PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 1.4 multiair aracıma LPG

akinoz33
25/12/2016, 00:30
merhaba arkadaşlar aracıma lpg taktırmaya karar verdim ve bugün birkaç yerle görüştüm gaziantepte ve en son gazikent otogaz kafama çok yattı. ancak oraya giderken aklımda brc sequent 32 vardı usta birde atiker grand var dedi arada yaklaşık 750 tl fark var. atiker grand romano enjektör kullanıyormuş ve goldun daha üst modeliymiş arada fark olmadığını söyledi sizce ne yapmalıyım??

edll
25/12/2016, 00:37
brc için daha iyi olduğunu söyleyen arkadaşlar vardı forumda. bilmiyorum ben ama alakası olan arkadaşlar konuyu görürse yardımcı olacaklardır.

MKavruk
25/12/2016, 08:10
Merhabalar Akın Bey, Atiker'i tavsiye ederim. Bu tarz sistemlerdeki en önemli kriter enjektörler oluyor. Atiker kimi modellerinde bu sebeple İtalyan enjektörler kullanmakta. Grand modelinde kullanılan enjektörler 1.5ms'de açma kapama yapabiliyor ki turbolu ve yüksek devirli araçlar için üretildiğini gösteriyor. Aracımda Atiker kullanıyorum on derece memnunum. Sisteminiz ne olursa olsun şimdiden hayırlı olsun, kazasız belasız güzel günlerde kullanın.

akinoz33
25/12/2016, 10:08
Cok teşekkur ederim Murat bey peki yakit tasarrufu konusunda bir farklilik var midir sizce? Birde sizin araç neydi?

feyzullah
25/12/2016, 10:25
Paylaştığım konuda m.air motora lpg mobtajıyla ilgili soru işaretlerini giderecek kapsamlı paylaşımlar mevcuttur. Altın kural işin gerçekten ehli olan ustaya kusursuz bir montaj yaptırmaktır.
https://forum.grandepuntotr.com/lpg/60913-1-4-105hp-multiair-lpg-taktiriyorum.html

akinoz33
25/12/2016, 12:06
O başlığı takip ediyorum zaten Feyzullah bey hatta ozelden ahmet beylede güzel bir sohbetimiz oldu benim sorum atiker grand hakkında bilgisi olan varsa ona göre tercih yapacağım.

feyzullah
25/12/2016, 12:59
Atiker grandı bilmiyorum ben gold kullanıyorum. Grand herhalde yeni çıktı. Gold da aracınız için fevkalede yeterli olur. İşin ehli olan bir ustaya gittiğinizde aracınızı inceler en uygun kiti tavsiye eder. Bunu kurumsallaşmış işletmeler yapar. Sıradan gazcılar elinde hangi kit varsa onu satma çabasında olur.

kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

akinoz33
25/12/2016, 13:15
grand foldun bir üst versiyonuymuş romano enjektör kullanıyormuş ustam onu önerdi kurumsal iyi yer ve iyi usta galiba atiker grand olacak kararım

feyzullah
25/12/2016, 13:18
Golddan ziyadesiyle memnunuz. Grand golddan daha iyiyse o zaman yerinde bir tercih olur. Golddan daha iyi olan yönleri neler acaba?

akinoz33
25/12/2016, 13:49
Ustanın söylediğine göre enjektörlerin romano ve daha hızlı oluşu birde yeni yazılım ecu dan bahsetti. İste atikerin sitesinde bile bilgi yok bu kitle ilgili

feyzullah
25/12/2016, 13:58
Aynen internette bilgi yok. Gold enjektörlerin hızı gayet iyi aslında daha iyisini çıkardıysalar bravo. Yazılım güncellemesi de yapıldıysa tasarruf oranı artmıştır. Gold son derece başarılı 32000 km oldu takalı fevkalede memnunum.

akinoz33
25/12/2016, 14:05
İşte burdaki sorum da bu Feyzullah bey yani aynı usta aynı kalite ayni montajda atiker ve brc arasında ekonomi farkı oluyor mu? Birde sizin arac neydi hocam?

feyzullah
25/12/2016, 14:09
Benim aracım 1.4 fire. Ekonomi farkı konusunda uçurum olacağını sanmıyorum. Brc daha pahalı. Yedek parçasıda pahalı. Geç arıza yapıyor ama maliyeti yüksek diye biliyorum. Önemli olan düzgün montajın yapılması kit çok farketmez diye düşünüyorum. Gold, grand, brc hepsi puntoda iş görür.

akinoz33
25/12/2016, 15:08
sizin aracın benzin ve lpg yakıt kaç oluyor lt/100km de. yani brc li bir araç o 800 tl farkı kaç senede amorti eder?

feyzullah
25/12/2016, 15:16
Kullanıma göre değişiyor. Şehiriçi 8 litre de yaktığım oluyor 10 litrede. Uzun yolda en tasarruflu kullanımla 6 litre yakıyor. Tam gaz gidildiğinde 11 litre yakıyor.

feyzullah
25/12/2016, 15:21
Bu amorti etme hesabı karışık biraz. Düzgün montaj olsun kit farketmez. Ayar önemli siz prins de taktırsanız ayar düzgün yapılmadıktan sonra beklenen verimi alamazsınız.

MKavruk
25/12/2016, 15:33
Merhabalar Akın Bey, yazdığınızı şimdi gördüm kusura bakmayın. Aracım 1.4 fire dualogic. LPG yakıt tüketiminden son derece memnunum (sehirdısı 6.5 - sehirici 7.5) 10.000kmdir Atiker Microfast kullanıyorum. Brcnin Atiker'den daha tasarruflu olacağı yönünde hiç bilgi okumadım ya da duymadım. Bu yönde reklam bile görmedim açıkçası. Fakat motor ışığı yaktırmaktan, subap aşınmasına kadar pek çok sıkıntı kalitesiz enjektörlerden kaynaklanmaktadır. Şu anda landirenzo enjektörleriyle canı sıkılan bir forum üyemizin yazdıklarını okumuşsunuzdur. Atiker tepki süresi daha iyi olan enjektör kullanarak (Yüksek devirlerde tepki süresi kötü olan enjektörler yakıt tüketimini arttıracaktır) daha iyi motorlu araçlara hitap etmiş ve bu konuda riske girmeyerek kendini kanıtlamış bir enjektör tercih etmiş görüldüğü kadarıyla.
Cok teşekkur ederim Murat bey peki yakit tasarrufu konusunda bir farklilik var midir sizce? Birde sizin araç neydi?

MKavruk
25/12/2016, 15:40
Ortlama olarak 15 kuruş/km gibi bir rakamı alabilirsiniz. 1.100TL lpg sistemi, kalan tüm işlemleri ile birlikte 1.500TL desek (sızdırmazlık muayene ruhsata işleme) 10.000kmde kendini amorti eder. Ki gübümüz rakamlarında (2.32TL lpg alıyorum, benzin 5.17TL) tasarrufum 20km/kuruş oldu. Bu arada bujilerimi ngk iridyum duji olarak değiştirdim, düşük devirlerde canlanma, performans kaybı olmaması ve yakıt tasarrufu konusunda büyük arıtısı oldu. Brc Atiker karşılaştırması yerine Atiker ngk iridyum buji ikilisini tavsiye ederim. Brcden ucuz olacaklar ve lpg-benzin farkını pek anlamayacaksınız.
sizin aracın benzin ve lpg yakıt kaç oluyor lt/100km de. yani brc li bir araç o 800 tl farkı kaç senede amorti eder?

akinoz33
25/12/2016, 15:46
teşekkür ederim Murat bey şuan atiker grand kitte romano enjektör kullanılıyormuş yinede ngk iridyum enjektör gerekir mi? usta romanonun üst düzey enjektör olduğunu söylemişti. 1400 tl de fiyat verdi grand kite.

akinoz33
25/12/2016, 15:47
evet o başlığı da takip ediyorum arkadaşı isyan ettirmişler artık inşallah başıma öyle birşey gelmez.

feyzullah
25/12/2016, 16:04
teşekkür ederim Murat bey şuan atiker grand kitte romano enjektör kullanılıyormuş yinede ngk iridyum enjektör gerekir mi? usta romanonun üst düzey enjektör olduğunu söylemişti. 1400 tl de fiyat verdi grand kite.

Ngk iridyum enjektör değil buji. Murat beyin önerilerini dikkate aldığınız takdirde kazançlı çıkarsınız. Atiker,grand gold farketmez kaliteli montaj düzgün ayar uygun buji kullanımı, zamanında ve kaliteli malzeme kullanarak yapılan bakım lpg tasarrufunuzu en yüksek seviyeye çıkarır. Bunların hepsi bir araya toplandığı takdirde benzine göre hiçbir performans kaybı yaşamazsınız.

MKavruk
25/12/2016, 16:09
ngk enjektör değil bujidir. Yukarıda yanlış yazmış olabilirim kusura bakmayın. Araçlarımızın orijinal bujileri de ngk'dır ve bu marka çok iyidir. lpgli araçlara özgü iridyum bujiler de üretmektedirler.

Bu linkten aracınıza uygun lpg bujisini bulabilirsiniz (bazen araçlar için ürettiği bujiler lpg için de uyumlu olabiliyor onu da kontrol edersiniz. Astra J 1.4t 140hp bujilerinde karşılaştım) https://www.ngk.de/fileadmin/Dokumente/TR/catalogues/NGK_Ateşleme_ve_Kızdırma_Bujisi_Kataloğu_2016-2017.pdf

Buradan da piyasadaki fiyatının altına alabilirsiniz LPG BUJİSİ << Otogaz Burada Lpg Yedek Parça (https://www.otogazburada.com/lpg-bujisi-pmk46)

akinoz33
25/12/2016, 16:51
teşekkürler yarın ustamla tekrar görüşüp lpg takma işini halledeceğim onada bunları söylerim ardından yine yazarım buraya.

akinoz33
27/12/2016, 21:29
EVET dün itibariyle lpg takma işi tamamlandı aracıma atikerin grand kitini taktırdım dün yaklaşık 70 km lik şehir içi artı uzun yol yaptım şimdilik herhangi bir sıkıntı yok performans kaybı veya vuruntu gibi birşey hissetmedim. ustama pipo yöntemi istediğimi belirttim ama enjektörlerin yeri çok dar olduğu için sığmayacağını söyledi. enjektörlerin daha önünden uzun nozle kullanarak manifolta giriş yaptılar. şimdilik memnunum bir sıkıntı yok. buji olayından bahsettim ona eğer tekleme olursa değiştiririz dediler tekleme olmadığı için gerek kalmadı sanırım.

feyzullah
27/12/2016, 23:07
EVET dün itibariyle lpg takma işi tamamlandı aracıma atikerin grand kitini taktırdım dün yaklaşık 70 km lik şehir içi artı uzun yol yaptım şimdilik herhangi bir sıkıntı yok performans kaybı veya vuruntu gibi birşey hissetmedim. ustama pipo yöntemi istediğimi belirttim ama enjektörlerin yeri çok dar olduğu için sığmayacağını söyledi. enjektörlerin daha önünden uzun nozle kullanarak manifolta giriş yaptılar. şimdilik memnunum bir sıkıntı yok. buji olayından bahsettim ona eğer tekleme olursa değiştiririz dediler tekleme olmadığı için gerek kalmadı sanırım.

Hayırlı olsun. Kazasız belasız bol kazançlı sürüşler

fawori
28/12/2016, 01:48
Lpg li bir multiar kullanicisi olarak haziran 2014 te takildi 37 bin km. Oldu sikintisi olmadi kit brc my 11 start stop uyumu var ben taktirirken uyumlu iki kit vardi landirenzo ve brc landirenzo biraz sesli deniyordu ben takan yerde iyi oldugu icin sikinti yasamadim ancak naczane tavsiyem fire motor gibi degil her kit olmaz multiar de atiker ben pek duymadim ama cikmissa bilmem dedigim gibi brc bende en ufak sikinti yok cok sukur

LG-H815 cihazımdan gönderildi

fawori
28/12/2016, 01:56
Bu arada hayirli olsun simdi okudum lpg kitiniz pipo yontemi atikerde yok galiba bende var yani yerde var manifoltta ben subara cok soguk biraz km dususte ama ful depo gaz ile 75 80 tl gibi sehirici 400 km ile yol aliyorum yazin lpg 1.99 iken 67 lira gaz ile ankara merkez side antalya arasini klima acik konya uzerinden gitmistim

LG-H815 cihazımdan gönderildi

akinoz33
02/01/2017, 19:48
bugün lpg takılalı tam 1 hafta oldu şimdiye kadar çok km yaptığım söylenemez iş güç 120km falan anca yapabildim şimdilik bir sıkıntı yaşamadım yüksek devirde hiç sıkıntı yok araç soğukken ve çok düşük devirde bazen vuruntu oldu ama sürekli bir durum değil sessizliği çok güzel romano enjektörler iş görmüş gerçekten. tek sorun evimle iş arası çok kısa araç lpgye okulun kapısında geçiyor park ediyorum :D yakıtıyla ilgili henüz hiçbir test yapmadım onu da ilerleyen zamanlarda yazarım.. herkese teşekkürler.