PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Grande Puntom' un ilk sorunları

ekorkut
23/12/2007, 21:24
Selamlar arkadaşlar. Tanışma mesajımdan sonraki ilk mesajımı başıma gelen bazı ufak şeyleri sizlerle paylaşarak yazmak istiyorum. Geçen hafta aldığım Granit Grisi (Gümüş) rengi 1.3 90HP Active Grande Puntom' la, bir sonraki sabah Antalya ve bugün de Ankara seyahatimi bitirmiş durumdayım. Aracım şimdi yaklaşık 1800 km civarına geldi sanırım. Rodaj konusunda hala eski kafalı olduğumdan ötürü kafamda koymuş olduğum 3000 civarı ilk yağ değişimine kadar arabamı fazla sıkıştırmadan kullandım. Başıma gelen bazı olayları sizlerle de paylaşıp düşüncelerinizi almak isterim.
1) Benim izlenimime göre araba 2000 devirin altında cidden ölü gibi, 2000 den sonra canlanıyor 3000 de iyice doluyor ve 4000 de de bitiyor. Bu yüzden sollamalarda bunu dikkate almak lazım. Daha motor çok yeni olduğu için denemedim ama devir kesici kaç devirde devreye giriyor?
2) Arabamı alır almaz en yakın arkadaşım torpido gözünün kapağını yamulttu aynı gece. Bir baktık ki kilit ekseninden çıkmış yerine taktık ve düzeldi. Fakat daha aldığım gün ilk kapatma anında başıma gelen bu olay, arabanın plastik kalitesinin ne durumda olduğunu bana sezdirdi. 1-2 gün önce de farkına vardım ki havalandırma kumandalarının olduğu ön panel gibi en göz önünde olan noktalardaki plastik aksamda bile plastik çapakları mevcut. Ayrıca arabanın tavanındaki lastiklerden biri yapışkan maddesinden kurtulmuş ve yerinden çıkmış.
3) Bugün gelirken dikkat ettim, kaymak asvaltta birsey yok ama az bozuk asvalt yolda sağ kapıdan tıkırtılar geliyor. Bariz kapının içinden geliyor ve içeriden sağa sola bastırmak suretiyle de kesilmiyor. Bunun için birşey yapılabilir mi? Daha sıfır arabada çok can sıkıcı bir durum oldu bu.
4) Yakıt tüketimi 90km sabit hızda 3,7 denmesine karşın, cidden 90 kasınca 4,3 ortalamanın altına inemiyorum. Belli bir km den sonra düşüş olacağını biliyorum ama bu düşüş nereye kadar olacak acaba?
5) Dizel araçlarınızda gözlemlediğiniz belli başlı bir yağ tüketimi var mı? İlla bu gıcık Selenia yağını mı kullanmak zorundayız?
6) Bu kadar yazı site okudum, bazı yerlerde GP larda Fiat 4x98 i terkedip 4x100 e döndüğünü yazmışlar bazı yerlerde hala 4x98 de ısrar edildiği belirtilmiş. Hiç eline orjinal aliminyum jantını alıp da bijon aralığını ölçen oldu mu acaba?

Şimdilik bu kadar arkadaşlar. Sabırla okuduğunuz için teşekkür ederim.

Selamlar...

h k
23/12/2007, 22:02
selenia gıcık bir yağ değildir , aslında çok kaliteli ve dolayısı ilede pahalı bir yağdır. ben benzinli aracımla gram eksilmeden 20 bin km yapıyorum selenia ile 30 bin bile gider gerçekte . dizel için olanıda uzun ömürlüdür. ilk yağ değişiminden sonra hiç eksilmediğini ve özelliğini de yitirmediğini göreceksiniz.

yakıt tüketiminiz biraz daha düşecektir , biraz daha sabır :)

kopan kırılan parçaları serviste yaptırırsınız garantiden sorun olmaz , ses-tıkırtı olacaktır çok uğraşsanızda kesilse bile aracınız eskidikce bir yerlerinden ses gelir bunu çok dert etmemelisiniz sonuçta plastik kalitesi ortada . üst sınıf araç sessizliği beklemeyin.

ABNEW
23/12/2007, 22:50
Araç denildiği gibi 2000d/d civarında max tork vermeye başlıyor.Dizelin devirlenme ve alt devirlerdeki tork eksikliği mjtd de de var maalesef.Bir de 1250cc lik küçük hacimi düşünürsek motoru biraz daha devirli kullanmalıyız.Selenia gerçekten mjtd lerle birebir uyumlu son derece kaliteli bir yağ.Başka markalara kesinlikle gerek yok.Zaten servise göre değişse de araç garanti kapsamı dışında bile kalabilir farklı marka yağ ile.Benim aracımda 10000km den sonra hiç yağ eksiltme olmadı.Ancak 5000km de 1lt civarı eklemiştim ve 10000km de ise yağ değişimi oldu.Yakıt tüketimi ilerleyen km lerde max. %5-10 oranında azalabilir.Hayırlı olsun...