PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dizel motorda optimum kullanım

CAGLARKA
30/01/2007, 17:30
arkadaşlar bu yaşıma kadar yani gp alana :) hep benzinli kullandım ve dizel motorlu bir araç ilk defa kullanıyorum. herkes bişey söylüyor dizel kullanımı konusunda. özellikle en çok duyduğum dizel motorlu devirli kullanmak gerektiği.
gp'yi maksimum süre ile sorunsuz kullanmak için nasıl kullanmak gerekir.bu konuda bilgisi olan arkadaşlar görüşlerini paylaşırlarsa sevinirim...

padawantr
30/01/2007, 17:35
Dizel motorun devirli kullanma gerekliliği düşük devirlerde turbonun devreye girememesinden dolayı akıcı bir sürüş yakalayamamaktır. zorunluluk değildir. demek istediğim 1750 devir üzerinden turbo devreye girer. bu yüzden bu devirden aşşağıda motor oldukça cansızdır. devirli kullanma olayı da buradan gelmektedir. keyifli sürüşler ve akıcılık istenir ise 1750 ve üzerinde tutmak gereklidir.

Ryu
30/01/2007, 17:36
devirli derken heralde 1750- 3500 arası demişlerdir. dizel motor devirli kullanımda haybeye ses çıkarır gitmezki. 3500 den sonra kuru gürültü

mTk
30/01/2007, 17:43
Şehir içi gereksizce max torkun üstüne çıkılmayacak (2500), ve 1500ün altına düşülmeyecek. Düşük devirlerde (1500 gibi) tam gaz verilip kurumlanmaya sebep olunmayacak. Uzun yolda zaten 1500 altına pek düşülmez sollamalarda falan 3500-4000e kadar gerekliyse çıkılabilir. Bunun haricinde birşeye gerenk yok ;)

CAGLARKA
30/01/2007, 17:45
şöyle de bir durum var. örneğin 4.viteste 2000 devir civarında giderken gaza bastığım zaman, gaza bastığım oranda araba hızlanmıyor ve hemen vites düşürüyorum. benzinlide de hemen hızlanmazdı ama gazı yiyodu sanki benim araba gazı yemiyomuş gibi geliyo

CAGLARKA
30/01/2007, 17:56
yoksa bu durum dizel motorun benzinliden farklı tepki vermesinden mi kaynaklanıyor da gaz yemiyormuş gibi geliryo bana

mTk
30/01/2007, 18:39
Motor küçük çağlar bey. 4. viteste büyük bir vites ve o sırada hızınızen az 60km/h. İllaki ani hızlanma için vites küçültmeniz lazım ama ben böyle bir durumda küçültüğümü hiç hatırlamıyorum. 1,2 saniye içinde kendini toparlıyor benim arabam.

Mısafır
30/01/2007, 18:44
surus esnasında aracı nasıl kullandıgından cok ...

cok soguk havalarda aracı calıstırıp hemen haraket etmeyın.
aracı devırlı kullandıysanız veya uzun bır yoldan getırdıysenız mutlaka turbonun kendını yaglaması ıcın rolantıde 1 2 dakıka calıstırıp oyle kapatın.
arac ısınmadan kesınlıkle yuklenmeyın
bakımlarını atlamayın.

Auto engineeR
30/01/2007, 23:51
2000de asıldığımda gaz yemiyor demişsin, turbonun dolma süresi war, yaklaşı 2 saniye diyim. o süre boyunca sabırla beklenmelidir.
wadinin dedikleri de çok önemli, özellikle perdormanslı bi kullanımdan sonra motoru yarım dakika ciwarında rölantide bekletip öyle stop edilmelidir ; turbonun yağlanmayı tamamlaması için.
motor hararet ibresi kıpırdamadan da dip gaz yapılıp motor dewri çok artırılmamalıdır( 3000-3500 ü geçmemek lazım) motor sağlığı için.

jeoenis
31/01/2007, 13:18
valla benim arabada yeni ama korktuğumdan dolayı devirli kullanmadım (ilerleyen zamanlarda otobana çıkıp motoru açmak için basmayı düşünüyorumda şimdi bunu yaparsam motor arıza çıkartır diye korkuyorum.)

mTk
31/01/2007, 15:11
Ben arabayı aldığımın 2. haftası 195 yaptım.
Korkacak birşey yok.

jeoenis
31/01/2007, 15:56
Ben arabayı aldığımın 2. haftası 195 yaptım.
Korkacak birşey yok.

hadi ya ben genelde ilk kilometrelerde arabayı fazla devirli kullanırsan arabaya zarar verirsin diye biliyordum. iyi iyi o zaman biraz hızlı kullanayımda motor açılsın biraz.

CAGLARKA
31/01/2007, 21:30
hadi ya ben genelde ilk kilometrelerde arabayı fazla devirli kullanırsan arabaya zarar verirsin diye biliyordum. iyi iyi o zaman biraz hızlı kullanayımda motor açılsın biraz.

benim araba da 1500 km de olduğu için nasıl kullanayım da sorun çıkarmasın diye sormuştum. çünkü ilk defa dizel araba kullanıyorum. bilgi veren arkadaşlara teşekkürler. jeoenis benim bildiğim açılma için uzun yol yapman lazım. yani uzun süre örneğin yarım saat bir saat yüksek hızlarda kullanırsan motor daha iyi açılıyor. yüksek devirlerde kullanmakla şehir içinde bence açmak olmaz gibi geliyor. bundan önceki arabamı 80.000 kmde almıştım. 110.000 de sattım. ilk aldığım zamana göre sattığım zaman motor daha iyi durumdaydı daha iyi gaz yiyordu ama şehir içinde zorlamadım. şehirlerarası yolda 120-130 dan aşağı düşmedim sanırım bu yaradı. tabi bu kanıtlanmamış bir bilgidir :)

mTk
31/01/2007, 21:41
Aslında motor açılması terimi çok eskide kalan bir terim. Öyle birşey yok aslında. Sadece şu var arabayı nasıl kullanırsanız kullanın araba tam verimini ancak 15bin km de veriyor. Bunu kendi arabama, babamın ve arkdaşlarımın dizel arabalarına dayanarak söylüyorum.

Auto engineeR
31/01/2007, 22:52
Aslında motor açılması terimi çok eskide kalan bir terim. Öyle birşey yok aslında. Sadece şu var arabayı nasıl kullanırsanız kullanın araba tam verimini ancak 15bin km de veriyor. Bunu kendi arabama, babamın ve arkdaşlarımın dizel arabalarına dayanarak söylüyorum.
motor açılma terimi eskide kalan bişi deil. eskiye nazaran daha iyi şu anda ama hala war. ilk yağ değişiminde yağda bol miktarda metal tozları bulunmasının nedeni budur. parçalar birbirine alışır. eskiden üretim daha ilkel olduğu için motor açma konusu daha hassastı tabii ama hala war.

ABNEW
01/02/2007, 16:38
-Motor soğukken, özellikle kışın 2500d/d geçmeyin 5-10km arası
-Turbonun uzun süre ve yüksek devirde çalıştığını düşünüyorsanız motoru durdurmadan 1dk kadar rolantide çalıştırın
-Yakıt tüketimini arttırmamak için ani ve uzun süreli hızlanmalardan kaçının
-Sürekli 1750d/d nın altında ya da sürekli max devirde kullanmamaya çalışın.Özellikle kurumlanmanın az miktarda olması için sürekli düşük devirde kullanmayın
-Aracınızı özellikle kışın, sürekli kısa mesafelerde kullanıyorsanız ya da fazla km yapmıyorsanız 10000km beklemeden yağ ve yağ filtresini değiştirin
-Yakıt tüketimi açısından, belirli bir hıza gelinceye kadar seri bir şekilde hızlanıp daha sonra sabit hızda ilerlemek olumlu sonuç verir.(Özellikle benzinlilerde)
-Aracı motor ısınsın diye rolantide bekletmeyin.Motoru çalıştırdıktan sonra kemerinizi bağlayın radyonuzu açıp yola koyulun:)(Yaz-kış)
-Dizeli devirli kullanmaktan kasıt yüksek devir ise bu kesinlikle yanlış bir kanı.Dizellerin soluğu 4000d/d da bitiyor zaten.Ekonomik olarak 1500-2500d/d yeterli ve her koşulda da 1500-3500d/d yeterli bence.Aramızda dizelle sürekli devir kesiciye giren arkadaşlarımız var kızmasınlar:)

microab
01/02/2007, 18:21
-Turbonun uzun süre ve yüksek devirde çalıştığını düşünüyorsanız motoru durdurmadan 1dk kadar rolantide çalıştırın

1dk uzun bir süre.20-30 sn yeterli bence.Turbo yağlaması için...

ABNEW
02/02/2007, 17:43
1dk uzun bir süre.20-30 sn yeterli bence.Turbo yağlaması için...

1dk kadar yazdığım için 30sn de olabilir tabi.:)Yalnız motorun da normalden fazla ısındığını ya da yorulduğunu düşünüyorsanız -özellikle uzun yolculuklar sonucunda- aracı 1-2dk rolantide çalıştırmak da gerekebilir.Tabi bunlar ince ayrıntılar.Böyle yapmazsanız motoru kısa sürede bitirirsiniz de denmez

Ziyaretçi047
17/02/2007, 12:46
dizel grande 75hp 4.vites 1500 devir sabit hız tavsiye ederim.

Gajiin
18/02/2007, 23:54
arkadaşlar yazılanlara aynen katılıyor ve uyguluyorum ama şunu da unutmamak lazım acaba hangimiz arabamızı 100 bin ve üstünde kullanıcaz ?
otomobil seven ve otomobilini sadece ulaşım aracı olarak görmeyen bizler için aynı arabayı (ne kadar seversek sevelim) 100 bin km boyunca kullanmak pek olanaklı gözükmüyo. ille şeytan dürtecek 30-40 binde falan ilk fırsatta değiştiricez :)
o yüzden çok da hassas olmaya gerek yok . sonuçta yeni nesil teknoloji motorlar özensiz kullanımlarda bile fazlasıyla dayanıyor.

HIGH FIDELITY
19/02/2007, 00:01
devirli derken heralde 1750- 3500 arası demişlerdir. dizel motor devirli kullanımda haybeye ses çıkarır gitmezki. 3500 den sonra kuru gürültü

Ryu sen kaşınıyon ha. Autoengineer 'ın yüksek devirlerini unuttun galiba. İstersen hatırlatırız bi pazar günü..:icon_smile_big:

Ziyaretçi047
19/02/2007, 01:54
Dizel yüksek devirlerde gitmez kuru gürültü yaklaşımı çok yanlış . Bizzat kendim denedim. Alakası yok kesene kadar araba gayet güzel hızlanmaya devam ediyor...

Gajiin
19/02/2007, 08:30
max hp 4000 rpm de alınıyo. bu devirden sonra tork eğrisinin hali içler acısı doğal olarak. ben denemiyorum bile bu devirin üstünü,

ABNEW
19/02/2007, 13:03
Araç zaten 4000-4500d/d dan sonra devir kesiciye girmiş gibi oluyor:)

CAGLARKA
19/02/2007, 17:16
motor soğukken ilk çalıştırmada ne kadar beklemek lazım. benzinli arabamda hiç beklemiyodum ama dizelde 1 dk falan rölantide çalıştırıyorum doğrusu nedir bilmiyorum

Gajiin
19/02/2007, 17:59
motor soğukken ilk çalıştırmada ne kadar beklemek lazım. benzinli arabamda hiç beklemiyodum ama dizelde 1 dk falan rölantide çalıştırıyorum doğrusu nedir bilmiyorum

arkadaşım bu alışkanlık hep eski şöförlerin kara dizel tabir ettikleri eski teknoloji motorlardan kalma bi alışkanlık. hem g.punto hem de aynı motorlu corsanın kullanım kitabında da motor çalıştırıldıktan sonra beklemeden hareket etmek tavsiye ediliyor.ben de öyle yapıyorum. ama tabi motor soğukken yağlama yeni başlamışken katiyen yüksek devir çevirmiyorum. tek dikkat etmek gereken stop etmeden önce bi 30 sn kadar rölanti de tutmandır turbonun rölanti devrine düşmesi için.

ABNEW
19/02/2007, 18:43

Kemerini takıp, aynalara bakıp hemen hareket etmelisin:)Araç en güzel hareket halindeyken ısınır.Tabi denildiği gibi ilk 5-10km boyunca yüksek devirlere çıkılmamalı...

dejavu
21/02/2007, 07:26
benim araba da 1500 km de olduğu için nasıl kullanayım da sorun çıkarmasın diye sormuştum. çünkü ilk defa dizel araba kullanıyorum. bilgi veren arkadaşlara teşekkürler. jeoenis benim bildiğim açılma için uzun yol yapman lazım. yani uzun süre örneğin yarım saat bir saat yüksek hızlarda kullanırsan motor daha iyi açılıyor. yüksek devirlerde kullanmakla şehir içinde bence açmak olmaz gibi geliyor. bundan önceki arabamı 80.000 kmde almıştım. 110.000 de sattım. ilk aldığım zamana göre sattığım zaman motor daha iyi durumdaydı daha iyi gaz yiyordu ama şehir içinde zorlamadım. şehirlerarası yolda 120-130 dan aşağı düşmedim sanırım bu yaradı. tabi bu kanıtlanmamış bir bilgidir :)

çağlarka araçlarımız aynı motorlar.. ben dizel araçlardan başka araca binmem.. sana tavsiyem.. aracını 2000 devir ile 3000 devir arasında kullan.. yani vites attığında devir en az 2000 devire kadar düşsün.. zaten bu ayarı yaparsan en düşük 3000 devirde vitesi bir üst vitese atarsan 2000 deviri yakalarsın.. ben genelde 2000-2250 devirde kullanıyorum (eğer rampa varsa ve rampanın durumuna göre 3250-3500 deviride bekliyorum vites için yoksa rampada daha düşük bir devire düşüyor değiştirince) motor tam ısındıktan sonra en az bir on dakka çalışıp hararet göstergesi en üst düzeyine gelince (en üst deyince yanlış anlama zaten bir seviyesi var araya gelince orda duruyor eğer normal satlarda durmuyorsa zaten bir problem var demektir..) artık istediğin gibide basabilirsin.. zaten bir yerden sonrada devir kesiciye takılırsın.. sana bir tavsiye devir kesiciyede pek uğrama ama ara sıra uğramaktada fayda var

CAGLARKA
21/02/2007, 14:01
gidiş geliş 20 km yolum var her sabah. yolun yarısına gelince ancak hareketlenmeye başlıyo ibre. normalde motor ısınmış olsa da 3.000 deviri pek geçmiyorum zaten

Ziyaretçi047
21/02/2007, 14:39
motor ısınmadan sür sorun olmaz ama basma. hem az da yakarsın sorun çıkmaz. ayrıca 4000 den sonra tork eğrisi düşüyor denmiş. evet doğru. ama arabanın gücü ve hızı artmaya devam etmiyor değil. artıyor. belki 2500 den 3000 e çıkıldığı gibi şahlanmıyor ama yine de artıyor.

ABNEW
21/02/2007, 16:50
Mjtd ler torklarını koruyamıyorlar maalesef.Söylendiği gibi tork 4000d/d dan sonra düşmeye başlamıyor.Max. tork devrinden sonra zaten düşmeye başlıyor tork.Tabi bu düşüş eğimi 90bg liklerde daha az, değişken geometrili turbodan dolayı...

matrox
21/02/2007, 17:11
arkadaşlar ben bu turbo yağlama işini anlayamadım
benim bildiğim uzun süreli yolculuklardan sonra turbo pallerinin yıpranmasını engellemek için turbo basıncının bitirilmesi gerekiyor yani turbo içinde basınç kalmayacağı ana kadar rölantide çalıştırmak gerekiyor hatta bu konu için turbo timer denilen elektronik cihazlar kullanılıyor fakat manuel vitesli arabalarda kullanılması pek tavsiye edilmiyor çünkü siz kontağı kapatıp çıksanız bile araba çalışmaya devam ediyor

ABNEW
21/02/2007, 17:16
Pallerin değil de yataklarının yağlanması gerekli.Amaç motor kapatılınca yağlama biteceği için bu esnada pallerin mümkün olduğunca yavaş dönüyor olması...

matrox
21/02/2007, 17:25
yani turboya zarar verecek olan basınç değil yağlama mıdır?

ben basınç diye biliyorum

ABNEW
21/02/2007, 18:18
Paller egsoz türbülansı ile binlerce devir çeviriyor.Bu yüzden yatakların yağlanması çok önemli.O basınç palleri döndürdüğü için esas suçlu basınçtır da diyebiliriz:)

matrox
21/02/2007, 19:53
:)
o basınç da olmasa bizim arabalar gitmez

Ziyaretçi047
21/02/2007, 20:03
gider de traktör keyfi yaşarız hafiften. :D

matrox
21/02/2007, 20:06
o zaman yılın en iyi traktör motoru seçilirdik :D

sleepy
22/02/2007, 02:04
turbo bizim can damarımız

CAGLARKA
23/02/2007, 15:03
turbo çok önemli tabi arkadaşlar. bugün benimle beraber 6 kişi bindik arabaya ve birisi de 100 kg dan fazlaydı, araç ağırlığı ile 1,5 ton olmuştur ağırlık ve dik bir yokuşu zorlanmadan çıktım araç boşmuş gibi. önceden benzinli clio vardı o düz yolda zorlanırdı bu kadar ağırlıkla

Ziyaretçi047
23/02/2007, 15:14
bu olayı turbodan ziyade dizel açıklar sanırım :)

dejavu
23/02/2007, 16:04
yani ewet birazda diesellin katkısı var.. bugun piyasadaki benzinli araçların torkları diesel araçlardan düşük.. bizim araçların torkları( 75 lerde 190- 90 lıklarda 200) dür 190-200 tork işte bu rampalarda işe yarıyor işte..

CAGLARKA
23/02/2007, 17:06
tabiki büyük katkı dizelin ama turbodan yoksun bi dizel de o performansı vermez. denedim tecrübeyle sabittir ... çok dik olmayan yokuşta gaza basmasam bile araba ilerliyor ve tekleme yok

ABNEW
23/02/2007, 17:47
1.4 T-Jet: 230nm tork, 150bg:) Turbosuz dizel hikaye...

ORACLE
23/02/2007, 17:49
:ok:

Ziyaretçi047
23/02/2007, 22:30
turbosuz dizel hikaye değil. yine de turbosuz benzinden iyi tırmanır.

ABNEW
23/02/2007, 22:51
Çeken olursa tırmanır:D

Ziyaretçi047
23/02/2007, 23:05
yok yok cidden küçümseme benzinle dizeli aynı hızda aynı anda sok yokuşa. hız biraz yavaş olsun. o anda ikisi de köklesin gazı. bak bakalım hangisinin devri nasıl artacak. benzinli arkadaş ben vites mi küçültsem aceba demeye başlayacak. dizel biraz daha direnir.

ABNEW
23/02/2007, 23:26
yok yok cidden küçümseme benzinle dizeli aynı hızda aynı anda sok yokuşa. hız biraz yavaş olsun. o anda ikisi de köklesin gazı. bak bakalım hangisinin devri nasıl artacak. benzinli arkadaş ben vites mi küçültsem aceba demeye başlayacak. dizel biraz daha direnir.

Dizellerin (Atmosferik) en önemli avantajı kısıtlı güç ve torklarını benzinlilere göre daha alt devirlerde vermesi ve aynı hacimde çalışma karakterleri gereği benzinlilere göre bir miktar daha az yakıt tüketmesidir.Turbosuz dizeller 3000d/d yı zor görürler.Senin örneğinden yola çıkarsak 2000cclik atmosferik benzinli ve dizeli yokuşta kaldırırsak ya da rollingde benzinli kopup gidecektir...

matrox
23/02/2007, 23:40
Dizellerin (Atmosferik) en önemli avantajı kısıtlı güç ve torklarını benzinlilere göre daha alt devirlerde vermesi ve aynı hacimde çalışma karakterleri gereği benzinlilere göre bir miktar daha az yakıt tüketmesidir.Turbosuz dizeller 3000d/d yı zor görürler.Senin örneğinden yola çıkarsak 2000cclik atmosferik benzinli ve dizeli yokuşta kaldırırsak ya da rollingde benzinli kopup gidecektir...

+1000

Ziyaretçi047
24/02/2007, 13:05
2000cc için düşünmemiştim. Ama yine de denemek lazım. Şu da bir olay. Aynı anda hızlı bir şekilde sabit gazla sok yokuşa. Benzindeki güç kaybı dizelden çok olacaktır. Dizel 1000 devir kaybettiğinde benzin 2000 kaybedebilir. Ama araçlarının motorları dışında her şey aynı düşün.

ABNEW
24/02/2007, 22:16
2000cc için düşünmemiştim. Ama yine de denemek lazım. Şu da bir olay. Aynı anda hızlı bir şekilde sabit gazla sok yokuşa. Benzindeki güç kaybı dizelden çok olacaktır. Dizel 1000 devir kaybettiğinde benzin 2000 kaybedebilir. Ama araçlarının motorları dışında her şey aynı düşün.

İkisi de önceden de belirttiğim gibi atmosferikse (1000cc, 2000cc, 5000cc...) inan ki dizelin avantajı yok.Dizel zaten max. kaç devire çıkacakki 1000d/d dan fazla kaybetsin benzinli 6000-7000d/d rahatlıkla çevirebilirken.Tabi tekrar edeyim turbosuz dizel.

serkandag
20/04/2007, 11:05
arkadaşlar ben aracı yeni aldım 1,3 90 lık edirne servis müdürü arkadaşım onunla biraz konuştukta onun dediği devirli kullan bunlarda turbo sürekli devrede 1750 devirde devreye girmiyor 75 liklerde öyle dedi bilemiyorum benim yol kısa 3 km gidip istop ediyom yarımsaat sonra o 3 kmyi geri geliyom benim eski palıo da bu yüzden son susturucu çürümüştü bunda hayırlısı bakalım nası kullancaz bilemiyom

ABNEW
20/04/2007, 16:02
arkadaşlar ben aracı yeni aldım 1,3 90 lık edirne servis müdürü arkadaşım onunla biraz konuştukta onun dediği devirli kullan bunlarda turbo sürekli devrede 1750 devirde devreye girmiyor 75 liklerde öyle dedi bilemiyorum benim yol kısa 3 km gidip istop ediyom yarımsaat sonra o 3 kmyi geri geliyom benim eski palıo da bu yüzden son susturucu çürümüştü bunda hayırlısı bakalım nası kullancaz bilemiyom

Turbolar zaten hep devrededir ama düşük devirlerde eksoz basıncı da düşük olacağından turbo verimli olarak silindirlere hava gönderemez...

Kastor
08/12/2011, 19:06
Her zaman motor devrini aracın teknik verilerine göre orta devirlerde kullanmak gerekir. Yani bir dizel aracın maksimum güç devri 4000 devirse, bu aracı 2000 devirin üzerine çıkarmamak yakıt sarfiyatını azaltır ve motorun erken aşınmasını önler. Yokuşlarda da bir sonraki vitese geçirmek için orta devirleri geçmeden vites değiştirmenize rağmen bir sonraki viteste araç çekmiyorsa vites büyütmeyin. Aracın devrini mümkün olduğunca yükseltmemeye özen gösterin. Böylece motorun ömrü uzun kalır ve yakıt sarfiyatınız ekonomik olur. Düşük devirler ve yüksek devirler yakıt sarfiyatını arttırır ve son olarak gaza birden basarak motor devrini arttırmayın. Böyle bir durumda da yakıt çok yakar. Yavaş yavaş hızlanın.

predator_ant
08/12/2011, 21:09
tüm birimler dikkat yeni bir Hort vakası görüldü :-))))

cemal arslan
08/12/2011, 22:56
-Motor soğukken, özellikle kışın 2500d/d geçmeyin 5-10km arası
-Yakıt tüketimini arttırmamak için ani ve uzun süreli hızlanmalardan kaçının
-Sürekli 1750d/d nın altında ya da sürekli max devirde kullanmamaya çalışın.Özellikle kurumlanmanın az miktarda olması için sürekli düşük devirde kullanmayın
-Aracınızı özellikle kışın, sürekli kısa mesafelerde kullanıyorsanız ya da fazla km yapmıyorsanız 10000km beklemeden yağ ve yağ filtresini değiştirin
-Yakıt tüketimi açısından, belirli bir hıza gelinceye kadar seri bir şekilde hızlanıp daha sonra sabit hızda ilerlemek olumlu sonuç verir.(Özellikle benzinlilerde)
-Aracı motor ısınsın diye rolantide bekletmeyin.Motoru çalıştırdıktan sonra kemerinizi bağlayın radyonuzu açıp yola koyulun:)(Yaz-kış)
-Dizeli devirli kullanmaktan kasıt yüksek devir ise bu kesinlikle yanlış bir kanı.Dizellerin soluğu 4000d/d da bitiyor zaten.Ekonomik olarak 1500-2500d/d yeterli ve her koşulda da 1500-3500d/d yeterli bence.Aramızda dizelle sürekli devir kesiciye giren arkadaşlarımız var kızmasınlar:)

buna ilaveten şunu eklemek istiyorum
kısa mesafe araç sürenler....motor ısısı yükselmeden stop edenler...
motor yağını 5 bin de değiştirmeleri gerekir

neden derseniz
kısa mesafede sürülen araçların motorları ısınmıyor...ısınmadığı için oluşan su buharı motor içinde kalıyor...

1. ya bu buharı atmak motor içinde su oluşmamasını sağlamak için hararetin 90 dereceye gelmesi gerekir...
2. ya da motor yağını erken değiştirerek zarar vermesini önlemek gerekiyor...

bazen duyuyorum..600 mt...yada 1-2 km...en fazla gideni 3 km...

bu süre içinde birde düşük devirde giderseniz motor asla ısınmaz....

cemal arslan
08/12/2011, 23:00

çürüme nedeni...bahsettiğim gibi...su buharının fazla olması....

Ziyaretci035
09/12/2011, 10:27
buna ilaveten şunu eklemek istiyorum
kısa mesafe araç sürenler....motor ısısı yükselmeden stop edenler...
motor yağını 5 bin de değiştirmeleri gerekir

neden derseniz
kısa mesafede sürülen araçların motorları ısınmıyor...ısınmadığı için oluşan su buharı motor içinde kalıyor...

1. ya bu buharı atmak motor içinde su oluşmamasını sağlamak için hararetin 90 dereceye gelmesi gerekir...
2. ya da motor yağını erken değiştirerek zarar vermesini önlemek gerekiyor...

bazen duyuyorum..600 mt...yada 1-2 km...en fazla gideni 3 km...

bu süre içinde birde düşük devirde giderseniz motor asla ısınmaz....

Avrupa'da tam sentetik motor yağları için neredeyse 30000 km ömür biçiyorlar, buna ne demeli?