PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : DİREKSİYONUNUZU KONTROL ETTİRİN

cucuko
13/11/2016, 11:00
Başlıktaki gibi bir yazı çıktı ekranda , şehir içi giderken direksiyon kilitledi. City mod açıktı.Kontağı kapattım açtım düzeldi. City modu kapattım.3 saat trafikte kalmıştım ondan mı acaba ?
Bu city mod arızası mı ? FİAT bu korınik arızayı ücretsiz tamir ediyor mu ? Aracım 2009 model. Servis kaydı 50.000 kmdir yok şu an 83.000 km de. Direksiyon hidrolik yağı hangi marka model tavsiye ediliyor en azından bu hidroliği değiştireyim 50.000 km oldu. değişmeyeli.Bilgi olan varsa lütfen fikir verebilir mi ? tşk ler

feyzullah
13/11/2016, 17:07
Geçmiş olsun. Direksiyonun hidolik yağını değişemezsiniz çünkü bizim araçlarda elektrik destekli dirksiyon var. Servise gidip arıza tespiti yaptırın. Eğer city arızası varsa ücretsiz değişim talep edin. Bunun için aracınızın servis bakımlı olması şart değil. Servis kaydı olmayan pek çok puntonun arızası ücretsiz giderildi.

Evoque
14/11/2016, 23:45
Öncelikle geçmiş olsun. Punto kullanan insanlara faydalı olması açısından birkaç soruyla tecrübelerinizi aktarmanızı rica edeceğim:

Şehir içinde hareket halindeyken mi kilitlendi? Eğer böyleyse hızınız kaç km/s idi? Direksiyonun müsait bir yere gelinceye kadar yönlendirilmesi mümkün müydü? Kaza riski oldu mu? Aracınızın sesinden, sertliğinden ya da herhangi bir uyarısından bu problemi çıkaracağını daha önce hissettiniz mi?

fotobelit
15/11/2016, 09:25
Cüneyt bey;Sıkışık trafikten yapmaz bence..2008 üstü puntolarda çok nadiren rastlanıyor bu arızaya diye biliyorum..Tekrarlaması durumunda,Servise göstermekte fayda var..Akünün durumu nasıl bu arada?Akü zayıf oluncada yapıyormus..

Kemal bey;Benimde başıma geldiği için bildiklerimi yazıyım..Genellikle hız 30 km den az iken oluyordu,direksiyonu sağa sola çevirmek nerdeyse imkansızdı..Belirtiler söyle hissetiriyordu;ara ara direksiyon kendi kendine (hafif sağaydı sanırım) dönüyordu,arada bir kırmızı direksiyon ışığı yanıp sönüyordu..Bazen city mode açıkken bile hafif sert oluyordu..

cucuko
15/11/2016, 09:31
Cüneyt bey;Sıkışık trafikten yapmaz bence..2008 üstü puntolarda çok nadiren rastlanıyor bu arızaya diye biliyorum..Tekrarlaması durumunda,Servise göstermekte fayda var..Akünün durumu nasıl bu arada?Akü zayıf oluncada yapıyormus..

Kemal bey;Benimde başıma geldiği için bildiklerimi yazıyım..Genellikle hız 30 km den az iken oluyordu,direksiyonu sağa sola çevirmek nerdeyse imkansızdı..Belirtiler söyle hissetiriyordu;ara ara direksiyon kendi kendine (hafif sağaydı sanırım) dönüyordu,arada bir kırmızı direksiyon ışığı yanıp sönüyordu..Bazen city mode açıkken bile hafif sert oluyordu..

slm,
akü geçen sene satın aldım MUTLU marka ve 60 A. Direksiyon "city mode " da da ağırdı o gün sanki.
Durduk yerde arıza oldu daha önce hiç uyarı vermedi. 4 senedir ilk defa oldu.Trafikte hızım 30-50 arasıydı ama direksiyon kilitlendiğinde trafik sıkışıktı ve iki geçiş arası bir yerdi, kavşak yani.
Kontağı kapatıp açtım düzeldi , düzeldi derken city mode kapattım ve normal hale getirdim ve o günden beri açmadım. Bugün servise gideceğim arıza kaydı için gelişmeleri buradan yazarım.

Brembo0129
15/11/2016, 09:36
Başlıktaki gibi bir yazı çıktı ekranda , şehir içi giderken direksiyon kilitledi. City mod açıktı.Kontağı kapattım açtım düzeldi. City modu kapattım.3 saat trafikte kalmıştım ondan mı acaba ?
Bu city mod arızası mı ? FİAT bu korınik arızayı ücretsiz tamir ediyor mu ? Aracım 2009 model. Servis kaydı 50.000 kmdir yok şu an 83.000 km de. Direksiyon hidrolik yağı hangi marka model tavsiye ediliyor en azından bu hidroliği değiştireyim 50.000 km oldu. değişmeyeli.Bilgi olan varsa lütfen fikir verebilir mi ? tşk ler
Cüneyt bey benim aracımda 2009 model ve km lerimizde aynı durumda yaklaşık 2 hafta önce aynı sorundan dolayı aracımı yetkili servise götürdüm arıza tespiti yapıldı ve bizim aracların kronik sorunu olan ( fabrika üretim hatası) city motor direksiyon arızası tespit edildi, fiat genel merkeze mail atıldı servis tarafından onay gelince ücretsiz olarak direksiyon motoru değişti.

AyBEROZ
15/11/2016, 15:55
Vallaha geçenlerde benim 2011 grande aracımda da benzer sorun oldu . Hatta daha kötüsü araba Çanakkalede üni okuyan oğlumdaydı. Manisaya dönerken direksiyon bir ara kilitlemiş , tamda kaz dağlarına gelmeden Allahtan . Ezine de mola vermiş . Tamirci aramış , ama anlayamamışlar. Orda konaklayıp ertesi gün yola devam etti. Birdaha tekrarlamadı. Manisaya geldi. Araba bende iken birgün korna çalmıyor birgün radyo kumandaları arızası yaptı. Servise götürdüm Manisa Şendil otomativ'e; 350 TL ye değiştirdiler. Bedava değiştiğini bilseydim uğraşırdım. Paşalar gibi ödedik parayı.. Tühhh.

volkan1065
15/11/2016, 16:07
Vallaha geçenlerde benim 2011 grande aracımda da benzer sorun oldu . Hatta daha kötüsü araba Çanakkalede üni okuyan oğlumdaydı. Manisaya dönerken direksiyon bir ara kilitlemiş , tamda kaz dağlarına gelmeden Allahtan . Ezine de mola vermiş . Tamirci aramış , ama anlayamamışlar. Orda konaklayıp ertesi gün yola devam etti. Birdaha tekrarlamadı. Manisaya geldi. Araba bende iken birgün korna çalmıyor birgün radyo kumandaları arızası yaptı. Servise götürdüm Manisa Şendil otomativ'e; 350 TL ye değiştirdiler. Bedava değiştiğini bilseydim uğraşırdım. Paşalar gibi ödedik parayı.. Tühhh.

Sizin sorunuz city değil Sinyal kol unıtesiymiş. Sinyal kolunu 350 TL ye değiştirmişler. City olsa 2500 TL ucret cıkartırlardı.

AyBEROZ
15/11/2016, 19:50
Evet haklısınız . City de bir sorun olursa demekki hemen teslim olmamak gerekiyor. Tabi araba 1 yıl sonra hala bende olursa.. :)

Ezeldenberi
15/11/2016, 20:54
"Manisaya dönerken direksiyon bir ara kilitlemiş "
Ayhan bey, özellikle direksiyon kilitlenme arızası için servise arıza kaydı actırdınız mı? Sinyal kolu ile direksiyon kitlemesi bir birinden ayrı sorunlar. Geç kalmadan city mod için servise gidiniz. Yoksa Allah korusun kaz dağlarında uçan bir Punto görülebilir.

cucuko
16/11/2016, 09:14
Cüneyt bey benim aracımda 2009 model ve km lerimizde aynı durumda yaklaşık 2 hafta önce aynı sorundan dolayı aracımı yetkili servise götürdüm arıza tespiti yapıldı ve bizim aracların kronik sorunu olan ( fabrika üretim hatası) city motor direksiyon arızası tespit edildi, fiat genel merkeze mail atıldı servis tarafından onay gelince ücretsiz olarak direksiyon motoru değişti.

Bu sabah girdim.servise .Atasehir Birmot Oto Koc.Su an bekliyprum saat 09.00 da randevu vardi.Form actilar .% 100 ucretsi olmayabilirmis dediler.Fiat musteri hizmetleri boyle bir sey demedi.% 80 ucretsiz olabilir diyorlar.Bu ne demek ! Fabrikasyon hatasi olan bir elektrik motoru icin benden neden para istiyorlar.Bu ariza neredeyse tum gp lerde varmis. Bu kadar bariz bir hata icin Fiat in tum gp leri geri cagirmasi gerekirdi. Bu aslinda cok buyuk bir hatadir.Olum tehlikesi var isin icinde.

Ezeldenberi
16/11/2016, 09:31
Formda örnekleri oldukça fazla, kafanıza hiç takmayın. Sizden ücret talep ederlerse direk tüketici hakları na mahkemeye verirsiniz. Her türlü ödeyeceğiniz parayı geri alırsınız.
Fiat'ın bu yaptığı zaten " bozulana kadar müşteride kalsın ne kadar az masraf adamlar o kadar kâr " derdinde. Sonuç Fiat'ın marka değeri ortada.

Brembo0129
16/11/2016, 09:42
Bu sabah girdim.servise .Atasehir Birmot Oto Koc.Su an bekliyprum saat 09.00 da randevu vardi.Form actilar .% 100 ucretsi olmayabilirmis dediler.Fiat musteri hizmetleri boyle bir sey demedi.% 80 ucretsiz olabilir diyorlar.Bu ne demek ! Fabrikasyon hatasi olan bir elektrik motoru icin benden neden para istiyorlar.Bu ariza neredeyse tum gp lerde varmis. Bu kadar bariz bir hata icin Fiat in tum gp leri geri cagirmasi gerekirdi. Bu aslinda cok buyuk bir hatadir.Olum tehlikesi var isin icinde.
Cüneyt bey ücretsiz değişimi için bastırın ben dahil bir çok arkadaşımız ücretsiz olarak bu parçayı değiştirdi, maalesef ilden ile yetkili servisten servise değişik cevaplar verebiliyorlar buda fiat genel merkezinden kaynaklanıyor halen kurumsal bir şirket olmalarına rağmen müşteri memnuniyetini sağlayamıyorlar, para koparmaya çalışıyorlar, genel merkezden gelen cevabı bekleyin ne diyecekler sizden haber bekliyoruz.

SinanTR
16/11/2016, 14:27
kesinlikle ücretsiz değişim talep edin müşteri hizmetlerini falanda arayın ücretsiz değişimi kabul ediceklerdir forumdan arkadaşlarım var diyin kısaca bastırın

AyBEROZ
16/11/2016, 14:53
"Manisaya dönerken direksiyon bir ara kilitlemiş "
Ayhan bey, özellikle direksiyon kilitlenme arızası için servise arıza kaydı actırdınız mı? Sinyal kolu ile direksiyon kitlemesi bir birinden ayrı sorunlar. Geç kalmadan city mod için servise gidiniz. Yoksa Allah korusun kaz dağlarında uçan bir Punto görülebilir.

Zafer bey uyarınız için teşekkürler.. Ben bunu sinyal kolu ile aynı arıza sanıyordum. Şimdi servise gidip direksiyon kitlenmesi konusunda arıza kaydı mı oluşturmalıyım. Ücretsiz değişim için bu beyan yeterli mi? Yoksa bir benzer arıza ile karşılaşma mı olmasını bekleyeceğiz.

SinanTR
16/11/2016, 15:25
Zafer bey uyarınız için teşekkürler.. Ben bunu sinyal kolu ile aynı arıza sanıyordum. Şimdi servise gidip direksiyon kitlenmesi konusunda arıza kaydı mı oluşturmalıyım. Ücretsiz değişim için bu beyan yeterli mi? Yoksa bir benzer arıza ile karşılaşma mı olmasını bekleyeceğiz.

makineye bağlayıp direksiyon arızaasını görmeleri yeterli hemen yaptırın işlemi

AyBEROZ
16/11/2016, 16:49
Tamam Teşekkür ederim.
İyi günler...

Lounge92
17/11/2016, 00:46
Hocam iyi gunler mesaji biraz gec gordum ama ayni olay benimde basima geldi bugun yetkili servise gittim araci bilgisayara bagladilar ucretsiz garantiden degistiricekler puntonun kronik bir arizasi varmis bu konuda bence bir yetkili servise git gerisini onlar halleder ucretsiz degistiriyorlar.

LathHM
20/11/2016, 10:59
Merhabalar, efsane direksiyonumuz var aslında, daha üst segmentten araçlara sahip tanıdıklarım var denediklerinde inanamıyorlar yumuşaklığına. Böyle bir sorunu olması ne kadar üzücü. Sinyal kolu saçmalamaya başladığı için bir araştırmak için girdim bu konuyu gördüm... Ben 3 sene önce arabayı aldığımda direksiyon ışığı yanıyordu. Ama önemsememiştim, fakat trafikte kilitlenme olayı filan korkutucuymuş... Şimdi bir de bebeğimiz olunca daha da korktum.. Direksiyon ikazının neredeyse sürekli yanması dışında hiç sorun yaşatmadı aslında, hep city mode da kullandım ama demek ki servise gidip hak aramamız gerekiyor... Umarım İzmir'de bu işi servis çakallığıyla uğraştırmadan değiştiriyorlardır...

NGT
20/11/2016, 11:47
Benimde başıma bir kere direksiyon kilitlenme olayı geldi aracı durdurup çalıştırınca düzeldi servise gittim hata kodu görülmeden söyleseydiniz sıkıntının nedenini görürdük demezmi ben de direksiyon kitliyken nasıl gelecektim dedim. Sonrasında tabiki cevap veremedi. Forum daki yazılarıda okudum iyice huylandım arkadaşlar en kısa zamanda Fiat servisine gideceğim zaten aracın göğsünde airbag in olduğu yerde de 18 cm çatlak oluştu buda puntoda kronikmiş ücretsiz değişim yapılıyormuş bakalım bizim servis ne yapacak?

GT-I9300 cihazımdan gönderildi

cucuko
26/11/2016, 22:29
Otokoç Ataşehir Birmot Servis ücretsiz değişim yaptı. City mode elektrik motoru değişimi yapıldığı söylendi. Bana " yeni motor " değişimi denildi umarım sadece "sensor " değişmemiştir.
Direksiyon ilk zamanlardaki gibi " tüy hafifliğinde " değil ama arıza durumu ortadan kalktı. Umarım motor komple değişmiştir. Bu hizmet için teşekkür ederim Fiat' a ve OTOKOÇ Ataşehir' e Servise.