PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bu yağ sızıntısı normal mi?

adlmrt
23/12/2016, 11:50
Merhaba, bu durumu bir kaç gün önce fark ettim, silecek suyunu koyarken. Böyle bir durum yaşayan oldu mu? aracın 1.4 fire active lpg li 4 litre yağ alıyor ancak usta würth ün bir katkısını önermişti üstüne de onu ekledik yağ değiştirirken onunla alakalı olabilir mi? resimler ağağıda. yardımızı bekliyorum. Herkese kazasız, sorunsuz sürüşler dilerim.

fawori
23/12/2016, 12:17
benim bildiğim punto 4 litre değil 3.5 litre yağ alıyor fazla gelip keçelerden sızmış olabilir bu 2. el araçların ekpertiz kontrolunde sık karşılaşılıyor ve krank keçesinden atıyor keçeyide bozuyor deniyor 400 tl. gibi değişimi masraf açıyor fazla yağın keçeye verdiği zarar

adlmrt
23/12/2016, 12:45
benim bildiğim punto 4 litre değil 3.5 litre yağ alıyor fazla gelip keçelerden sızmış olabilir bu 2. el araçların ekpertiz kontrolunde sık karşılaşılıyor ve krank keçesinden atıyor keçeyide bozuyor deniyor 400 tl. gibi değişimi masraf açıyor fazla yağın keçeye verdiği zarar

bu keçe değişimi o kadar maliyetli mi? triger i, fitlereleri, fren balatalarını ve yağ değişimi o 550 liraya malzemeler ve işçilik dahil değiştirttim.

fawori
23/12/2016, 12:50
Kendisi 30 lira isciligi cok arka kece icin sanzimani ayiriyorlar baski balata isciligi on de ise triger sokuluyor cogu aracta fazla konan yag basinc isininca artiyor ve kaciriyormus. Kacirirkende keceyi eskitiyor deniyor

LG-H815 cihazımdan gönderildi

adlmrt
23/12/2016, 12:55
Kendisi 30 lira isciligi cok arka kece icin sanzimani ayiriyorlar baski balata isciligi on de ise triger sokuluyor cogu aracta fazla konan yag basinc isininca artiyor ve kaciriyormus. Kacirirkende keceyi eskitiyor deniyor

teşekkürler bilgilendirme için, sanayi yolu bizi bekler o zaman hafta sonu.

fawori
23/12/2016, 12:56
Kesin degil tabii umarim filitreden felan cikar gecmis olsun bende bildiklerimi aktardim

Ezeldenberi
23/12/2016, 13:22
Adil bey, kusura bakmayın ama ustanız aracınızı öldürmeye teşebbüs etmiş. Kullanım kılavuzunda 2.6 lt yağ katılması gerekiyor denmiş. Üstüne birde katkı eklenmiş aracın yağ haznesi resmen taşmış artık motor ne yapsın!
Abi insan hiç bişey bilmiyorsa bile, bi kullanma kılavuzuna bakar, formu karıştırır. Tekrar çok geçmiş olsun ama motora yazık olmuş.
Aracı bu halde kullanmayın derim.

adlmrt
23/12/2016, 13:39
Adil bey, kusura bakmayın ama ustanız aracınızı öldürmeye teşebbüs etmiş. Kullanım kılavuzunda 2.6 lt yağ katılması gerekiyor denmiş. Üstüne birde katkı eklenmiş aracın yağ haznesi resmen taşmış artık motor ne yapsın!
Abi insan hiç bişey bilmiyorsa bile, bi kullanma kılavuzuna bakar, formu karıştırır. Tekrar çok geçmiş olsun ama motora yazık olmuş.
Aracı bu halde kullanmayın derim.

motora yazık olmuş derken? bu arada klavuz da öyle litre belirten bir yer göremedim. siz hangi sayfa ya da bölüm olduğunu söyleyebilirseniz bakayım. hiç bir şey bilmeme ile alakalı bir durum yok.

gokhn
23/12/2016, 14:03
adil bey 1.4 fire punto normalde 2.6 litre yağ alır yaklaşık 2.8 litre koyulduğunda yağ çubuğunun max. çizgisine gelir. yani aracınızda ustanın eklediği katkıyıda hesaba katarsak 1.5 litreden fazla yağ var.
bu yağ seviyesini normale döndürene kadar aracı mümkün olduğunca az ve sıkıştırmadan kullanırsanız en az zararla atlatırsınız bu durumu. bence mümkünse o ustayada bir daha aracı teslim etmeyin.
geçmiş olsun

adlmrt
23/12/2016, 14:19
adil bey 1.4 fire punto normalde 2.6 litre yağ alır yaklaşık 2.8 litre koyulduğunda yağ çubuğunun max. çizgisine gelir. yani aracınızda ustanın eklediği katkıyıda hesaba katarsak 1.5 litreden fazla yağ var.
bu yağ seviyesini normale döndürene kadar aracı mümkün olduğunca az ve sıkıştırmadan kullanırsanız en az zararla atlatırsınız bu durumu. bence mümkünse o ustayada bir daha aracı teslim etmeyin.
geçmiş olsun

Gökhan Bey, teşekkürler cevap için. tüm tavsiyeleri dinleyeceğim. Zaten aracı hafta sonları kullanıyorum bir iki saat o da sakin bir kullanım. Normal seviyeye inmesini beklemektense yağ değişimine gitsem olur mu acaba?

timbaz
23/12/2016, 14:46
Sol sol tarafta isaretli hortum yag buhar hortumu.. diger ucu ise sizin fotodaki yere gidiyor... 4 litre kullandiginizdan kaynakli muhtelen ...
Emin bir sekilde 4 litre yazmisiniz ve katki kullanmanizi gerektiren sebep varmiydi? Uzun vadede gunumuzde bana pek saglikli gelmiyor da....
https://uploads.-cdn.com/20161223/f5f625a83d1169eddebcdf07956b5d15.jpg

adlmrt
23/12/2016, 14:58
Sol sol tarafta isaretli hortum yag buhar hortumu.. diger ucu ise sizin fotodaki yere gidiyor... 4 litre kullandiginizdan kaynakli muhtelen ...
Emin bir sekilde 4 litre yazmisiniz ve katki kullanmanizi gerektiren sebep varmiydi? Uzun vadede gunumuzde bana pek saglikli gelmiyor da....
https://uploads.-cdn.com/20161223/f5f625a83d1169eddebcdf07956b5d15.jpg

ustanın 4 litre koyduğunu söylediğinden eminim daha doğrusu. katkıyı da, lpg li araç olduğundan aşınmanın da fazla olacağı bunu önlemek için de würth ün katkısının etkili olduğu tavsiyesi üzerine eklettim. şimdi gelen bilgilere bakınca da pişman oldum. Bu sızıntı şimdi çok ciddi bir sorun mu, kalıcı hasar verir mi?

MKavruk
23/12/2016, 15:02
Merhabalar Adil Bey, aynı araca sahibiz, motorlarımıza 2.6 litrelik yağ konulması gerekmektedir. Yukarıda belirtildiği gibi yağ ölçüm çubuğunun max seviyesine kadar da doldurulabilir. O max seviyesini ustanız bilmiyor olacak işin ayarını fazla kaçırmış. Aynı yere gidip, yağı temiz bir kaba boşaltıp ya da yeni bir yağ alıp yeterli miktarda yağ koydurun, sızdırma yapan yeri temizleyip çok kısa bir kullanımla yağ kaçağının devam edip etmediğine bakın, ediyorsa aynı ustaya kaçak yapan yeri ücretsiz tamir ettirin. Diğer alternatif de başka bir usta bulun ve masrafına katlanın. Açıkçası üzücü bir durum, kullanıcı olarak siz bilmek zorunda değilsiniz ama ustanızın bilmemesi çok abes bir durum. Acizane tavsiyem, yetkili servise gitmiyorsanız (ki bazen yetkili servislerde dahi) aracınıza yapılacak işlemle alakalı olarak forumumuzdan, kitapçıktan ya da internetten bilgi almanızdır. Bu tarz tatsızlıklar bazen çok can sıkıcı olabilir. Masrafı düşünerek acaba böyle kullansam mı diye düşünmeyin.

punto1414
23/12/2016, 15:44
geçen bende bakım yaptırdım 2-3 tane usta var tanıdık hepsi arkadaşım..Zarf atıyorum bunlara 4 lt lik yağ var kaç litre koyacağız ?biri 4 litreyi koy bunlar alır diyo biri 3,5 ideal bunlara diyor:)benim bakım yaptırdığım ustada çizgiye göre ayarlarız dedi:)yani hiç biri bilmiyor..dedim kullanım kılavuzunda mühendisler 3.2 yazmış siz 3.1 koyun..hepsi suratıma bakıyor :)

Ezeldenberi
23/12/2016, 15:54
geçmiş olsun

Gökhan, motora o kadar fazla yağ konmuş ki, artık sıkıştırma derken, sıkıştırmaya gerek yok çünkü araç çalıştığı andan itibaren pistonların hareketi ile ( en kötüsü dakida 2000 devir desek) oluşacak basınç ki bu sıkışma sonrası yağ çıkacak yer bulucaktır. Ve sonuç ortada.Artı yağ pompası o basınçta nasıl sağlıklı görev yapacak asıl sorun bu?

sinaga
23/12/2016, 17:36
Ben yeni bakım yaptırdım usta 3.5 koydu. Benim arabanın altında tarafında bir yerde de yağ kaçağı var. Ustaya sordun arabayı fazla sıkıştırmışsın dedi

timbaz
23/12/2016, 17:43
Arac sizin ama sizin araca 3.5 litreyi kendi koyduysa miktardan olmaz tabi...
Bende 8 litre 3 bakima yetiyor...
Benim lastikci degisimde basinci bile soruyor sorumluk almiyor...

Ezeldenberi
23/12/2016, 18:15
Ben yeni bakım yaptırdım usta 3.5 koydu. Benim arabanın altında tarafında bir yerde de yağ kaçağı var. Ustaya sordun arabayı fazla sıkıştırmışsın dedi
Sinan mümkünse paylaşım için, şuan yağ çubuğuna bakıp yağın seviye kontrolünü yapabilir misin?

Arkadaşlar fabrika verilerinden de vaz geçtik, bu ustalar yağ çubuğuna bakıp yağın seviye kontrolünüde mi yapmıyorlar?
Yani bu mereti yapan fabrika süs diyemi koymuş motora?

sinaga
23/12/2016, 18:41
Benim arabanın bakımını çıraklık yapıyor. Usta kontrol ediyor. Eleman yağı koyduktan sonra yağ çubuğunu çıkarıp baktı

volkan1065
23/12/2016, 19:28
İşi bilen servisler bile yağ değişiminde 100-150 gr eksik koyuyorlar. nedeni ise ne kadar karter tapasını açıp yağı boşaltsanızda içeride illaki yağ tabakası kalıyor her seferinde belirtilen ölçüden fazla konulması bu sefer yağın basınç ile keçe ve kelepçeleri bozarak sızdıma yapıyor.

SinanTR
23/12/2016, 21:36
o motora 4 litre yağ koyan ustaya! götürün arabayı al bunu düzelt diyin şaka gibi ya bunlar usta diye bide piyasada iş yapıyor versek eline motoru napar kim bilir

Ezeldenberi
23/12/2016, 22:14
o motora 4 litre yağ koyan ustaya! götürün arabayı al bunu düzelt diyin şaka gibi ya bunlar usta diye bide piyasada iş yapıyor versek eline motoru napar kim bilir

Sinan, eksiğin var:)
Usta 4 lt yağ artı, muhtemelen 300ml ( Würth Motor Yağ Performans İyileştirici Katkı 300 Ml) ve Volkan beyinde söylediği gibi motor içerisinde kalan en az 100-150ml yağı da eklersek;
Sonuç olarak motorun içinde 4000+300+100= 4400ml yağ var. Maaaşallah....

SinanTR
23/12/2016, 22:27
Sinan, eksiğin var:)
Usta 4 lt yağ artı, muhtemelen 300ml ( Würth Motor Yağ Performans İyileştirici Katkı 300 Ml) ve Volkan beyinde söylediği gibi motor içerisinde kalan en az 100-150ml yağı da eklersek;
Sonuç olarak motorun içinde 4000+300+100= 4400ml yağ var. Maaaşallah....

usta tüyüde dikmiş desene abi

konu sahibi arkadaş bu ustayıda bi söylese kimse gitmesin yazık günah arabalarımıza

adlmrt
25/12/2016, 17:57
Sorun çözüldü. Ustanın günahını almışım. 4 litrelik bidonun 3 litreye yakın kısmını koymuş. Hatta benim yağdan artan kısım hala duruyor ayırmış kenara. Ben yağ bidonunu göstererek bunu koydum deyince hepsini koydu sandım. Sorun yağ buharının çıkış yaptığı kelebeğin oradaki conta çıkmış. Kelebeğin orda biriken kir temizlendi conta yerine takıldı. Şimdilik sorun yok. Karşılıklıya sebep oldum kusura bakmayın.

MKavruk
25/12/2016, 18:03
Adınıza çok sevindim. Ustanızı kısık ateşte pişirdik biz de!! kişisel olarak almasın, forumdaşımızı düşündük:)) Siz araçta bir bez bulundurup o bölgeyi temiz tutarak bir süre kontrol edin derim. Çok geçmiş olsun, önemli husus hafif müdahale ile sonlanmış.

SinanTR
26/12/2016, 00:21
Sorun çözüldü. Ustanın günahını almışım. 4 litrelik bidonun 3 litreye yakın kısmını koymuş. Hatta benim yağdan artan kısım hala duruyor ayırmış kenara. Ben yağ bidonunu göstererek bunu koydum deyince hepsini koydu sandım. Sorun yağ buharının çıkış yaptığı kelebeğin oradaki conta çıkmış. Kelebeğin orda biriken kir temizlendi conta yerine takıldı. Şimdilik sorun yok. Karşılıklıya sebep oldum kusura bakmayın.

boşa adamın kulağını çınlattık kusurumuza bakmasın sonuçta piyasada mükemmel usta bolluğu var malum

sorununuzun çözüldüğüne sevindim