PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yol bilgisayarı

aykuting
23/12/2007, 22:55
Benim araçımın yol bilgisayarını çözemedim aslında çözdüm kendi kafam da yanlış mı acaba tripA tripB Anlık yakıt tüketimini görmek istiyorum ama bunlar gaza çok bastıkca düşüyorr. Yardımcı olursanız sevinirim.

serotizm
23/12/2007, 23:22
Anlık yakıt tüketimi AveB diye ayrılmıyor hatırladığım kadaryla... Ortalama yakt tüketimi ayrılıyor.
Anlık yakt tüketimi gaza aniden yüklenince çok artyor (25lt/100km). Ama yavaş yavaş basarsan, normal değerlerde seyrettiğini görüyorum.
Örneğin 2. vitesten sonra 3000 devir civarında iken 7-7.5l arasında anlık tüketim oluyor. Ama 2000 devire düşersem bu değer çok daha yüksek oluyor.
1. viteste ise sürekli çok yüksek değerler veriyor.

Ben yol bilgisayarında bir anormallik görmedim. Bana söylediği;
1- Gaza yüklenme
2- Düşük devirlerde vites küçült
3- 3500 deviri geçme
4- 1. viteste araba kullanılmaz
5- Gaza ayağının ucu ile dokun

aykuting
23/12/2007, 23:26
Teşekkür ederim arkadaşım da ben anlık ve ortalama yakıt tüketimini görmek istiyorum

serotizm
23/12/2007, 23:58
ikisini aynı anda mı görmek istiyorsun? Bu mümkün değil...
Yol bilgisayarı normal konumdayken (radyo/cd bilgisi gösteriyorken), trip butonuna ilk bastığında depondaki benzinle kaç km gidebileceğini gösteriyor.
Hatırladığım kadarıyla ikinci basışında Trip A'da kaç km gittiğini, bir sonrakinde Trip A ortalama yakıt tüketimini, bir sonrakinde anlık yakıt tüketimini görürsün. Ama anlık ve ortalama tüketimi aynı anda görmek mümkün değil. Her tıklamada başka bir değeri gösterir.
Soruyu yine yanlış mı anladım acaba :)

makineman
24/12/2007, 02:40
Sanırım senin yol bilgisayarının ayarlarıyla oynanmış. Yakıt tüketim değerleri lt/100km değil km/lt şeklinde değişmiş. Araç çalışmıyor konumde ve kontak açıkken sol tarafta menü tuşuna basıp yol bilgisayarı menüsünden units(birimler) kısmına gelerek bu ayarı km/lt den lt/100 km ye dönüştürmelisin. Değiştirdikten sonra herkesin ki gibi anlık ve ortalama yakıt tüketim değerlerin devir arttıkça artacak, azaldıkça azalacaktır. Bu konuda daha detaylı bilgiyi kullanma kılavuzunun yol bilgisayarı kısmında bulabilirsin.

aykuting
24/12/2007, 13:52
Teşekkür ederim bu işime yaradı sanırım hemen bakıp geleyim

nasrettinhoca
25/12/2007, 17:02
Hep söylüyorum...Türkiye FİAT ın üretim üssü...Aynı zamanda büyük bir pazarı...Fakat nedense yol bilgisayarında Polanya,hollanda,portekiz gibi ülkelerin dilleri var....Türkçe menü bulunmaz...Neden ?...Herhalde adam yerine koymuyorlar...Suç Fiat ın değil...Tek suçlu KOÇ grubu...Ağırlığını koyamadığından...Arkadaş ben bu araçları getiriyorum Türkçe menü koyun diyemez...:realmad:

dtunacik
01/01/2008, 23:33
Koç grubu kazanacağı parayı bilir.Kimin hangi sornuyla ilgilendilerki millet sorununu binbir güçlükle kendisi hallediyor.

makineman
02/01/2008, 11:54
Hep söylüyorum...Türkiye FİAT ın üretim üssü...Aynı zamanda büyük bir pazarı...Fakat nedense yol bilgisayarında Polanya,hollanda,portekiz gibi ülkelerin dilleri var....Türkçe menü bulunmaz...Neden ?...Herhalde adam yerine koymuyorlar...Suç Fiat ın değil...Tek suçlu KOÇ grubu...Ağırlığını koyamadığından...Arkadaş ben bu araçları getiriyorum Türkçe menü koyun diyemez...:realmad:
Haklısınız bence bu konuda tüm suç Tofaş'ta. Günümüzde yurtdışından ithal edilen elektronik cihazların neredeyse tamamında Türkçe menü yeralmaya başlamışken bir otomobilde hem de büyük satış rakamlarına ulaşan bir otomobilde bunu görememek tamamen ithalatçının beceriksizliği ve umursamazlığı.

turgay eren
29/01/2010, 04:40
Yol bilgisayırın tükçe olmaması grande punto kullanıcısı olarak benide haddinden fazla rahatsız ediyor. Her türlü yasal yolları denememe rağmen bir türlü başarılı olamadım.Ya 600-700 tl verip türkçe ekran ile değiştireceğim yada bu para ile ingilizce kusuna gidip dil öğreneceğim.Başka çaresi yok.Türkiyede fabrikası olupta yol bilgisaylarına tükçe menü olmayan fiat otomobiller için şahsen icap duyuyorum.

byfestival
29/01/2010, 11:57
Punto araçlar TOFAŞ Fabrikasında üretilmemekte olup, yurtdışından temin edilmektedir.Koç Grubu ağırlığını göstererek Punto Evodaki yol bilgisayarını Türkçe menü olarak güncellenmesini sağlamış teşekkür edelim arkadaşlar

KaGaN
29/01/2010, 12:20
Evet yeni evolar 3 satır türkçe menüyle karşımıza geliyor :)

ik77
29/01/2010, 12:54
madem yol bilgisayarıyla ilgili konu açıldı benim bir sorunum var.özellikle soğuk havalarda veri geçişleri çok yavaşlıyor ve ekrandaki yazılar bulanık bir şekilde değişiyor.aynı sorunu yaşayan veya bilgisi olan varsa lütfen paylaşsın.

makineman
29/01/2010, 13:10
madem yol bilgisayarıyla ilgili konu açıldı benim bir sorunum var.özellikle soğuk havalarda veri geçişleri çok yavaşlıyor ve ekrandaki yazılar bulanık bir şekilde değişiyor.aynı sorunu yaşayan veya bilgisi olan varsa lütfen paylaşsın.
Soğuk havalarda oluyor bu problem. Sanırım sıcaklık azaldıkça LCD göstergedeki görüntüyü oluşturan sıvı kristalin yoğunluğunun artması sonucu oluşan bir durum. Bunun sonucunda da ekranın tepki süresi azalıyor. Ekran geçişlerinde yazılar bulanıklaşıyor. Zaten farkettiyseniz aracı biraz kullandıktan sonra normale dönüyor ayrıca yazın hiç olmuyor.

ABNEW
29/01/2010, 14:12
Şakirin de belirttiği gibi soğuk havalarda ekranın çalışması güçleşiyor.Hem güncelleme hem de görüntü zayıf olmakta.Araç ısındıktan sonra düzeliyorsa bence bir problem yoktur...

muratokay
29/01/2010, 15:20
Yol bilgisayırın tükçe olmaması grande punto kullanıcısı olarak benide haddinden fazla rahatsız ediyor. Her türlü yasal yolları denememe rağmen bir türlü başarılı olamadım.Ya 600-700 tl verip türkçe ekran ile değiştireceğim yada bu para ile ingilizce kusuna gidip dil öğreneceğim.Başka çaresi yok.Türkiyede fabrikası olupta yol bilgisaylarına tükçe menü olmayan fiat otomobiller için şahsen icap duyuyorum.

Seri 2 grande puntom var, 3 satır ekranlı ve menü dil seçeneklerinde türkçe de var. Ama ben ingilizceyi tercih ediyorum ayrı...