PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Üst Motor kulakları değişimi ve Aks değişimi yada tamiri YARDIM.

SinanTR
22/10/2016, 01:28
arkadaşlar merhabalar

bugün yaklaşık 1 yıldır gelen lokurtuların artması üzerine tamircimde aldım soluğu geçen yıl ki bakımda alt motor kulağını değiştirmişti üsttekilere hiç bakmamıştı bu senede yahu bu motor sallantılı stop ediyor ve yolda giderken lok lok ses yapıyor diye diye üst iki motor kulağından birinin koptuğunu birinin iyice yırtılıp kopma derecesine geldiğini gördük ve değiştirdik orjinal yoktu yerli malı yan sanayi takıldı titreme ve sesten eser yok ama motor sesi çok garipleşti malum dizel motor diyorum ama çok gar gar gar diye çalışmaya başladı salı günü tekrar götüreceğim bakalım usta ne diyecek bununla ilgili tecrübesi olan arkadalardan bilgi alabilirsem memnun olurum

ikinci konu geçen yıldan beridir akslarda boşluk vardı ama bu sefer iyice artmış ikisininde değişmesini önerdi ustam yan sanayi aks önermedi orjinali sorduk 2000 lira dediler ve sipariş üzerine geliyormuş alternatif olarak maslakta tamir yapan yere gönderip 1 yıl garantili tamir yapılıyormuş ama ben bu arabayı uzun süre kullanmayı düşünüyorum tabiki bütçeyide düşünüp tamir mantıklı geliyor pek agresif kullanmam genelde yılda 12-15 bin km arası yapıyorum ve sizce tamir işimi görürmü ne dersiniz tavsiyelerinizi ve tecrübelerinizi bekliyorum teşekkürler...

timbaz
22/10/2016, 01:49
kulakcigin vidasini fazla sıkmaktan olabilir... konuyu su an bulamadim ama degisim sonrasi benzer sorunu gevseterek cozmuslerdi...

Ezeldenberi
22/10/2016, 14:46
Sinan 2000 tl vermek yerine , tamiri formda önceden önerilmiş;

''
aks kafaları zamanla sert kalkışlardan aşınır ve boşluk yapar
boşluk arttıkça aks vurma yapar ve sonunda aks kesmeye kadar gider
servislerde genelde bunun için aks değiştirilir
ama sanayide yaptırmayı düşünürseniz aks başları sökülüp dolgu yapılır ve sorun giderilir tanesi 50 tl civarıdır dolgunun
bu şekildede kullanmaya devam edersiniz ama sizi ne zaman bırakacağı hakkında garanti veremeyiz dolgu yaptırman yada değiştirmen en mantıklıca yol olur ''

Yine formda yan sanayi kullanıp memnun olanda var. Seçim sana kalıyor.

Motor sesinde ki değişikliğe usta bir açıklama yapmadı mı? Sonuçta ses tamirden sonra ortaya çıkmış. Takoz değişimlerinin maliyeti ne kadar tuttu?

SinanTR
22/10/2016, 22:29
kulakcigin vidasini fazla sıkmaktan olabilir... konuyu su an bulamadim ama degisim sonrasi benzer sorunu gevseterek cozmuslerdi...

bi ustaya gideyim bu aklımda dursun teşekkürler.

SinanTR
22/10/2016, 22:39
Sinan 2000 tl vermek yerine , tamiri formda önceden önerilmiş;

'' ''

Yine formda yan sanayi kullanıp memnun olanda var. Seçim sana kalıyor.

Motor sesinde ki değişikliğe usta bir açıklama yapmadı mı? Sonuçta ses tamirden sonra ortaya çıkmış. Takoz değişimlerinin maliyeti ne kadar tuttu?

ustada çok gerek olmadığını söyledi aslında ama uzun süre kullanmayı düşünüyorum aracı aksta uzun ömürlü olsun istiyorum ama aks tamirli şekilde uzun vadeli olursa sıfır almak mantıksız yan sanayi malzemeyi satan adam bile çekinerek fiyat verdi usta ısrarla önermedi bende daha önce okuduğum çoğu konuda pek önermediler yinede

açıkcası sesi ustadan çıkınca fark ettim ama çok acelem vardı bi an önce çıkmam gerekliydi geri dönemedim aradım getir bakalım dedi.salı müsaitim arabada akan kokan yok ses haricinde stop ederken ve çalıştırırken ki titreşimler bariz azaldı fakat rölantide ve 2000 devir civarında yürürken çok gürültülü çalışıyor işin garibi ses pek içeri gelmiyor

takozlar yerli malı yan sanayi ikiside değişti ek olarak arka silecek değişti + işçilkleri hepsi için 350 lira ödedim.

SinanTR
24/10/2016, 21:40
konu hala güncel arkadaşlar her fikre açığım

Ezeldenberi
24/10/2016, 22:30
Sinan orjinal parça fiyatlarına yakın fiyat çeken hiç sevmediğimiz çıkmacılara sordun mu?

SinanTR
25/10/2016, 01:23
Sinan orjinal parça fiyatlarına yakın fiyat çeken hiç sevmediğimiz çıkmacılara sordun mu?

zafer abi bugün ayrı ayrı iki çıkmacıyla görüştüm ellerinde var her iki aks takımıda kazalı araçlardan sökülmüş ikisindede boşluk olmadığı söylendi ama ne hikmetse diyorum ki önden parçayı para vermeden alırım araca takılır boşluk çıkarsa aksı geri getiririm yok çıkmazsa paranı getiririm dediğimde hemen ses tonları değişiyor onun garantisini veremeyiz diyorlar hatta ikinci aradığım sen eski bozuk aksını bana bozuk bu diye geri getirirsen nolucak bile dedi istediği fiyatlarda baya bi tuzlu şöyle ki yan sanayi sıfırından bile daha pahalı fiyat çektiler o yüzden çıkmaya pek yanaşmıyorum bu tarz parçalar maalesef far stop tampon çamurluk gibi değil takılıp denenmeden anlaşılmıyor

ORS15
25/10/2016, 08:18
Sinan bey, yan sanayi aks tavsiye etmem, Ben kendim olsam ya sıfır orijinal aks alırım yada iyi bir ustada tamir yaptırırdım.
Şöyle anlatmaya çalışayım,
Bence orijinal aks sıfır %100 verimli diyelim
iyi bir ustada tamir görmüş eski aks %80
yan sanayi aks, bence %60
dayanıklı olur.

SinanTR
25/10/2016, 19:44
Sinan bey, yan sanayi aks tavsiye etmem, Ben kendim olsam ya sıfır orijinal aks alırım yada iyi bir ustada tamir yaptırırdım.
Şöyle anlatmaya çalışayım,
Bence orijinal aks sıfır %100 verimli diyelim
iyi bir ustada tamir görmüş eski aks %80
yan sanayi aks, bence %60
dayanıklı olur.

ali abi inanın bana yan sanayi aksı satan adam bile fiyat verirken ağzı burnu ayrı oynadı ustada dedi zaten almayın diye bende son çare tamir ettireceğim ama bana bununla ilgili tamir ettirip kullanan veya tamirli aksla ne kadar sorunsuz şekilde bu aracı kullanabileceğim hakkında bi bilgi verilse ona göre durumları zorlayıp sıfırıda düşünmeye başlayacağım yaz başına kadar idare edeceğim muhtemelen çünkü...

halilimo
25/10/2016, 21:21
İstanbuldasin cikma niye bakmiyorsunuz?

SinanTR
25/10/2016, 22:21
zafer abi bugün ayrı ayrı iki çıkmacıyla görüştüm ellerinde var her iki aks takımıda kazalı araçlardan sökülmüş ikisindede boşluk olmadığı söylendi ama ne hikmetse diyorum ki önden parçayı para vermeden alırım araca takılır boşluk çıkarsa aksı geri getiririm yok çıkmazsa paranı getiririm dediğimde hemen ses tonları değişiyor onun garantisini veremeyiz diyorlar hatta ikinci aradığım sen eski bozuk aksını bana bozuk bu diye geri getirirsen nolucak bile dedi istediği fiyatlarda baya bi tuzlu şöyle ki yan sanayi sıfırından bile daha pahalı fiyat çektiler o yüzden çıkmaya pek yanaşmıyorum bu tarz parçalar maalesef far stop tampon çamurluk gibi değil takılıp denenmeden anlaşılmıyor

konuyu okumadınız sanırım

halilimo
25/10/2016, 22:56
Bu mesaji gormedim kusura bakmayin. Lakin teklifiniz imkansiz ya araclarin km sini ogrenip onagore parcalari alirsiniz yada ustanizla gider kontrol ettirirsiniz. En kotu ihtimalde parayi verirsiniz bosluk varsa iade ederim dersiniz. Ustaniz is cikisi 1 saatini ayirabilir bence. Tamirdense cikma daha iyidir.

SinanTR
25/10/2016, 23:38
Bu mesaji gormedim kusura bakmayin. Lakin teklifiniz imkansiz ya araclarin km sini ogrenip onagore parcalari alirsiniz yada ustanizla gider kontrol ettirirsiniz. En kotu ihtimalde parayi verirsiniz bosluk varsa iade ederim dersiniz. Ustaniz is cikisi 1 saatini ayirabilir bence. Tamirdense cikma daha iyidir.

estafurullah hocam ne kusuru

ya imkansızı şu adam sizin dediğiniz gibi de demiyor bildiğiniz çakallığa yatıyor parçayı bana satacak ben dükkandan parça ile çıktığım anda o parça benim evladım olacak iadeyi koşulsuz kabul etmiyorlar böyle bi ticaret ahlakı olmaz bide sıfırı çifti 2000 lira olan orjinal aks takımının çıkmasına 1000 liranın üzerinde para istiyorlar ki yan sanayi aksın sıfırında da çok daha pahalıya geliyor

bide kendi aracımın kilometresi 90 binde ve iki aksta boşluk var alacağım aksın çıktığı aracın daha düşük kilometrede olacağını düşünmüyorum kaldı ki hasarlı araçtan çıkanında orjinal olmama ihtimali küçükte bi olasılık olsada var çıkmacılar bildiğiniz çakal olmuş

bugün izin günümdü bostancı ve ümraniyede çıkmacıları gezdim milletin karnımı tok ben anlamadım doğru düzgün adam yerine koyup cevap bile vermekten aciz insanlar sorsanız dükkan kiramızı ödeyemiyoruz derler ve istedikleri fiyata biraz daha ekler hemde taksitle sıfırını alırsınız o derece

volkan1065
25/10/2016, 23:40
Hocam aks gibi malzemeleri çıkmacida tanıdığıniz yoksa uygun fiyata almanıZ imkansız. Ayak üstü hemen öperler seni. Adamlar nete girip fiat italya fiyatları na bakıp üstünde yüzde otuzunu düşüyorlar. Çıkma ancak motor yada elektronik aksam zorda kalınırsa alınır. Yoksa adamlar bildiğin mafya uğraşılmaz. Tabi aralarında iyi çok nadir olsada çıkıyor.

SinanTR
26/10/2016, 01:44
Hocam aks gibi malzemeleri çıkmacida tanıdığıniz yoksa uygun fiyata almanıZ imkansız. Ayak üstü hemen öperler seni. Adamlar nete girip fiat italya fiyatları na bakıp üstünde yüzde otuzunu düşüyorlar. Çıkma ancak motor yada elektronik aksam zorda kalınırsa alınır. Yoksa adamlar bildiğin mafya uğraşılmaz. Tabi aralarında iyi çok nadir olsada çıkıyor.

kesinlikle haklısınız bikaç gündür yaşadım bunu

peki sizin konu ile ilgili fikriniz nedir aksı düzgün tamir eden bi yere tamir ettirip verim alınabilirmi yoksa sıfır orjinali 2000 lira para verip alınması daha mı mantıklı?

ve aks grubuyla birlikte değişimi yada elden geçmesi mantıklı olan bi parça varmıdır?

volkan1065
26/10/2016, 11:27
kesinlikle haklısınız bikaç gündür yaşadım bunu

peki sizin konu ile ilgili fikriniz nedir aksı düzgün tamir eden bi yere tamir ettirip verim alınabilirmi yoksa sıfır orjinali 2000 lira para verip alınması daha mı mantıklı?

ve aks grubuyla birlikte değişimi yada elden geçmesi mantıklı olan bi parça varmıdır?

Tamirini yaptırın hocam. Yan sanayi aks lardan randıman alanda var alamayanda. Tamir yada yansanayi aks taktıktan sonra biraz daha dikkatli kulalnırsanız sorun olacağını düşünmüyorum. Pahalı parçalar konusunda eğer kendinden başka bir parçaya sorun yaratmıyorsa tamir edilip kullanılması maddi yönden her zamantercih edilebilir.

SinanTR
26/10/2016, 11:49
volkan hocam teşekkür ederim o zaman tamir seçeneğine yöneleceğim

bu arada demin tamircideydim motor kulakları sökülmeden civataları gevşetilerek tekrar sıkıldı ve ses falan kalmadı sayılır keşke sabredip orjinal motor kulağı kullansaydım açıkcası pişman oldum

volkan1065
26/10/2016, 12:03
volkan hocam teşekkür ederim o zaman tamir seçeneğine yöneleceğim

bu arada demin tamircideydim motor kulakları sökülmeden civataları gevşetilerek tekrar sıkıldı ve ses falan kalmadı sayılır keşke sabredip orjinal motor kulağı kullansaydım açıkcası pişman oldum

Hocam gectğimiz cumartesi günü ankarada yetkili servisteydim. Bakıma soktuğumuz aracın 4 ay önce amortisörlerini dışarıda opar olarak değiştirmiştik. Servisteki sorumlu ustalardan bir tanesi aracı lifte sokarken frene basarken amortisörlerin esnediğini fark etti. Aracın amortisörlerinin çok esnediğini söyledi. Bizde 4 ay önce değiştiğini belirttik dışarıda opar olarak. Bize dediği bu opar yerli üretimdir dedi. Biz bişi diyemedım tabi ama gerçek şu opar olarak iki çeşit varmış ucuz olanı alınmış.. Yani diyeceğim gerçekten orjinal yada bu işte kendini ispatlamış markaların parçalarını kullanmak gerekiyor. Rapro-Üçel-trw-kale gibi markalar yerlü üretim ama iyi kalite değiller.

Bizde moto kulağı değiştirdik lancı olarak takıldı. Herhangi bir ses olayıda yapmadı. maalesef ülkemizde yeteri kadar kalite yok.

SinanTR
26/10/2016, 14:32
aynen söylediklerinize katılıyorum yerli üretim çin malı değil diye aldırdı usta birazda almak zorunda bıraktı aslında ümraniye sanayiye yada yetkli servise sorulsa belki bulunabilirdi şuan için bi sorun yok seste kesildi rahatsız etmiyor ama işte her deneyim insana ders oluyor

halilimo
26/10/2016, 17:17
Oparin marka uzerine birseyler dokup silin hemem cikiyorsa oparin cakmasi yani ucuz olani. Benim usta orjinal diye aldigim mazot filtresini gostermek icin denedi hemen cikti orjinal olani cikmadi. Ben boyle kontrol ediyorum artik:D

ORS15
26/10/2016, 22:31
Bence tamir, daha mantıklı,

SinanTR
26/10/2016, 22:46
valla iş ona gidiyo sanıım ali abi uzun sürmez tamir ettiririm aksları

Mert34
26/10/2016, 23:18
2-3 ay önce aksları aynı sorundan değiştirdim ben tamir yoluna gidemedik kötü durumdaydı, sıkıntımda yüksek süratte kafa sallamaydı. 900 liraya bir marka buldu özel servis ama bu linea için olan fiyattı nedense linea parçaları daha uygun kafaları bostancıya yollayıp puntoyu uygun şekilde yaptırdık bu sürede araç 1gün serviste yattı diğer sabah parça geldi değiştirdik. üzerine 1500 kilometre uzun yol yaptım rahat 2000-2500km dir kullanıyorum bir sıkıntı görmedim. 1 yılda değişim garantisi var. işçiliği kafa değişmesi dahil toplam 1200lira tuttu. Orjinal parçayı tanıdık vasıtasıyla sordum komple 2500 lira dediler. Trakyadaki fiat servisine ısrarla sordum orjinal şartmı diye yan sanayi al yeter dediler.

Tamir oluyorsa şuanlık tamir ettirin bence şanzımana zarar bu durum

ORS15
26/10/2016, 23:25
Sinan bey aracınız kaç bin km de, volkan bey sizin araç kaç bin km de.yani ortalama bir kmsi var mı acaba aksla degişimi için.

volkan1065
26/10/2016, 23:29
Sinan bey aracınız kaç bin km de, volkan bey sizin araç kaç bin km de.yani ortalama bir kmsi var mı acaba aksla degişimi için.

Benin aks la ilgili bir sıkıntım olmadı allah göstermsin diyorum şimdilik ama yollar berbat her an herşey olabilir. aracım 95000 km. ben yıllık 15000 km yol yapıyorum. Her ay en az 800 km yazın tatil falan derken ucup gidiyor.

ORS15
26/10/2016, 23:37
Benin aks la ilgili bir sıkıntım olmadı allah göstermsin diyorum şimdilik ama yollar berbat her an herşey olabilir. aracım 95000 km. ben yıllık 15000 km yol yapıyorum. Her ay en az 800 km yazın tatil falan derken ucup gidiyor.

Karıştırmışım Volkan bey,😀kusura bakmayın.mert bey sizin, araç kaç bin km de?

ethemyigit
27/10/2016, 00:20
ben aksları bosluguma gelerek sallama var diye yansanayı ile sıfırlamıştım (üstelik forumda cok tavsiye edilen bir usta yaptı bu işi )
sanırsam usta orıjınal akslarımı benim aractan cıkardıktan sonra satmış bile olabilir
sonrasında 1 sene dolmadan dağıldılar başka bir serviste 2015 punto cıkma orijinal bulup onlarla değiştirdim su an sıfır gibi
kısacası sakın yan sanayiye bulaşma çıkmacıdan temiz bul daha iyi

Mert34
27/10/2016, 00:23
Karıştırmışım Volkan bey,😀kusura bakmayın.mert bey sizin, araç kaç bin km de?

şuan 193.500 lerde aracım, değişim zamanında 190000 lerdeydi

SinanTR
27/10/2016, 02:02
şuan 193.500 lerde aracım, değişim zamanında 190000 lerdeydi

Ali abi sorunuza cevap olarak şöyle diyim şuan 92 binde ben ilk sahibinden aldım araç aile aracı genellikle bayan kullanmış şuan 1,5 senedir ben kullanıyorum bende neredeyse hiç sert kullanmadım ani kalkış gibi şeylerden özellikle kaçınırım ilk aldığımda aksın birinde çok hafif diğer aksta hiç boşluk yoktu bu seneki bakımda ikiside boşluk yapmaya başlamış ustam aşırılığının olmadığını ama tamirin yada değişiminin gerektiğini söyledi aslında niye bu kadar düşük kilometrede bittiğini almayamadım

SinanTR
27/10/2016, 02:06
ben aksları bosluguma gelerek sallama var diye yansanayı ile sıfırlamıştım (üstelik forumda cok tavsiye edilen bir usta yaptı bu işi )
sanırsam usta orıjınal akslarımı benim aractan cıkardıktan sonra satmış bile olabilir
sonrasında 1 sene dolmadan dağıldılar başka bir serviste 2015 punto cıkma orijinal bulup onlarla değiştirdim su an sıfır gibi

bugüne kadar kimse yan sanayiyi önermedi desem abartmam tamir için kovalayacağım çıkmacılar ile tecrübemi konunun başında okumadınız sanırım çıkmacılar bildiğiniz tok o yüzden tamire yöneleceğim tavsiyeniz için teşekkür ederim

siz çıkma aksları ne kadara aldınız acaba?

SinanTR
27/10/2016, 02:09
2-3 ay önce aksları aynı sorundan değiştirdim ben tamir yoluna gidemedik kötü durumdaydı, sıkıntımda yüksek süratte kafa sallamaydı. 900 liraya bir marka buldu özel servis ama bu linea için olan fiyattı nedense linea parçaları daha uygun kafaları bostancıya yollayıp puntoyu uygun şekilde yaptırdık bu sürede araç 1gün serviste yattı diğer sabah parça geldi değiştirdik. üzerine 1500 kilometre uzun yol yaptım rahat 2000-2500km dir kullanıyorum bir sıkıntı görmedim. 1 yılda değişim garantisi var. işçiliği kafa değişmesi dahil toplam 1200lira tuttu. Orjinal parçayı tanıdık vasıtasıyla sordum komple 2500 lira dediler. Trakyadaki fiat servisine ısrarla sordum orjinal şartmı diye yan sanayi al yeter dediler.

Tamir oluyorsa şuanlık tamir ettirin bence şanzımana zarar bu durum

deneyiminizi paylaştığınız için teşekkür ederim ustanın demesine göre bi süre idare edebilirmiş aşırı bi durum yokmuş bu yüzden de tamir yolunu deneyeceğim

arenas
27/10/2016, 07:53

Hangi usta bu ,bilelim de gitmeyelim ona göre?

Sent from my iPhone using

ethemyigit
21/11/2016, 00:35
bugüne kadar kimse yan sanayiyi önermedi desem abartmam tamir için kovalayacağım çıkmacılar ile tecrübemi konunun başında okumadınız sanırım çıkmacılar bildiğiniz tok o yüzden tamire yöneleceğim tavsiyeniz için teşekkür ederim

siz çıkma aksları ne kadara aldınız acaba?

sımdı bakım lısteme baktım 27.08.2016 tarihinde ön iki aks ı 450 tl ye almıstım hatta sokulen araç niye parçalandı diye aklıma suphe dusmustu sıfır gibi birseydi :)
sanırsam ıcralık arac tarzı bırsey ikitelli cıkmacılarda buldum neredeyse tüm cıkmacıları gezdım
ikisine birden pazarlıkla 450 baya ugrasmıstım ama cıkmacılar hakıkaten tok satıcı
eskıden bakımlarımı zeytinburnu cıvarında vs yaptırıyordum sonradan baska bi usta buldum gezdıgım o kadar ustadan sogudum :)
1 yıllık sorunu sımdı kı usta yarım saate hallettı ve adam dırek yaptı para verme 1-2 gun gez oyle sen geleceksın zaten yanıma dedı ama yarım saat sonra aracı kullanınca dırek adamın yanına gıttım fazlası ıle odeme yaptım o derece esnaf biri..

SinanTR
21/11/2016, 23:38
öyle esnaf yok her yerde maalesef burdaki çıkmacılar suratına bakmıyor insanın sizinki gibi olsa ben fazlasınıda verirdim siz bedava almışsınız güle güle kullanın

turboferhat
12/05/2017, 20:54
Elimde kendi aracimdan cikma cok iyi durumda sol ic aks var ihtiyaci olan iletisime gecebilir