıyor

burakmurat
17/04/2017, 01:20
Merhaba arkadaşlar

Gün geçtikçe yeni problemler başıma geliyor.
Geçen haftalarda işe gitmek için aracın marşına bastım, tık yok. Radyo, far, klima tüm her şey çalışıyor. Sadece marş basmıyor. Aklıma immobilizer problemi olabileceği geldi. Gittim yedek anahtarını aldım geldim marşa bastım yine tık yok.
Kaputu açtım akü kutup başlarını kontrol ettim penseyle sağına soluna vurdum yine aynı.

Son olarak babamın söylediği yöntemi uyguladım:
5. vitese taktım arabayı ileri geri sallamaya başladım. V kayışı biraz hareket etti marşa bastım çalıştı.

Neyse hiç bir sıkıntı yok gidiyorum. Işıklarda beklerken aracı kaldıramadım stop etti. Yine marş basmıyor. 7-8 defa denedim olmadı. Yoldan geçenlerin yardımıyla aracı sağa çektik. Bir kez daha deneyim diyerek marşa bastım çalıştı.

...
Aradan 1-2 hafta geçti hiç bir sıkıntı yoktu. Ta ki bugüne kadar. Pasta cila sonrası "Ulan ne güzel parlattım cillop gibi oldu yandaki sirokko bile şahin gibi duruyor" dememle birlikte marş yine basmaz oldu. Sigorta kutusunu salladım akü kutup başlarını salladım marş motoruna penseyle bir kaç tane vurdum yine tepki yok. Yokuş aşağı salmak için yola kadar çıkarayım diyerek yola kadar ittim. Yola çıkmadan marşa bastım çalıştı.

Nalet ossun böyle arabaya dedim işimi halletim döndüm geri. Park ettim. Bu gavur niye çalışmaz acaba diyerek stop-marş-stop-marş şeklinde park halinde denemeler yaptım. Hepsinde de çalıştı. 1-2 saat sonra tekrar bir yere kadar gitmem gerekti. Araç bu sefer çalıştı ancak "Check Engine" sarı motor arıza ışığı yaktı. ELM327 bağlayarak hata kodlarına baktım.

P0657
U1706

olarak iki farklı hata listelendi. Daha önce böyle bir sorun ile karşılaşan var mı? Problem ne olabilir? (2006 1.4 Fire Dynamic LPG 139000km)

volkan1065
17/04/2017, 08:14
Hocam aracında arıza varsa baktırmanız lazım. Baktırmadan yola devam edip şurda kaldım burda kaldım bu araba kötü demenin bir manası yok. marş dinamosunun kontrolü gerekecek. Ayrıca aküyüde kontrol ettirin.

feyzullah
17/04/2017, 09:00
geçmiş olsun arıza kodlarının karşılığı aşağıdaki gibidir.

U1706: NFR Noktasi mevcut degil, (NFR) Fren tesisati, CAN (NCM-NFR) hattı, ve NFR Noktasi mevcut degil.
P0657; Ana role oncesi/sonrasi aku voltaji tutarli

timbaz
17/04/2017, 09:59
Kablo tesisatinda bir temassizlik gevseme kisa devre gibi.. muhtemelen bir yerde zayif sase baglantisi, ana role dedigi hatta da olabilir..

diyabetus
17/04/2017, 15:01
alooo