PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ön Isıtma Bujilerini Kontrol Ettirin uyarısı

burakdundar
02/01/2017, 09:08
Merhaba,

İlk aracım, tecrübesiz sürücüyüm. 2012 Grande Punto 1.3 Mj Dualogic sahibiyim, araç 64 bin km.de.
Son günlerde havaların soğuması nedeniyle motoru çalıştırmadan önce ''ön ısıtma bujilerini kontrol ettirin'' şeklinde uyarı yazısı geliyor. Sönmesini bekliyorum ancak uzun sürüyor. Tekrar kontaktan anahtar çıkarma hamlesi yapıp yeniden ışıklar yandığında yine aynı uyarı. Bir süre bekleyip motoru çalıştırıyorum, Uyarı ışıklarının tümü gibi o da sönüyor. Ne yapmam gerekir ? 60 Bin bakımı Ağustos 2016'da yapılmış.

Bunun için yetkili servise gitmeme gerek var mıdır ?
Ayrıca böyle ufak tefek sorunlar için gidebileceğim, İstanbul Kadıköy bölgesi bilinen, güvenilir ve az tuzlu usta tavsiyesi verebilecek arkadaşlar olur ise çok makbule geçer.

İyi forumlar.

volkan1065
02/01/2017, 09:40
Kızdırma bujilerini takım halinde değiştirin. Sorun düzelecektir.

fotobelit
02/01/2017, 09:49
Havalar soğuyunca malesef bu kızdırma bujilerinin problemli olanları kendini gösteriyor..Aynı sorunla geçen kış bende karşılaştım..İstanbulda tanıdık bir ustaya götürdüm..Takım halinde(4 ünüde)Değiştirdim...100 lira civarında bujiler,sanırım 20 veya 40 lirada işçiliğe vermiştim..KK ile ödediğim için net hatırlayamadım :)..

burakdundar
02/01/2017, 10:34
Teşekkürler...

erkan1907
02/01/2017, 11:27
Ayni sorun basıma geldi tanesi 25 lira toplamda 100 lira maliyeti degistirince cikanlari da alin

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Evoque
02/01/2017, 18:03
Ben geçen sene serviste değiştirdim 4 tanesini de eğer yanlış hatırlamıyorsam 120-130 lira gibi bir para ödedim. Bir de ısıtma bujileri bazen zor, çıkabiliyor yerine kaynamış olabiliyor. Servisleri arayıp fiyat bilgisi alın. Arada fazla fark yoksa serviste değiştirin bence. Sökerken kırılınca sanırım baya uğraştırıcı bir iş oluyor. Ben de tecrübeli sayılmam bu arada.

arenas
02/01/2017, 19:01
Aynı sorun bende de 60 bin km civarlarında baş göstermişti.Araba servis bakımlıydı ama o zaman uçuk bi rakam söylemişlerdi.Sanayide yaptırmayı düşündüm.Önce Kartalda bi yere gittim,usta "sıcak motorda değiştiremem ,kırılır" dedi.Sonra forumdan Bostancı sanayi de Rese otoyu buldum,aradım,usta "gel sıcak-soğuk farketmez,çıkarırız her türlü" dedi.Yarım saatte halletti sağolsun.Bir tanesinde sorun vardı.Sökmüşken 4 ünü de değiştim,100bine geldim,sorun yok.Fiyat olarak yanlış hatırlamıyosam 100₺ gibi vermiştim ama 2 seneden fazla oldu.Arayıp fiyat alabilirsiniz.

Sent from my iPad using

NGT
03/01/2017, 21:33
Bende de aynı uyarıyı geçen gün verdi, BOSCH marka vardı fransız imalatlı tanesine 20 tl dediler, birde Alman markası tanesine 35 tl dediler arızalı olan 1 taneydi ben hepsini 120 tl ye değiştirdim. Sökme veya takmada sıkıntı olmadı.

GT-I9300 cihazımdan gönderildi