PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Direksiyon kutusunu termostat ve ön davrumbazlar...

SinanTR
15/04/2017, 12:28
merhaba arkadaşlar

dün öğleden sonra eve dönmek için arabayı çalıştırıp direksiyonu çevirdiğimde garip bi ses duydum değişik hiç duymadığım bi sesti tabi moral bozuk tamircinin yolunu tuttum ustam lifte bile kaldırmaya gerek duymadan alttan elini direksiyon kutusuna koyup direksiyonu çevirdiğimizde gelen vuruntudan direksiyon kutusu sorunlu dedi son 1 senedir aracı olduğu yerde direksiyonu tam sağ tam sol yapınca zaten garip sesler geliyodu ben kule takozu sanıyodum hatta bolca wd 40 falanda sıkıyodum ama kutu bozukmuş dün ustayla bi tur attık sağ taraftanda bazı sesler geliyor dedi bide kaputu açtık termostatında kaçırdığını gördük oda değişecek dedi

zurnanın zırt dediği yeri söyleyeyim piyasada kutunun orjinalinin en ucuz bulduğum yerde 1400 lira çektiler hiçbiyerde yok siparişle getiriyorlar bide yan sanayisi 400-500 lira arasındaymış ama orjinalini tercih edicem.Zaten ön davlumbazlarda kırıktı oda yenilecek ve termostatıda değişirsek muhtemelen bu iş için 2 bin lirayı gözden çıkaracağım gibi geliyor hepsi bi yana akslardada boşluk vardı yaza bi takım yan sanayi aks alıcaktım erteliyodum yaza kadar masrafı bitiremeyeceğim gibi geliyor 95 binde bi arabanın çokta hor kullanılmadığı halde bu kadar çok sorun çıkarması normal mi?Sorunsuzluğundan dem vururken bi anda bu kadar masrafın içine girmek zorlayacak beni

biraz uzattım ama sismak marka kutu bolca var ne kadar güvenilir bi marka varmı değiştiren?

huricane
15/04/2017, 12:35
Direksiyon kutusu sakaya gelmez. Birde şöyle. Düşün yan sanayi alırsın bahtına kötü çıkar şok tak arıza vs olursa tekrar işçilik ödeyeceksin totalde orjinal direksiyon kutusuna denk gelecek. Hadi davlumbaz termostat para değil bunlari sende degistirirsin. Yalnız bu masrafı yapmadan ikinci bir ustaya gösterin belki mafsal boşluk vardır.

SM-G900FQ cihazımdan gönderildi

SinanTR
15/04/2017, 12:54
anladım ama öyle bi boşluk yok gibi direksiyonu çevirirken gıcırdama tonunda bi ses.Usta kutunun vuruntu yaptığını söyledi

feyzullah
15/04/2017, 13:07
Çok geçmiş olsun. Tek bir ustaya bağlı kalmamak yararınıza olabilir. Termostat belli periyotlarda kaçırmasa da açık kalıyor sıkıntı çıkarıyor zaten. Ama direksiyon kutusu olayını iyi birkaç ustaya göstererek teyit etmek gerekir diye düşünüyorum. Diğer yandan eğer direksiyon kutusu değişecekse mutlaka orijinal parçayı tercih etmenizi tavsiye ederim. Her ne zaman bu tür konularda daha uygun fiyatlı olana yönelme eğiliminde olursam o zaman aklıma ingiliz-yahudi tecrübesinin ortak ürünü olan "ucuz mal alacak kadar zengin değilim" deyişi gelir.

halilimo
15/04/2017, 13:34
Kutuda bosluk mu var yanı sorunu nedır. tamiri yapılıyor cunku 300 400 tl gibi boslugunu alıyorlar.

SinanTR
15/04/2017, 13:36
Çok geçmiş olsun. Tek bir ustaya bağlı kalmamak yararınıza olabilir. Termostat belli periyotlarda kaçırmasa da açık kalıyor sıkıntı çıkarıyor zaten. Ama direksiyon kutusu olayını iyi birkaç ustaya göstererek teyit etmek gerekir diye düşünüyorum. Diğer yandan eğer direksiyon kutusu değişecekse mutlaka orijinal parçayı tercih etmenizi tavsiye ederim. Her ne zaman bu tür konularda daha uygun fiyatlı olana yönelme eğiliminde olursam o zaman aklıma ingiliz-yahudi tecrübesinin ortak ürünü olan "ucuz mal alacak kadar zengin değilim" deyişi gelir.

teşekkür ederim

farklı bi ustayada götürürüm fakat bende baktım vuruntu kutudan geliyor daha önce okuduklarıma göre mafsalda boşluk olabilirmi yada kule takozları kilitlenmiş olabilirmi dedim ustaya kule takozu olsa kutur kutur eder mafsalda boşluk olsa direksiyonun tepkisinden belli olur dedi

kutunun orjinal olması düşüncesindeyim bende.Tamir ettirme seçeneğide var ama pek tavsiye etmedi ustam kolay bozuluyor dedi kutu pahalı olmasa gözümü kapayıp değiştireceğim hayırlısı diyelim

SinanTR
15/04/2017, 13:37
Kutuda bosluk mu var yanı sorunu nedır. tamiri yapılıyor cunku 300 400 tl gibi boslugunu alıyorlar.

boşluk yok ses var ama tamir ettirmenin randımanlı olmadığını söyledi ustam

Ezeldenberi
15/04/2017, 13:37
Sinan geçmiş olsun, umarım az masrafla sorunlar çözülür. Çıkmacılardan bi fiyat al, olmadı tamirine gidersin şu Istanbul'da ki "Hakem direksiyon " bir götür istersen adamlar konusunda hiç olmazsa uzman sayılır.

SinanTR
15/04/2017, 13:46
Sinan geçmiş olsun, umarım az masrafla sorunlar çözülür. Çıkmacılardan bi fiyat al, olmadı tamirine gidersin şu Istanbul'da ki "Hakem direksiyon " bir götür istersen adamlar konusunda hiç olmazsa uzman sayılır.

abi çıkmaya bu konuda güvenmek ciddi risk az önce iki tane çıkmacı aradım fiyatlar komik

sanırım sıfır kutu ile çözeceğiz bu işi

SinanTR
15/04/2017, 15:09
şimdi bi ustaya daha gittim tanıdık tavsiyesi ile aracı lifte aldı kontrolü yaptı ön takım iyi dedi ve konuya dahada ilginç yaklaşımda bulundu bozuk yollarda ses yapıyor mu ve yüksek hızda gezinme varmı dedi bende evet var ve sürat yapınca biraz geziyor dedim direk direksiyon kutusu dedi ama revizyon yaptır sıfır alma dedi ama ben pek tamirden yana değilim

ilk gittiğim ustamı aradım ve yedek parçacıyla görüşüldü sipariş geçildi ama parça yok bursadan sipariş edildi en erken pazartesi gelebilir dendi fiyatı 1400 lira

volkan1065
15/04/2017, 15:15
Sinan hocam direksiyon Kutusunun Hattat marka bulabilrisen direk al. Doblo fıorino lar için orjinal kutuların içinden hattat marka çıkıyor 900 TL direk hattat alırsan 500 TL. Hattat marka bulabilirsen direk al derim. Aks larıda tamir ettir yan sanayi alma uzun gitmez. Davlumbazlarıda yan sanayi al. Orjinali pahalı hemde kırılma riski her zaman olan bir parça. Termostad işinede gelince onuda orjinali al birde mazot pompasında akıntı varmı termostad üzerine falan mazot akmasın.

SinanTR
15/04/2017, 15:46
Sinan hocam direksiyon Kutusunun Hattat marka bulabilrisen direk al. Doblo fıorino lar için orjinal kutuların içinden hattat marka çıkıyor 900 TL direk hattat alırsan 500 TL. Hattat marka bulabilirsen direk al derim. Aks larıda tamir ettir yan sanayi alma uzun gitmez. Davlumbazlarıda yan sanayi al. Orjinali pahalı hemde kırılma riski her zaman olan bir parça. Termostad işinede gelince onuda orjinali al birde mazot pompasında akıntı varmı termostad üzerine falan mazot akmasın.

abi şimdi hemen iletişime geçtim ama hattat grande punto için üretim yapmıyormuş bende kendi internet sitelerinden baktım ref no tutmuyor orjinal siparişini geçtik

abi aks için mga yı çok önerdiler mga düşünüyorum ne dersin?

bütçemin üzerine çıkınca davlumbazları mecburen yan sanayi alıcam artık mecburen

termostat behr marka orjinalini al dedi bide usta baktı kırmızı antifiriz kaçırmış belli oluyo patlatır ilerde bu motorlarda zamanında görülmezse motoru bile yersin dedi pompanın altında egr mi var bilemedim ama sanki ondada mazot kalıntısı gibi bi kalıntı vardı onunda altında zaten termostat duruyor ama damlatma yok onuda gidince bi sorayım ama eyvallah

volkan1065
15/04/2017, 15:55
abi şimdi hemen iletişime geçtim ama hattat grande punto için üretim yapmıyormuş bende kendi internet sitelerinden baktım ref no tutmuyor orjinal siparişini geçtik

abi aks için mga yı çok önerdiler mga düşünüyorum ne dersin?

bütçemin üzerine çıkınca davlumbazları mecburen yan sanayi alıcam artık mecburen

termostat behr marka orjinalini al dedi bide usta baktı kırmızı antifiriz kaçırmış belli oluyo patlatır ilerde bu motorlarda zamanında görülmezse motoru bile yersin dedi pompanın altında egr mi var bilemedim ama sanki ondada mazot kalıntısı gibi bi kalıntı vardı onunda altında zaten termostat duruyor ama damlatma yok onuda gidince bi sorayım ama eyvallah

Keşke orjinal diye satılan kutunun içindeki markayı bilsek belkide piyasada satılan bir markadır. Orjinal diye kutu parası veriyoruz bir çok markaya.

Mazot pompasının altında termostad. Kırmızı antifiriz koydur yine başka antifiriz koydurma. EGR arka tarafta kalıyor. Termostasınd üzerindeki mazot pompasından mazot akarsa ordaki hortum ve pompaya zarar veriyor. Mazot pompası daha önce revize edilmediyse zaten terlemeye başlamıştır.

Davlumbazlarıda yan sanayi alman daha iyi orjinalde olsa en ufak darbede kırılıyor.

timbaz
15/04/2017, 16:05
Trw olabilir.. direksiyon kutusu uzerindeki orjinali...

SinanTR
15/04/2017, 16:10
Keşke orjinal diye satılan kutunun içindeki markayı bilsek belkide piyasada satılan bir markadır. Orjinal diye kutu parası veriyoruz bir çok markaya.

Mazot pompasının altında termostad. Kırmızı antifiriz koydur yine başka antifiriz koydurma. EGR arka tarafta kalıyor. Termostasınd üzerindeki mazot pompasından mazot akarsa ordaki hortum ve pompaya zarar veriyor. Mazot pompası daha önce revize edilmediyse zaten terlemeye başlamıştır.

Davlumbazlarıda yan sanayi alman daha iyi orjinalde olsa en ufak darbede kırılıyor.

abi peki mga aks için bi bilginiz varmı illede tamir daha iyi derseniz onuda sökülmüşken söktürüp yaptırayım

volkan1065
15/04/2017, 16:20
abi peki mga aks için bi bilginiz varmı illede tamir daha iyi derseniz onuda sökülmüşken söktürüp yaptırayım

mga konusunda bilgim yok işin açığı şöyle yapabilirsin eski aksları zarar vermeden söktür ve al onları koy kenara dursun. Bir şey olursa ileride onları tamir ettirirsin.

SinanTR
15/04/2017, 16:51
muhakkak abi orjinallerini atmam

teşekkür ederim bilgiler için

huricane
15/04/2017, 16:57
Davlumbaz termostat kafaya takma hiç basit olay onlar sönsün marka davlumbaz 20 tl aldım n11 den aynı davlumbaz in AP autocad diye yabancı yansayi olanı var 50 tl sodsan biraz sert kalıyor takması ölüm tekeri Sökmen gerek ama diğeri öyle. Değil bire bitümlü malzeme ile.kaplarsin süper olur.

SM-G900FQ cihazımdan gönderildi

SinanTR
15/04/2017, 17:05
kaplama işi zor ama yan sanayi alıcam başka şansım yok girmişken aksada girebilirim sökülmüşken ustayla görüşücem önce kutu bi gelsin bursadan

cevaplarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim

Tracworld59
15/04/2017, 22:41
Ben servisten fiyat almıştım iki ay önce direksiyon kutusu 940 lira idi

turboferhat
16/04/2017, 03:18
Merhaba!! Elimde cok iyi durumda sol iç aks var ilgilenirsen!

teo53
17/04/2017, 13:11
merhaba arkadaşlar

dün öğleden sonra eve dönmek için arabayı çalıştırıp direksiyonu çevirdiğimde garip bi ses duydum değişik hiç duymadığım bi sesti tabi moral bozuk tamircinin yolunu tuttum ustam lifte bile kaldırmaya gerek duymadan alttan elini direksiyon kutusuna koyup direksiyonu çevirdiğimizde gelen vuruntudan direksiyon kutusu sorunlu dedi son 1 senedir aracı olduğu yerde direksiyonu tam sağ tam sol yapınca zaten garip sesler geliyodu ben kule takozu sanıyodum hatta bolca wd 40 falanda sıkıyodum ama kutu bozukmuş dün ustayla bi tur attık sağ taraftanda bazı sesler geliyor dedi bide kaputu açtık termostatında kaçırdığını gördük oda değişecek dedi

zurnanın zırt dediği yeri söyleyeyim piyasada kutunun orjinalinin en ucuz bulduğum yerde 1400 lira çektiler hiçbiyerde yok siparişle getiriyorlar bide yan sanayisi 400-500 lira arasındaymış ama orjinalini tercih edicem.Zaten ön davlumbazlarda kırıktı oda yenilecek ve termostatıda değişirsek muhtemelen bu iş için 2 bin lirayı gözden çıkaracağım gibi geliyor hepsi bi yana akslardada boşluk vardı yaza bi takım yan sanayi aks alıcaktım erteliyodum yaza kadar masrafı bitiremeyeceğim gibi geliyor 95 binde bi arabanın çokta hor kullanılmadığı halde bu kadar çok sorun çıkarması normal mi?Sorunsuzluğundan dem vururken bi anda bu kadar masrafın içine girmek zorlayacak beni

biraz uzattım ama sismak marka kutu bolca var ne kadar güvenilir bi marka var mı değiştiren?

Benimde direksiyon kutum arızalıydı sıfırına 3.000 TL küsür fiyat verdiler.
Revizyon yaptırdım, 500 TL sökme takma dahil 1 yıl garantili maşallah daha tık yok

SinanTR
17/04/2017, 18:15
Ben servisten fiyat almıştım iki ay önce direksiyon kutusu 940 lira idi

ben parçanın kendisini bulamadım ki hocam sorduğumuz fiyatlar hep uçuk

SinanTR
17/04/2017, 18:19
Merhaba!! Elimde cok iyi durumda sol iç aks var ilgilenirsen!

valla hocam tamir yoluna gidicem gibi ama sizin elinizdeki ürünle aracımın uyum sorunu olurmu? orjinal aksmı elinizdeki ve sağlamsa neden söküldü acaba bide fiyat bilgisi verirmisiniz çok fazla çıkmacı gezdim çıkma düzgün bişey uygun fiyatlı bişey yoktu o yüzden biraz çıkmadan uzak durdum

teşekkürler

turboferhat
17/04/2017, 22:39
valla hocam tamir yoluna gidicem gibi ama sizin elinizdeki ürünle aracımın uyum sorunu olurmu? orjinal aksmı elinizdeki ve sağlamsa neden söküldü acaba bide fiyat bilgisi verirmisiniz çok fazla çıkmacı gezdim çıkma düzgün bişey uygun fiyatlı bişey yoktu o yüzden biraz çıkmadan uzak durdum

teşekkürler

Merhabalar.. beni taniyanlar bilir forumdan ne kadar titiz ve dikkatli oldugumu! Bende muhtemel aks sorunu nedeniyle cikma
2 adet aks aldim iyi durumda.. aracomda 90-100 km hizlarda gaza basinca vuruntu vardi.. ancak enjektor ve sanziman takozu degisiminden sonra duzeldi.. ustamda demisti akslarimin iyi durumda oldugunu. Aks orjinal aractan cikma lancia marka urun.. yan sanayi vs degil ve cok iyi durumda! İcin rahat olsun her
Turlu destegide sunabilirim ustana gosterirsin ilgini cekmezse alicaksin diye bisi tabi ki yok. Cikmacilar konusunda haklisin insani durtmek icin elinden geleni yapiyolar ayrica alican urunde şansa kalmis !!

SinanTR
18/04/2017, 15:27
Merhabalar.. beni taniyanlar bilir forumdan ne kadar titiz ve dikkatli oldugumu! Bende muhtemel aks sorunu nedeniyle cikma
2 adet aks aldim iyi durumda.. aracomda 90-100 km hizlarda gaza basinca vuruntu vardi.. ancak enjektor ve sanziman takozu degisiminden sonra duzeldi.. ustamda demisti akslarimin iyi durumda oldugunu. Aks orjinal aractan cikma lancia marka urun.. yan sanayi vs degil ve cok iyi durumda! İcin rahat olsun her
Turlu destegide sunabilirim ustana gosterirsin ilgini cekmezse alicaksin diye bisi tabi ki yok. Cikmacilar konusunda haklisin insani durtmek icin elinden geleni yapiyolar ayrica alican urunde şansa kalmis !!

cevap için teşekkür ederim

bu sabah aracımı erkenden ustaya götürdüm test sürüşü ve liftte detaylı incelemeden sonra geçen sene değişirse iyi olur dediği akslar için bu sefer gerek olmadığını söyledi bende açıkcası kızdım adama yahu daha önce değişmesi iyi olur demiştin diyede sitem ettim üstünede direksiyon kutusu bi türlü bulamadığımız için sökemedik bu yüzden aracı liftten alıp tamiratı yarına erteledik aksada yarın tekrardan detaylı baktırıcam yarın ama şuanki vaziyette ihtiyacım kalmadı gibi ama bi ihtiyaç durumu olursa dönüş yaparım bu yüzden kusura bakmayın alakanız için teşekkür ederim

turboferhat
18/04/2017, 16:24
Rica ederim ins sorununuz cozulur

SinanTR
19/04/2017, 18:17
tekrardan merhaba arkadaşlar

bugün sabah erkenden gittim ustama ve aracım için gerekenler yapıldı rot başlarını usta beğenmedi ama direksiyon kutusu ile komple yenilendiği için ekstra meblağdan kurtuldum akslar bilyaları vs. yağlandı tekrardan temizlendi iyi duruma getirildi minik bi boşluk hala var ve her bakımda aksları takipte kalacağım mecburen

kısaca malzeme ve fiyat bilgisi vermek istiyorum sorusu olana elimden geldiğince yardımcıda olmaya çalışırım.Alınan malzemeler

kule takozları (orjinal) 150tl
termostat (orjinal) 150tl
ön amörtisörler (monroe marka) 350 tl
direksiyon kutusu (yan sanayi sismak marka) 550tl
ön sağ davlumbaz (yan sanayi) 50tl
antifriz 40tl
yağ filtresi ve tası 50tl
rot balans ve işçilik 300tl

toplam = 1640 tl

feyzullah
19/04/2017, 22:30
tekrardan merhaba arkadaşlar

bugün sabah erkenden gittim ustama ve aracım için gerekenler yapıldı rot başlarını usta beğenmedi ama direksiyon kutusu ile komple yenilendiği için ekstra meblağdan kurtuldum akslar bilyaları vs. yağlandı tekrardan temizlendi iyi duruma getirildi minik bi boşluk hala var ve her bakımda aksları takipte kalacağım mecburen

kısaca malzeme ve fiyat bilgisi vermek istiyorum sorusu olana elimden geldiğince yardımcıda olmaya çalışırım.Alınan malzemeler

kule takozları (orjinal) 150tl
termostat (orjinal) 150tl
ön amörtisörler (monroe marka) 350 tl
direksiyon kutusu (yan sanayi sismak marka) 550tl
ön sağ davlumbaz (yan sanayi) 50tl
antifriz 40tl
yağ filtresi ve tası 50tl
rot balans ve işçilik 300tl

toplam = 1640 tl

Geçmiş olsun hayırlısı olsun. Termostat fiyatı baya yükselmiş ben geçen sene orijinal behr markasına 70-80 tl ödemiştim.

turboferhat
19/04/2017, 22:31
Bu parcalari ustaniz mi aldi sizmi aldiniz

Ezeldenberi
19/04/2017, 23:17
Sinan yeni parçalar ve bakım hayırlı olsun. Bakım sonrası aracın sürüş ve konforu nasıl oldu. Özellikle amortisörler orjinaller gibi sert mi?

halilimo
20/04/2017, 00:41
Geçmiş olsun hayırlısı olsun. Termostat fiyatı baya yükselmiş ben geçen sene orijinal behr markasına 70-80 tl ödemiştim.

Dizelinki pahali ben gecen sene 145 e almistim.

akustix
28/04/2017, 16:28
bu servislerde fiyat neden değişken?
banada 1100 demişlerdi 6 ay önce

SinanTR
28/04/2017, 23:16

teşekkür ederim

doğrudur ama internetten de baktım o fiyatlara ustanın fiyatı ile yakındı aşağı yukarı belki 5 - 10 lira oynar ama aşırısının oynayacağını düşünmüyorum

SinanTR
28/04/2017, 23:21
Bu parcalari ustaniz mi aldi sizmi aldiniz

usta kendi aldı ama oda sanayi içinden parçacıdan almıyor fiyatları birlikte araştırarak direkt toptancıdan kayışdağda yedpadan var oradan getirtildi.

SinanTR
28/04/2017, 23:31
Sinan yeni parçalar ve bakım hayırlı olsun. Bakım sonrası aracın sürüş ve konforu nasıl oldu. Özellikle amortisörler orjinaller gibi sert mi?

zafer abi teşekkürler

öncelikle bozuk yollarda ön sağ taraftan inanılmaz sesler gelmeye başlamıştı o sesleri duymuyorum artık.Araba durduğu yerde direksiyonu çevirirken kutudan ilginç sesler geliyodu ve direksiyonu en sola ve sağa tam dayarken kule bilyalarından yay gerilmesi gibi sesler geliyodu şuan hepsi gitti 120km nin üzerinde güven vermemeye başlamıştı dün 160 vurdum ip gibi gidiyo ayrıca amörtisörler o kadar bitik durumdaydı ki söktüğümüzde birinin yağı falan akmış diğeride gidip gelmiyodu zaten kasisten az bi hızlı geçince altı yere sürtüyodu amörtisörlerin patlak oluşundan ötürü fazla yaylanmaya buda altının sürtmesine sebep oluyomuş

şuan biraz eskiye göre daha sert ama araba daha güven veriyor çok memnunum ilk başta anlamasamda kullandıkça farkı daha iyi anlayabildim

SinanTR
28/04/2017, 23:34
bu servislerde fiyat neden değişken?
banada 1100 demişlerdi 6 ay önce

doğrudur ama servislerin sağı solu belli değil zaten kutu piyasada yok girmediğimiz delik kalmadı fabrikaya bile sorduk bu durum beni parça sorunu olmaz dediğim fiat markasından soğuttu arabamı çok seviyorum uzun yıllar kullanmak istiyorum ama bi daha fiat ile işim olmaz

ama iyiki de almamışım param yerli sermayeye gitti