PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Grande Punto 1.4 Fire Bakımları (Yağ Değişimi, Filtreler vb...)

RainDay
05/11/2016, 08:54
Merhaba forum ahalisi.

Aracım yaklaşık 7.000 KM'dir bende ve bakımlarını yaptırmaktan ziyade kendim yapabilir miyim diye düşünüyorum. İnternet üzerinden bazı konulara baktım, videoları izledim. Polen filtresinin yerini ve değişimini gördüm. Fakat diğer konularda yardımınıza ihtiyacım var.

1. Yağını değiştirmek istiyorum. LPG sistemi mevcut. 5-30 mu koymalıyım? 1.4 Fire motorlar ne kadar yağ alıyor? Yağ değişimi nasıl yapılır, yağı nerden boşaltabilirim?

2. Hava filtresi nerededir, nasıl sökülür, bu konuda önerileriniz nelerdir, kaç bin KM de değişimi yapılmalıdır?

3. Polen filtresine torpidonun oradan ulaşılıyor sanırım. Kaç bin KM de değiştirilmelidir, bu konuda önerileriniz nelerdir?

4. Suyu değiştirip antifiriz dolduracağım. Aracın içindeki suyu nereden boşaltabilirim, dikkat etmem gerekenler neler?

5. Şanzıman yağı nereden kontrol edilir, hangi yağ kullanılır, değişimi hangi aralıklarla yapılmalıdır?

Şimdilik aklıma gelen kontrol ve bakımlar bunlar. Yardımlarınızı bekliyorum. Bu arada, yazdıklarım dışında şurasını da kontrol et dediğiniz yerler varsa onları da yazın, güzel bir derleme olsun. Arabasıyla uğraşmayı sevenler için yararlı olacağını düşünüyorum. :)

fluminense
05/11/2016, 09:07
Sorduğunuz sorulardan araca aşina olmadığınızı anlıyorum. Acikcasi mekanik bilginizden de supheliyim zira küçük bir incelemeyle gorulecektir hava filtresinin yeri motorun tam üstü plastik muhafaza içindedir.siz bir kac sefer ustayı inceleyin daha sonra eliniz yatkinsa kendiniz yaparsiniz.zira buradan tarifle olacak iş değil..

RainDay
05/11/2016, 10:38
Sorduğunuz sorulardan araca aşina olmadığınızı anlıyorum. Acikcasi mekanik bilginizden de supheliyim zira küçük bir incelemeyle gorulecektir hava filtresinin yeri motorun tam üstü plastik muhafaza içindedir.siz bir kac sefer ustayı inceleyin daha sonra eliniz yatkinsa kendiniz yaparsiniz.zira buradan tarifle olacak iş değil..

Elim yatkındır. Aslında kaputu açıp incelediğimde bir çok yerini bulurum. Fakat göremediğin yerler var, tırnaklar gibi. Dikkat edilmesi gereken yerler. Daha önceki aracımda bir çok parça söktüm taktım, filtre vb. değiştirmeye ihtiyaç duymamıştım. Suyu boşaltmak filan kolaydı. Bu araçta ilk defa yapacağım için dikkat edilmesi gereken yerler özellikle neler onları öğrenmek istiyorum.

Ezeldenberi
05/11/2016, 15:38
Sayın Yağmurlugün , yapmak istediğiniz işlemlerden bazıları çok fazla alt yapı ve alet hırdavat gerektiren işlemler. Olmakla beraber bir kaçını yapabilirsiniz.
1-Yağ olarak Fiat ın sitesinden 2009 klavuzda; FIAT 9.55535- M2 spesifikasyonlarını karşılayan sentetik
bazlı çok dereceli SAE 5W-40 yağ. Önce motor yağ kapağını açın, yağ filtresini sökecek anahtarınız var mı. Aracın altı yere çok yakın dört tekerden kaldırıp yüksek takoz yardımı ile alttaki yağ tapasına ulaşarak yağı boşalta bilirsiniz ( tehlikeli ! ), filtreyi mutlaka orjinal almalısınız. Bence zor bi işlem.
2-Hava filtersi bakımdan bakıma 10bin km de bir değişim. Aslında 5 binde değişse bence çok daha sağlıklı. Yerini google amcadan öğrene bilirsiniz.
3- Polen işine hiç girmeyin.
4- Bilmiyorum bende denemek isterim, youtube da Linea da değişim yapmış arkadaşın biri çok faydalı;
https://www.youtube.com/watch?v=-er1hUQbT00
5- Sentetik bazlı yağ, derecesi SAE 75W-85
API GL4 PLUS standardına uygun TUTELA CAR
TECHNYX kullanım klavuzu olan yağı kullanın.Aracın ön tampon tarafında şanzumanda iki adet altlı üstü alyan anahtarlı tıpadan değişim yapılıyor. ama nasıl yapılıyor bilmiyorum. Alttan boşaltın, iki metre hortum alın motorun üzerinden üstt tıpadan dolum yapın.
hadi kolay gelsin...

RainDay
05/11/2016, 15:56
Sayın Yağmurlugün , yapmak istediğiniz işlemlerden bazıları çok fazla alt yapı ve alet hırdavat gerektiren işlemler. Olmakla beraber bir kaçını yapabilirsiniz.
1-Yağ olarak Fiat ın sitesinden 2009 klavuzda; FIAT 9.55535- M2 spesifikasyonlarını karşılayan sentetik
bazlı çok dereceli SAE 5W-40 yağ. Önce motor yağ kapağını açın, yağ filtresini sökecek anahtarınız var mı. Aracın altı yere çok yakın dört tekerden kaldırıp yüksek takoz yardımı ile alttaki yağ tapasına ulaşarak yağı boşalta bilirsiniz ( tehlikeli ! ), filtreyi mutlaka orjinal almalısınız. Bence zor bi işlem.
2-Hava filtersi bakımdan bakıma 10bin km de bir değişim. Aslında 5 binde değişse bence çok daha sağlıklı. Yerini google amcadan öğrene bilirsiniz.
3- Polen işine hiç girmeyin.
4- Bilmiyorum bende denemek isterim, youtube da Linea da değişim yapmış arkadaşın biri çok faydalı;
https://www.youtube.com/watch?v=-er1hUQbT00
5- Sentetik bazlı yağ, derecesi SAE 75W-85
API GL4 PLUS standardına uygun TUTELA CAR
TECHNYX kullanım klavuzu olan yağı kullanın.Aracın ön tampon tarafında şanzumanda iki adet altlı üstü alyan anahtarlı tıpadan değişim yapılıyor. ama nasıl yapılıyor bilmiyorum. Alttan boşaltın, iki metre hortum alın motorun üzerinden üstt tıpadan dolum yapın.
hadi kolay gelsin...

Yağ değişimleri için ustaya gidecem anlaşılan. 10.000 kmye tamamlanınca giderim. @fluminense 'nin de dediği gibi bir kez değişim yaparken izlemenin faydası olacak baya.

Konuyla ilgili merak edip arama motorlarından gelenler için başka yazmak isteyenler varsa yazsınlar. :)

halilimo
05/11/2016, 20:39
Oncelikle su isini anlatayim antifiriz icin suyu tamamen bosaltmaniza gerek yok. Sizin arac 7 bindeymis zaten antifirizli cikar fabrikadan. Zafer abi icinse termostatdan gelen ince hortumu su havuzunu bagli noktasindan cikart abi yanina 2.5 ve 1 litrelik sise al yada litre hesabi yapabilecegin bir vidon. Hortumu cikarttiktan sonra calistir su akmaya baslicaktir. Siselere doldurursun koycagin antifiriz kadar. Bu sekilde devirdaimde yapabilirsiniz. İlla hepsini bosaltmak istiyorum dersenizde radyatorun sol tarafinin en altinda iki hortum cikiyor en alttakinin kelepcisi cikartin tamamdir. Havasini almak icinse yine sol tarafin ustunde vidaya benze birsey var orayi gevsetin su gelince sikin. Yag icinde tapa aracin sol tarafinda ben sayet krikoyla kaldirip altina girme taraftari degilim. Sag on lastikten kaldirirsaniz araci gorursunuz zaten. Sanziman yagina ustaya gittiginizde kontrol ettittrirsiniz. Hava ve polen filtresini youtube dan izleyin daha yardimci olur.

RainDay
06/11/2016, 10:57
Oncelikle su isini anlatayim antifiriz icin suyu tamamen bosaltmaniza gerek yok. Sizin arac 7 bindeymis zaten antifirizli cikar fabrikadan. Zafer abi icinse termostatdan gelen ince hortumu su havuzunu bagli noktasindan cikart abi yanina 2.5 ve 1 litrelik sise al yada litre hesabi yapabilecegin bir vidon. Hortumu cikarttiktan sonra calistir su akmaya baslicaktir. Siselere doldurursun koycagin antifiriz kadar. Bu sekilde devirdaimde yapabilirsiniz. İlla hepsini bosaltmak istiyorum dersenizde radyatorun sol tarafinin en altinda iki hortum cikiyor en alttakinin kelepcisi cikartin tamamdir. Havasini almak icinse yine sol tarafin ustunde vidaya benze birsey var orayi gevsetin su gelince sikin. Yag icinde tapa aracin sol tarafinda ben sayet krikoyla kaldirip altina girme taraftari degilim. Sag on lastikten kaldirirsaniz araci gorursunuz zaten. Sanziman yagina ustaya gittiginizde kontrol ettittrirsiniz. Hava ve polen filtresini youtube dan izleyin daha yardimci olur.

Foruma bakmadan önce biraz kontrol ettim suyu boşaltmak için olan yeri filan buldum biraz boşalttım hatta fakat su kaçıran bazı kelepçeler var. Şimdi değiştirmekten vazgeçtim. Boş zamanımda onları onarıp suyunu yenileyecem. Yağ için bahsettiğiniz yeri de gördüm. Orda farklı bir alyan vidası var. Onu da halledecem boş vaktimde. Bu arada araba 7.000 km değil, 7.000 km'dir bende. :)

timbaz
09/05/2017, 23:17
Bu arada hava filte yonu 1. Fotodaki gibidir.. 2. Fotoda yanlis sekildedir
Fiat Grande Punto - Air Filter Replacement - YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=fKs7P1MyBZo&list=LLiDhDNzUNoynW1gipCK4usw)

https://uploads.-cdn.com/20170509/3aae10ca6d2430e7ab31c11207af4a12.jpghttps://uploads.-cdn.com/20170509/eab0fcd2b13f5416dbc3c3471a94ea75.jpg