PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Radyatör Suyu zamanla eksilirmi ?

punto1414
03/11/2016, 17:04
arkadaşlar merhaba,
aracımı alalı 1 sene oldu her hafta yağına suyuna bakarım..dün radyatör suyuna baktım max çizgisinin 1 cm altına düşmüş(araç tamamen soğuktu baktığımda)Aldığımdan beri hiç anfriz veya su eklemesi yapmadım. bugün tamamlayıp kontrollerime devam edeceğim..Sizce bi yerde kaçak olabilirmi,yoksa 1 senede suyun buharlaşması gibi bi durum olabilirmi?

halils2
03/11/2016, 17:24
Kaçak olmadığı sürece kapalı çevrim sistemlerde eksilme olmaz. Kaçağınız yoksa eğimden kaynaklı yanılmış olabilirsiniz.

volkan1065
03/11/2016, 17:25
arkadaşlar merhaba,
aracımı alalı 1 sene oldu her hafta yağına suyuna bakarım..dün radyatör suyuna baktım max çizgisinin 1 cm altına düşmüş(araç tamamen soğuktu baktığımda)Aldığımdan beri hiç anfriz veya su eklemesi yapmadım. bugün tamamlayıp kontrollerime devam edeceğim..Sizce bi yerde kaçak olabilirmi,yoksa 1 senede suyun buharlaşması gibi bi durum olabilirmi?

Peki aldığınızda MAX çizgisindemiydi. Ortasında olması ideali .Azalma çok değil illaki buharlaşma olacaktır çünkü aracın motorunu soğutuyor. Aylık oalrak 1 bardaktan fazla eksiltiyor ise bir yerde kaçak var demektir.

punto1414
03/11/2016, 17:28
Kaçak olmadığı sürece kapalı çevrim sistemlerde eksilme olmaz. Kaçağınız yoksa eğimden kaynaklı yanılmış olabilirsiniz.

baktığım zemin düzdü.bugün yine bakacağım.kaçak varsa dahada aşağıda olması gerek heralde mantık olarak.

punto1414
03/11/2016, 17:31
Peki aldığınızda MAX çizgisindemiydi. Ortasında olması ideali .Azalma çok değil illaki buharlaşma olacaktır çünkü aracın motorunu soğutuyor. Aylık oalrak 1 bardaktan fazla eksiltiyor ise bir yerde kaçak var demektir.

evet aldığımdan beri her hafta bakarım hep max çizgisindeydi..dün baktım 1 cm aşağıda.1 senede bence 0.25 litre eksiltmesi bana anormal gelmedi ama su,yağ işi ihmale gelmez.

Ezeldenberi
03/11/2016, 17:46
Benim aracın beş sende bir defa antifriz değişimi yapıldı. Ve bu süre boyunca hiç eksiltme olduğunu görmedim.
Ayrıca kullanıcı kılavuzunda ayda bir bardak su eksiltme normaldir diye bir açıklama okuyan var mı?

punto1414
03/11/2016, 17:53
Benim aracın beş sende bir defa antifriz değişimi yapıldı. Ve bu süre boyunca hiç eksiltme olduğunu görmedim.
Ayrıca kullanıcı kılavuzunda ayda bir bardak su eksiltme normaldir diye bir açıklama okuyan var mı?

Yani 5 senedir hiç ekleme yapmadınız seviye hep aynı yerdeyse benim araçta bi sıkıntı var demekki.Ne biliyim kalorifer,klima yüksek devirde kullanım falan etki etmiyorsa radyatör suyuna bi yerde mutlaka kaçak var.

halils2
03/11/2016, 18:04
baktığım zemin düzdü.bugün yine bakacağım.kaçak varsa dahada aşağıda olması gerek heralde mantık olarak.

Evet daha aşağılarda olma ihtimali yüksek. Düz zeminde bir süre kontrolünüzü devam ettirin, eksilme olduğundan emin olduğunuzda sorun aramaya başlarsınız.ama kontrollerde şartların eşit olması şart. Motor sıcakken yaptığınız kontrolle soğukken yaptığınız farklı olur. Isınan su genleştiğinden motor sıcakken kaptaki seviye fazla iken soğuk motorda seviye daha aşağolarda olacaktır.

punto1414
04/11/2016, 14:39
Evet daha aşağılarda olma ihtimali yüksek. Düz zeminde bir süre kontrolünüzü devam ettirin, eksilme olduğundan emin olduğunuzda sorun aramaya başlarsınız.ama kontrollerde şartların eşit olması şart. Motor sıcakken yaptığınız kontrolle soğukken yaptığınız farklı olur. Isınan su genleştiğinden motor sıcakken kaptaki seviye fazla iken soğuk motorda seviye daha aşağolarda olacaktır.

baktığım yer hep aynı yer..sabah otoparka bırakıyorum akşam çalıştırmadan önce kontrol ediyorum..tek değişen doğadaki hava sıcaklığı.

ykaya1983
16/06/2018, 19:12
Arkadaşlar 1.3 multijet puntomda sürekli bir su eksiltme durumu var.Daha iki gün önce su ekledim ama yedek su deposunda hemen iki parmak eksiltme yapmış gene.Sürekli böyle 2-3 günde bir su ekliyorum.Araç çalışırken kanalda altına bakıyorum ama radyatörde,hortumlarda herhangi bir kaçak falan yok.Devirdaimin olduğu yere baktım orda da kaçak sızıntı yok.Araç egsozsunda beyaz duman atma da yok.Dikkatimi çeken şey ise aracı yedek su deposu kapağını ne zaman açsam paff diye kapaktan hava atıyor.

edll
16/06/2018, 20:29
Arkadaşlar 1.3 multijet puntomda sürekli bir su eksiltme durumu var.Daha iki gün önce su ekledim ama yedek su deposunda hemen iki parmak eksiltme yapmış gene.Sürekli böyle 2-3 günde bir su ekliyorum.Araç çalışırken kanalda altına bakıyorum ama radyatörde,hortumlarda herhangi bir kaçak falan yok.Devirdaimin olduğu yere baktım orda da kaçak sızıntı yok.Araç egsozsunda beyaz duman atma da yok.Dikkatimi çeken şey ise aracı yedek su deposu kapağını ne zaman açsam paff diye kapaktan hava atıyor.

hayırlı bayramlar yunus kardeşim. durduğu yerde atmıyorsa belki hareket halindeyken basınçtan dolayı atacak kadar küçük bir çatlak olabilir. eski arabalardan olsa karabiber gibi çatlak tıkayıcı birşey at diyecem ama bizimkiler karabiber sevmezler malum :) geçmiş olsun.

halilimo
16/06/2018, 21:04
flash da basima gelmisti hortum cok az catlamis usttun arac haraket halindeyken basincla atiyormus biri gazi koklesin siz borulari kontrol edin. Suyu doldurdugunuzda motor tam isindiginda suda kaynama oluyor mu onuda kontrol edin

halils2
17/06/2018, 10:59
Radyatörü de kontrol edin, böyle ufak kaçaklar genelde radyatörden çıkıyor

serkan1065
17/06/2018, 20:11
Su sürekli eksilmez; makul seviyede bir eksilme illaki olacaktır; malum sıcak havanın etkisi veya aracınız lpg'li ise daha çok soğutmaya suyuna ihtiyacı bu sonucu doğurabilir. Ancak buna rağmen illa eksilecek diye bir şey yok. Birde su seviyesini çalışırken ve motor kapalı iken farklı olur. Kontrollerinizi araç rolantideyken yapın. Aracın altına eğilip kontrol edin. Çatlak varsa bunu fark edebilirsiniz. Tabi, dikkatiniz sadece su haznesinde olmasın, genelde gözden kaçırdığımız radyatörden de sızmalar olabilir. Bunların dışında kendi aracımda 2 haftada 5 bin km yol yaptım, eksildiğini görmedim. Kazasız belasız sürüşler.

ykaya1983
19/06/2018, 23:46
Arkadaşlar su kaçağı olan yeri buldum.Bugün aracın akü ve akü tablasını söküp araç kabininden gelen gidiş dönüş hortumunu motora doğru takip ettiğimde mazot pompası altında kaçaklar gördüm.Birisi kabinden gelip devirdaime giden metal boruda diğeri de kabinden gelip egr valfine giden metal borudan kaynaklı.İşin kötü tarafı metal boruya bağlanan plastik hortumun kelepçe kısımlarında kaçak yok.Metal borulardan kaçak var.Bu işi biraz zorlaştırıyor.Plastik hortumu değiştirmek kolay ama metal borunun birisi devirdaime kadar gidiyor.Bir de bu metal borudan neden kaçak olmuş olabilir sizce arkadaşlar?Aslında egr yi falan komple söküp hortumları değiştireyim diyorum ama iş biraz teferruatlı duruyor.