PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Punto Evo Art Arda Gelen Hata Mesajları

themky
27/10/2016, 01:02
Herkese merhabalar,

Punto Evo 2010 sürümü Dualogic 1.4 benzinli bir araca sahibim. Geçen kış başlayan bir sorundan bahsedeceğim, ilk başlarda ayda bir kere yaparken, şimdi her kontak çevirdiğimizde yapar oldu. Servise bu sebepten dolayı iki kere götürdük, bir keresinde akü değişimi dahi yapıldı fakat çözüm olmadı. Sanırım yazılımsal bir hata var, durumu Fiat'a ve Tofaş'a mail atarak da bildireceğim ancak bu forumdaki bilgili kardeşlerden de bir yardım beklerim. Şimdi sorunumu anlatmam gerekirse;

Araca bindikten sonra kontağı ilk çevirişte, marşa basmadan, göstergelerdeki sarı ünlem işareti yanmakta ve yol bilgisayarı ekranında sırayla ve sürekli olarak;
"Direksiyona baktırın, kılavuza bakın."
"ESP devre dışı, kılavuza bakın."
"Hillholder devre dışı, kılavuza bakın."
mesajları yazmakta, orta panelde ise ASR OFF düğmesi yanındaki sarı ışık yanmakta ve düğmeye bastığımızda herhangi bir tepki oluşmamakta, marşa basılıp araç çalıştırıldığında normal seyre devam edilmekte. Daha sonra araç stop edildiğinde ve uzun süre geçmeden tekrar çalıştırıldığında mesajlar bir daha gelmemekte, göstergedeki sarı ünlem de ortadan kalkmaktadır. Ancak uzun süre çalıştırılmadığında(yaklaşık 30-45dk.) tekrar aynı durum ortaya çıkmakta. Sorunun daha net anlaşılması için bir video çektim ve YouTube'a yükledim.

Bağlantısı: https://www.youtube.com/watch?v=SPM6qjow1_s

Şimdiden herkese teşekkürler...

timbaz
27/10/2016, 01:22
Eski aku ve yeni akunun mars gucu nedir?

khanunl
27/10/2016, 12:27
Fren müşürüne baktırın,değiştirmeniz gerekebilir.

Mert34
27/10/2016, 12:35
Hill hold geri vites lambası ve kızdırma bujileri aynı sigortaya bağlı geri vitese giden hattı ve sigortayı kontrol ettirin bu değilse müşür olabilir tabi

Ahsen34
27/10/2016, 13:13
çalışır durumdayken uyarılar esnasında hararet göstergesi sıfırlanıyor mu? dibe düşüyor mu yani? direksiyon harici diğer uyarılar fren müşürü uyarısıyla aynı. ama direksiyon uyarısı vermesi kafamı karıştırdı. city modda da bir sorun mu var acaba bilemedim.

bende de direksiyon hatası hariç tümü aynıydı geçmiş konularıma bakabilirsin. fren müşürü değişti düzeldi. ama direksiyon hatası yoktu. belki bu hatada müşürle alakalıdır. hata kodlarına baktırmak lazım.

comanchee
27/10/2016, 13:56
fren müşürü veya balatalara giden tesisat sıkıntılı baktırın.balata kablolarının soketleri oksitlenmiş olabilir

themky
27/10/2016, 21:04
Eski akü, fabrika çıkış aküsüydü bu değerlere bakmadım. Aküden de çok anlamam ama yeni akünün kenarında Fiat logosu ve Start Stop logoları bulunmakta ve etikette;
12 V, 63 Ah
450A (EN)

yazmakta. Akü yetkili servis tarafından değiştirildi.

themky
28/10/2016, 00:02
çalışır durumdayken uyarılar esnasında hararet göstergesi sıfırlanıyor mu? dibe düşüyor mu yani? direksiyon harici diğer uyarılar fren müşürü uyarısıyla aynı. ama direksiyon uyarısı vermesi kafamı karıştırdı. city modda da bir sorun mu var acaba bilemedim.

bende de direksiyon hatası hariç tümü aynıydı geçmiş konularıma bakabilirsin. fren müşürü değişti düzeldi. ama direksiyon hatası yoktu. belki bu hatada müşürle alakalıdır. hata kodlarına baktırmak lazım.

Hararet göstergesi bahsettiğiniz sorunu yapmıyor, teşekkür ederim.

themky
28/10/2016, 00:03
Ilgilenen herkese teşekkür ediyorum,aracı önümüzdeki günlerde servise götüreceğim inşallah. Sonucu buraya da yazarım.

themky
03/11/2016, 14:14
! Durum Güncellemesi !
Arkadaşlar bugün sabah aracı yetkili servise götürdük. İlginçtir ne servise giderken ne de serviste hataların hiçbirini vermedi. Doktor ayağına gelen hasta iyileşir hesabı, doktorları görünce bizim Punto iyileşti birden. Videoyu izlettim, direkt ustaya, bu hatalarla karşılaşmam lazım, bilgisayara bağlayıp nerede sıkıntı var görmem lazım dedi. Sizlerin burada yazdıklarını da okuttum ama illa bilgisayar dediler. Dedim gün içinde sizde kalsın, hatayı yakalamaya çalışın, araç yalnızca "Direksiyonu kontrol ettirin" hatası vermiş. Tekrar kalibrasyon yapmışlar direksiyon motoruna. EDS, Hillholder hataları ile karşılaşmadıkları için bir şey yapmamışlar. Direksiyon için de tekrar aynı hatayı verirse direksiyon motorunun değişmesi lazım dediler. İş o ki, tekrar aynı hatalarla karşılaşırsak yolumuz başka yetkili servisi tutacak gibi... Tekrardan tüm cevaplar için teşekkürler. Eğer tekrar aynı hata ile karşılaşma dururmumuz olursa diğer arkadaşların faydalanması amacı ile bu konuya tekrar yazarım.

Ahsen34
03/11/2016, 15:24
! Durum Güncellemesi !
Arkadaşlar bugün sabah aracı yetkili servise götürdük. İlginçtir ne servise giderken ne de serviste hataların hiçbirini vermedi. Doktor ayağına gelen hasta iyileşir hesabı, doktorları görünce bizim Punto iyileşti birden. Videoyu izlettim, direkt ustaya, bu hatalarla karşılaşmam lazım, bilgisayara bağlayıp nerede sıkıntı var görmem lazım dedi. Sizlerin burada yazdıklarını da okuttum ama illa bilgisayar dediler. Dedim gün içinde sizde kalsın, hatayı yakalamaya çalışın, araç yalnızca "Direksiyonu kontrol ettirin" hatası vermiş. Tekrar kalibrasyon yapmışlar direksiyon motoruna. EDS, Hillholder hataları ile karşılaşmadıkları için bir şey yapmamışlar. Direksiyon için de tekrar aynı hatayı verirse direksiyon motorunun değişmesi lazım dediler. İş o ki, tekrar aynı hatalarla karşılaşırsak yolumuz başka yetkili servisi tutacak gibi... Tekrardan tüm cevaplar için teşekkürler. Eğer tekrar aynı hata ile karşılaşma dururmumuz olursa diğer arkadaşların faydalanması amacı ile bu konuya tekrar yazarım.

oluşan hataların pc de çıkmaması çok anormal. bunlar hata silinsede arka planda loglanıyor. ben arabayı aldığımdan beri ne hatası hangi hataları vermiş hepsini çıkarttırdım ustalara. acaba araç modelini vs yanlış mı seçiyorlar. ben bir yere götürdüm arabayı bu tip hatalardan dolayı elinde pc ile gelen bir usta modelini vs sordu orda birlikte girdi modellerden bikaçına hata bulamadı. sonra başka ustayı çağırdı hata gözükmüyor dedi. o gelen usta başka bir modele girdi patır kütür bütün hatalar ve nedenleri çıkmıştı. sizin durumda böyle bir şey mi acaba diye düşünmüyor değilim. üstünkörü bakıp bulamayınca pc de çıkmıyor diyebilirler servis bu herşey normal yapmaları. bence işinin ehli bir usta bakması daha iyi olacak gibi.

volkan1065
03/11/2016, 17:07
oluşan hataların pc de çıkmaması çok anormal. bunlar hata silinsede arka planda loglanıyor. ben arabayı aldığımdan beri ne hatası hangi hataları vermiş hepsini çıkarttırdım ustalara. acaba araç modelini vs yanlış mı seçiyorlar. ben bir yere götürdüm arabayı bu tip hatalardan dolayı elinde pc ile gelen bir usta modelini vs sordu orda birlikte girdi modellerden bikaçına hata bulamadı. sonra başka ustayı çağırdı hata gözükmüyor dedi. o gelen usta başka bir modele girdi patır kütür bütün hatalar ve nedenleri çıkmıştı. sizin durumda böyle bir şey mi acaba diye düşünmüyor değilim. üstünkörü bakıp bulamayınca pc de çıkmıyor diyebilirler servis bu herşey normal yapmaları. bence işinin ehli bir usta bakması daha iyi olacak gibi.

Arkadaşın bahsetmiş olduğu arıza lambaları söndüğünde pc de çıkmayabilir. Bu arazı büyük ihtimal CİTY arızası başlangıcı olabilir. fren müşürü kontrolü yapıldıktan sonra sinyal kol unitesi kontrolü de gerekebilir. Zemberek te sıkıntı varsa ilk çalıştırma esnasında bu hatanın aynısı alınabiliyor.