PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2000 - 2500 devir arası silkeleme - öksürme

nnt
25/11/2016, 11:03
Merhaba arkadaşlar. Aracım 2012 Punto 1.3 Easy 129Bin km de.

Aracımda 2. vitesde sabit hızda giderken 2000 - 2500 devir arasında hızlanıp yavaşlıyormuş, öksürüyormuş gibi silkeleme yapmaktadır. Tam silkelerden gaza dokunup deviri yükseltiyorum düzeliyor. veya 2000 devir aşağı düşürdüğümde yine düzeliyor. Aracı 125 binde aldım. Hava filtresi vs bakıma ne zaman girdiğine dair fikrim yok.

Aklıma gelenler Hava filtresi, partikül filtresi, egr. Carbon clean vs mi yaptırmalıyım. Daha önce bu sorun ile karşılaşan arkadaşlar bilgi verebilir misiniz ?

Seagate189
25/11/2016, 13:48
bu sorun aynen bendede var neden olduğunu bende çok merak ediyorum

Seagate189
25/11/2016, 13:52
hava akış sensörü denen bir parçadan olabilirmiş internetten biraz araştırdımda

Ezeldenberi
25/11/2016, 19:50
Merhaba arkadaşlar

Kısaca özet geçicem :)

Aracımı geçtiğimiz aralık ayında forumdan erdem abiden satın aldım. kendisinede burdan selamlarımı iletiyorum :)

aracı genellikle eşi kullanıyormuş ve dolayısı ile biraz düşük devirlerde kullanmış arabayı, yada ben öle düşünüyorum. neyse işte

arabam 2008 1,3 active 140 binde

aracın motoru baya bi gürültülü çalışıyordu yakıtta 7,6 / 7,9 larda geziniyordu çekiş ise normaldi.
bundan önceki dizel palioma göre araç fazla yakıyordu

yakıtımıda devamlı sheel den alırım aynı istasyondan..

neyse ben sizlerin paylaşımlarından öğrenmiş olduğum egr debimetre olayına gireyim dedim :book0000:

öndeki hava akışmetreyi söktüm önce balata spreyiyle temizledim resmen simsiyah kir aktı sonrada işte o manifoltun ordaki sensörü söktüm resmen katmer katmer zift dolmuş içi

onuda bi güzel temizledim taktım sonra 1 depo bitirdim
evet yakıt birazdaha azaldı 6,4 ama aracın sesi ve çekişi hala aynıydı.. değişiklik yoktu hatta gaza basınca önce bi yığılma sonra canlanma oluyordu oda hala daha devam ediyordu..

son olarakta dedim bu manifolttaki sensor boleyse enjektorler ne haldedir kim bilir diyerek wurth enjektor temizleyici aldım

shell den bir depo gtl mazotla birlikte depoya attım ve çıktım otobana

3 bin devirden aşağı düşürmedim arabayı vites gecişlerini 4 bin devirde yaptım ve bu şekilde 100 km yol yaptım

abartısız söylüyorum arabanın gaza verdiği tepkileri değişti önceleri 5 bin devire çıkaramıyordum aracı 4 binden öteye gitmiyordu..
kadran şu an zınk diye 5 bin devire oturuyor ki çekişi siz düşünün :D

motor sesi ise öle tatlı bi hal aldı anlatamam.

kısaca carbon clean işine sıcak bakmıyordum bu şekilde denemek istedim ve istediğim sonucu aldım sizlere de fikir olması açısından bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum

punto aldım bir sürü güzel arkadaş kazandım :)

hepinize çok çok teşekkürlerimi iletiyorum sağlıcakla kalın

https://imgim.com/img_20130210_171546.jpg

Arkadaşımıza tekrardan çok çok teşekkürler...
Benzer sorunu yaşayan arkadaşlara faydası olacaktır.