PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sağ ön kapıdan gelen ses ve bazen motorun hırlaması

lordzedd
02/11/2016, 21:38
arkadaslar selam,

arabam 2012 punto lounge 1,3 mjet 36.500kmde sag on kapidan hareket halindeyken zirrrrr diye ses geliyor.hareket halindeyken kapinin tutacak yerinden tutup kendime cekince ses kesiliyor.daha once serviste yagladilar kapilari sorun duzelmedi.

bide atiyorum kirmizida durdum motorun sesi artiyor sanki kopek hirlamasi gibi direksyon 1sn titretiyor 1 sn duzeliyor 1 sn titretiyor 1 sn duzeliyor bu sekilde devam ediyor.sonra hareket ediyorum gene durunca bu sefer yapmiyor.o titresim oldugunda debriyaja basinca rolanti 1 e cikiyor.titresim olmadiginda debriaja basinca rolantide degisim olmuyor.bunun nedeni ney olabilir.

Ezeldenberi
02/11/2016, 22:59
Kapı sesi için kilit mekanizmalarının karşılıklı sabitleme vidaları gevşemiş olmalı( hem kapı içi hem direkteki), elle kontrol ederek sabitleyin. Artı kapı döşemesinin sabitleme vidaları veya klipsleri yerine tam oturmamış olabilir( daha önce sökülmüş ise). O servisin yaptığı iş değil.

Aracın rölantideki artan sesi hava filtre kutusunu sabitleyip çözüme gidiyoruz. Ancak sizin ki farklı bi durum motorun devri dengesizleşiyor olmalı. Enjektörlerden kaynaklı bi durum sanki ancak bu km yapmaması lazım. Belkide enjektörlerde bi tıkanıklık olabilir . Würth enjektör temizleyici kullanın faydası olabilir. Yakıtı nereden kullanıyorsunuz. Shell nitro deneyin.
https://forum.grandepuntotr.com/makale/56121-multijet-motor-sesi-azaltma-resimli-anlatim.html

halilimo
02/11/2016, 23:59
Kapilar icin kilit karsiligina elektrik banti sarin ses gider. Motor icinde enjektor temizleyici kullanin berner tavsiyemdir.

volkan1065
03/11/2016, 08:28
Kapıdaki titreşim döşeme kaynaklı olup sökülüp altına sünger takviyesi yaptırın sorununuz düzelecektir. Boşuna kilit mekanizmaları ile uğraşmayın.

Yakıt olarak ne kullanıyorsunuz. Aracınıza wurth yada kaliteli enjektör temizleyici atın. Rölantideki dengezilik nedeni ile titreme oluyor. Aldığınız yakıtlı önemli.

lordzedd
03/11/2016, 13:13
cevap için teşekkürler.aynen motor devri debriyaja basmazsan değişmiyor fakat hırlıyor.mesela bugün hiç yapmadı bazen yapıyor.motor soğuk sıcak farketmiyor.enjektör temizleyiciyi nasıl kullanıyoruz daha önce hiç kullanmadım.aracı 30bindeyken aldım 6500 km dir bende henüz opet fullforce harici yakıt kullanmadım.sadece birkere fullforce bittiği için ecoforce koydu pompacı.kapı içinse araç başına gittiğimde vidalara bakacam fakat sanki kapının içinden geliyormuş gibi geliyor ses

lordzedd
03/11/2016, 13:14
Kapilar icin kilit karsiligina elektrik banti sarin ses gider. Motor icinde enjektor temizleyici kullanin berner tavsiyemdir.

cevap için teşekkürler.daha önce elektrik bantı kullandım sorun çözülmedi ama gene denerim

lordzedd
03/11/2016, 13:21
bide söylemeyi unuttuğum önemli bir konu daha var.araç 2, vitesteyken tam 2000devire geldiğinde sanki yakıt bitiyormuş gibi çok ufak tekliyor.günde 1-2 defa kesin yapıyor.sadece 2,viteste 2000devirde oluyor bu olay.nedeni ney olabilir?

Bu arada aracı ilk aldığımda farkettiğim bir olayı anlatayım.klimayı açıkken roalntide debriyaja basınca motor devri 1e yükseliyor.klima kapalıyken normalde değişmiyor.bunu yetkili servise sorduğumda Euro 5 motorların hepsinde olduğunu kendini kalkışa hazırladığını söyledi.şimdi bu yukarıda anlattığım konudada klima kapalıyken yapıyor ve hırrr hırrr hırr diye motordan ses geliyor.ama garip olan herzaman olmuyor.

halilimo
03/11/2016, 14:04
Yakiti total yada shelden alin enjektor temizleyici kullanmayin hic zaten aracin 40 binde carbon clean yapilmasi gerekiyor. Buna uyun yeter. Elektrik bandi kapi cik cik oduyorsa ise yarar. Eger tikirti var diyorsaniz doseme sokulup bakilmali. Bazen tiz yerinden cikabiliyor.

lordzedd
03/11/2016, 14:12
Yakiti total yada shelden alin enjektor temizleyici kullanmayin hic zaten aracin 40 binde carbon clean yapilmasi gerekiyor. Buna uyun yeter. Elektrik bandi kapi cik cik oduyorsa ise yarar. Eger tikirti var diyorsaniz doseme sokulup bakilmali. Bazen tiz yerinden cikabiliyor.

benim anlamadığım opetin yakıtı kötümü?herkes yakıttan olabilir yazmış.bu arada arabayı aldığımda servis bakımına girmişti 32500de zaten emme manifoltu tıkalı deyip karbon clean yapmışlardı.kapıda cıkcık değilde zırlama sesi var zırrrrrr diye ses geliyor devir düşünce devir2000 üstüne çıkınca titreşim azaldığı için ses kesiliyıor

Ezeldenberi
03/11/2016, 16:08
benim anlamadığım opetin yakıtı kötümü?herkes yakıttan olabilir yazmış.bu arada arabayı aldığımda servis bakımına girmişti 32500de zaten emme manifoltu tıkalı deyip karbon clean yapmışlardı.kapıda cıkcık değilde zırlama sesi var zırrrrrr diye ses geliyor devir düşünce devir2000 üstüne çıkınca titreşim azaldığı için ses kesiliyıor

Yakıtın aracınıza ne yaptığını uygulanan işlem bariz bir şekilde anlatmış ama......

''zaten emme manifoltu tıkalı deyip karbon clean yapmışlardı''

volkan1065
03/11/2016, 16:59
Kapı pandizotunu söktürüp altına sunger koydurun dediğim gibi zırlama sesi gidecek. Yakıtınızı Total excelluım olarak değiştirin. yarım depodan fazla iken wurth enjektör temzileyici alığp depoya koyun. Sonra bu yakıt bitince tekrar yakıtın alın bitimine yakın illaki fark olacaktır. Fark olmazsa sensör ölçümlerine bakmak gerekebilir.

Ayrıca MAP sensörünüde temizlettirin.

arenas
03/11/2016, 17:58
Kapıdaki ses için farklı bi durum söyleyim,başıma geldi de..Aracın hoparlörleri değiştiyse,montaj yapan arkadaş hoparlör kablosunu,kapı pandizotunun içinde bulunan bölümdeki yere sabitlemediyse,zırıltı yapar kablo,plastiğe değdikçe.

Sent from my iPad using

lordzedd
03/11/2016, 18:27
Kapı pandizotunu söktürüp altına sunger koydurun dediğim gibi zırlama sesi gidecek. Yakıtınızı Total excelluım olarak değiştirin. yarım depodan fazla iken wurth enjektör temzileyici alığp depoya koyun. Sonra bu yakıt bitince tekrar yakıtın alın bitimine yakın illaki fark olacaktır. Fark olmazsa sensör ölçümlerine bakmak gerekebilir.

Ayrıca MAP sensörünüde temizlettirin.

enjektör temizleyici enjektörlere zarar veriyor diye birçok yorum okudum.sıkıntı olmaz umarım

volkan1065
03/11/2016, 19:21
Olmaz hocam onlar hurafe enjektör arızalı ıse zaten çözümü yok bunu koydumu ya düzelir yada sorun ortaya çıkar

lordzedd
08/11/2016, 14:02
söylemeniz üzerine yakıtı Shell vpower aldım yaklaşık 100 km gittim ne 2, viteste 2bin devirdeki teklemeyi yapıyor nede rölantideyken köpek hırlaması gibi sesi yapıyor.sanırım tüm sorun opetmiş.şimdilik bir sıkıntı yok.umarım tekrar yapmaz.bidaha opete sadece wcye ve araba yıkamaya girerim :D

halilimo
08/11/2016, 14:12
Ne demisler hocam akli kelden mazotu shell den alcan :D

punto1414
08/11/2016, 15:22
volkan ustanın ısrarlı tavsiyesi üzerine 1 haftadır excelıum kullanıyorum..hafta sonu uzun yola gittim depoyu yine excelıum ile fulledim nitro ile çok bi fark yok gibi ancak dönüşte nitro ile fulledim..bence nitro :)

lordzedd
08/11/2016, 19:44
Ne demisler hocam akli kelden mazotu shell den alcan :D

aslında tam olarak öle değildide neyse:)

volkan1065
08/11/2016, 19:49
söylemeniz üzerine yakıtı Shell vpower aldım yaklaşık 100 km gittim ne 2, viteste 2bin devirdeki teklemeyi yapıyor nede rölantideyken köpek hırlaması gibi sesi yapıyor.sanırım tüm sorun opetmiş.şimdilik bir sıkıntı yok.umarım tekrar yapmaz.bidaha opete sadece wcye ve araba yıkamaya girerim :D
Aynen opetin tuvaletleri ve yıkaması şahane :) yolda ben hararet yaparsam opet punto acikirsa total yada türkiye petrolleri :)