PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Can hattı arızası lütfen yardım

gokhan demrc
19/12/2016, 19:23
Merhabalar arkadaşlar çok canımı sıkan bir konuda yardımlarınıza ihtiyacım var aracım 2006 model gp dinamik model araçımı çalıştırdığımda airbag arızası ikazı verdi elektrikçiye gidip sildirdim ve aküyü ölçüp sorunun aküden olduğunu söyledi ve aküyü değiştirdik fakat birkaç gün sonra tekrar aynı arızayı verdi bu seferde can hattında sıkıntı olduğunu söyledi beyinler arası iletişimi sağlayan hatmış komple söküp hattı kontrol edeceğiz dedi.başına böyle bişey gelen varmıdır neyapmam lazım yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim

aeozenc
19/12/2016, 19:28
Direksiyon üzerindeki kumandalar, korna çalışıyor mu ? Ya da far kolunuz ara sıra dengesizlik yapıyor mu ? Direksiyonu çevirirken kıtır kıtır :) ses geliyor mu ?
Bizim puntolarda kronik bir arıza olan airbag sorunu bu belirtileri vererek kendini belli ediyor ve far-silecek kumanda göbeğinin değişmesi ile hallediliyor da o sebeple sordum. Arama kısmına airbag arızası yazarsanız ayrıntılara ulaşırsınız.

gokhan demrc
19/12/2016, 19:39
Korna sinyal ve diğer kumandalarda hiçbir problem yok hocam ilk arızayı 1 ay önce vermişti sildirdim akü değiştirdim bügün tekrarladı diğer herşey normal

aeozenc
19/12/2016, 19:57
Korna sinyal ve diğer kumandalarda hiçbir problem yok hocam ilk arızayı 1 ay önce vermişti sildirdim akü değiştirdim bügün tekrarladı diğer herşey normal

Can hattı nedir bilemedim, beyinler arası hat bana ilginç bir terim gibi geldi, puntoların bu kadar akıllı olduğunu bilmezdim :)
Belki benzer sıkıntı yaşayan arkadaşlar cevap verirler ya da siz forumda bir yerde rastlarsınız.
Ama hiç çözüm olmazsa başka bir usta ya da yetkili servise gösterin bence, geçmiş olsun.

dz9727
19/12/2016, 20:03
beyinler arası hatta sorun olsa ecu dan body comp a sürekli yanlış bilgi gelir ve body saçmalar aırbag kablolarınız kontrol edildi mi ?

gokhan demrc
19/12/2016, 20:07
Hocam mesala airbağ beyni abs beyni dijital klima beyni vs bunları aracın kendi beynine bağlayan bir hat olarak söyledi usta bilgisayarada bağladığında can hattında bi anlık kopukluk diyor.yetkili servis yolu gözüküyor gibi çok teşekkürler

gokhan demrc
19/12/2016, 20:11
İlk başta akü zayıf marş anında yeterli akımı sağlamayıp arada kopukluk olur demişti usta akü değiştirdim 3 gün sonra bugün aynı arızayı verdi.airbağ kablolarınada baktı ama bu sonuca vardı usta

dz9727
19/12/2016, 20:12
can hatları araçların elektrik kablolarından sonra en sağlam kablolardır. kolay hasar almazlar araçta iki ünite arası anlık kopma varsa ilk ünite kontrolü yapılır sorun genelde ya airbag beyninden yada body den çıkar sizin sorununuzda body olması imkansız airbag beyni kontrolü yapılır genelde tamiri olur .

sorununuzun kolay ve masrafsız çözülmesi dileği ile iyi akşamlar

dz9727
19/12/2016, 20:14
aküden sorun olabilir diye düşündüm fakat akü 3 günlük marş gücü yeterli mi ?

gokhan demrc
19/12/2016, 20:24
Evet baya iyi akü

Ezeldenberi
19/12/2016, 22:20
Gökhan bey, aracınızın geçmişinde airbag açmış olabilecek herhangi bir kaza var mı?

gokhan demrc
19/12/2016, 22:36
Yok hayır hatta son bir yıla kadar servis bakımlıydı

SinanTR
19/12/2016, 22:51
hocam en son aküden yolda kaldğımda yakın bi elektrikçiyi çağırmıştım arabanın aküsü bitmiş adam kısa devre var beyin değişmesi gerekiyor demişti kısa bi münakaşadan sonra aküyü yenileyip parasını ödeyip yakamı kurtarmıştım o çakaldan adama kalsa 2 gün araba adamda kalacak görki nasıl düzeltecekti beni

kısacası piyasadaki ustaların çoğundan bi cacık olmaz siz ya iyi bi elektrikçi araştırın yada yetkili servise gidin kimse işini hakkıyla yapmıyor geçmiş olsun

durumla alakayı başka arkadaşlara deneyiminizi aktarmanız açısından neticeyi paylaşırsanız mutlu oluruz.

Ezeldenberi
19/12/2016, 22:55
Kaza olmadığına göre, aracınızı kurcalatmayın. Aracın yaşına bakarsak aslında problem, arkadaşlarında söylediği gibi Punto'ların kronik sorunu olan airbag sargısı olma ihtimali yüksek. Airbag sargısını çıkma bulma ihtimaliniz olursa, deneyip tespit edebilirsiniz.

gokhan demrc
20/12/2016, 10:01
Anladım çok teşekkür ederim sorunum inş çözülürse gelişmeleri buradan diğer arkadaşlarına da yardımcı olması için yazacağım

khanunl
20/12/2016, 13:23
Merhabalar arkadaşlar çok canımı sıkan bir konuda yardımlarınıza ihtiyacım var aracım 2006 model gp dinamik model araçımı çalıştırdığımda airbag arızası ikazı verdi elektrikçiye gidip sildirdim ve aküyü ölçüp sorunun aküden olduğunu söyledi ve aküyü değiştirdik fakat birkaç gün sonra tekrar aynı arızayı verdi bu seferde can hattında sıkıntı olduğunu söyledi beyinler arası iletişimi sağlayan hatmış komple söküp hattı kontrol edeceğiz dedi.başına böyle bişey gelen varmıdır neyapmam lazım yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim

Yetkili serviste aracınızı bilgisayara bağlattırın.Airbag sensör hatası var ise gözükür.Sensör hatası yok ise resetleme yapıldıktan bir zaman sonra yanarsa aracınızın sinyal silecek kol takımının makara sisteminde kopma vardır.Yeni kol takımı alıp taktırısanız arıza gidecektir.Kolay gelsin.

comanchee
21/12/2016, 10:38
airbag makarası olabilir hocam baktırın.direksyon mili etrafına sarılı kablodur zamanla aşınıyor.

gokhan demrc
21/12/2016, 14:17
Airbağ sensör hatası değilde can hattı hatası yazıyor bilgisayarda usta arayıp çağıracak müsait bir gün bakalım ne çıkacak

gokhan demrc
10/01/2017, 22:49
Evet arkadaşlar aracımı servise bıraktım ve 2günün sonunda gösterge hattında problem olduğunu söylediler ve halletmişler fakat ertesi gün gene arıza verdi tekrar bıraktım bu seferde teyipi söktüler hat teypdende bilgi alıyormuş 2haftadır deniyorum bi problem çıkmadı herhalde yeni bir teyp alcam

acs
12/01/2017, 14:02
Arkadaşlar ben ' can bus hattı' -- U0001 C-CAN hatti-- hatasını lpg taktırdıktan sonra aldım. ELM327 OBD2 On Off Türkçe Bluetooth Araç Arıza Tespit Cihazı aldım android telefona programını yükleyip kullandım.Bu program ile hatayı silebiliyorsunuz.Bu hatayı aldığımda aracın hız göstergesi çalışmıyor,yüksek hızlarda direksiyon bir sertleşiyor bir yumuşuyor,hareket halinde iken gaz kesiyor sonra normale dönüyor bu sürekli oluyor. Kısacası araç hareket etmemek için uğraşıyor resmen.Zaten bu halde yüksek hızda iken riskli.Bu şekilde kullanmamak en iyisi tabiki.En son aracı aldığım servise gittim,orada kendi cihazlarına bağladılar,hatayı sildiler.Başka bir şey bulamadılar.Aradan epey bir zaman geçti sonra yine aynı arızayı aldım,tabi bu arada bunun sebeplerini araştırdım.Birşey bulamadım.Sonra aklıma geldi lpg yi takan servis daima çeyrek depo benzin bulunsun demişti.Ben az benzin alıp,benzin lambası yandıktan sonra epey bir yol yapıyordum.Bunuda depodaki durgun benzini bitirmek için yapıyordum.Yakınlarda aynı arızayı yine aldım.Arızayı sildim ve çeyrek depodan biraz fazla benzin aldım.Şu an arıza almıyorum.Arada yakıt dolumu gerekli ikazı veriyor.ama sıkıntı yok şimdilik.Benim anladığım,depo göstergesi hep aynı kaldığı için vede binlerce km yapıp ibre inmeyince ecu km ile yakıt deposu bilgilerini karıştırıyor ve bu arıza oluşuyor.Kusura bakmayın açıklama çok uzun oldu.

SinanTR
12/01/2017, 22:26
Evet arkadaşlar aracımı servise bıraktım ve 2günün sonunda gösterge hattında problem olduğunu söylediler ve halletmişler fakat ertesi gün gene arıza verdi tekrar bıraktım bu seferde teyipi söktüler hat teypdende bilgi alıyormuş 2haftadır deniyorum bi problem çıkmadı herhalde yeni bir teyp alcam

arızayı bulmanız sevindirici ileride aynı sorunu yaşama potansiyeli olan bizlere destek oldunuz şahsım adına teşekkür ederim

feyzullah
12/01/2017, 23:56
Arkadaşlar ben ' can bus hattı' -- U0001 C-CAN hatti-- hatasını lpg taktırdıktan sonra aldım. ELM327 OBD2 On Off Türkçe Bluetooth Araç Arıza Tespit Cihazı aldım android telefona programını yükleyip kullandım.Bu program ile hatayı silebiliyorsunuz.Bu hatayı aldığımda aracın hız göstergesi çalışmıyor,yüksek hızlarda direksiyon bir sertleşiyor bir yumuşuyor,hareket halinde iken gaz kesiyor sonra normale dönüyor bu sürekli oluyor. Kısacası araç hareket etmemek için uğraşıyor resmen.Zaten bu halde yüksek hızda iken riskli.Bu şekilde kullanmamak en iyisi tabiki.En son aracı aldığım servise gittim,orada kendi cihazlarına bağladılar,hatayı sildiler.Başka bir şey bulamadılar.Aradan epey bir zaman geçti sonra yine aynı arızayı aldım,tabi bu arada bunun sebeplerini araştırdım.Birşey bulamadım.Sonra aklıma geldi lpg yi takan servis daima çeyrek depo benzin bulunsun demişti.Ben az benzin alıp,benzin lambası yandıktan sonra epey bir yol yapıyordum.Bunuda depodaki durgun benzini bitirmek için yapıyordum.Yakınlarda aynı arızayı yine aldım.Arızayı sildim ve çeyrek depodan biraz fazla benzin aldım.Şu an arıza almıyorum.Arada yakıt dolumu gerekli ikazı veriyor.ama sıkıntı yok şimdilik.Benim anladığım,depo göstergesi hep aynı kaldığı için vede binlerce km yapıp ibre inmeyince ecu km ile yakıt deposu bilgilerini karıştırıyor ve bu arıza oluşuyor.Kusura bakmayın açıklama çok uzun oldu.

Geçmiş olsun. Lpg'li araç kullanırken deopdaki benzin miktarının çeyrek deponun altına düşürülmemesi önerilir. Benzin pompasını da yakabilme ihtimali var sürekli çeyrek deponun altındaki benzinle gezildiğinde.