PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Direksiyon sorunu

ayaman
21/12/2016, 23:20
Selam arkadaşlar epeydir forum sitesine girmiyordum. Tekrardan merhabalar. Siz değerli arkadaşlarımdan bir yardım talebim olacaktı. Aracım 2009 model 1.6 multijet , orijinal 144444 km active modeli. Yalnız bir sıkıntım var. Araç çalışır halde sabit yerindeyken direksiyonu arka arkaya ve kısa kısa sağa sola çeviriyorum sanki direksiyonda boşluk varmış gibi küt küt küt ses geliyor acaba nedendir? Daha önce böyle sorun yaşayan var mı? Bu arada bu sıkıntımdan dolayı salıncaklar ve rotlar yeni değişti. Ustanın biri direksiyon mafsalı demişti sıktı sıkıntı azaldı gibi ama halen kütür kütür ses var. İkincisi ise bu arızadan dolayı mıdır bilinmez ama bugün iki kez aracı çalıştırdığım halde direksiyon çok sert üç dört saniye geçtikten sonra normal haline dönüyor bu acaba cıty belasının habercisi mi? Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkürler arkadaşlar

khanunl
22/12/2016, 01:36
Aracınızda city arızası olsa idi göstergede kırmızı direksiyon işaretini görecektiniz.Sizin aracınızdaki sıkıntı muhtemelen amortisör takoz ve rulmanlarından geliyordur,ikinci seçenek direksiyon mafsalındaki lastik takozların aşınarak hareketli eklem bağlantının birbirine vurması kaynaklı olabilir.

ayaman
22/12/2016, 10:43
Aracınızda city arızası olsa idi göstergede kırmızı direksiyon işaretini görecektiniz.Sizin aracınızdaki sıkıntı muhtemelen amortisör takoz ve rulmanlarından geliyordur,ikinci seçenek direksiyon mafsalındaki lastik takozların aşınarak hareketli eklem bağlantının birbirine vurması kaynaklı olabilir.

Bundan bir ay önce yol bilgisayarında direksiyonu kontrol ettirin gibi bir şey yazmıştı direksiyon o zaman da taş gibi olmuştu Ama o zamanlar akü zayıftı ben akünün zayıf olduğu için yapıyordur dedim ve önemsemedim aküyü değiştirdim ve bugünlerde iki üç sefer aracı çalıştırdığımda direksiyon taş gibi oluyor bazen kontağı açıp kapadığımda bazen de bir kaç metre gittiğimde direksiyon normale dönüyor. Bu konuda yardımlarınızı bekliyorum. Şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkürler. Cıty ile ilgili işlem yapmamız için illa o ışığın yanmasını bekleyeceğim veya Götürdüm bilgisayara bağladılar cıty ile ilgili bir şey değil dediler ne yapmam gerek. Ben aracı gerçekten hızlı kullanırım allah muhafaza yolda iken yaparsa parçalarımı toplarlar. Ödüm kopuyor cıty'den. Hatırladığım kadarıyla bu forumda görmüştüm bir tane punto cıty den dolayı seyir halindeyken araba kaza yapıp takla atmıştı. Allah muhafaza benim kullanımımla o kadar şanslı olmayabilirim. Zaten işler kazaya kadar gitse pek de bir anlam ifade etmez.

ayaman
22/12/2016, 19:57
Arkadaşlar bu konuda fikir verecek kimse yok mu :((

Ezeldenberi
22/12/2016, 20:11
Ustam kıdemli üyesiniz , servise giderek city arıza tespiti yaptırın. Zaten araç size direksiyonu kontrol ettirin demiş. Bu arada aracınızı dikkatli kullanınız. Veya hiç kullanmayın. Öncelikle Fiat'ı arayın durumu anlatın can güvenliğim tehlikeli şekilde araca biniyorum deyin.
Bu arada sanırsam aracınız Bravo' y du?

ayaman
22/12/2016, 22:51
Ustam kıdemli üyesiniz , servise giderek city arıza tespiti yaptırın. Zaten araç size direksiyonu kontrol ettirin demiş. Bu arada aracınızı dikkatli kullanınız. Veya hiç kullanmayın. Öncelikle Fiat'ı arayın durumu anlatın can güvenliğim tehlikeli şekilde araca biniyorum deyin.
Bu arada sanırsam aracınız Bravo' y du?

Evet bravo

SinanTR
22/12/2016, 23:07
facebook sayfasında önceki zamanlarda direksiyon işareti çıkmadanda city arızası yaşayanlar olmuştu bencede yetkili servise gitmenizde fayda var lakin yolda giderken aynı durum olursa mazallah kaza yapabilirsiniz

ayaman
24/12/2016, 15:45
facebook sayfasında önceki zamanlarda direksiyon işareti çıkmadanda city arızası yaşayanlar olmuştu bencede yetkili servise gitmenizde fayda var lakin yolda giderken aynı durum olursa mazallah kaza
yapabilirsiniz

Keşke iş kazayla sonlansa. Hem kendimizin hem de başkalarının canını tehlikeye atmış oluruz. Servise götüreyim bakim ne diyecekler. Tek korktuğum direksiyondaki sorunun kısa süreli oluşu; yani direksiyon ışığının yanması ve direksiyon sertleşmesi çok uzun süreli olmuyor. Ya kontağı açıp kapadığımda ya da üç beş metre gittiğimde normal haline dönmesi buna bağlı olarak bilgisayara bağladıklarında o arızanın tespit edilememesi. Bilgisayardan o arıza çıkmadığından muhtemelen geri gönderecekler bir şeyi yok diyecekler. Ondan sonra seyir halinde olursa bana bir hayli sorun yaşatır. Bu arızayı yaptığından beridir aracı kullanmaya tırsıyorum. Bakalım bir de servise götüreyim bakalım ne diyecekler.

aslam0740
24/12/2016, 16:32
büyük ihtimal direksiyon mafsalı boşluk mafsaldan veya direksiyon kutusundan gelir, ama ilk değişcek olan mafsaldır. mafsdalı elinize aldığınızda sağlam gibi gözükür ama lastikleri yumaşımıştır. zora geldimi boşluk yapmış gibi direksiyonda belli olur.

SinanTR
24/12/2016, 20:36
dediğim gibi ışığı yakmadan da sıkıntı yaşayan hatta değişim yapanlar olmuştu tahmini olacak ama açı sensörü diye bi ihtimal olabilir bu tarz sıkıntılarda anlık hatalar yaşanlar oldu okuduklarımın hepsi sensör arızası yaşadı o olabilir tabi kararı servis verir

bu arada mafsal ile alakalı durum çok nadirde olsa bazen bendede oluyor hatta bu ara hiç olmadı bence hiç ihmal etmeyin eğer yetkili servis bişey yok derse biraz darlayın adamları hatta olmadı başka bi yetkili servisi falan deneyin

ayaman
25/12/2016, 00:38
büyük ihtimal direksiyon mafsalı boşluk mafsaldan veya direksiyon kutusundan gelir, ama ilk değişcek olan mafsaldır. mafsdalı elinize aldığınızda sağlam gibi gözükür ama lastikleri yumaşımıştır. zora geldimi boşluk yapmış gibi direksiyonda belli olur.

O direksiyondaki boşluk , direksiyon sertleştiğinde ilk direksiyon ışığı yandığında olayı pek çakmamıştım o haliyle direksiyona abandım çevirmek için ( ondan sonra da böyle bir boşluk oluştu) baktım olacağı yok stop ettirip çalıştırdım bu sefer araçtan acayip bir ses geldi ( gırrr gırrr ) diye bir ses aklıma cıty kapatmak geldi cıty kapattım ses kesildi. Tekrar stop ettirdim aracı yeniden çalıştırdım direksiyon normale döndü ve cıty tekrardan devreye soktum her şey yoluna girdi. Ama bu sertleşme ara ara oluyor. İnanın direksiyon tahta kesiliyor. Servise götürücem büyük ihtimalle bir şeyi yok diyecekler baktım olmadı dışarda kendim cebimden halledicem canımdan önemli değil. Bu sorunun tam olarak baş göstersini bekliyeyim derken canımdan olmak istemem. Dedim ya servisle hallolmasa ne yapıp edicem kendim imkanımla yapıcam.

Brembo0129
25/12/2016, 12:10
O direksiyondaki boşluk , direksiyon sertleştiğinde ilk direksiyon ışığı yandığında olayı pek çakmamıştım o haliyle direksiyona abandım çevirmek için ( ondan sonra da böyle bir boşluk oluştu) baktım olacağı yok stop ettirip çalıştırdım bu sefer araçtan acayip bir ses geldi ( gırrr gırrr ) diye bir ses aklıma cıty kapatmak geldi cıty kapattım ses kesildi. Tekrar stop ettirdim aracı yeniden çalıştırdım direksiyon normale döndü ve cıty tekrardan devreye soktum her şey yoluna girdi. Ama bu sertleşme ara ara oluyor. İnanın direksiyon tahta kesiliyor. Servise götürücem büyük ihtimalle bir şeyi yok diyecekler baktım olmadı dışarda kendim cebimden halledicem canımdan önemli değil. Bu sorunun tam olarak baş göstersini bekliyeyim derken canımdan olmak istemem. Dedim ya servisle hallolmasa ne yapıp edicem kendim imkanımla yapıcam.
Muhammed bey yaklaşık iki ay önce 2009 model grande puntomda sizin bahsettiğiniz arızalardan dolayı yetkili servise gittim arıza tespiti yapıldı ve meşhur bir kronik arıza olan city motor arızası çıktı ve ücretsiz olarak olarak değişim yaptılar, şuan devamlı city modunda kullanıyorum çok şükür bir sıkıntı yok, arkadaşlar da gerekli açıklamayı yapmış hiç beklemeden yetkili servise gidin şayet sorun city motor arızası ise ücretsiz olarak değişimini isteyin sonuçta direksiyon araçta hayati önem taşıyor.

proserkertel
29/12/2016, 03:25
Merhaba iyi günler forumda yeniyim ve telefondan giriyorum 2004 eski kasa puntom var direksiyonda sertlik yok fakat direksiyonda hafif bır boşluk var ve uzun yolda yoruyor 80 üstü hızda giderken sizce nede olabilir