PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Vites sadece 3'e geçiyor. (Punto)

engin1984
21/12/2016, 18:44
Herkese selamlar. Dün sabah -27 derecede, 2012 model, her bakımı serviste yapılmış Punto aracımla sorunsuz şekilde işe gidebildim. Gerçi vites geçişleri biraz zor oldu ama bir şekilde ger vitese geçebildim.

Bu sabah ise hava -16 dereceydi. Vites sadece 3'e geçiyor veya boşa alınabiliyor. Diğerlerine bir türlü geçmiyor.
Birinci veya beşinci vitese giden o sol ve sağ bölüme bile geçmiyor. 4'e inmiyor. Geri vitese geçmiyor.
3. viteste araba kalkabiliyor. Tabi bu şekilde servise gidemem.

Şanzıman yağı donmuş olabilir mi?

Şimdiden teşekkürler.

dz9727
21/12/2016, 18:58
merhaba

şanzıman halatları veya çatallar ile alakalı olabilir yağ ile alakalı olsa vites kilit kalmaz zor geçer diye düşünüyorum

geçmiş olsun

feyzullah
21/12/2016, 19:33
Vites halatları donmuş veya kopmuş olabilir. Geçmiş olsun

Modonur
21/12/2016, 21:20
1 ve 2. Viteslere soğukta zor geçiyordu baya zorlanıyordum. Şanzuman yağını değiştirdim bildiğiniz katran olmuş. Şu an soğuk havalarda herhangi bir takılma zor geçme olmadı. Yanlız benden tavsiye yağ değişimi sonrası rulman sesi duyma ihtimaliniz var düzgün bir yerde kaliteli şanzuman yağı kullanmanızda yarar var. Tabiki halatlardan olma ihtimalide var.

SinanTR
21/12/2016, 22:32
halatlar donmuş olabilir muhtemelen

KG777
22/12/2016, 08:45
vites halatları donmuş. Aracı çalıştırın, araç ısınınca normale dönecektir.

Bu tarz durumlarda, aracınızı çıkması kolay, gideceğiniz yöne doğru park edip vitesi 1 de bırakmak.

ÇÖzümü yok malesef, çoğu kişi halatları değiştirin, halatlara yağ bastır vb. diyor ama nafile -17 ye kim ne yapsın.

Yine özel ve kronik problemlerimizden biri malesef...
Geçmiş olsun

engin1984
04/01/2017, 21:54
Arkadaşlar sorun vites teline damlayan suyun donmasıymış. Plastik bir conta var kaputun altında. Ben onu çıkartmıştım. Zaten yerine tam oturmuyordu. Ön cama su dökünce motor kısmına kaçmış. Orada da vires teli varmış. Donmuş. Kars Cihan Fiat servisinde ücretsiz yaptılar sağolsunlar.