PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Puntom ile Bazı Problemlerim Var (Titreme, Fren, Vites Geçişi)

squeezer
31/12/2016, 11:54
Değerleri forum üyeleri herkese merhaba.

Eylül ayında g. punto 75 ps active 2008 araç aldım. Daha önce birkaç konu açtım problemlerimle ilgili yardımlarınızla hallettim çok şükür.

Şimdi bir kaç problemim var yalnız nasıl bir yol izlemem gerektiğini sizlere sormak istedim.

1) araç kalkış vitesi olan 1. vitesten 2'ye geçerken ve yine 2. vitesten 3'e geçerken aşırı bir titreme oluyor. bunu nasıl çözerim arkadaşlar? tavsiye bekliyorum.

2) gazdan ayağımı çekince araba kendini geri atıyor. bu durum epey canımı sıkıyor arkadaşlar. neden geriye ileriye atıp savrulur ki araç?

3) aracın fren pedalına ayakkabı ucuyla dokunsam dahi ani fren yapıyor ya da yapacakmış hissi veriyor. sana öyle geliyor diyen olacaksa eğer iş yerinde sık sık farklı araçlar kullanıyorum aynı zamanda babamın fluence 2012 aracını ara sıra kullanıyorum onlarda öyle bişey yok.

4) vites çok zor geçiyor. bazen yerini bulamayacak diye düşünmeme sebep oluyor.

5) gaza bastığımda 2500 deviri geçince gelen ıslık sesi. bu durum beni araçtan soğutuyor. Allah rızası için bu sorunu çözmüş arkadaşlar yardımcı olsun.

öncelikli problemlerim bunlar. araç 144. km'de 2008 model.

tavsiyelerini bekliyorum şimdiden teşekkürler.

edit: 4. ve 5. maddeyi ekledim.

gulay34
31/12/2016, 12:27
Bence forumda araştırma yapıp biraz fikir sahibi olup sonrasında iyi bir usta ile görüşmelisiniz.
Şayet kendiniz yapabilecekseniz ne ala ama değilse (benim gibi) tavsiyem Recai Ustadır...
Beni kurtardı, sizi de kurtaracaktır.
İyi seneler.

feyzullah
31/12/2016, 12:27
Değerleri forum üyeleri herkese merhaba.

Eylül ayında g. punto 75 ps active 2008 araç aldım. Daha önce birkaç konu açtım problemlerimle ilgili yardımlarınızla hallettim çok şükür.

Şimdi bir kaç problemim var yalnız nasıl bir yol izlemem gerektiğini sizlere sormak istedim.

1) araç kalkış vitesi olan 1. vitesten 2'ye geçerken ve yine 2. vitesten 3'e geçerken aşırı bir titreme oluyor. bunu nasıl çözerim arkadaşlar? tavsiye bekliyorum.

2) gazdan ayağımı çekince araba kendini geri atıyor. bu durum epey canımı sıkıyor arkadaşlar. neden geriye ileriye atıp savrulur ki araç?

3) aracın fren pedalına ayakkabı ucuyla dokunsam dahi ani fren yapıyor ya da yapacakmış hissi veriyor. sana öyle geliyor diyen olacaksa eğer iş yerinde sık sık farklı araçlar kullanıyorum aynı zamanda babamın fluence 2012 aracını ara sıra kullanıyorum onlarda öyle bişey yok.

4) vites çok zor geçiyor. bazen yerini bulamayacak diye düşünmeme sebep oluyor.

5) gaza bastığımda 2500 deviri geçince gelen ıslık sesi. bu durum beni araçtan soğutuyor. Allah rızası için bu sorunu çözmüş arkadaşlar yardımcı olsun.

öncelikli problemlerim bunlar. araç 144. km'de 2008 model.

tavsiyelerini bekliyorum şimdiden teşekkürler.

edit: 4. ve 5. maddeyi ekledim.

Fren yaptığınızda arka tekerlerde aniden kilitlenme oluyorsa bunun giderilmesi için arka tekerlerin sökülüp balata spreyi ile arka firen sisteminin temizlenmesi gerekir. Zamanla orada oluşan toz pislik frenlerde ani kilitlenmelere neden oluyor. İki yıl önce aracımı aldığımda aynı sorun bende de vardı söküp temizledik şuan hiçbir sorun yok.

acemi
31/12/2016, 12:35
1) debriyaj balatası gibi
2) gazı bırakınca motorun kendini ileri geri atması bende de vardı, motor takozu yırtılmış lifte alıp levyeyle ayırınca gözüküyor 100 tl kaçar.
3) iyi bir frenci kontrol etsin, genelde denildiği gibi arka frenlerde kirlenme falan oluyor. 30 lira.

squeezer
31/12/2016, 12:35
forumda açılmış benzer konular var ama tam anlamıyla benim problemlerimi içermiyor.

size de iyi seneler.

Punde
31/12/2016, 12:45
1. 4. probleme baktığımızda debriyaj baskı-balata bakımını ne zaman yaptırdınız diye düşünüyorum.

2. problem bende de var. Aracım otomatik, sizinkiyle kıyasladığımızda bunun şanzıman arızası olmadığını çıkarabiliriz. Buji, kabloları, motor kulaklarının üçü de değişti. Sorun değişmedi. Siz de tahmin ediyorum bunlarla uğraşmışsınızdır. Kelebek gibi geliyor ama emin değilim. Çünkü sanki gaz pedalı biraz daha yumuşak olmalı.

3. madde bu arabanın karakteriyle ilgili sanırım. bizde de öyle. yumuşadığında korkmak lazım sanırım. benimkinde bazen yumuşuyor.

4. madde baskı balata bakımı gerekiyor gibi duruyor. debriyaj hidroliğini de kontrol edebilirsiniz.

5. maddeyi anlayamadım. neresinden geliyor?

Ezeldenberi
31/12/2016, 14:52
Enes bey, öncelikle sorunlarınızın az maliyetle çözülmesi dileğiyle. Hilal hnm'ın ve formunda önerdiği gibi rese otomotive götürmenizi tavsiye ederiz. Aracınızın yaşı ve kmsi gereği aşağıdaki işlemleri yaptırınız. En başta enjektör bakımı.
1 ve 2 -. Forumda yakın zamandaki konulardan ;

https://forum.grandepuntotr.com/genel/62361-monifold-temizligi-ve-egr-iptali-yaptiracagim.html

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/62171-1-viteste-gaza-basmadan-dusuk-hizda-silkeleyerek-gitme.html?highlight=egr+temizli%F0i

4- şanzıman yağı değişimi ile düzelebilir.
5- Turbo sesi, ya değişim yada revizyon, forumda bulabilirsiniz.

volkan1065
31/12/2016, 18:10
1.Debriyaj balatası kontrolü gerekiyor. Vitesin zor geçmesi hem debiryaj hemde şanzuman yağı ile alakalı bir durumdur. debriyaj değişimnde yağıda değiştitirisniz.

2. Tak tuk sesleri geri atma şanzuman takozu ile motor kulaklarından yapar.

3. Kullanılan fren balataları diskler kontrol edilmeli ayrıca iyi bir ayar gerektirebilir.

4. Islık sesi için debiryajdaki sorun giderildikten sonra bakılması lazım. Ses yapan diğer sorunları giderin en son buna bakın . Çünkü işin ucunda turbo kontrolü var.

squeezer
31/12/2016, 19:44
Arkadaşlar cevaplarınız için teşekkür ediyorum.

Topluca cevap vermek gerekirse

Islık sesi aracın motor kısmından geliyor ama ben de tam olarak nereden geldiğini bilmiyorum.

Baskı balata konusuna da gelince, aracı alırken ekspertiz yaptırmıştım. Biz aynı ekspere götürdüğümüz 3. araç bu. Bir tanesi babam, diğeri kuzenim üçüncü de ben.

Eksper tüm araçlara baskı balata kontrol ettirin dedi. Benim aracım için de öyle söyledi. Biz de dedik ki bu eksper bir şeyden anlamıyor, önemsemedik. Ama eksper bana özellikle söylemişti baskı balata kontrol ettir diye.

Volkan hocam, fren ayarı dediğiniz şey tam olarak nedir? Biraz açar mısınız bunu. Ne yapıyor tam olarak?

Cevaplarınız için tekrar teşekkür ediyorum.

squeezer
31/12/2016, 19:51
Arabadan soğudum yahu. Binip işe gitmek bile gelmiyor içimden bazen. Fiat almak ile hata mı ettik acaba?

volkan1065
31/12/2016, 21:20
Arabadan soğudum yahu. Binip işe gitmek bile gelmiyor içimden bazen. Fiat almak ile hata mı ettik acaba?

Hocam neden soğuyorsunuzki siz aracı aldıktan sonra aracınıza bakım yaptırmamışsınız. Hangi B sınıf aracı alırsanız alın illaki bakım zamanına yakın heleki debriyaj bitik ise bu tür sorunlar olur. Expertiz genelde Motor performansı kaporta boya orjinal konularına çok değinir. bu dediğiniz arızalırn yuzde 40 nı ancak tespit eder.

Arkadaşların tavisye etmiş olduğu RESE otomative gidin dertlerinizi anlatın sorunlarınızı çözeceklerdir. Bahsetmiş oldupunuz sorunlarda öyle ahım şahım bir sorun değil her araçta olabilecek makul sorunlar. Debriyaj balatası her araçta biter. şanzuman takozu ve motor kulakları her araçta belli km de değişir. Eğer o ses turbodan ise her turbonun kullanı şekline göre belli bir ömrü var ama ne diyeyım hanı burdan direk turbo diyemem. İlk olarak debriyaj motor ve aşnzuman takoz sorunları giderilsin en son o ses bakılır.

Fren işi basit. Aklına yatmıyorsa Opar balata al önlere direk değiştir. Sonra arka kampanaları açtır temizlettirip bir ayar çektir işlem tamam. En basit olanı bence fren o konuda için rahat olsun.

Dediğim gibi bunlar b sınıfı araçalrda rutın sorunlar ve kolay giderilebilecek sorunlar.

halilimo
31/12/2016, 21:25
1.Debriyaj balatası kontrolü gerekiyor. Vitesin zor geçmesi hem debiryaj hemde şanzuman yağı ile alakalı bir durumdur. debriyaj değişimnde yağıda değiştitirisniz.

2. Tak tuk sesleri geri atma şanzuman takozu ile motor kulaklarından yapar.

3. Kullanılan fren balataları diskler kontrol edilmeli ayrıca iyi bir ayar gerektirebilir.

4. Islık sesi için debiryajdaki sorun giderildikten sonra bakılması lazım. Ses yapan diğer sorunları giderin en son buna bakın . Çünkü işin ucunda turbo kontrolü var.

Ek olarak 1. aks kontrolu
2. Egr ve manifolt temizligi
3. Bu aracin frenleri hassas biraz dokunsaniz ani fren yapiyor gibi kaliyor. Diger araclarda boyle degil haklisiniz. Yinede kontrol ettirin.
4. Baski/balata bitikse sert gecer ama vites halat ve tellerini yalatin, vites korugunu sokup icten topuzun ordanda yaglayin.
5. Turbo kontrolu

Ayrica bunlar sogumaya neden olmaz yas ve km den dolayi olasi seyler sonucta ne kadar ekmek o kadar kofte

SinanTR
01/01/2017, 00:27
arkadaşlar gerekenin fazlasını söylemiş onun dışında diebileceğim siz dertli araba görmemişsiniz bence aracınızın büyük bi sorunu yok

feyzullah
01/01/2017, 00:56
2008 model 145.000 kmdeki bir araç için çok da büyütülecek sorunlar değil. Biraz masraf yaparsınız yağ gibi akar

squeezer
01/01/2017, 12:39
Arkadaşlar merhabalar tekrardan iyi seneler diliyorum.

Yorumlarınızı okudum, haklısınız. Bu aralar aracı fazla kafaya taktım sanırım ondan dolayı böyle oldu.

Araca yapılacakları özetlemek gerekirse;

BASKI BALATA YAPILACAK
ŞANZIMAN YAĞI YENİLECEK
ŞANZIMAN TAKOZU VE MOTOR KULAKLARI YAPILACAK
FRENLERE BAKTIRILIP FREN AYARI YAPTIRILACAK

Bunların bana maliyeti ortalama ne olur? Ben RESE oto'dan ve kendi ustamdan fiyat alacağım.

------> Yalnız şu sorum cevapsız kaldı, ayağımı gazdan çekince araç silkeneliyor, kendini ileri geri atıyor. Bunun sebebi tam olarak nedir?

DEĞERLİ YORUMLARINIZ İÇİN TEKRAR TEŞEKKÜR EDİYORUM.

squeezer
01/01/2017, 14:46
Arkadaşlar merhabalar tekrardan iyi seneler diliyorum.

Yorumlarınızı okudum, haklısınız. Bu aralar aracı fazla kafaya taktım sanırım ondan dolayı böyle oldu.

Araca yapılacakları özetlemek gerekirse;

BASKI BALATA YAPILACAK
ŞANZIMAN YAĞI YENİLECEK
ŞANZIMAN TAKOZU VE MOTOR KULAKLARI YAPILACAK
FRENLERE BAKTIRILIP FREN AYARI YAPTIRILACAK

Bunların bana maliyeti ortalama ne olur? Ben RESE oto'dan ve kendi ustamdan fiyat alacağım.

------> Yalnız şu sorum cevapsız kaldı, ayağımı gazdan çekince araç silkeneliyor, kendini ileri geri atıyor. Bunun sebebi tam olarak nedir?

DEĞERLİ YORUMLARINIZ İÇİN TEKRAR TEŞEKKÜR EDİYORUM.

"------> Yalnız şu sorum cevapsız kaldı, ayağımı gazdan çekince araç silkeneliyor, kendini ileri geri atıyor. Bunun sebebi tam olarak nedir?"

arkadaşlar bu son sorum. bu probleme de sebep olabilecek tahminlerinizi aldıktan sonra başka soru sorup başınızı ağrıtmayacağım.

teşekkürler.

volkan1065
01/01/2017, 15:05
"------> Yalnız şu sorum cevapsız kaldı, ayağımı gazdan çekince araç silkeneliyor, kendini ileri geri atıyor. Bunun sebebi tam olarak nedir?"

arkadaşlar bu son sorum. bu probleme de sebep olabilecek tahminlerinizi aldıktan sonra başka soru sorup başınızı ağrıtmayacağım.

teşekkürler.

Cevaladık ama tekrar yazalım. Motor kulağı ve şanzuman takozlarına bakılacak.

Punde
01/01/2017, 16:43
Cevaladık ama tekrar yazalım. Motor kulağı ve şanzuman takozlarına bakılacak.

Ondan olmama ihtimali yüksek.

Punde
01/01/2017, 16:50
- Baskı-balata şanzıman yağı ile birlikte yaklaşık 400-450 TL
- 3 Adet takoz var 2 adet motor kulağı ve bir adet şanzıman takozu (üçel marka, orjinal değil) işçilikle yaklaşık 300 TL Orjinal parça tercih ederseniz 1000 lirayı görebilirsiniz.
- Frenleri bilemiyorum. Arka balataları 170 TL'ye değiştirdim. Sizinkinde problem olmayabilir. Bence yeni değişmiş.

rawski
01/01/2017, 17:01
1. Sorun bende de olmuştu aracım ankara arabası İstanbul trafiğine girmiştim 1hafta ve 1. Viteste titreme oluyordu ankaraya dönünce düzeliyordu. Ben bu titremeye hissetmemek için debriyaji geç kaldırıyordum. Düzeliyordu ama aracı yabancı biri kullanınca tekrar o titreme geliyordu. Kısaca kendi deneyimleddigim Debriyaj balatasi yada baskı balata değişmesi gerekiyor hocam. Ben satmak zorunda kalmıştım alan kişi yaptırmistir sanırım 79 000 km de idi

Ankesörlü telefonumdan gönderildi.

Punde
01/01/2017, 17:30
Ankara'ya dönünce düzelmesi sanki başka sebep varmış gibi düşündürdü.

rawski
02/01/2017, 02:34
Ankara'ya dönünce düzelmesi sanki başka sebep varmış gibi düşündürdü.
Hocam ankara'da ben trafik olmayan saatlerde kullanıyordum zamanla düzeliyordu sonra kardeşime araba sürmeyi gösterince yeniden titriyordu yada İstanbul'da 3 4 saat trafikte kalınca tekrar titriyordu.Ben aractan anlamam ama kendi çıkarırım Debriyaj balatasi ile alakalı olduğu yönünde idi. Konuyu çok dagitmayim ben [emoji16]

Ankesörlü telefonumdan gönderildi.