PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 17 jant ile hangi Spor helezon ?

uzcool
29/12/2007, 15:42
Arkadaşlar merhaba
foruma yeni katıldım
modifiye olayına jant lastik ile başladım
205 40 17 marshall lastik
17 inç et-35 offset li dotz daytona jant

artık spor helezon olayına girmek istiyorum
aklımda eibach ve h&r var
eibach sportline 5 cm düşürüyor h&r ise 3.5 cm
fiyatlar çok yakın
fakat gönlümden esas gönlümden geçen 5 cm den daha fazla alçaltma :wink:

sizce ne yapmalıyım
yorumlarınızı bekliyorum.:uhm00000:

Unique_GOTH
30/12/2007, 18:52
aracı 5 cm den fazla basarsanız türkiye şartlarında ne kadar dayanır bilemem 5 cm uygun olabilir belki ama diğer abiler daha iyi bilir bence keşke 17" değil de 16" jant alsaydınız

bahcelili_ali
30/12/2007, 22:12
dostum et 35 ofset kesinlikle sürtme yapacaktır.. 40ın altına inmemeliydin..

ufuk61
31/12/2007, 10:53
ben 16 jant aldım ve üzerinde de 3.5 h&r var cok rahat ve güzel oldu

memat
31/12/2007, 11:58
ufuk abi ne ara aldın sen jantları

ufuk61
31/12/2007, 17:46
hehe süpürüz yaptım aldım valla

Paranoya
06/03/2008, 12:10
Yaw bu başlık aslında tam olarak benim de sıkıntıma tercüman olduğundan, yeni bir başlık açmadan derdimi anlatayım dedim.

Ben de 205/45/R17 jant taktırdım. Orijinal Fiat jantının ofsetini falan bilmiyorum ama aşağıda bir resmi için link verdim. Herkesin tanıdığı bir janttır sanıyorum. Konu aynı ama, bu konuda duyduğum bir çok şeyden sonra kafamda bir çok soru işareti belirdi.

https://www.fiat.com.tr/tr/html_public/images/models/gpunto/foto/05.jpg

- Jantın ofsetini de öğrendikten sonra, araç yüklüyken bile sürtmeyeceğinden emin olduğumuz bir helezon bulmak mümkün müdür?

- Sadece helezonun değişmesi, daha fazla esneme mesafesine göre ayarlanmış olan standart amortisörün, daha kısa bir mesafede çalışmasından ötürü, ne gibi amortisör, yürüyen aksam zararları doğabilir? (uzun vadede)

- Yine amortisörün değişmemesi sebebi ile, ömrünün çok azaldığı, takırtılar şeklinde ses yapmaya başladığı, hatta olması gerekenden çok daha kısa zamanda patladığı söylenmekte. Acep ne kadar doğru??

- Umduğunu bulamayarak helezonları eski haline çeviren bir çok kullanıcı olduğunu da duydum. Acaba bu yukarıdaki sorunlar mı, yoksa sadece yanlış tercihlerden ötürü mü?

- Endişelerim yerli ise, komple amortisör değiştirsek, bize bi Bravo farkı kadar paraya mı mal olur? :d

Sanırım konuyu "teknik yardım" bölümüne bile taşınabilecek kadar detaylandırdım. :siritma:

Ama gerçekten bunlar netleşmeden de yaptırmak istemiyorum. Bir de benim gibi bu modifikasyonu sadece görünüş için yaptırmak istiyorken, risk almak -bence- çok mantıksız.