PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Turşu Kokusu Nasil çikacak ???

GUL
25/12/2007, 14:50
Merahaba Arkadaşlar , Bayram tatilinde aracımın bagajına turşu suyu döküldü ve şuan aracımda berbat çok ağır bir turşu kokusu hakim...aracı komple temizletmeme rağmen bir türlü koku gitmiyor , ben bu kokudan nasıl kurtulacağım...fikri olan var mı ?

anvil
25/12/2007, 16:19
süt kokusunun çıkmadığını biliyorum da turşu kokusunu bilmiyorum. kötü bi durum

Halook!!!
25/12/2007, 18:02
Bagajın tabanındaki halıyı çıkartın derim ben.Bu halı arka koltukları yatırınca rahatça çıkabiliyor.Çıkarttıktan sonra halının tamamını tekrar temizleyip 1-2 gün süreyle dışarda havalanmaya bırakırsanız koku gidecektir.Aracınıza da parfüm sıkarak kokuyu yok edebilirsiniz...

GUL
25/12/2007, 19:09
Merhaba , bahsettiğiniz bagajdaki halıyı ve paspasların tamamını çıkartıp yıkadık , halıdan koku tamamen gitti ama araca bi defa koku sardığı için sinmiş , ne yaptıysam kokuyu atamadık...bugün tekrar oto kuaförüne götürüp profosyonel iç-dış yıkama yaptırdım...oradaki yetkililerin söylediği araçtan 1 et kokusunu 2 turşu kokusunu yok edemiyoruz , sigara kokusunu bile bertaraf ediyoruz ama bu 2 şeyin kokusu araçdan çıkmaz , sadece kokunun yoğunluğu gider dediler....:(((( şimdi tek çarem netden bulduğum odor blaster spreyi denemek olacak , bugün sipariş verdim...:))) sonucu sizlerle paylaşırım...

nasrettinhoca
25/12/2007, 19:19
Süt,turşu suyu,peynir suyu içinde mikroorganizma üremeye elverişli bir ortam sunar, kokunun oluşması da bu mikroorganizmaların beslendiklerinde, boşaltım sonucu ortaya çıkardıkları maddelerdir . Bu kokunun tamamen kesilmesi için dökülen bölümü mikroorganizmadan arındırmanız ve tekrar yaşamayacakları bi kimyasal madde kullanmanız gerekiyor. İstediğiniz kadar temizleyin , sonuç olarak liflerin arasında kalan artıklarını çıkaramayacağınızdan koku devam eder.

Çözüm:Güneşin yaydığı UV ışınları bu tip mikroorganizmaların üremesine engel olur, alkol de bunu kimyasal olarak yapar.Bu mevsimde Güneş zor bulunacağı için bol alkolle temizleyip, bol bol havalandırılması gerekir.

_Alıntı_

SteinGP
25/12/2007, 22:33
Ziebart tan antibakteriyel iç temizlik bu bakımdan size yardımcı olabilir bence..

Muhendis06
06/09/2008, 21:24
Ben de gecen hafta seyahat ederken yoldan ayiptir soylemesi bir cift kavun aldim ve eve gidene kadar 3 gun bagajda kavunlari gezdirdim :) ve kavunlarin kokusu arabaya oyle bir sindi ki ikinci haftayi doldurmama ragmen hala arabanin ici kavun kokuyor.

anvil
08/09/2008, 11:21
Ben de gecen hafta seyahat ederken yoldan ayiptir soylemesi bir cift kavun aldim ve eve gidene kadar 3 gun bagajda kavunlari gezdirdim :) ve kavunlarin kokusu arabaya oyle bir sindi ki ikinci haftayi doldurmama ragmen hala arabanin ici kavun kokuyor.
ne güzel işte. millet kavun kokulu parfümler alıyo. seninki daha doğal olmuş :D

By_FRee
26/09/2008, 23:49
Benim bu turşu kokusu yüzünden arabayı satan akrabamı biliyorum. Oda sizin gibi araca turşu dökmüştü en sonunda artık dayanamadı sattı. Ama kavun kokulu kokular var büyük top şeklinde onlardan 2 tane alıp 1ini içeri birini de bagaja koyun bitene kadar dursun en azından turşu kokmaz kavun kokar :) Öyle bertaraf edebilirsiniz

chn73
28/09/2008, 14:16
bagaja süt dök.süt kokusu tursu kokusunu bastırır.bagajın süt kokar :)

anvil
28/09/2008, 14:20
süt kokusu daha beter

narkoz30
15/12/2008, 17:27
Turşu dökülen yere formaldehit dök bak bakalım bişi kalıyormu? :)

Ogulcan.Öğüt
20/12/2008, 17:51
Komple alkolle arabayı silmenizi tavsiye ederim

brmrsrvsbrc
06/01/2009, 23:15
Merhaba , bahsettiğiniz bagajdaki halıyı ve paspasların tamamını çıkartıp yıkadık , halıdan koku tamamen gitti ama araca bi defa koku sardığı için sinmiş , ne yaptıysam kokuyu atamadık...bugün tekrar oto kuaförüne götürüp profosyonel iç-dış yıkama yaptırdım...oradaki yetkililerin söylediği araçtan 1 et kokusunu 2 turşu kokusunu yok edemiyoruz , sigara kokusunu bile bertaraf ediyoruz ama bu 2 şeyin kokusu araçdan çıkmaz , sadece kokunun yoğunluğu gider dediler....:(((( şimdi tek çarem netden bulduğum odor blaster spreyi denemek olacak , bugün sipariş verdim...:))) sonucu sizlerle paylaşırım...

sadece bagaj halısını yada paspasları çıkarmak yetmez.
turşu kokusuda süt kokusuda araçtan çıkar. yapılacak işlem şudur:
yetkili servise gideceksin. aracın içi komple sökülecek ön arka koltuklarda dahil olmak üzere.
arkasından taban halısı çıkacak
arkasından taban halısının altındaki keçe çıkacak
koltuklar taban halısı bagaj halısı paspaslar ayrı malzemeler detaylı iç temizlik malzemesi ile temizlenecek. 3M yada meguars kullanan bir yeri mutlaka tavsiye ederim. ayrıca koltuk sökme takma yapılacağı içinde
yetkili servise gitmen şart.
temizlik sonrası bu yukarıda saydıklarım birbirlerinden bağımsız olarak kuruyacak.
en son aracın içi önce tiner ile daha sonrada detaylı iç temizlik malzemesi ile ne olur ne olmaz diye yıkanacak silinecek.
stepne de buna dahil tabiki çünkü bakteriler tiner sürdüğünde ölür :)
dolayısı ile araçta hiçbir şey kalmayınca araç toplanacak.
tabi bunların maliyetinide hesaplamak gerekir
sökme takma işçiliği alacaklardır
detaylı iç temizlik parası
ayrıca taban halısı ve keçesi çok zor kuruyan malzemeler olduğu için kurutma ücreti de bir ihtimal taleb edilebilir.
ancak şanslıysan olmaz diye düşünüyorum.
ortalama 350 - 500 ytl arası bir rakam ödersin
yada oda spreyin ve turşu kokan aracınla hayatına devam edersin :))))