PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Triger seti değişim süresi hakkında ve yağ kaçağı hakkında

flexflex
08/04/2017, 16:57
Merhaba arkadaşlar arabamın bakımın yaptırdım bugun 20000 km de arabam 1.3 multijet 2012 model ..
bakımı vs yapıldı fakat servis bana ek olarak bazı şeylerden bahsetti nedense kafama takıldı güvenemedim de daha önce servis le sıkıntı yaşamış birisi olarak özellikle itimat etmedim ..

motor yağı ,yağ ve hava filitresi , polen filitresi vs yenilendi hepsi ..

fakat servisteki usta bana dediki arabanız 5 yaşında ( triger seti ) değşimi yapılması gerek . bende cevap olarak ustaya arabam daha 20000 bin km dedi evet 5 yaşında kabulum dedi fakat keyfe keder aile içi kullanılıyor dedim , millet yüzbin yüz altmış bin km lerde değiştiriyor diye , usta kulanılsın kullanılmasın değişmesi gerek dedi..

ayrıca şanzuman 5. kapak ta yağ kaçağı olduğundan bahsetti merak ettim 5. kapak nerede kafama takıldı ?

son olarak fren ve direksiyon şanzuman yağının değişmesi gerektiğini söyledi .. sadece zincir değişimi için 1400 tl den bahsetti..

bana inandırıcı gelmedi pek . zincir olayı özellikle .
fakat şu şanzumandaki kaçak olayı kafama takıldı ? 5. kapak nedir neresidir ?

erkan1907
08/04/2017, 17:11
Debriyaj seti triger zinciri ve kayislar ayrica yağ degisimi 1000 lira antalya da ozel serviste

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

volkan1065
08/04/2017, 17:11
Merhaba arkadaşlar arabamın bakımın yaptırdım bugun 20000 km de arabam 1.3 multijet 2012 model ..
bakımı vs yapıldı fakat servis bana ek olarak bazı şeylerden bahsetti nedense kafama takıldı güvenemedim de daha önce servis le sıkıntı yaşamış birisi olarak özellikle itimat etmedim ..

motor yağı ,yağ ve hava filitresi , polen filitresi vs yenilendi hepsi ..

fakat servisteki usta bana dediki arabanız 5 yaşında ( triger seti ) değşimi yapılması gerek . bende cevap olarak ustaya arabam daha 20000 bin km dedi evet 5 yaşında kabulum dedi fakat keyfe keder aile içi kullanılıyor dedim , millet yüzbin yüz altmış bin km lerde değiştiriyor diye , usta kulanılsın kullanılmasın değişmesi gerek dedi..

ayrıca şanzuman 5. kapak ta yağ kaçağı olduğundan bahsetti merak ettim 5. kapak nerede kafama takıldı ?

son olarak fren ve direksiyon şanzuman yağının değişmesi gerektiğini söyledi .. sadece zincir değişimi için 1400 tl den bahsetti..

bana inandırıcı gelmedi pek . zincir olayı özellikle .
fakat şu şanzumandaki kaçak olayı kafama takıldı ? 5. kapak nedir neresidir ?

Multijetlerde tirgier zincirli sistemdir. aracınızın km çok düşük. Bu km zincire hiç bişi olmaz. BU kayış değilki durduğu zaman ömrü tükensin. 150000 km devam aldırış etmeyin. Şanzıman kaçağı içinde bence lifte kaldırıp baktırın terleme ise devam. ne zaman debriyaj seti değişirse o zaman yapılır. Onun dışında fren gidroliğini değiştirebilirsiniz.

Bazen para almak için gereksiz kişiler bu şekilde konuşur hele birde sizde aracın başında biraz evham yapar pinpirikli gözükürseniz resmen yolunacak kaz durumunda bakarlar.

flexflex
08/04/2017, 17:29
Multijetlerde tirgier zincirli sistemdir. aracınızın km çok düşük. Bu km zincire hiç bişi olmaz. BU kayış değilki durduğu zaman ömrü tükensin. 150000 km devam aldırış etmeyin. Şanzıman kaçağı içinde bence lifte kaldırıp baktırın terleme ise devam. ne zaman debriyaj seti değişirse o zaman yapılır. Onun dışında fren gidroliğini değiştirebilirsiniz.

Bazen para almak için gereksiz kişiler bu şekilde konuşur hele birde sizde aracın başında biraz evham yapar pinpirikli gözükürseniz resmen yolunacak kaz durumunda bakarlar.

sağolun hocam içimi rahatlattınız.. bende servise dedim zaten millet 15000 km lerde değişiyor diye dedim olmaz dedi 5 yıl olmuş değişmeli .. inanmadım zaten evet biraz pimpirikliyim aynen hocam araba konusunda açıkçası .

vites geçişlerinde bir sertleşme vs yok hissetmedim sadece geri vitese bazen geçerken garc diye ses geliyor gerçi bu alındığından beri var alakası yoktur birde soğuklarda biraz daha kemikliydi şimdi havalar ısındı tereyağ gibi geçiyor maşallah ..

fakat bu 5. kapak dediği yer neresidir bulamadım nettede aradım bilgi bulamadım ..

fren hidroliği olarak ne almamı tavsiye edersiniz ?
ayrıca bizim arabanın direksiyonu elektirkli değilmiydi onun yağı değişiyormuki ?

son bir şey daha bu sabah servise giderken arabamın sağırlaştığını fark etttim eskisi gibi koltuğa yapıştırmıyor sanki yani şöyle diyim otopark çıkısında hafif tümsek var demirden kapının rayı orada takıldım normal de aynı şekilde geçebiliyordum bugun olmadı mesela düne kadar öyle bir sorun yaşamamıştım hiç ..

arabayı genel de düşük devirde kullandık ondan olurmu bu olay ? 50 60 km deyken vitesi mesela 4 e kadar atıyorum biraz devir düşüyor 1 senedir böyle kullandım .yakıtı daha az yaksın diye yanlış yaptık galiba. hatta arada boşa vs de attım ara ara kasislere vs geçerken rahat geçmek için aslında yanlışta yaptık.
bunlarla alakası olabilirmi ? hantallaşması acaba yada sebep ne olabilir .. birde şu var önceden varmıydı öylemiydi bilmiyorum ama araba çabuk boğuluyor mesela 2000 devri geçince 2. 3. vitesler de normal mi yada 1. den 2 . vitese geçene kadar bastığım sürede 2000 devri biraz aşıyor . normal de olabilir çünkü müzik vs den duymamışımdır belkide yeni fark ettim 1 2 haftadır ?

ayrıca yakıtımı hep opetten aldım euro disel olarak . sanki iyi bir yakıt değil gibi geliyor bana .. bu saydıklarımın bunlarla ilgisi olabilirmi ?
ve 1.3 75 aracım için hangi yakıtı önerirsiniz bana ?

son olarak birde yakıt doluluğu olarak genel ya yarım depo yada çeyrek ve azıcıık çeyrek üstü depo kullandık oran olarak bunların bir sorun teşkil etme olasılığı varmı ?

biraz fazla oldu kusuruma bakmayın lütfen hocam. cevap verirseniz sevinirim bu konular hakkında

timbaz
08/04/2017, 18:13
En son yag ne zaman degisti ve 5 yilda toplam kac kere?

flexflex
08/04/2017, 18:19
En son yag ne zaman degisti ve 5 yilda toplam kac kere?

3 kere değişti hocam bakım olarak toplam da 3. olan bugun değişti 5.30w bu sefer mobil1 götürdüm yoğun ısrarırım sonucu kabul ettiler değişmeyi .

Mobil 1 ESP Formula 5W-30 4LT DPF Araçlara Uygun Benzinli Fiyatı (https://www.hepsiburada.com/mobil-1-esp-formula-5w-30-4lt-dpf-araclara-uygun-benzinli-dizel-motor-yagi-uretim-yili-2016-pm-otyagmbl0003) yağ bu , bu arada ve motor sessizleşti ..
bir önceki bakımda petrol ofisi koymuşlar servis fişinde gördüm ondan önceki bakımdada castrol kullanmışlar

volkan1065
08/04/2017, 18:21
sağolun hocam içimi rahatlattınız.. bende servise dedim zaten millet 15000 km lerde değişiyor diye dedim olmaz dedi 5 yıl olmuş değişmeli .. inanmadım zaten evet biraz pimpirikliyim aynen hocam araba konusunda açıkçası .

vites geçişlerinde bir sertleşme vs yok hissetmedim sadece geri vitese bazen geçerken garc diye ses geliyor gerçi bu alındığından beri var alakası yoktur birde soğuklarda biraz daha kemikliydi şimdi havalar ısındı tereyağ gibi geçiyor maşallah ..

fakat bu 5. kapak dediği yer neresidir bulamadım nettede aradım bilgi bulamadım ..

fren hidroliği olarak ne almamı tavsiye edersiniz ?
ayrıca bizim arabanın direksiyonu elektirkli değilmiydi onun yağı değişiyormuki ?

son bir şey daha bu sabah servise giderken arabamın sağırlaştığını fark etttim eskisi gibi koltuğa yapıştırmıyor sanki yani şöyle diyim otopark çıkısında hafif tümsek var demirden kapının rayı orada takıldım normal de aynı şekilde geçebiliyordum bugun olmadı mesela düne kadar öyle bir sorun yaşamamıştım hiç ..

arabayı genel de düşük devirde kullandık ondan olurmu bu olay ? 50 60 km deyken vitesi mesela 4 e kadar atıyorum biraz devir düşüyor 1 senedir böyle kullandım .yakıtı daha az yaksın diye yanlış yaptık galiba. hatta arada boşa vs de attım ara ara kasislere vs geçerken rahat geçmek için aslında yanlışta yaptık.
bunlarla alakası olabilirmi ? hantallaşması acaba yada sebep ne olabilir .. birde şu var önceden varmıydı öylemiydi bilmiyorum ama araba çabuk boğuluyor mesela 2000 devri geçince 2. 3. vitesler de normal mi yada 1. den 2 . vitese geçene kadar bastığım sürede 2000 devri biraz aşıyor . normal de olabilir çünkü müzik vs den duymamışımdır belkide yeni fark ettim 1 2 haftadır ?

ayrıca yakıtımı hep opetten aldım euro disel olarak . sanki iyi bir yakıt değil gibi geliyor bana .. bu saydıklarımın bunlarla ilgisi olabilirmi ?
ve 1.3 75 aracım için hangi yakıtı önerirsiniz bana ?

son olarak birde yakıt doluluğu olarak genel ya yarım depo yada çeyrek ve azıcıık çeyrek üstü depo kullandık oran olarak bunların bir sorun teşkil etme olasılığı varmı ?

biraz fazla oldu kusuruma bakmayın lütfen hocam. cevap verirseniz sevinirim bu konular hakkında

Aracınız Euro 5 motor ise düşük devir de DPF temizliği düzgün yapmaz. Aracınızı her zaman devirli kullanın. Yüksek ihtimal Euro5 motor ise DPF tıkanık olabilir aracınızla 30-40km civarında 4 vites 2500-3000 devir arasında gidebileceğiniz bir yolda kullanıp dpf temziliği yapması sağlanabilir. Bunun dışında yakıt etki edebilir. Az yaksın diye düşük devirde dizelde her zaman soruna davettir. Siz fren hidroliğini değiştirin uyumlu numarası vardır. Mazot ışığı yandığında mazot almaya özen gösterin depo içindeki pompa mazot ile soğutuyor kendini sonra ses yapmaya başlayabilir akabeinde arıza yapabilir.

flexflex
08/04/2017, 18:41
Aracınız Euro 5 motor ise düşük devir de DPF temizliği düzgün yapmaz. Aracınızı her zaman devirli kullanın. Yüksek ihtimal Euro5 motor ise DPF tıkanık olabilir aracınızla 30-40km civarında 4 vites 2500-3000 devir arasında gidebileceğiniz bir yolda kullanıp dpf temziliği yapması sağlanabilir. Bunun dışında yakıt etki edebilir. Az yaksın diye düşük devirde dizelde her zaman soruna davettir. Siz fren hidroliğini değiştirin uyumlu numarası vardır. Mazot ışığı yandığında mazot almaya özen gösterin depo içindeki pompa mazot ile soğutuyor kendini sonra ses yapmaya başlayabilir akabeinde arıza yapabilir.

aynen araba euro 5 .. dpf yi nasıl devreye sokabilirim birde devreye girerse ne yapmam lazım devreye girince durmam mı lazım rolantide vs ?
ayırca hangi yakıtı almammı tavsiye edersiniz ?
son olarak direksiyon yağı varmı bizim araçlarda ???

volkan1065
08/04/2017, 18:47
aynen araba euro 5 .. dpf yi nasıl devreye sokabilirim birde devreye girerse ne yapmam lazım devreye girince durmam mı lazım rolantide vs ?
ayırca hangi yakıtı almammı tavsiye edersiniz ?
son olarak direksiyon yağı varmı bizim araçlarda ???

Direksiyon Elektirk destekli hidrolik sistem değil. DPF devreye girdiğinde 2500 Devir üstü kullanmanız lazım temzilik bitesiye kadar devirli kullanmka laızm. Yalnız bu hantallık devam ederse ELM 327 cihazı yada serviste DPF doluluk oranının kontrolü gerekir. Bazen DPF yi araç kendi temizleyemiyor. Bu nedenle cekiş problemi olaşbiliyor. Özellikle DPF li araçlarda devirli kullanım önemlidir. DPF dolu ise ilaç ile temzilik gerekebilir. Onun haricinde yakıtı Shell - TOTAL - GO PETROL - TÜRKİYE PETROLLERİ ve BP tercih edebilrinsiz. BEN total excellıum kullanıyorum ama dun GO Petrole geçtim daha önceden bir iki defa kullanmıştım memnun kalmıştım.

SinanTR
08/04/2017, 19:09
o ustanın lafına bakarsak

mesela benim aracım 2008 model 95 bin de ama zincir hiç değişmedi

ayrıca şanzımanın yağı değişir eksikse falan ona tamam hadi fren sisteminin yağınıda değiştirsin diyeceğim ama elektrikli sistemde direksiyonun neresine koyacak yağı onu anlamadım çakala yatmışlar akılları sıra

yanlış anlamayın ama kim bu servis yetkilimi yoksa özel servismi kimdir nedir dalga geçmişler akılları sıra

daha öncede yazmıştım istanbul anadolu yakasında iseniz bostancı sanayide rese oto var tavsiye ederim fiattan ayrılma ustalardır forumdan biçok arkadaşımız gitti ilgi alaka gayet iyidir oraya gidin baktırın aracınıza bakımıda orda yaptırmanızı öneririm

flexflex
08/04/2017, 19:57
o ustanın lafına bakarsak

mesela benim aracım 2008 model 95 bin de ama zincir hiç değişmedi

ayrıca şanzımanın yağı değişir eksikse falan ona tamam hadi fren sisteminin yağınıda değiştirsin diyeceğim ama elektrikli sistemde direksiyonun neresine koyacak yağı onu anlamadım çakala yatmışlar akılları sıra

yanlış anlamayın ama kim bu servis yetkilimi yoksa özel servismi kimdir nedir dalga geçmişler akılları sıra

daha öncede yazmıştım istanbul anadolu yakasında iseniz bostancı sanayide rese oto var tavsiye ederim fiattan ayrılma ustalardır forumdan biçok arkadaşımız gitti ilgi alaka gayet iyidir oraya gidin baktırın aracınıza bakımıda orda yaptırmanızı öneririm

isim vermesem daha iyi olur hocam
her neysede .peki hocam bu 5. kapak olayı nedir neresidir şanzuman yağının bulundugu yerde .1 den fazla mı kapak sayısı bunu anlayamadım ..

az önce shell den nitro dissel yakıt aldım artık devirli kullanacam arabayı 2500 3000 devir de değişmeye başladım vitesleri :) belki dpf devreye girer hiç girmedi bugune kadar .. nedense

SinanTR
08/04/2017, 23:38
pdf ara kullanımlarla değilde uzun yolda devirli kullanmayla devreye giriyor diye biliyorum volkan beyin dediği gibi pdf nin kontrolü cihazla yapılsa daha iyi olur eğer kabul edilebilir bi sınırda değilse ilaçla temizlenmesi gerekir sırf bu yüzden euro 4 motor kullanıyorum ustamın tavsiyesi ile

şanzımandaki 5.kapak ne ise ilk kez duyuyorum onu dediğim gibi bence başka bi ustada kontrol ettirmenizi öneririm ilginçtir ki yağ kaçağı var ise şanzımanınıza o usta denen şahsı muhteremin enazından yağ takviye etmesi gerekirdi

halilimo
09/04/2017, 02:49
yapmanız gereken total excellium yada shell vpower la depoyu dolduruyorsunuz. Oradan otobana çıkıp vuruyorsunuz kırbacı atlara 4 bin 5 bin devri görün. Dikiz aynasından arkaya baktınızda sakın panıklemeyın cunku aracınız yanmıyor. o cıkan kara duman kurum sız gaza basın temizlensin. dpf devreye girince beyazımsı renge doner duman panik yok. Sonra eve dönüyorsunuz aracı park edıp eve cıkıp aracı dusunmeden güzelçe uyuyorsunuz. Sabah kalkıp balkondan baktıgınızda artık zapdetmesi güç bir kaplanın size göz ucuyla baktınıgını görüceksınız. :))

atifcanozdemir
09/04/2017, 11:39
hocam yakın zamanda bende değiştirdim triger setini, ünlüoto.com diye bir site var Ankaralılar bilirler zaten Magnetti Marelli'nin triger kitini 150 TL + Kargo'ya aldım. 12 Ay garantili. Güzel bir usta bul 200-300 TL işçilik ile değiştirirsin. Würth'ün yada locitenin sıvı contasını da al yanında dursun lazım oluyor ustaya. Sonrasını dert etme. aloparca.com dan da ön düzel elemanlarını aldım orjinal olarak piyasadan ucuza geliyor gerçekten

flexflex
09/04/2017, 17:23
yapmanız gereken total excellium yada shell vpower la depoyu dolduruyorsunuz. Oradan otobana çıkıp vuruyorsunuz kırbacı atlara 4 bin 5 bin devri görün. Dikiz aynasından arkaya baktınızda sakın panıklemeyın cunku aracınız yanmıyor. o cıkan kara duman kurum sız gaza basın temizlensin. dpf devreye girince beyazımsı renge doner duman panik yok. Sonra eve dönüyorsunuz aracı park edıp eve cıkıp aracı dusunmeden güzelçe uyuyorsunuz. Sabah kalkıp balkondan baktıgınızda artık zapdetmesi güç bir kaplanın size göz ucuyla baktınıgını görüceksınız. :))

hocam güzelmiş kaplan falan gaza geldim resmen neyse de garibime giden 20000 km de aractan o kadar kurum çıkması mümkünmüki genel olarak opetten euro disel aldık aslında fiat tavsiye ediyor diye

volkan1065
09/04/2017, 19:19
Opetse zaten heryeri tikamistur. Shell ile devam et

timbaz
09/04/2017, 19:34
Opetse zaten heryeri tikamistur. Shell ile devam et
Dusuk devir kisa mesafe, motor ideal calisma isina varmadan kullanim ya da baska sebep etken olamaz mi?
Tek faktor opet olmasi mi? Shell de olsa total de olsa ayni sartlarda kullanmda aynisi olusma ihtimali yok mu?

volkan1065
09/04/2017, 19:59
Onları önceki mesajlarda yazdık. Opetin yakıtı genelde çekiş yönünden düşük araca az da olsa duman attıran cinsten. Diğer konuları zaten önceki mesajlarıma bakarsanız ayrıntılı yazdım.

Kadyr
09/04/2017, 20:18
Total kullananlar shell kullandimi hic?
Ben total aldim bi kere denedim lanet olsun araba garajin yokusu cikamaz oldu.

SinanTR
09/04/2017, 20:43
Dusuk devir kisa mesafe, motor ideal calisma isina varmadan kullanim ya da baska sebep etken olamaz mi?
Tek faktor opet olmasi mi? Shell de olsa total de olsa ayni sartlarda kullanmda aynisi olusma ihtimali yok mu?

valla abi ben uzun zamandan beri shell kullanırım puntomun benden önceki sahibide sıfırdan beri shellden almış ben alalı 20 bin kilometreye az kaldı ve bahsettiğiniz gibi kısa mesafe dur kalk motoru ideal çalışma ısısına gelmediğim zamanlarda bolca olur özellikle kışın

bakalım yaz bakımında kurum durumu ne olacak egr ve manifolda falan baktırıcam bu carbon clean bile düşünüyorum bu deneyimimide bolca yazıcam

dipnot olarak opetin dizel yakıt konusunda kurum yaptığını iki fiattan ayrılma mekanikçi ustamda söylüyor bu yüzden bunu dikkate alıyorum bende

volkan1065
09/04/2017, 21:15
Total kullananlar shell kullandimi hic?
Ben total aldim bi kere denedim lanet olsun araba garajin yokusu cikamaz oldu.

Totall aldığınız istasyon çok önemlidir. Ben sürekli Total kullanıyorum shell göre gıttığı mesafe daha uzun çekiş çok iyi. sheell mesafe kısa onun dışına cekış ve seste iyi. opett yada petrol ofisi aldığımda arac bariz duman atıp cekiş düşüyor. bp yide hanımın işyerinde kartına yüklenen puanlar için kullanıyorum onunda yakıtı iyi ama km mesafesi çok düşük.

Bunların dışında Yakıt olarak memnun olduğum istasyonlar Türkiye Petrolleri ve GO petrol. Keşke Türkiye Petrolleri heryerde daha fazla yaygın olsa.

Kadyr
09/04/2017, 22:19
Ben shell derken bp yi eklemeyi unuttum. Ben genelde bp kullaniyorum shell e gore daha uzun km yapiyor shell az yapiyor. Opeti denemedim hic po yu da.

SinanTR
09/04/2017, 22:24
Totall aldığınız istasyon çok önemlidir. Ben sürekli Total kullanıyorum shell göre gıttığı mesafe daha uzun çekiş çok iyi. sheell mesafe kısa onun dışına cekış ve seste iyi. opett yada petrol ofisi aldığımda arac bariz duman atıp cekiş düşüyor. bp yide hanımın işyerinde kartına yüklenen puanlar için kullanıyorum onunda yakıtı iyi ama km mesafesi çok düşük.

Bunların dışında Yakıt olarak memnun olduğum istasyonlar Türkiye Petrolleri ve GO petrol. Keşke Türkiye Petrolleri heryerde daha fazla yaygın olsa.

Türkiye Petrolleri dahamı iyi diyosunuz?

volkan1065
09/04/2017, 22:35
Türkiye Petrolleri dahamı iyi diyosunuz?

Yakıtı iyi ve adı üzerinde Türkiye petrolleri olduğu için tercih ediyorum.

flexflex
11/04/2017, 16:32
Arkadaslar babam arabayi kullanirken. Ara ara duz yolda ve yokus asagi giderken bosa atiyormus bundan kaynaklanabilirmi arabanin gucunun hafif azalmasi . Yeni ogrendim bunu.. Bosa atmak zarar verirmi motora . Bende soyle yapiyorum yokus asagi vitesi 4 atip hafif fren le iniyorum yokus asagi yerlerde genelde .Multijete zarari varmi bu benim yaptigimin aklima gelmisken soriyim dedim. Bunuda.

volkan1065
11/04/2017, 16:37
Arkadaslar babam arabayi kullanirken. Ara ara duz yolda ve yokus asagi giderken bosa atiyormus bundan kaynaklanabilirmi arabanin gucunun hafif azalmasi . Yeni ogrendim bunu.. Bosa atmak zarar verirmi motora . Bende soyle yapiyorum yokus asagi vitesi 4 atip hafif fren le iniyorum yokus asagi yerlerde genelde .Multijete zarari varmi bu benim yaptigimin aklima gelmisken soriyim dedim. Bunuda.

Boşta gitmek şanzuman ve debriyaşa sıkıntı yaratır . Ara ara rolantide dalgalanmalara neden olur o şekilde gitmek. onun haricinde aracın hızını ayarlarsan 5 lede inersın o kullanıcı kulak ve hissiyat meselesi.

Senın yapman gereken 2 depo shell ile devam et. 3 depoda da wurth enjektör temzileyici at sonra 2500-300 devir aracı 30-40 km şöyle aracı bir zorla sonra rolantide devam et araç kendine gelir. Opet tende yakıt alma artık.

flexflex
12/04/2017, 19:37
Boşta gitmek şanzuman ve debriyaşa sıkıntı yaratır . Ara ara rolantide dalgalanmalara neden olur o şekilde gitmek. onun haricinde aracın hızını ayarlarsan 5 lede inersın o kullanıcı kulak ve hissiyat meselesi.

Senın yapman gereken 2 depo shell ile devam et. 3 depoda da wurth enjektör temzileyici at sonra 2500-300 devir aracı 30-40 km şöyle aracı bir zorla sonra rolantide devam et araç kendine gelir. Opet tende yakıt alma artık.

Son bisey daha soracam hocam . Arabayi ilk calistirinca sabah 1 dk bekliyorum rolantide araci stop edmedende 30 sn rolantide bekliyorum. Dorgru yapiyorum diye bilyorum. Fakat bu ilk calistirmada 1 dk beklemeyi hava sicakkende mi yapmak lazim yoksa sadece soguk havadami yapmak lazim bunu . 30 sn yeyi biliyorun turbo devri dusssun diye yoksa kurum yapar deniyor . . Birde bu davranis motoru sagirlastirirmi

volkan1065
12/04/2017, 19:45
Doğru yapıyorsun özellikle soğuk havalarda ilk marsta aracın rolanti si düzelince ye kadar beklemek gerek. Stop ederken de rolanti de 30 sn bekleyerek turbo da ki havanın boşaltılması gerekir. Bunun dışında yaz aylarında aracın durumuna göre marstan sonra hareket edebilirsin.

halilimo
13/04/2017, 01:36
motor soukken aracı calıstırıp beklemek yarardan cok zararı vardır. yag pompaları genelde trigere baglıdır aracı sıkmadan harakete gecmek gerekır kı yag basınclı bır sekılde heryere ulasabılsın rolantıde beklemek yagın harekelı parcalara ulasmasını gecıktırır. calıstırdıktan sonra 5 saniye bekleme yeterlidir.

Kadyr
13/04/2017, 10:16
Cok asiri dakikalarca beklenmez ama arkadasin dedigi gibi arac zigle modundan cikana kadar rolanti kendine gelene kadar beklenmelidir. Ama rolantide motoru isitayim dusuncesi olmamalidir. En hizli isinma hareket halinde olur. Tabi arac sogukken devirli kullanimdan kacinmali. 1-2 km araci zorlamadan kullanmak gerekli.
Ozellikle uzun yolculuklardan sonra direkt stop etmeyin bir muddet turbo icindeki yaglama bitmesi icin beklemek iyi olur