PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Marş Basmıyor!

ozgaga
04/10/2016, 11:31
Merhaba aracımda durup dururken şöyle bir sıkıntı oldu anahtarı taktığımda marşa bastığımda tuhaf sesler geliyor bir kaç saniyede bir çalıştırmayı deniyorum (bu esnada ekrandaki ikaz, benzin ışıkları gelip gidiyor)
sonra kendiliğinden çalışıyor. şuan aracı böyle kullanıyorum yolda bırakır mı beni bir süre böyle idare etsem?
bir de haftaya sanayiye götürmeyi düşünüyorum kısmet olursa maliyeti nedir bu tarz arızanın bu işlerden anlamadığım için kazıklanmak istemiyorum servisine de götürmek istemiyorum
fazla tutar söyleyeceklerini bildiğim için.
aracı 6 ay önce aldım akü ile alakalı olabilir mi?
yardımcı olursanız çok sevinirim.

Burakbyc
04/10/2016, 11:50
Benzin filtresi tıkalı olabilir veya benzin pompasında problem vardır. Elektriksel bir arıza olduğu kanaatinde değilim. Buji arızası ve enjeksiyon sisteminin tıkalı olma ihtimali de var. Geçmiş olsun diliyorum. Daha ayrıntılı anlatırsanız ihtimalleri daraltabiliriz.

112punto
04/10/2016, 12:10
Merhaba aracımda durup dururken şöyle bir sıkıntı oldu anahtarı taktığımda marşa bastığımda tuhaf sesler geliyor bir kaç saniyede bir çalıştırmayı deniyorum (bu esnada ekrandaki ikaz, benzin ışıkları gelip gidiyor)
sonra kendiliğinden çalışıyor. şuan aracı böyle kullanıyorum yolda bırakır mı beni bir süre böyle idare etsem?
bir de haftaya sanayiye götürmeyi düşünüyorum kısmet olursa maliyeti nedir bu tarz arızanın bu işlerden anlamadığım için kazıklanmak istemiyorum servisine de götürmek istemiyorum
fazla tutar söyleyeceklerini bildiğim için.
aracı 6 ay önce aldım akü ile alakalı olabilir mi?
yardımcı olursanız çok sevinirim.

aynı sorun benimde başıma gelmişti. fakat benimkinde şöyle bir fark vardı, ben arabayı takviye kablosuyla şarj etmeden çalıştıramamıştım. daha sonra aküyü değiştirdim sorun çözüldü. isterseniz sizde aküyü ölçtürün.

ORS15
04/10/2016, 12:28
Bu tarz sorunlarda öncelikle, akü başı çekiyor, akü değişim zamanınız da geldiyse önce akü kontrolü veya akü değişimi yaptırabilirsiniz.

ozgaga
04/10/2016, 12:54
teşekkürler.
aracı çalıştırmak istediğimde motordan tuhaf ses geldi tık dedi tekrar birkaç kez denedim aynı şey oldu akünün bittiğini düşündüm önce fakat arabanın kapısı açılmayacağını varsaydım çünkü en son 1 hafta önce kullandım 1 hafta çalışır vaziyette olan arabanın aküsü tamamen biterdi herhalde.
marşa bastığımda tık dedi marş çalışmadı ama radyonun üstündeki düğmelerden biri yanıyordu kilit düğmesiydi yada city modu.
marşa basarken direksiyon üstündeki ekran radyo farlar ve arabanın içinde ışıklar çalışmıyordu.
5. veya 6. denememde marş çalıştı fakat ekrandaki yazılar gitti geldi. hareket haline geçtikten sonra herhangi bir sorunla karşılaşmadım arabayı bıraktıktan 5 saat sonra arabayı çalıştırdığımda ilk seferde marş bastı.
dün evimin önünde tekrar denedim marş 4. veya 5. denememde çalıştı.
buna güvenip yola da çıkamıyorum elim kolum bağlandı aküdeyse sorun hemen taksitle ayarlarım bir türlü umarım çok masraf çıkarmazlar.

cavalier79
04/10/2016, 17:24
Bence Akü , Yinede önce elektrikçiye gösterin.

halils2
04/10/2016, 19:17
Başımdan geçen olayı anlatayım : kumandayla kapıları açtım kontağı çevirdim, pompa devreye girdi, her şey normal, marş yaptım 1 tur çevirdi çevirmesi kesti. Daha sonraki denemelerimde ibreler kafasına göre gidip gelmeye başladı tık yok. Takviye yaptım, araö yine çalışması, akü değiştirdim hiç bir sorun çıkmadı. Aracım 1.3 dizel linea. Sizin sorun da aküye benziyor.

ozgaga
04/10/2016, 20:33
Başımdan geçen olayı anlatayım : kumandayla kapıları açtım kontağı çevirdim, pompa devreye girdi, her şey normal, marş yaptım 1 tur çevirdi çevirmesi kesti. Daha sonraki denemelerimde ibreler kafasına göre gidip gelmeye başladı tık yok. Takviye yaptım, araö yine çalışması, akü değiştirdim hiç bir sorun çıkmadı. Aracım 1.3 dizel linea. Sizin sorun da aküye benziyor.

ateşlemede sorun var galiba arabayı çalıştırmayı başardıktan sonra stop ettirip tekrar çalıştırıyorum tek seferde marş basıyor.
ilk çalıştırmada sıkıntı oluyor da bi süre sonra hiç çalışmaz belki her denediğimde zorluyorum aracı çünkü. umarım sadece sıkıntı aküdedir.

Ezeldenberi
04/10/2016, 21:21
Çok fazla bilgim yok ancak, bu şekilde araca zarar vermiş olmuyormusunuz?
Akü kaç senelik? Eski akü ise direk değişim yaptırınız, zarar etmezseniz. Yoksa böyle devam ederseniz marş dinamosunuda öldürürsünüz. Belki faydası olur;

Şarj Dinamosu (Alternatör) Arıza Belirtileri Nelerdir? - Çalışma Prensibi (https://www.calismaprensibi.com/sarj-dinamosu-alternator-ariza-belirtileri-nelerdir.html)

volkan1065
04/10/2016, 22:17
Akünüz mutlu markamı mutlu marka ise bu gibi sorunları çok yaşatıyor. İlk olarak sorun akü gibi gözüküyor akü ölçülmeli bu kadar uğraşacağınıza 5 dk lığına herhangi bir oto elektrikçi yada akü satan yere aküyü ölcturebilirsiniz

SinanTR
05/10/2016, 11:43
aynı şekilde benimde başıma gelmişti fakat bende araba hiç çalışmıyordu sizin akünüz ölmüş hiç enjektörle filtreyle uğraşmayın akünüzü ve şarjınızı ölçtürün direk başka şeyle uğraşmayın.

maskot87
05/10/2016, 12:02
yetkili servise götürmeniz daha iyi olacaktır...

ozgaga
05/10/2016, 16:17
Akünüz mutlu markamı mutlu marka ise bu gibi sorunları çok yaşatıyor. İlk olarak sorun akü gibi gözüküyor akü ölçülmeli bu kadar uğraşacağınıza 5 dk lığına herhangi bir oto elektrikçi yada akü satan yere aküyü ölcturebilirsiniz

markası mutlu akü evet aracı alalı 6 ay oldu hiç aküsüne felan baktırmadım akünün de ömrü bitmiş olabilir diye düşünüyorum ama bir yanım da ateşleme ile ilgili olduğunu söylüyor sorunun. bakım zamanımız geldi zaten götürücem mecbur sanayiye.

Modonur
05/10/2016, 19:07
Aynı sorun benim başıma geldi, sorun kesinlikle aküden. Aküyü değiştirip problemden kurtuldum. Akünüzü ölçtürün ömrünün dolduğunu görceksiniz.

halils2
05/10/2016, 21:43
ateşlemede sorun var galiba arabayı çalıştırmayı başardıktan sonra stop ettirip tekrar çalıştırıyorum tek seferde marş basıyor.
ilk çalıştırmada sıkıntı oluyor da bi süre sonra hiç çalışmaz belki her denediğimde zorluyorum aracı çünkü. umarım sadece sıkıntı aküdedir.

Marş motoru rahat dönüp araç çalışmıyorsa, ateşlemede, yakıt sisteminde, elektrik sisteminde sorun olabilir. Sigorta kutusunda 1 tane röle bile çekmese araç çalışmaz. Serviste bilgisayara bağlatmanızı tavsiye ederim. Sanayideki bilgisayarlardan hata kodu alamayabilirsiniz.