PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Patinaj çekince

ORS15
15/01/2017, 17:20
Arkadaşlar,malüm yerler ıslak bu gün gaza biraz fazla yükdendim, patinaj cekti ama o esneda tat tak diye vurmaya başladı yada vurma sesi geldi.ne olduğunu anlayamadım, normalde böyle bir ses yok, sadece gaza yüklenince patinaj cekince tak tak tak diye bir ses geliyor.bir yere vurmuyor hissetmiyorum ama sadece sesi duyuyorum.bu nedir? Bilgisi olan var mı? Şimdiden teşekkürler.

Ezeldenberi
15/01/2017, 18:04
Ali, formda olası noktalar için akslar, motor ve şanzıman takozu. Ancak, senin aracın kmsi için erken, birde egzoz koruma demiri eğilmiş olabilir deniyor. Bi kontrol et istersen. Ayrıca ön takımladanda gelme ihtimali varmış. Aks kontrolünü yinede yaptır kafan rahat etsin. Pati esnasında tüm yük akslarda.

Ranay
15/01/2017, 18:12
Ne olduğunu bilmiyorum ama bazen evime giderken yolu kısaltmak için tenha bir yere gidiyorum. Aşırı dik bir yokuşta set/hız tümseği ( çin setti ) var. Araba zaten zor cıkıyor orada herkes yavaşlayınca mecburen bende yavaşlıyorum ve bazen duruyorum. Böyle olunca Zaten zor çıkan araç bayılmak bir yana dursun ölü taklidi yapmaya başlıyor ve tekrar harekete geçerken ( durup kalkarken veya çok yavaşken hızlanmaya calışınca ) patinaj çekmeye başlıyor ve tak tak tak şeklinde büyük gürültüler cıkıyor. Zannedersin o sıra arabanın ön tekerlekleri çamurluklara vurup vurup iniyor. Patinajdan kaynaklı duman ve hafif yanık kokusuda geliyor.

Sorunun ne olduğunu bilemedim ama tahminim dik yokuşta debriyaj ve gaz dengesini ayarlayamamaktan kaynaklı olduğu yönündeydi. Bilgili arkadaşlar aydınlatsa çok mutlu olurum.

halils2
15/01/2017, 18:14
Kavrama,balata, volanla alakalı bir durum. Daha önce reno 19 ve 2007 punto aracımda başıma geldi. Her 2 sinde de baskı değişiminden sonra ilk etaplarda yapmayıp daha sonra yine yapmaya başladı. Geçenlerde kar yağdıktan sonra sağa virajlı rampayı cruisle çıkarken (araç linea 1.3 dizel) bahsettiğiniz gibi sağ taraftan vurmaya başlayıp aracı zıplatıyordu cruise i devre dışı bıraktıktan sonra kesti. Aracım 82binde baskı hiç değişmemiş. Baskı balata değiştirirseniz bu durum bir süre düzelir. Ama bir süre sonra yine başlar, volan değişimi vs yapılırsa ne kadar etkisi olur açıkçası bilemiyorum.

Ezeldenberi
15/01/2017, 18:26
Xxzxyz " Patinajdan kaynaklı duman ve hafif yanık kokusuda geliyor"
Gelen koku baskı balata kaynaklı ve tam kavrama yapamadığından sürtünme sonucu oluşur. Kalkış yaparken aracın kavrama yapmasını sağladıktan sonra gaza yüklenin. Egzoz koruma demirine sizde bir bakın.

Halis bey, Ali Bey'in aracı daha 40 binlerde yinede baskı ve elemanları sorunlu olabilir mi?

ORS15
15/01/2017, 19:11
Bizim araclarda, asr varmı, asr den dolayımı böyle yapıyor.normalde aracta bir sıkıntı yok, hızlı kalkıncada yok sadece patinaj cekince yapıyor, kuru zeminde yapmıyor sanırım çünkü daha önce hiç bu sesi duymadım.
Diger forumlarda yağmurlu ve soğuk havalarda bunun normal olduğunu yazmışlar. Nasıl anlıyacagız bunun normal mi olduğunu.

GPEMREE
15/01/2017, 19:22
Bizim araclarda, asr varmı, asr den dolayımı böyle yapıyor.normalde aracta bir sıkıntı yok, hızlı kalkıncada yok sadece patinaj cekince yapıyor, kuru zeminde yapmıyor sanırım çünkü daha önce hiç bu sesi duymadım.
Diger forumlarda yağmurlu ve soğuk havalarda bunun normal olduğunu yazmışlar. Nasıl anlıyacagız bunun normal mi olduğunu.

Bizim sirketin araci dacia logan 2015 model ve daha 34000 km de. Dediginiz gibi islak zeminde cok hizli patinaj cekerek kalkinca ayni dediginiz durum mevcut.

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

kristaldeniz
15/01/2017, 19:25
Hocam gece gün yağışlı havada araç patinaj çekince tak tak şeklinde ben de ses duydum. Lakin onemsememistim. Sonra da yapmadı hiç.

tayfux
15/01/2017, 20:56
hocam asr esp yada anti patinaj sistemi de yapabilir..

enginus18
15/01/2017, 21:42
Arkadaşlar,malüm yerler ıslak bu gün gaza biraz fazla yükdendim, patinaj cekti ama o esneda tat tak diye vurmaya başladı yada vurma sesi geldi.ne olduğunu anlayamadım, normalde böyle bir ses yok, sadece gaza yüklenince patinaj cekince tak tak tak diye bir ses geliyor.bir yere vurmuyor hissetmiyorum ama sadece sesi duyuyorum.bu nedir? Bilgisi olan var mı? Şimdiden teşekkürler.
sadece pati çekerken ta ta ta ta ses geliyorsa bu normaldir lastik yola tutunamadığı için silkeliyor ama onun haricinde de yapıyorsa mekanik bir sorun olabilir

ORS15
15/01/2017, 22:25
yüksek devirde patinaja düşünce yapıyor.galiba normal bir durum, yarın servisede sorcam bakalım ne diyecekler. Ben şunu anlamadım puntolarda bu sesi çıkaran sistem nedir yada hangi parca bu sesi yapar.

volkan1065
15/01/2017, 22:40
Normal bir durum. Ayrıca bunu yapması lastiklerin de kalitesini ortaya koyuyor. Kötü bir lastik yada bitik olsa zemine tutanamayacagi için olduğu yerde patinaj yapar. Ama siz yüksek tork verince lastik zemine iyice tutunuyor ama denge nin kaybolduğu anda sağ sol hangisi belirsiz olmak kaydı ile boşa çıkınca vuruntulu olarak pati çekiyor.

Bu kendi aracımda şirket araclarimizda da sıklıkla başımıza geliyor.

ORS15
18/01/2017, 16:00
Arkadaşlar bu durum normal. Aracınızda asr olsada olmada bunu yapıyor. sadece şideti ve ses seviyesi , aracınız motor gücüne, lastik ebatına ve lastik kalitesine göre degişiyor.
Servisten alınmıştır bu bilgi ve sıfıra yakın egea, ikinci el punto ve linea da test edilmiştir aynı ses mevcuttur.