PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto Evo Amortisör Takozu - Fiat'ın Parça Garantisini kabul etmemesi.

es_evo
01/03/2017, 19:18
Tüm arkadaşlarıma selamlar. Konuyu buraya açıyorum ama eğer yanlış ise kusuruma bakmayın.
2011 yılında sıfır aldığım Fiat Punto Evo aracımda yaklaşık 50000 km''de direksiyondan ses gelmesi sorunundan dolayı amortisör takozları yetkili serviste değişmiştir. 50 bin km'den bu yana (aracım şu an 113000 km'de) 3 kez daha aynı arıza meydana gelmiştir. En son değişim 93000km de Mart 2016 yılında yetkili serviste yapılmış olup arıza tekrar Şubat 2017 de meydana gelmiştir. Arada 20 bin km ve 11 ay olmasına rağmen Fiat parça değişiminden ücret talep etmektedir. Normalde yetkili serviste takılan parçaların 1 yıl garantisi olmasına rağmen. Savunma olarak da söyledikleri daha önce garantiden değişen parçaların tekrar garanti kapsamına girmeyeceğidir. Servis fabrika tarafından garanti kapsamına girmediği için olamayacağını , fabrika ise servisin parça ömründen dolayı değiştiği bilgisini girdiği için yapılacak bişey olmadığını söylüyor.
Araçlarımızın garantisi bittiği halde parça değişimi ve benzeri sorunlarda değişim yapıldıktan sonra karşımızda muhatap bulabilmek için piyasa fiyatlarının 1,5-2 katı fiyatlara yetkili servislere gitmemizin ne anlamı kalıyor ki?
Saygılarımla.

mercymech
01/03/2017, 19:49
Geçmiş olsun birde fiat ın italya merkezine mail atın isterseniz bu şekilde başka arızalar için sonuç alabilen arkadaşlar var sanırım.
Dün benim 2006 gp sol ön takoz derin bi çukura düşmesi sonuçu yerinden koptu. Allahtan kaputu biraz oynatmış sadece kaputu delinenler varmış. Bakalım bizdede tekerrür edecek mi :)

SM-N9005 cihazımdan gönderildi

es_evo
01/03/2017, 20:19
Geçmiş olsun birde fiat ın italya merkezine mail atın isterseniz bu şekilde başka arızalar için sonuç alabilen arkadaşlar var sanırım.
Dün benim 2006 gp sol ön takoz derin bi çukura düşmesi sonuçu yerinden koptu. Allahtan kaputu biraz oynatmış sadece kaputu delinenler varmış. Bakalım bizdede tekerrür edecek mi :)

SM-N9005 cihazımdan gönderildi

Teşekkür ederim size de çok geçmiş olsun. Şikayet Var sitesine yazdım bir sonuç çıkmazsa bir sonraki adımım o olacak sanırım.

Ezeldenberi
01/03/2017, 20:22
Erhan bey, serviste takoz değişimi kaça mal oldu.

es_evo
01/03/2017, 20:36
Erhan bey, serviste takoz değişimi kaça mal oldu.

Yaklaşık 400 TL'ye yaptılar sağ sol set olarak.

arenas
01/03/2017, 21:00
Benim de 2011 puntomunkini garanti varken 41000km de ücretsiz değişmişlerdi.Daha sonra her kış aynı arızayı verdi.Servis garanti bitince değişimi kabul etmedi,sanayide değiştim.Daha sonraki kışlar wd40 la bu kış hks2000 ve wd40 la yağlayıp geçtim.Bıkkınlık geldi artık.

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

es_evo
01/03/2017, 21:25
Benim de 2011 puntomunkini garanti varken 41000km de ücretsiz değişmişlerdi.Daha sonra her kış aynı arızayı verdi.Servis garanti bitince değişimi kabul etmedi,sanayide değiştim.Daha sonraki kışlar wd40 la bu kış hks2000 ve wd40 la yağlayıp geçtim.Bıkkınlık geldi artık.

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Gerçekten bende de bıkkınlık geldi. Her 20-25 bin km de ses yapmaya başlıyor. Kronik hastalık ama kabul de etmiyorlar.

Kadyr
01/03/2017, 21:32
şöyle bir durum var her firmada garantinin garantisi olmuyor yani değişen parça garantiyi uzatmıyor malesef. bende değişim istemiştim takozlar için 60 bin sınırı var dendi araç 110 binde olduğu için değiştirilmedi bende yağlattım geçtim.

timbaz
01/03/2017, 21:51
Fiat yetkili servislerinde yaptırdığınız ve bedelini ödediğiniz işçilikler, kilometre sınırlaması olmaksızın 24 ay boyunca onarımı yapan yetkili servisin garantisi altındadır. Aracınızın onarımında kullanılan Fiat yedek parçalar kilometre sınırı olmaksızın 24 ay boyunca garanti altındadır.

Devami da var da ...
Ben 24 ay olarak biliyorum.. bu aciklama fiatin ozel bir uygulamasi degil.. kanun geregidir..sadece parca degil.. iscilik icin de gecerlidir.. ve gizli ayip olmasi durumunda sure de degisir vs..
Baska ulkelerde de benzerdir..
ve aslinda ozel servisler icin de gecerlidir.. sadece otomotiv degil, klima olsun jenerator olsun.. benzer sekildedir..

Takoz kapsama girmiyor ise.. onceden degisimi de.. hic bir araca degisimi de yapmamalari gerekirdi..
Degisiyor ise ilave not olarak km veya sure belirtilmemis ise 2 yildir..
kanuna gore de ispatlamak tuketicide degildir..
Garantiden degisen bir kac parca icin kagida imza attim.
Ne kopyasi var ne de baska evrak
. Okumistim da

Ama hakkini arayan tuketiciyi de ugrastiriyorlar malesef..

es_evo
01/03/2017, 22:05
şöyle bir durum var her firmada garantinin garantisi olmuyor yani değişen parça garantiyi uzatmıyor malesef. bende değişim istemiştim takozlar için 60 bin sınırı var dendi araç 110 binde olduğu için değiştirilmedi bende yağlattım geçtim.

60 bin sınırı doğrudur ancak bir önceki değişim ile arasında 20bin km var bunu anlatamadım müşteri hizmetlerine.

Fiat yetkili servislerinde yaptırdığınız ve bedelini ödediğiniz işçilikler, kilometre sınırlaması olmaksızın 24 ay boyunca onarımı yapan yetkili servisin garantisi altındadır. Aracınızın onarımında kullanılan Fiat yedek parçalar kilometre sınırı olmaksızın 24 ay boyunca garanti altındadır.

Devami da var da ...
Ben 24 ay olarak biliyorum.. bu aciklama fiatin ozel bir uygulamasi degil.. kanun geregidir..sadece parca degil.. iscilik icin de gecerlidir.. ve gizli ayip olmasi durumunda sure de degisir vs..
Baska ulkelerde de benzerdir..
ve aslinda ozel servisler icin de gecerlidir.. sadece otomotiv degil, klima olsun jenerator olsun.. benzer sekildedir..

Takoz kapsama girmiyor ise.. onceden degisimi de.. hic bir araca degisimi de yapmamalari gerekirdi..
Degisiyor ise ilave not olarak km veya sure belirtilmemis ise 2 yildir..
kanuna gore de ispatlamak tuketicide degildir..
Garantiden degisen bir kac parca icin kagida imza attim.
Ne kopyasi var ne de baska evrak
. Okumistim da

Ama hakkini arayan tuketiciyi de ugrastiriyorlar malesef..

Burada sığındıkları durum anladığım kadarıyla ücretini ödeyerek yaptığınız değişimler benim bir önceki değişim garantiden ücretsiz olmuştu.
Ama böyle olunca da ortaya mantık hatası çıkıyor. Bir parça garantiden değiştikten sonra 1 ay sonra bozulsa nasıl garanti kapsamına girmez anlamıyorum.
Bu yapılanlar sadece kendi ayıplarını müşteriye yüklemek benim anladığım bu.

timbaz
01/03/2017, 22:18
Servis ile fiatin daha once baska konuda bir anlasamamistir belki ve servis topu bu sefer tuketiciye atmis olabilir..
Bunun bedelini kime yazacagiz konusu olur bazen.. fiat ile servis arasinda..
Dikkat ederseniz, servis sifir aracin parcasini garantiden degistirmede cok bonkorler
. Bazen kendi bir kiyak yapmis gibi gosteriyor, cabucak hallediyor vs.. tabi fiattan onay aliyor..
Ama is kendi yalptigi kaleme gelince, ayni servis bir anda tavir degistiriyor.. bedelini tuketiciye odetmek icin kirk takla atiyor.m aslinda kagit uzerinde kendine ait ama..

kristaldeniz
02/03/2017, 15:26
Bu sadece otomobil sektörü için değil, neredeyse tüm sektör için geçerli bir durum. Firma ücretsiz olarak değişimini yapmış olduğu ürüne zaten ucretsiz degisim yaptim diye garanti sağlamıyor.

es_evo
02/03/2017, 20:22
Bu sadece otomobil sektörü için değil, neredeyse tüm sektör için geçerli bir durum. Firma ücretsiz olarak değişimini yapmış olduğu ürüne zaten ucretsiz degisim yaptim diye garanti sağlamıyor.

Dediğiniz doğru olabilir ama Fiat'ın yanlış yaptığı konu şurada ; 60-70 bin kilometre içerisinde bir ürün 3 kez değiştirilmesine rağmen 4. kez arızalanıyorsa takılan üründe bir sıkıntı olduğu açıktır. Bunu kabullenmesi gerekir.