PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2500-3000 devir arasında gelen ilginç ses

Evoque
29/12/2016, 23:00
Merhaba;

Aracımda özellikle 2. viteste ve bazen de 3. viteste seyir halinde iken ve daha çok ani hızlanmalarda, 2500 devirde başlayıp 3000 devir civarında sonra eren bir ses var. Bu sesi tam olarak tanımlayamıyorum ancak oldukça belirgin ve nasıl desem bir pervane titremesi gibi bir vibrasyon sesi gibi bir ses. Oldukça yüksek geliyor böyle vızıltı gibi bir şey değil. Şimdiye kadar 8-10 defa olmuştur toplam 1 aylık süreçte. Her zaman olmuyor ve ses olduktan sonra hemen tekrar aynı devire çıkıyorum ses yok. Yani neye göre oluyor ne zaman oluyor tam belli değil. Motor sıcakken de 2-3 defa oldu. Henüz takip aşamasında olduğum için ve vakit bulamadığım için servise götüremedim. Bu cumartesi götüreceğim inşallah. Bu konuda tecrübesi olan fikri olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum. Teşekkür ederim.

SinanTR
30/12/2016, 00:15
çözümü zor bi durum ama bu konuda ustalar çok saçma parça değişimi veya tamiratlar yapabiliyorlar aradığınız arıza ile alakasız şeyler yüzünden gereksiz paralar ödemeyin dikkat edin derim

Evoque
30/12/2016, 00:30
Buarada araç 50000 kilometrede. Periyodik bakımı 6 bin km önce yapıldı. Yakıt tüketimi ve çekişi normal. Marş süresi normal. sadece havaların soğumasıyla ses artı biraz başka da bir değişiklik yok.

Merak ettiğim bir diğer konu da servis gibi kurumsal bir yere gittiğinizde yapılan işlem eğer sorunu çözmezse o yaptırdığınız değişim ya da tamiratın geri dönüşü olabiliyor mu? Çünkü forumda bir çok konu içinde problemlerin ilk seferde çözülememesi ve boşa harcanan para ve zaman olduğunu okuyorum. Bunun yasal bir dayanağı var mı?

Modonur
30/12/2016, 12:43
Merhaba, ses rölantide oluyor mu. Aracı ilk sabah çalıştırdığınızda ses daha fazlamı, motor ısınınca ses geçiyor mu. Eğer rolantide çalışırken ses geliyorsa debriyaja basınca ses kesiliyor mu

ataman
30/12/2016, 17:19
kemal bey sanırım aynı tarz ses bende de var. anlatması pek mümkün değil ama dediğiniz gibi ani hızlanmalarda yapıyor. sanki nasıl desem zorlanma sesi gibi. benimde aracım 64k oldu bakımı yapılalı 5k km oldu. yakıt ve çekiş olarak bir sıkıntısı yok. bu sesi kış başladıktan sonra farkettim bende. bu aralar pek zamanım olmuyor ancak servise giderseniz sonucunu buraya yazabilir misiniz?

Evoque
30/12/2016, 21:15
Merhaba, ses rölantide oluyor mu. Aracı ilk sabah çalıştırdığınızda ses daha fazlamı, motor ısınınca ses geçiyor mu. Eğer rolantide çalışırken ses geliyorsa debriyaja basınca ses kesiliyor mu

Havaların soğumasıyla genel motor sesi arttı ancak bu bahsettiğim ses hareket halinde olan bir ses. Rölantide çalışırken debriyaja bastığımda herhangi bir fark hissetmiyorum. Yarın tekrar dikkat edip bir değişiklik olursa buraya yazayım.

Evoque
30/12/2016, 21:21
kemal bey sanırım aynı tarz ses bende de var. anlatması pek mümkün değil ama dediğiniz gibi ani hızlanmalarda yapıyor. sanki nasıl desem zorlanma sesi gibi. benimde aracım 64k oldu bakımı yapılalı 5k km oldu. yakıt ve çekiş olarak bir sıkıntısı yok. bu sesi kış başladıktan sonra farkettim bende. bu aralar pek zamanım olmuyor ancak servise giderseniz sonucunu buraya yazabilir misiniz?

Tabi ki yarın inşallah gidebilirsem sonucu da yazarım. Ben normalde aracı sakin kullanırım. Zaten gittiğim yol şehir içi sürekli dur kalk var. Normalde 2500 3000 gibi devirlere çıkmıyorum bile. Sadece yan yoldan otoyola çıkarken ani hızlanmam gerektiğinde ya da yokuş çıkarken yokuşta bayılmasın diye vs gibi durumlarda karşılaştım bu sorunla. Sesin oldukça belirgin ve yüksek olması beni rahatsız etti. Arabada resmen bir homurdanma ve vibrasyon ve zincir sesi gibi bir karışım halinde ses çıkıyor. 3-4 saniye sonra geçiyor. Tabi bu sürede ben devirden düşünüyorum. Ben devam edersem ses de devam ediyor. Bu devirlenme bittiği an yeniden aynı devire çıktığımda hemen ardından ses falan gelmiyor. Serviste test sürüşüne çıktığımızda sesin gelmemesi durumu olursa tam bir fiyasko olur :) Bir sonuç çıkarsa haber veririm.

scratchedrim
01/01/2017, 11:19
Aracın çekişinde bir sıkıntı oluyor mu? Ve bu durumda sürekli kalorifer fanı açık mı oluyor? Motor ani hızlanmalarda yük altındayken daha fazla titrediğinde kalorifer fanından geliyor olmasin ses? Diger devirlerde gelmemesinin sebebi de frekans araligi olabilir

SM-G930F cihazımdan gönderildi

Evoque
01/01/2017, 17:26
Aracın çekişinde bir sıkıntı oluyor mu? Ve bu durumda sürekli kalorifer fanı açık mı oluyor? Motor ani hızlanmalarda yük altındayken daha fazla titrediğinde kalorifer fanından geliyor olmasin ses? Diger devirlerde gelmemesinin sebebi de frekans araligi olabilir

SM-G930F cihazımdan gönderildi

aracın çekişinde sıkıntı yok. Kalorifer genelde kapalı oluyor. Gelen ses mekanik aksamdan gelen bir ses gibi. kalorifer fanının sesi derin bir homurdanmayla birlikte gelebilir mi?

Buarada cumartesi günü erkenden servise gittim. Bu sorunu anlatınca buna bakacak ustanın izinli olduğunu söylediler ve bir randevu aldım. Sonuç belli olunca merak eden arkadaşlar için yazacağım.

Evoque
15/01/2017, 00:20
Arkadaşlar sonunda araç servisle buluşabildi. Tabi o ses test esnasında olmadı. Bu defa başka bir usta baktı altını bi yere sürtmüşsün bunun dedi. Ben bir yere sürttüğümü hatırlamıyorum ama ustanın tarifini söyleyeyim belki aynı sorunu yaşayanlara faydası olur. Buarada aracı lifte kaldırdıklarında ben içeride değildim gözümle görmedim. Usta bu ön iki tekerin arasından geçen uzun bir çubuğun şanzımanın ve motorun alt yüzeyine yaklaşmış olduğunu ve onu düzelttiğini söyledi. Bu çubuk araç titrediğinde yukarıya değiyor dedi. Ben şuan için bir şey farketmedim. Zaten ses arada bir oluyor. Bundan sonra yaşayıp göreceğim. Yine bir gelişme olursa yazarım. Herkese hayırlı günler.

halilimo
15/01/2017, 00:30
Karter koruma demiri dedigi sey. Sanki uzaya gemi gondermisler gibi. Egerki cok yakin olsa idi kalkerken ses gelirdi.