PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Direksiyondan gelen ses

ataman
13/10/2016, 10:28
arkadaşlar merhaba

bu sabah işe gelirken farkettiğim bir sorun hakkında danışmak istiyorum,

direksiyon düz halde dururken ve düşük hızlarda sağa sola çevirdiğimde anlatmakta zorlanacağım gıcırtı gibi böyle yay gerilmesi gibi bir ses farkettim.
bir de sanırım ses dışardan duyulmuyor ama ben direksiyondan hissedip içerden de duyabiliyorum. acaba sebebi ne olabilir? başına gelen var mı?

teşekkürler

ORS15
13/10/2016, 11:06
Direksiyonu sağa ve sola cevirken gelen ses, air bag sargısından gelme ihtimali yüksek.

ataman
13/10/2016, 14:40
Direksiyonu sağa ve sola cevirken gelen ses, air bag sargısından gelme ihtimali yüksek.

Ali bey,biraz araştırdım ve sizin dediğiniz airbag sargısı dışında birkaç durum daha olabileceğini okudum (amortisör takozu,city modu arızası, amortisör takozu rulmanı gibi)

bunun üzerine servisi aradım (çorlu haliç oto) ve araçtaki sorunu -sesi tarif etmesi zor olsa da- anlatmaya çalıştım ve direk olarak amortisör takozu dediler. önümüzdeki hafta içi garantiden değiştireceklerini belirttiler. umarım başka sorun çıkmaz karşıma :)

ORS15
13/10/2016, 14:44
Ali bey,biraz araştırdım ve sizin dediğiniz airbag sargısı dışında birkaç durum daha olabileceğini okudum (amortisör takozu,city modu arızası, amortisör takozu rulmanı gibi)

bunun üzerine servisi aradım (çorlu haliç oto) ve araçtaki sorunu -sesi tarif etmesi zor olsa da- anlatmaya çalıştım ve direk olarak amortisör takozu dediler. önümüzdeki hafta içi garantiden değiştireceklerini belirttiler. umarım başka sorun çıkmaz karşıma :)

Mert bey, inşallah sorun budur çözülür, gelişmeleri bize de aktarın:)

Ahsen34
14/10/2016, 09:14
daha yeni ön takımı değiştirdim komple. değiştirdikten son direksiyonu tam sağa sola çevirip birden düzelttiğimde dediğiniz gibi çok az bir ses duydum birkaç sefer. ama yeni parçalar olduğu için yapıyordur diye düşünüyorum ben. sizinkinde durum nasıl acaba. önceden ön takım bitikti ama herhangi ses yoktu.

ataman
14/10/2016, 11:26
daha yeni ön takımı değiştirdim komple. değiştirdikten son direksiyonu tam sağa sola çevirip birden düzelttiğimde dediğiniz gibi çok az bir ses duydum birkaç sefer. ama yeni parçalar olduğu için yapıyordur diye düşünüyorum ben. sizinkinde durum nasıl acaba. önceden ön takım bitikti ama herhangi ses yoktu.

benim tam dediğiniz gibi değil de tekerlekler düzken sağa ve sola nasıl desem 30 ila 45 derece açı yaparken yay gerilmesi gibi gıcırtı gibi bir ses yapıyor. yani sesin tarifi de zordur aslında ama eşime de dinlettim içerden yay gerilmesi gibi bir ses dedi. tabi bu sesi duyabilmek için teybin fanların falan kapalı olması gerekiyor. daha 1000 km önce 60k bakımına girdiğimde ön takım kontrol edildi problem yok demişlerdi. dün aradığımda amortisör takozlarındandır dediler daha aracı görmeden :) bakalım önümüzdeki hafta izin alıp servise gidicem o zaman belli olacak

Ahsen34
14/10/2016, 11:47
benim tam dediğiniz gibi değil de tekerlekler düzken sağa ve sola nasıl desem 30 ila 45 derece açı yaparken yay gerilmesi gibi gıcırtı gibi bir ses yapıyor. yani sesin tarifi de zordur aslında ama eşime de dinlettim içerden yay gerilmesi gibi bir ses dedi. tabi bu sesi duyabilmek için teybin fanların falan kapalı olması gerekiyor. daha 1000 km önce 60k bakımına girdiğimde ön takım kontrol edildi problem yok demişlerdi. dün aradığımda amortisör takozlarındandır dediler daha aracı görmeden :) bakalım önümüzdeki hafta izin alıp servise gidicem o zaman belli olacak

bende aynı şekilde bakım yaptırdığımda bişey yoktu. arabada da yoktu. sonra çıkmaya başladı. amortisör demekki anında oluyor anlamadım ;) gösterin bakalım ne çıkacak

ataman
19/10/2016, 16:45
bende aynı şekilde bakım yaptırdığımda bişey yoktu. arabada da yoktu. sonra çıkmaya başladı. amortisör demekki anında oluyor anlamadım ;) gösterin bakalım ne çıkacak

28 Ekim günü için randevu aldım. sonucu bildiririm mutlaka :)

ataman
29/10/2016, 08:06
tekrar herkese merhaba,

dün itibariyle sorun çözüldü. amortisör takozlarını ve rulmanlarını değiştirdiklerini söylediler (garantiden) ve sorun çözüldü.

umarım tekrar başıma gelmez:)

herkese kazasız sürüşler

SinanTR
29/10/2016, 17:05
nokta atışı yapmış servis sorun çözüldüyse sevindirici ama uzun yıllar aracı kullanacaksanız bu arıza ile bikça kez daha karşılaşma ihtimaliniz var bendede benzer sıkıntılar var şuan idare ediyorum

ataman
29/10/2016, 18:41
nokta atışı yapmış servis sorun çözüldüyse sevindirici ama uzun yıllar aracı kullanacaksanız bu arıza ile bikça kez daha karşılaşma ihtimaliniz var bendede benzer sıkıntılar var şuan idare ediyorum

Yani suan için kullanacağım gibi duruyor yine de kısmet tabiki ☺ hazirana kadar garanti devam o zamana kadar olursa yine giderim artık😀

Kullanılmasında sakınca yok aslında ama herhangi biyerden ses gelince orda takılıp kalıyorum bidaha☺

arenas
29/10/2016, 23:53
Benim de sizin gibi ilk kış garantiden değişmişti.İkinci kış garanti bittiğinden cepten değiştirdim.Üçüncü kış "eh yeter artık" deyip,wd-40 sıktım.Ses falan kalmadı.Önümüzdeki kış/kışlara bakıcaz artık:)

Sent from my iPad using

Ezeldenberi
30/10/2016, 00:12
Benim de sizin gibi ilk kış garantiden değişmişti.İkinci kış garanti bittiğinden cepten değiştirdim.Üçüncü kış "eh yeter artık" deyip,wd-40 sıktım.Ses falan kalmadı.Önümüzdeki kış/kışlara bakıcaz artık:)

Yağsız çalışmayacak olan sisteme yağ, kir pas sökücü ile sonuca gidilmesi ilginç.
Wd40 dan sonra birde wurth hhs 2000 le bakım yapılırsa daha uzun ömürlü çözüm olur.

SinanTR
30/10/2016, 20:08

Sent from my iPad using

abi wd 40 ı nere sıktın tam olarak belki benimkide kurtulur yoksa değişime gideceğiz

ataman
30/10/2016, 21:32

Bu olay kış ayında oluyor heralde☺ seneye kış(inşallah olmaz ama) tekrar olursa benimde cepten olacak heralde 😀 ama Zafer beyin dediği gibi hhs2000 daha verimli olabilir sizin için. Bana da kapı gergileri için hhs2000 tavsiye edilmişti forumda sıktım sorun kalmamıştı. Artık birdaha olursa ona da hhs2000le müdahale ederim sanırım 😀

Sent from my iPad using

volkan1065
31/10/2016, 00:23
İlk olarak WD40 ile takozları temzileyim olduğu yerde sağ sol yapıp iyice takoza işlesin. Sonra sıvı gresi sıkın onuda aynı şekilde takoza uygulayın.

Yalnız piyasada şu sıralar tornacıların kullandığı bir yağ varmış toz ve su tutmaya bir gres bunu araştırıp burayada yazıcam. Eğer bu sıvı gres olursa takozların ömrü daha uzun olur. Servislerde son zamanlarda takozların ustune gresi koyup dobloların amortisör takozlarının kapaklarını kapayıp silikon ileyapıştırıyorlarmış gayette iyi olurmuş

SinanTR
31/10/2016, 23:31
Yağsız çalışmayacak olan sisteme yağ, kir pas sökücü ile sonuca gidilmesi ilginç.
Wd40 dan sonra birde wurth hhs 2000 le bakım yapılırsa daha uzun ömürlü çözüm olur.

zafer abi wd 40 aynı zamanda yağlayıcı özelliğide olan bi malzeme benim bildiğim

en kısa sürede wd 40 ve sıvı gresi uygulayacağım

arenas
01/11/2016, 09:38
zafer abi wd 40 aynı zamanda yağlayıcı özelliğide olan bi malzeme benim bildiğim

en kısa sürede wd 40 ve sıvı gresi uygulayacağım

Tam sağ tam sol yaptığında oluşan boşluktan sıkmak gerekiyor,iki kişi olunması daha iyi olur,biri direksiyonu çevirir biri de yağlar

Sent from my iPhone using

ecuadorm
01/11/2016, 18:10
Tam sağ tam sol yaptığında oluşan boşluktan sıkmak gerekiyor,iki kişi olunması daha iyi olur,biri direksiyonu çevirir biri de yağlar

Puntolarda bu kisimlar maalesef tasarim hatasi. Iceriye su aldigi icin bu kisimlar bozulmak zorunda. Su akışı yukarida arkadasin soyledigi sekilde kesilirse bu sorunda ortadan kalkar.

LG-H815 cihazımdan gönderildi

arenas
01/11/2016, 19:12
Son takoz değişiminde Usta,lineanın takoz kapaklarından uydurmuştu su almasın diye benim puntoya ama onlar da kar etmedi.

SinanTR
01/11/2016, 23:15
Son takoz değişiminde Usta,lineanın takoz kapaklarından uydurmuştu su almasın diye benim puntoya ama onlar da kar etmedi.

abi son mesajınıza ceva veremedim posta kutunuz doluydu sanırım

ilk fırsatta wd40 ve sıvı gresi aracı çalıştığım çalıştığım fabrikadaya götürdüğümde alıp deneyeceğim inş. yaz başına kadar götürürde aksla birlikte aradan çıkarırım

çok teşekkür ederim ilginiz için

ecuadorm
02/11/2016, 06:33
abi son mesajınıza ceva veremedim posta kutunuz doluydu sanırım

ilk fırsatta wd40 ve sıvı gresi aracı çalıştığım çalıştığım fabrikadaya götürdüğümde alıp deneyeceğim inş. yaz başına kadar götürürde aksla birlikte aradan çıkarırım

çok teşekkür ederim ilginiz için
Yaz başı mı? Sana söyleyeyim şimdiden Sinan. Yazı birak 2 yıl rahat kullanirsin. Kış öncesi yaglamayi düzenli yaparsan sıkıntı kalmaz. 2 yil sonra bakarsın yine duruma. Bence degisime gerek kalmaz.

volkan1065
02/11/2016, 09:48
Sürekli WD40 +Sıvı gres ile sürekli yağlıyorum. Her kış ne kadar kar yağsada yollardayım. Benden önceki sahibi ne zaman değiştirdi takozları bilmiyorum ama ben alalı 2 yıl oldu halen sıkıntı yok. Sadece ilk kış sürtünme sesi geldiğinde hemen işlemi yaptım ve sorun çözüldü. Bu şekilde devam.

punto1414
02/11/2016, 11:36
nereyi yağlayacağız tam olarak:)bi foto atan arkadaş olursa daha çok bilgileniriz.

ecuadorm
02/11/2016, 11:47
nereyi yağlayacağız tam olarak:)bi foto atan arkadaş olursa daha çok bilgileniriz.
Takoz baslari direksiyonu tam sag ve sol yaptikca yukari kalkar ve iner. Biri cevirirken sizde gozlemlerseniz bu hareketi daha iyi olur. Bu esnada acilan araliktan spreyin uzatma ucu ile sikacaksiniz hepsi bu.

Ezeldenberi
02/11/2016, 13:54

Ömer ızgaranın köşelerden birer tane vidasını sökerek ulaşabiliyorsun, hazır açmışken silecek kollarının bağlantı noktalarına da sıkıver.

Ezeldenberi
30/01/2017, 14:28
Ömer ızgaranın köşelerden birer tane vidasını sökerek ulaşabiliyorsun, hazır açmışken silecek kollarının bağlantı noktalarına da sıkıver.

Ömer bak ne buldum:))))

evet arkadaşlar sileceğinizden yay sesi gibi bir cıyaklama sesi gelir ise benim gibi ilk lastiklerden şüphelenirsiniz ama hemen değiştirmeyin,sileceği havaya kaldırın öyle çalıştırın ses yine geliyor ise sorun silecek mekanizmasından..kaputu açıyoruz sağ köşede delikli ızgaranın altında dönen silecek mekanizmasını göreceksiniz,ucu kamışlı wd40 ı hareket eden sağ,sol ve ortadaki somunlara sıkıyoruz ve ses mes kalmıyor :)

not:mekanizmadaki dönen bütün somunları iyice tespit edin..ben ilk açtığımda sağ ve sola sıktım ortadaki somunu görmemiştim,ses devam ediyordu..gittim elektrikçiye mekanizmanın yağlanması gerekiyor dedi..dedim ben yağladım sen iyi yağlayamamışsın dedi 1 saat sonra gel 50 TL ye hallederiz dedi..geldim kapıya açtım bi daha kaputu ortadaki somunu görmemiştim ses oradan geliyormuş orayıda bi güzel yağladım ses kesildi..50 tl nin cepte kaldığına ve sesin kesildiğine havada 3 takla attım :D

punto1414
30/01/2017, 15:08
Evet :D çok ileri görüşlüsün usta anck bu mevzuyu ben hala anlamadığım için o zamanda ızgarayı falan sökmedim,sökseydim kollarıda yağlardık :)