PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yakıt Pompası Arızalandı

squeezer
20/10/2016, 10:02
Günaydın arkadaşlar

Grande punto 1.3 mj 75 ps

Bugün sabah işe gitmek için arabamı çalıştırdım ve park ettiğim yerden geri geri çıktım.

Park ettiğim yerde su birikintisi gibi bir şey olduğunu ve bu izlerin aracı takip ettiğini görünce araçtan indim. Sıvıyı kontrol ettiğimde bunun mazot olduğunu anladım

İşe gitmeden direk tuzla sanayinin yolunu tuttum. 3-4 yere gösterdim aracı.

250 civarı rakam aldım. Yalnız sanayide daha önce ustalığından memnun kaldığım bir özel servisde 300tl ye yakıt pompasının revizyonu için anlaştım aracı bıraktım.

Aracımı alalı bir ay oldu ve bu durum çok canımı sıktı.

Yakıt pompası araçlarımızın kronik problemi midir? 300 tl kabul edilebilir bir rakam mıdır? böyle bir arıza başına gelen ve daha sonra başka problemler yaşayanlar var mı?

Saygılar...

halilimo
20/10/2016, 10:17
Gecmis olsun max 110 bine kadar dayaniyor orjinali revize sonrasi 80 bine kadar dayanir. Tabi bilemeyiz. Ben bosch car da 250 tl ye yaptirdim iki kere sokturmek zorunda kaldim. Fren vakumunun contasinida degisin yoksa yag kacagi oluyor. Normal bir durum. Sizin mazot akmis pompanin altindaki boruyu da degistirin garanti olsun.

volkan1065
20/10/2016, 10:19
Motor üstündeki mazot pompası genelde 80000 km den sonra içindeki orniklerin eskimesinden sonra kaçırmaya başlar. Revizyonun enjektör pompa tamiri yapan yerler yapar. fiyatı da en az 150 Tl den başlıyor 250 Tl ye kadar gider sizden biraz fazla ücret almışlar. Pompanın orijinali Bosch markadır. Orijinali çok pahalıdır.

Revize işlemini iyi yaptılar ise sorun yok. Kronik arıza değil normal bakım bence sonuç olarak normal bişi.

squeezer
20/10/2016, 10:26
volkan bey Allah razı olsun sizden. burada her konuya cevap veriyor biz tecrübesiz arkadaşlara yardımcı oluyorsunuz.

cevabınız için teşekkür ediyorum. 50 tl fazla verdik inşallah düzgün bir işçilik çıkar ortaya.

squeezer
20/10/2016, 10:27
Gecmis olsun max 110 bine kadar dayaniyor orjinali revize sonrasi 80 bine kadar dayanir. Tabi bilemeyiz. Ben bosch car da 250 tl ye yaptirdim iki kere sokturmek zorunda kaldim. Fren vakumunun contasinida degisin yoksa yag kacagi oluyor. Normal bir durum. Sizin mazot akmis pompanin altindaki boruyu da degistirin garanti olsun.

cevabınız için teşekkür ediyorum. Bosch servis bulamadım Tuzla Sanayide yokmuş, Bostancıya da gitmek zor geldi açıkcası.

punto1414
20/10/2016, 10:30
bilmediğimden soruyorum mazot pompası arızalandımı nasıl anlarız..benim araç 105 binde.

Ahsen34
20/10/2016, 10:46
geçmiş olsun. genelde farklı yakıt (ucuz vs) kullandıktan sonra bu tarz parçalar arızalanır şeklinde bir algı var. Genelde forumlarda rastlıyorum. demekki yakıttan değilde ömrü dolduğu için arızalanıyormuşta yakıt değişimine denk geliyormuş :) şuan 140 bindeyiz ama benm aracın bu parçasının değiştirildiğini bilmiyorum. Bakalım bizde ne zmn çıkacak. Benm merak ettiğim araç arıza uyarısı vs vermedi mi? yani siz görmeseniz alttan akan yakıtı farkedemeyecek miydiniz. ilerde başımıza gelirse bilinçli olalım.

birde bence güvenilir usta tavsiyesi alın ve gösterin. bostancı bosch car service bir kere gittim enjektörler için tavsiye üzerine aracı bırakmadan geri çıktım. hayatlarında ilk defa enjektör temizliği yapacakmış gibi bir halleri ve davranışları vardı. tutmadım ustalarını

halilimo
20/10/2016, 10:49
bilmediğimden soruyorum mazot pompası arızalandımı nasıl anlarız..benim araç 105 binde.

Tamamen giderse arkadasinki gibi mazot akar bu tehliedir. Benim arac 110 binde pompanin alt kisminda terleme oldugunu gordum. Elinizle dokununca islaniyordu elim akmasini beklemeden revize ettirdim kontrol edin sizde.

ORS15
20/10/2016, 10:54
Ben eski pumtomla 120.000 km yaptım öyle sattım, hiç terleme yoktu, baya şanslıymışım umarım yeni puntom ile de öyle olur:)

Ahsen34
20/10/2016, 11:12
Tamamen giderse arkadasinki gibi mazot akar bu tehliedir. Benim arac 110 binde pompanin alt kisminda terleme oldugunu gordum. Elinizle dokununca islaniyordu elim akmasini beklemeden revize ettirdim kontrol edin sizde.

tam olarak nerde bu yakıt pompası? şekli neye benziyor. bende bakayım arada

squeezer
20/10/2016, 11:21
ben şans eseri fark ettim, arıza lambası yakmadı. motor kapağının sağ altındaki parlak siyah parça imiş yakıt pompası. ben aracı 1 ay önce aldım, aracı aldım alalı LUKOIL'den yakıt alıyorum. bu durum sıkıntı yaratmış olabilir mi?

yakıt pompasının fotoğrafını aracı servisten alınca buraya atacağım arkadaşlar.

volkan1065
20/10/2016, 15:13
Arıza ışığından ziyade araç marşa basınca biraz geç alabilir. Motorun sağ tarafında ucgen yada yıldız gibi mekanik bir parça. Biraz şansa bağlı olarak uzun km gidende var. Ama en az 80000 km rahat gidiyor. 80000 km de öyle terleme parmağınızla dokunduğunuzda hafif ıslaklık olur. Boyle aşağı akma falan yapmaz. Baktığınızda alt kısma doğu hafi yağlanma gibi başlarsa terleme ve akıtma yaklaşmış demektir.

https://resim.yedekparca.com/ilan/102097/bfaf064de8f9a108ff37694c9b879cea.jpg

squeezer
20/10/2016, 15:26
fotoğrafı bu arkadaşlar. 300 tlye yaptırdım inş. bir daha problem vermez.

34152

squeezer
20/10/2016, 20:09
Arkadaşlar pompa yapıldı yalnız şöyle bir problem oldu bu sefer de aynı yerden siyah bir sıvı akıyor yağ olabilir mi? Mazot pompasında yağ olur mu?

LG-D802TR cihazımdan gönderildi

operatormurat
20/10/2016, 20:41
Benim 160 binde yeni damlatmaya başlamıştı,200 tl verip revize etmiştik, ara sıra aklınıza gelirse elinizle motor çalışırken elinizle bi yoklayın, elinize mazot bulaşırsa tamircinin yolunu tutun, çok sık arızalanan bir parça değil sizi boş yere telaşlandırmayayım...

SM-T310 cihazımdan gönderildi

squeezer
20/10/2016, 21:14
Benim 160 binde yeni damlatmaya başlamıştı,200 tl verip revize etmiştik, ara sıra aklınıza gelirse elinizle motor çalışırken elinizle bi yoklayın, elinize mazot bulaşırsa tamircinin yolunu tutun, çok sık arızalanan bir parça değil sizi boş yere telaşlandırmayayım...

Yere siyah bir sıvı damlıyor şimdi de. Mazot değil, yağ desem yağın orada ne işi var?

operatormurat
20/10/2016, 21:23
Pompanın motora bağlandığı noktadaki dişli motordaki yağla yağlanıyor, usta tam sıkmamış olabilir veya bi zafiyet olabilir, yapan usta ya bi gösterin usta baksın nerden ve neden yağ geliyor diye...

volkan1065
20/10/2016, 21:51
Motora bağlantı noktasında pompanın bilezik büyüklüğünde contası var. Onu değiştirmemiş olabilirler yada takarken iyi oturmadıysa cıvataları sıkarken conta kopmuş olabilir. En kötü ihtimal takmayi unuttular. Tabi yan tarafında bulunan bir kapak daha var onuda sıkmamışlar olabilir. En kısa zamanda ayni yere götürüp baktirin. Yapıldıktan sonra deterjanlı sünger le köpükleri kısmı güzelce temizleyin pompayi falan kuruduktan sonra mutlaka 1 ay gibi bir süre kontrol edib periyodik olarak. İnş yapan kişi işinin ehli birisidir. Çünkü usta toplarken pompayi dikkat etmezse yine kaçırıyor.

MKavruk
20/10/2016, 22:31
cevabınız için teşekkür ediyorum. Bosch servis bulamadım Tuzla Sanayide yokmuş, Bostancıya da gitmek zor geldi açıkcası.

Merhabalar Enes Bey. Kartal'da MertOtomotiv var bosch var service. Murat Bey ile görüşebilirsiniz. Pompa için neden bosch servis aradınız bilemiyorum ama size en yakın Gebze ve burası. Arka fren kampanası ararken görüşmüştüm iki yerle de, burası daha ilgili çıkmıştı.

MERT OTOMOT?V : Bosch Car Service - ?sta (https://www.mertotomotiv.com/)

squeezer
20/10/2016, 22:33
Merhabalar Enes Bey. Kartal'da MertOtomotiv var bosch var service. Murat Bey ile görüşebilirsiniz. Pompa için neden bosch servis aradınız bilemiyorum ama size en yakın Gebze ve burası. Arka fren kampanası ararken görüşmüştüm iki yerle de, burası daha ilgili çıkmıştı.

MERT OTOMOT?V : Bosch Car Service - ?sta (https://www.mertotomotiv.com/)
Revize işlemini bosch serviste yaptırmak istedim lakin tam bir bilgim yok.

squeezer
21/10/2016, 15:56
bilgi amaçlıdır, aynı sorunu yaşayanlar ya da ileride yaşayacak olan arkadaşlar için yazıyorum

aracın yakıt pompası revize edildi. ancak sanayiden alıp eve gidince fark ettim bu kez de yağ akıyordu. bugün pompayı revize eden ustaya tekrar götürdüm. kaçağın "vakum contası"ndan kaynaklandığını söyledi. contayı çıkarıp temizledi. contaya ve contanın etrafına ısıya dayanıklı siyah renkli silikon (ismi sika diye geçer, würth satıyor sızdırmaz silikon diye) çekti yerine taktı. aracı alıp işe döndüm bir problem görünmüyordu. inş hallolmuştur.

herkese iyi günler, forumlar diliyorum cevaplarınız ve ilginiz için çok teşekkür ediyorum.
saygılarımla

squeezer
21/10/2016, 15:58

hocam evet dediğiniz gibi oldu sanırım, ama usta contayı değiştirmedi sika yani sızdırmaz siyah silikon çekip tekrar yerine taktı.

volkan1065
21/10/2016, 19:40
Dün yazdığım mesajdada belirtmiştim ismi aklıma gelmemişti vakum pompasını sökmeden maalesef mazot pompası sökülmüyor. Yüksek ihitmal yerine oturturken conta zarar gördü. Çünkü normalinde ne kadar söküp takarsanız ordan kaçırmamaıs laızm. Silikon işi işin kolaylığı sorun cıkarmaz ama yinede contası yenilenseydi daha iyi olurdu.

halilimo
21/10/2016, 20:00
Dün yazdığım mesajdada belirtmiştim ismi aklıma gelmemişti vakum pompasını sökmeden maalesef mazot pompası sökülmüyor. Yüksek ihitmal yerine oturturken conta zarar gördü. Çünkü normalinde ne kadar söküp takarsanız ordan kaçırmamaıs laızm. Silikon işi işin kolaylığı sorun cıkarmaz ama yinede contası yenilenseydi daha iyi olurdu.

Volkan abi orjinali teneke sokulup tekrar takilinca illaki sizdiriyor cok ince. Ben baslarinda durmustum daima hic dokunulmamasina ragmen cok ince kacak oluyor. En iyisi degistormek. Arkadasa ilk mesajimda belirtmistim degistir diye ama atlamis.

volkan1065
21/10/2016, 21:53
Volkan abi orjinali teneke sokulup tekrar takilinca illaki sizdiriyor cok ince. Ben baslarinda durmustum daima hic dokunulmamasina ragmen cok ince kacak oluyor. En iyisi degistormek. Arkadasa ilk mesajimda belirtmistim degistir diye ama atlamis.

Hocam albea da mazot pompasının orniklerinde 6 defa sorun oldu söktük taktık sorun olmadı. Bosch servisindeki ustada bu kısım çok dikkat gerektiriyor dedi o kısma iyi dikkat etti vakumdan kaçırmadı ama ne isse mazot pompası hep alt kapaktan kaçırdı :)

squeezer
22/10/2016, 14:33
Usta bana o conta yerine hiç dokunmadığını söyledi halbuki :) silikonladı yerine taktı.

squeezer
22/10/2016, 14:37
Hocam haklısınız mesajı atladım lakin şöyle bir şey var. Örneğin ben aracı sanayiye götürdüm problemin ne olduğunu bilmiyordum. Sonra konu açtım siz de yorumunuzda bu contanın değiştirilmesi gerektiğini yazmışsınız. Şimdi ben ustayı arayıp usta bu conta yı da değiştir diyemem. Çekinirim. Adam bana sen benim işimi benden daha mı iyi bileceksin dese ne diyeceğim? :) çekindiğim için ustaya şunu da yap diyemiyorum bilmişlik yapacakmışım gibi oluyor.

Yalnız silikon durumu kurtarmayacak gene sızdıracak gibime geliyor. Sanırım değişecek.

volkan1065
22/10/2016, 16:19
Sızdırmaz merak etme ısı ile o oraya iyice kaynamıştır. Yalnız normalde olmaması gereken bir durum. Neyse bu seferlik es geç.