PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yakıt Kesici Devre Dışı

FIRSTT
05/01/2017, 20:22
Merhaba benim aracım aslında alfa romeo mito 1.6 dizel. Bir çok parçaları puntoyla aynı oldugu için buraya sormak istedim.

Aracı çalıstırmak istedigimde, anahtarı mar pozisyonuna getirdigimde, yakıt kesici devre dışı, abs,vdc hillholder, vs bir çok hata veriyo, ve araç marş bastıgı halde çalısmıyo. Devir saatinin ordaki hic bi ışıkta yanmıyo, sanki motor görmüyo gibi oluyo. Sonra ben biraz kablolarla oynuyorum bazen kayboluyo hatalar araç marş basiyo, kapatiyorum aciyorum bi sıkıntı yok sonra arabayı bi kaç saat bırakıyorum. Tekrar denedigimde aynı hataları veriyo :/

Bugun oynadım biraz çalistirdim aracı ustaya götürdüm orda kapattık aracı iki saat durdu hic vermedi hataları bilgisayarada bagladık ondada birsey gözükmedi eve geldim bi saat bıraktım inip bi denim dedim gene aynı hatalar araç sanki benle oyun oynuyo.

Bu arada akü yeni değisti. Sigorta kutusana felan baktık, öyle su girme gibi birsey göremedik

Daha önce başına gelen yardımcı olabilcek biri varsa çok sevinirim.

ibrahimaydin
06/01/2017, 14:28
Body computer ile kontak grubu arasında immobilizer anten bağlantısı var. İmmobilizer anahtarı tanımadığı için yakıt kesici devreye girer ve marş basar ancak yakıt gelmediği için araç çalışmaz. İmmobilizer antenini kontrol ettirin ustanıza. İyi bir elektrik ustasına danışın.

FIRSTT
06/01/2017, 16:04
Body computer ile kontak grubu arasında immobilizer anten bağlantısı var. İmmobilizer anahtarı tanımadığı için yakıt kesici devreye girer ve marş basar ancak yakıt gelmediği için araç çalışmaz. İmmobilizer antenini kontrol ettirin ustanıza. İyi bir elektrik ustasına danışın.

Cevap için teşekkürler

Peki sadece imomobilizer, hatasında diger abs, vdc, hillholder hatalarınıda verirmi? Birde araç çalışmıyo, çalışmıyo biraz oynayınca çalisirsa, kapat aç sorun olmuyo ama gidip bi iki saat sonra deneyince gene aynı problemi veriyo :/

Ezeldenberi
06/01/2017, 16:16
İbrahim bey, bu bilgiler ışığında, arkadaşımızın anahtarı orjinal olmaya bilir mı? Şuan ki anahtar çip sorunu olmuş olabilir mı? Veya yedek anahtarla falan deneme yapılsa belki düzelebilir...

ibrahimaydin
06/01/2017, 16:17
Aynı sorunu ben de yaşadım. Varsayımla konuşmuyorum. Aracıma ilk sahibi gps takip sistemi taktırmış. Söktürdüğü zaman kabloları düzgün bağlamamışlar ve durup durup çalışmama yapmaya başlamıştı. Kontağı MAR konumuna getirince yakıt tankındaki pompanın çalışma sesine dikkat edin. Pompadan ses gelirse araç çalışır. yani immobilizer anahtarı tanımış olur. İmmobilizer anahtarı tanımazsa yakıt tankındaki motora enerji gitmez ve araç çalışmaz. araç çalışmayınca da göstergedeki birtakım sistemlerin lambalarının yanması normaldir.

ibrahimaydin
06/01/2017, 16:20
İbrahim bey, bu bilgiler ışığında, arkadaşımızın anahtarı orjinal olmaya bilir mı? Şuan ki anahtar çip sorunu olmuş olabilir mı? Veya yedek anahtarla falan deneme yapılsa belki düzelebilir...

Olabilir tabi Zafer abi. ama arkadaş body computerin ordaki kablolarla oynayınca falan sorunsuz çalışıyormuş. büyük ihtimal immobilizer bağlantılarında bi temassızlık var veya immobilizer anteni kırık.

FIRSTT
06/01/2017, 16:34
Aslında neyle oynayınca düzeliyo daha bilmiyorum

https://www.youtube.com/watch?v=T4AcXClwBBg

videodaki başlangıcda anahtarı mar pozisyonuna getirince devir saatinin ordaki sadece üsteki iki ışık yanıyo motor ışıgıyla yağ veya başka bi ışık devreye girmiyo. Girerse zaten araba çalısıyo

Bu arada anahtar orjinal yedek anahtarlada aynı sorunu yapiyo.

FIRSTT
06/01/2017, 16:48
Aynı sorunu ben de yaşadım. Varsayımla konuşmuyorum. Aracıma ilk sahibi gps takip sistemi taktırmış. Söktürdüğü zaman kabloları düzgün bağlamamışlar ve durup durup çalışmama yapmaya başlamıştı. Kontağı MAR konumuna getirince yakıt tankındaki pompanın çalışma sesine dikkat edin. Pompadan ses gelirse araç çalışır. yani immobilizer anahtarı tanımış olur. İmmobilizer anahtarı tanımazsa yakıt tankındaki motora enerji gitmez ve araç çalışmaz. araç çalışmayınca da göstergedeki birtakım sistemlerin lambalarının yanması normaldir.

Bu arada benim araçtada parot bluetooth sistemi vardı normalde çalışmıyodu aküyü değisince ışıgı yanıp sönüyodu bende kafa kablosundan kestim attim onu oda yapıyo olabilirmi?

timbaz
07/01/2017, 07:17
Kestiginiz kablolarin ucu acik mi?

FIRSTT
07/01/2017, 14:27
Kestiginiz kablolarin ucu acik mi?

Ucu açık ama birbirine değmesin diye uçlarını ayırdım

timbaz
07/01/2017, 14:35
Birbirine degmese bile guc aracta baska metale degerse kisadevreden... body kendini korumaya almis olabilir
Veya baska bir baglanti tam degildir

FIRSTT
12/01/2017, 18:55
Bugun çalıstırmay,ı denedim havalar ısınınca ne kablolarla oynasamda başaramıdım. Video aldım bende belki daha önce yaşıyan vardır.

video: https://www.youtube.com/watch?v=gqxBCk4xZJ0

Du Hast
13/01/2017, 18:58
Abs beyninin soketini kontrol ettirin.
Araci elektronik beyin v.s. tamir yapan bir yere cektirin.

FIRSTT
26/01/2017, 11:24
Merhaba aracı daha iyi biliyorlar diye, birmot çektirmiştim dün aradılar beni. Motor kontrol ünitesini görmüyor %90 bundan dolayı değişmesi gerek dediler.ilk arabayı koyarken 230tl arıza tespit ücretini alırız diyorlar sonra bana kesin bile konuşamıyorlar. Parça fiyatıda 3500+KDV .

Beylikdüzü taraflarında iyi dediğiniz bi beyinci varsa irtibata geçim çünkü verdikleri rakam bana çok yüksek geldi

rehber28
26/01/2017, 12:50
Hocam beyinle alakalı sorun benim aracın beyni de şu almıştı bazı fonksiyonları görmüyordu
Çıkma bulabilirseniz sizin için daha uyguna gelir serviste daha pahalidir

Irfann
16/06/2017, 00:06
Bugün yaklaşık 110 km hızla giderken birden yakıt kesici devre dışı dedi ve arabaya yavaslamaya başladı ve durdu daha sonra yakınlardaki bir özel oto servisine götürdüm aracı uğraştı ilk defa böyle bir şeyle karşılaştığını söyledi araç çalışıyor 3 _5 dakika sonra aynı arızayı verip istop ediyordu uzun uğraşlar sonucu karar verdi aracın beyni ile ilgili arıza var dedi tamir edilebilir dedi 1000 TL ye kadar yolu var dedi yaptirmadim aracım 2013 1.4 punto serviste beyinleri 4250 TL gibi bişey sizce de beyinden kaynaklanıyor olabilir mı

volkan1065
16/06/2017, 00:12
grande kasalarda sağ yolcu tarafında torpido altında düğme vardı. Ancak EVo kasa ve sonralarında yakıt kesici devreye girdiğinde bilgisayar la cihaza bağlanmadan yakıt kesiciyi devreye sokamazsınız. Yakıt kesici genelde aracın önden aldığı darbelerde devreye girer sensösr darbeyi algılar ve yakıtı keser. Herhangi bir şekilde kassise falan sert girdiyseniz olmuş olabilir. Yada gaz tesisatı ile ilgilide bir sıknıto labilir. En son olarakta darbe sensörü arızalnmıştır. Yaklaşık 20 gun önce bir arkadşaımın başına bu durum geldi onda modifiyeli ELM327 vardı pc ile araca bağlanıp sorunu çözmüştük. Oaracın sol tarafını vurmuştu. ama sizinkinde3-5 dk calışıp stop etmesi garip. Beyin soketlerinin ve aracın motor bölümündeki sıgorta yuvasının alt kablo giriş yerlerinin kontrolü gerekir. Oralarda su alma falan olduysa oksitten falanda bu şekilde sorunlar olabilir. Yakın zamanda motor yıkama falan yapıldımı.

timbaz
16/06/2017, 00:25
Bugün yaklaşık 110 km hızla giderken birden yakıt kesici devre dışı dedi ve arabaya yavaslamaya başladı ve durdu daha sonra yakınlardaki bir özel oto servisine götürdüm aracı uğraştı ilk defa böyle bir şeyle karşılaştığını söyledi araç çalışıyor 3 _5 dakika sonra aynı arızayı verip istop ediyordu uzun uğraşlar sonucu karar verdi aracın beyni ile ilgili arıza var dedi tamir edilebilir dedi 1000 TL ye kadar yolu var dedi yaptirmadim aracım 2013 1.4 punto serviste beyinleri 4250 TL gibi bişey sizce de beyinden kaynaklanıyor olabilir mı
Beyin dedigi immobilizer olabilir mi?
immobilizer hatasindan dolayi bu arizayi yasayan 1.4 fire da var...

Ezeldenberi
16/06/2017, 00:34
Bu konu size yardımcı olabilir;

evet abilerim sorunuma kımse çare bulamadı özel servis bir kez daha beni hakkıl çıkardı bu sorunumu kendisine anlatıım bana araba burada kalacak bakacagız şeklindeydi sora işte ben internette arastırdım dedım sigorta kutusu arızalı ise 2500 tl filan dedi bende araştırdım fiatın sitesinden araç modelımın sigorta kutusu parca kodunu buldum FIAT ePER (https://eper.fiatforum.com/eper/navi?DRIVE=D&GUI_LANG=T&LANGUAGE=T&COUNTRY=012&DRV=D&searchButton=Go%21&KEY=STARTUP) sonrasında nette arastırma yaptım ve ürünün maximum 100 euro oldugunu buldum bu nasıl bir fırsatcılık Allah düşürmesin neyse sonrasında sigorta kutumu sokup bakacam dedım o soketleri çıkardıgımda kuçuk soketın içinden nasıl su çıktı birde oksitlenmiş neyse bende elektronık MasterCare Elektronik Devre Kart Temizleyici Yağsız Kontak Fiyatı (https://www.hepsiburada.com/mastercare-elektronik-devre-kart-temizleyici-yagsiz-kontak-sprey-098851-p-OTM098851?magaza=Hepsiburada&wt_gl=cpc.nelk.6817-oto.pla&gclid=CMiF_sScttQCFRMz0wodAusL8w) oksit spreyini sıktım sildim taktım su alamyacak sekılde kutuyu koydum one egimli sekilde bu fiatın sigorta kutusu tasarımı iyi yerde olsa bile kablolama çok yanlış bence çunku soketler lastıklı olmasına ragmen su almış sonrasında marş bastım tık yok sorunumu kendim çözdüm arabada tesisatımıda bu yuzden sokmuştum uzulmuştum guzel guzel tesisatıda baglıcam artık bence bu tip olaylar oldugunda ister akraba arkadaş tamırcın olsun bence yetkili servise gidip araca arıza tespiti yapılmalıdır ben ilk arkadaş dosta soyledim adamlarda paraya düşmüş neyse fotoları ekledim

https://forum.grandepuntotr.com/servis/61010-arac-calismama-sorunu-2009-1-3-multijet-90-hp-punto-otomatik.html

timbaz
16/06/2017, 00:58
Ve devreye alma islemi
https://uploads.-cdn.com/20170615/04a23c21bfa201bffb2ce8550090f67a.jpghttps://uploads.-cdn.com/20170615/cbab6b75bb7cda4817fa269a703a809c.jpg

edll
16/06/2017, 01:17
bunun yenilerde videosunu izlemiştim. mutlaka bilinmesi gereken bir işlem. gerçi Allah göstermesin öyle bir kaza anında aklımıza çok şey gelip hiç bir şey gelmez oluyor.

Ezeldenberi
16/06/2017, 01:20
Forma sarj dayanmadı....Video gecikti ;
Aynen bende daha iki gün önce bu video seyretmiştim.

https://m.youtube.com/watch?v=7eCUc26GGVY

edll
16/06/2017, 01:41
Video gecikti ;

https://m.youtube.com/watch?v=7eCUc26GGVY

işte buydu izlediğim video. mutlaka bu olay bilinmeli. eline sağlık.

timbaz
16/06/2017, 02:07
Kullanici klavuzunda yazilidir.. birsey gerektirmeyen basit bir islem..
Gerektiginde klavuz varsa da yoksa da yol yardimi ararsaniz tarif eder, sifirlamaya yardimci olur vs..