PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kızdırma Bujisi Hangi marka

igny
15/02/2017, 15:50
Merhabalar
Ön Isıtma bujilerini kontrol ettirin hatası almaya başladım arkadaş.Değiştireceğim iki tane seçeneğim var
Birisi bosh birisi opar
opar 35 tl bosh 40 tl sizce hangisi daha uzun ömürlüdur hangisi ile değiştirmemi tavsiye edersiniz.

erdikara
15/02/2017, 15:53
Fabrika çıkışlı her Fiat malzemesi artık hemen hemen Bosch marka. Biz ticari taksilerimizde Bosch kullanıyoruz. Kimi şöför erken kimi normal marş basmasına rağmen Bosch kolay kolay sıkıntı çıkarmadı.

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

tayfux
15/02/2017, 16:32
Kızdırma bujilerinin benzili bir araçtaki gibi sürekli aktif yada hayati bir durumu yok onun için bence çok farketmez. 5 lira için de şahsen Bosch alırım.

timbaz
15/02/2017, 17:04
Orjinali veya opar da muhtemelen bosch markadir..
Mesela orjinal 55210051 bosch uretimi de var ngk da... opardan da bosch cikar bence

volkan1065
15/02/2017, 17:54
4 tanesi 100 Tl zammı gelmiş ne yapmışlar bu fiyatlara. Recep ustaya sordunmu onun aldığı parçacıda ne kadarki.

timbaz
15/02/2017, 17:58
Doviz kurundan dolayi da yakinzamanda artmis olabilir..mesela bosch urunleri euro uzerinden ama yukseldiginde kuru dusuk tutuyor, hemen yansitmiyor.. diger markalarda da benzer durum.. bazen da garip durumlar olabiliyor.. 2-e yildir fiyati artmayan hatta dusen opar parcalar var...

arenas
15/02/2017, 19:10
3 yıl önce dördünü de bosch ile değiştirdim,sıkıntı yok.Orjinalleri Beru markaydı yanlış hatırlamıyosam.

igny
15/02/2017, 20:40
4 tanesi 100 Tl zammı gelmiş ne yapmışlar bu fiyatlara. Recep ustaya sordunmu onun aldığı parçacıda ne kadarki.

Evet recep usta verdi fiyatları o bosh kullanırım dedi ama orjinal daha iyi ise ben alıp gidicem yanına servise sordum 35 tl dedi

igny
15/02/2017, 20:43
Kızdırma bujilerinin benzili bir araçtaki gibi sürekli aktif yada hayati bir durumu yok onun için bence çok farketmez. 5 lira için de şahsen Bosch alırım.

Aslında önemi yok ama daha uzun süre gitmesi açısından soruyorum bazıları 1 senede bozuluyormuş hersene değiştirmeyelim. Aslında başka sorunlara sebeb olmayacanı bilsem hiç ellemem

igny
20/02/2017, 01:18
Değişim için gittim ama usta kaynamış bu zorlarsam kırılacak dedi kırılmadan sökmem için bir yol varmı acaba motor soğuk iken denesem çözüm olurmu

ozkancavus5916
20/02/2017, 06:23
Bursa bu isi piri . Mudanya yoluna giderken sanayide bu isi yapan bir usta varmis (aslinda bursada yuzlercesi var)daha onceki senelerde forumda bir arkadasin da basina gelmisti . Baska sehirden gelip o ustaya hallettirmisti . Googleden konunu yazarsan forumda o eski konular cikabilir

volkan1065
20/02/2017, 09:44
Değişim için gittim ama usta kaynamış bu zorlarsam kırılacak dedi kırılmadan sökmem için bir yol varmı acaba motor soğuk iken denesem çözüm olurmu

Ne cok soğuk ne cok sıcak motoru 5 dk çalışıtırıp sonrasında sökülmesi lazım. İlk olarak sökmeden bujilerin diplerine WD40 temizleme sipreyi sıkıp 15-20 dk sonra yavaş yavaş denemek lazım. Ama bursadaki tornacıları araştır ,illaki bu işi yapan vardır. youtub da sökenlerin videoları var.

igny
20/02/2017, 09:46
Hangi anahtarı almalıyım bunu sökmek için bi adres verebilirmisiniz internette bulamadım tam ölçüsünü bilemediğim için

volkan1065
20/02/2017, 10:21
Hangi anahtarı almalıyım bunu sökmek için bi adres verebilirmisiniz internette bulamadım tam ölçüsünü bilemediğim için

8 numara uzun lokma ucu gerekli herhang bir nalburcudan alabilirsin ama kendin denemeni tavsiye etmem. Az cok bu işlerle haşir neşir olman lazım. ben yıllardan uydu kurulumu kendi işlerimi kendi yaptığım için bir civatanın ne kadar sıkılacağını ne zaman kırılacağını artık el hassasiyeti ile anlıyorum. tecrübeniz yoksa elinizde kalır.

igny
20/02/2017, 10:23
Az biraz anlarım ama daha önce yapmışlığım yok tabi .peki kırılırsa tornacıya kadar sürerek götürme şansımız olabilyormu

volkan1065
20/02/2017, 10:28
Az biraz anlarım ama daha önce yapmışlığım yok tabi .peki kırılırsa tornacıya kadar sürerek götürme şansımız olabilyormu

Götürürsün sıkıntı olmaz ama maceraya girme derim tornacı belki hiç kırmadan çıkarak. 50 TL lik için sonra olması 150-200 Tl.

igny
20/02/2017, 10:31
Bursada bu işi yapabilecek tornacı varmı bildiğiniz forumlarda genel tarif etmişler ama hiç kimse adını sanını yazmamış bursa beşyol demişler vs ama orda bi dünya tornacı var

timbaz
20/02/2017, 11:29
Markalar arasinda pek fark yok ama belirtilen sokme ve takma torklarina dikkat edilir ise kolay kolay da kirilmaz...

https://www.ngk.de/fileadmin/Dokumente/TR/catalogues/NGK_Ate%C5%9Fleme_ve_K%C4%B1zd%C4%B1rma_Bujisi_Kat alo%C4%9Fu_2016-2017.pdf
24mb katalog....

https://www.ngk.de/tr/ayrintilariyla-teknoloji/kizdirma-bujileri/montaj-ipuclari/
Ngk dan bir kac alinti

Kızdırma bujileri için montaj ipuçları

Yeni bir kızdırma bujisi takılmadan önce ilk önce vida dişleri temizlenmelidir. Sonra kızdırma bujisi, sızdırmazlık öğesi silindir kapağına değene kadar el ile yerine vidalanır. Bunun ardından doğru sıkma torku ile sıkılabilir. Dikkat: yanlış sıkma torku kullanılırsa kızdırma bujisi bundan dolayı hasar görebilir!

Seramik kızdırma bujilerinin montajında özellikle büyük ihtiyat gösterilmelidir, çünkü usule uygun hareket edilmediğinde, seramik tabakası zedelenebilir.

Doğru sıkma torku

Bir kızdırma bujisinin usule uygun montajı için ayarlı tork anahtarı kullanılması tavsiye edilir.

Bir kızdırma bujisinin usule uygun montajı için ayarlı tork anahtarı kullanılması tavsiye edilir.Çünkü usta oto servisçiler için bile sıkma torkunu tahmin etmek neredeyse imkansızdır.

Bunun nedeni, sıkma torkunun birbiriyle çarpılan iki parametreden hesaplanmasıdır: ilgili döndürme noktasına etki eden kuvvet ve manivela kolunun uzunluğu.

Bir kızdırma bujisinde yanlış sıkma torku uygulanırsa, sıkıştırma kayıpları meydana gelebilir. Titreşimler nedeniyle ayrıca seramik kızdırma bujilerinde seramiğin kırılması mümkündür.

Fazla büyük bir sıkma torkunun kullanılması ayrıca metal muhafaza ile kızdırma borusu arasındaki halka aralığın büzülmesine yol açabilir. Bu durumda kızdırma bujisi aşırı ısınır ve devre dışı kalır.

Kızdırma bujilerinin montajı ve sökülmesi

Monte ederken şu adımlara dikkat edin:

Kızdırma bujisini mümkün olduğunca motor çalışma sıcaklığındayken sökün.Kızdırma bujisini dikkatli bir şekilde gevşetin.Kabuklanmalar ve kirler varsa, bunları basınçlı hava ile temizleyin.SchraubEski kızdırma bujisini döndürerek çıkarın.Kızdırma bujisi deliği bölgesindeki artıkları –gerekiyorsa bir rayba ile- temizleyin.Kızdırma bujisini el ile sıkabildiğiniz kadar sıkarak yerine vidalayın.Ayarlı tork anahtarında doğru sıkma torkunu ayarlayın.Ayarlı tork anahtarının soketini kızdırma bujisinin sıkma somununa geçirin ve kızdırma bujisini sıkın.

https://uploads.-cdn.com/20170220/e708b674b7d67386d3320753cef36d89.jpg

Beru da da benzer aciklama var...

igny
21/02/2017, 14:28
teşekkürler

edll
21/02/2017, 17:24
bu dönemde herkeste aynı sorunlar oluyor demekki. benin motor soğukken değilde motor sıcakken hata veriyor sonra normale dönüyor.

ataman
21/02/2017, 17:29
aynı problemi geçen sabah yaşadım şimdi foruma gireyim bakayım önerilere dedim zirvedeki bu konuyla karşılaştım :) bendede aynı hatayı verdi geçen sabah ancak bu sabah yoktu bir durum. sanıyorum tavsiye edilen marka Beru, en fazla onu gördüm araştırmalarım sonucu. fiyat olarak tanesi için 30 tl fiyat aldım. servise sorduğumda 4ü için 280tl fiyat verdiler. muhtemelen cumartesi günü sanayide değiştireceğim :)

ataman
25/02/2017, 15:40
Arkadaşlar bugün sanayiye gittim euro5 motorların kızdırma bujisinin değişiminin oldukça zor olduğunu turbo yukarıda olduğu için sökme işlemi yapılması gerektiğini flaan söylediler. Daha önce euro5 kızdırma bujisini değiştiren var mı?

ozkancavus5916
25/02/2017, 16:46
2 ay once pendik sanayiden 25 tl tanesi 4 tane bosch marka buji aldim

ozkancavus5916
25/02/2017, 16:47
aynı problemi geçen sabah yaşadım şimdi foruma gireyim bakayım önerilere dedim zirvedeki bu konuyla karşılaştım :) bendede aynı hatayı verdi geçen sabah ancak bu sabah yoktu bir durum. sanıyorum tavsiye edilen marka Beru, en fazla onu gördüm araştırmalarım sonucu. fiyat olarak tanesi için 30 tl fiyat aldım. servise sorduğumda 4ü için 280tl fiyat verdiler. muhtemelen cumartesi günü sanayide değiştireceğim :)

Halic oto hangisi corlumu tekirdagmi

ataman
25/02/2017, 18:46
Özkan bey Çorlu Haliç oto

ozkancavus5916
25/02/2017, 19:16
Özkan bey Çorlu Haliç oto

Artik kapisindan gecmiyorum ben okadar yildim o servisten

ataman
25/02/2017, 22:12
Aslında bende gecmiycem ama sanayideki ustalar euro5 motorların kızdırma bujilerinin altta ve zor çıktığını söylediler. Napsam bilemedim