PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2012 punto dualogic şanzıman ve robot yağı

bodom16
04/04/2017, 01:33
Merhaba arkadaşlar aracım 56.500 kmde 2012 punto 1.4 8v 77 hp s&s dualogic. Nisan ortası motor yağı ve filtre değişimi var ve ben aynı zamanda şanzıman ve robot yağını da değiştirmeyi düşünüyorum fakat hangi yağları tercih etmem gerektiğini hiç bilmiyorum. Bu konuda sizlerden yardım bekliyorum. Bu arada yağları değiştirmek istememin sebebi sanırım 20.000 kmde bir yağ seviyesinin kontrol edilip gerekirse yağ eklenmesi gerekiyormuş. Bugün başıma bir olay geldi araca bindim çalıştırdım ve park yerinden çıkmak için geri vitese taktığımda araç çok şiddetli bir şekilde sarsıldı ve stop etti. Sonra kontağı kapatıp açtığım araç geri vitesteydi çalıştırabilmek için N konumuna getirdim. Olay burada başlıyor zaten. R konumundan N konumuna geçerken(motor çalışmıyor) vites boşa geçti fakat sarsıntılı geçti. N konumuna geçtiği gibi hani robot belirli aralıklarla yağ basarken sinek vızıltısı gibi ses çıkarıyor ya işte o ses geldi yani yağ bastı. Ardından hemen motoru çalıştırdığım gibi geri vitese taktım ve tık diye hiç sorun çıkartmadan geçti. Ekranda da herhangi bir hata yada uyarı vermediği için ben yağın eksilmesine ve buna bağlı olarak yeterli yağ basamadığı için robot debriyaja tam basamadı ve r konuma geçtiği gibi aynı araç kullanmaya yeni başlayanları stop ettirmesi gibi bir olay olup araç stop etti. Ben böyle yorumluyorum. Bazı yerlerde fren müşiri falan denilmiş fakat ben pek bir ihtimal vermiyorum çünkü robot frene bastığımı anlamasa vites değiştirmez.

Afy
04/04/2017, 10:15
Yağları değiştirmekte fayda var. Servis kitapçığında yazan yağlar ile birebir aynısını kullanın. Ve bu işlemi mümkünse serviste yaptırın ki garantili olsun

bodom16
04/04/2017, 19:10
Yağları değiştirmekte fayda var. Servis kitapçığında yazan yağlar ile birebir aynısını kullanın. Ve bu işlemi mümkünse serviste yaptırın ki garantili olsun

Teşekkürler