PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Grande Punto Far Ampülü Değişimi

RainDay
17/10/2016, 10:17
Grande Punto aracımda bulunan beyaz ampullerden biri ömrünü doldurmuş olsa gerek yanmıyor. :)

Yeni far arayışına geçtim ve GP'larda H4 far kullanılıyormuş forumdan öğrenebildiğim kadarıyla ve sol farın ampülü sağa göre daha zor sökülüyormuş.

* Beyaz ampül olarak önerileriniz nelerdir, Philips ve Osram'ın farlarını öneriyorlar konularda genelde.

* H4 Led ampüller varmış, bunların aydınlatması nasıldır, ne kadar güç çeker, arıza lambası yakar mı?

* Ömür uzunluğu olarak hangileri daha sağlıklıdır?

* Far ampülü nasıl sökülür, dikkat etmemiz gereken noktalar nelerdir. Biri detaylı olarak açıklarsa çok makbule geçer.

Yorumlarınızı bekliyorum. :)

merghat
17/10/2016, 16:45
H4'den başka ampul kullanamazsınız. Hemen hemen herkes Osram Breaker tavsiye eder. Yağmurlu havalar hariç iyidir ama kısa ömürlüdür rengi de beyaz sarı arasıdır. Tam beyaz ampuller hem göstermez hem de karşıyı rahatsız eder. Ampül sökümü için youtube'dan bakabilirsiniz biraz el yatkınlığı gerekiyor ama yapılabilir.

RainDay
18/10/2016, 07:24
Youtube'a baktım ama göremedim.

volkan1065
18/10/2016, 08:17
Sol taafı yanı şöför tarafının zor sökülme sebebi akü ve sigorta kutusunun tam farın arka tarafına gelip daraltmasından kaynaklanıyor. Eliniz çok büyük değil ise diğerine göre 3-4 dk fazla uzun sürer. Lambayı yerine oturtmak mesele orda sadece. Gerisi basit. Farın arkasındaki yuvarlak plastik kapağı cıkarın. Sonra farın arkasındaki soketi yavaşça asılarak cekip kenara itin. daha sonra ampulu tutan yayı sıkıp aşağı çekin ampulu alın. Aynı işlemleri tersine yaparak ampülüde takarsınız.

Kışın kesinlikle orjinal sarı ampul öneririm. Sarılardada piyasada genelde heryerde Osram bulursunuz. Beyaza yakın kullanmak isterseniz General Elektrik Megalight Ultra öneririrm. LED H4 ler biraz pahalıdır. Aldımı iyisini almalısınız. Çünkü o parayı verdikten sonra 2-3 ay sonra bir tanesi arızalınırsa verdiğinzi para boşuna gider.

ORS15
18/10/2016, 10:13
General Elektrik H4 Megalight Ultra 120, ben bunu kullanıyorum, şimdilik bir sıkıntı yaşamadım.

RainDay
18/10/2016, 11:43
@volkan1065

Söylediklerinizi dikkate alarak montajı yapmaya çalışacam, ellerim pek küçük değil ama hallolur bir şekilde inşallah. :)

@ORS15

Sabah H4 Osram Breaker Unlimited siparişi vermiştim. :)

arenas
18/10/2016, 17:19
Özellikle breaker gibi performans ampullerini takarken ,ampulün iyice oturduğundan emin olun.Zira hafif bozuk bi yolda,sarsıntıdan dolayı ,kesme yapabiliyor.2 kere başıma geldi,faturası ağır oldu,1 çift NB zarardayım.

Sent from my iPhone using

RainDay
19/10/2016, 09:37
Özellikle breaker gibi performans ampullerini takarken ,ampulün iyice oturduğundan emin olun.Zira hafif bozuk bi yolda,sarsıntıdan dolayı ,kesme yapabiliyor.2 kere başıma geldi,faturası ağır oldu,1 çift NB zarardayım.

Sent from my iPhone using

Dün biraz inceleme yaptım farlar üzerinde. Sağ far çok açıkta baya rahat değiştirilebilir. Ama sol farın ampülü çok sıkıntılı yerde. Aküyü söktük diyelim sigorta kutusu var. Baya uğraştıracak gibi sol far. Farı söküp birşeyler yapayım diye düşündüm, tampon sökülmeden far sökülmüyormuş. :)

Ezeldenberi
19/10/2016, 11:37
Dün biraz inceleme yaptım farlar üzerinde. Sağ far çok açıkta baya rahat değiştirilebilir. Ama sol farın ampülü çok sıkıntılı yerde. Aküyü söktük diyelim sigorta kutusu var. Baya uğraştıracak gibi sol far. Farı söküp birşeyler yapayım diye düşündüm, tampon sökülmeden far sökülmüyormuş. :)

O dar bölümde ampulü takarken birde ampulün cam kısmına çıplak elle değmeden takmaya çalışacaksınız. Şimdi aklıma geldi kendim takarken keşke ameliyat eldiveni giyseymişim :)
Ayrıca ampulleri takarken Fiat'ın mühendislerine hayır dua etmeyi unutmayın:)

RainDay
19/10/2016, 13:51
O dar bölümde ampulü takarken birde ampulün cam kısmına çıplak elle değmeden takmaya çalışacaksınız. Şimdi aklıma geldi kendim takarken keşke ameliyat eldiveni giyseymişim :)
Ayrıca ampulleri takarken Fiat'ın mühendislerine hayır dua etmeyi unutmayın:)

İnceleme yaparken andım kendilerini zaten. :)

Bugün elimde olur büyük ihtimalle takmaya çalışacam bakalım, o plastik eldivenlerden var. Takmanın ne gibi bir faydası olur. Daha doğrusu elle neden dokunmamamız gerekiyor. İz yapar diye mi.

RainDay
24/10/2016, 10:30
Ampulleri taktım, benim önerim önce sağ ampulü değiştirip ordaki ampül tutan telin sistemini iyi incelesinler, sonrasında solu dönsünler. Basit bir işlem fakat o telin sistemini iyi bilmek lazım. Yanlışlıkla yerinden çıkarsa takmak hayli zor sol farda.

Ampul performansı olarak ben beyaz sanmıştım ama taktıktan sonra sarı olduğunu gördüm. Beyaz isteyenlere Osram Breaker Unlimited önermem. :)

Puntology
28/10/2016, 14:39
Bende orjinal ampulleri söküp led ampul aldım hem farlara hemde parklara, fakat ne farla nede parklar yanmadı. :(

mdevrim35
29/11/2016, 22:30
punto ön farlara H4 Philips xtreme Vision +130 (Görüş Mesafeli) tavsiye ederim.

Ahsen34
30/11/2016, 00:24
Benim kisa far gecen hafta sondu bu hafta elektrikciye taktirdim philips h7 takti. Burda h4ten baskasi olmaz yazilmis ama gozumun onunde h7 kutusundan cikarip takti. Sikinti olustururmu benim ve aracim acisindan?

Ezeldenberi
30/11/2016, 01:31
H4 lerde uzun ve kısa far tek ampulde olduğunu biliyoruz . Fakat bu H7 lerde sadece kısa farlar diye bilgim var. Şuan hem uzun hem kısalar aynı anda çalışıyor ise sorun olmaması lazım.

Ahsen34
27/12/2016, 14:45
Gecen ay sol ampul kesmisti yenisini takmıştım şimdide sag ampul sondu. Beyaz diamond vision vs tarzi dusuniyordum ama videolara vs bakinca hos olmuyorlar sanki. Hemde karanlikta ve karda siste sorun oldugu soyleniyor.

Bu yuzden sari tarz bakiyorum. Philips xtreme vision sizce nasil olur. %130 fazla isik verdigi icin karsidan gelenleri rahatsiz eder mi acaba? Kullanan yada goren varmi