PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Stoptan Sonra Tirr Sesi!!!

halilimo
29/09/2016, 17:42
Arkadaslar son zamanlarda kulagima takilmaya basladi stop ettikten sonra 2 3 saniyeligine tırr diye hafiften bir ses geliyor gögusten. Sanki fanin biryere surtmesi gibi. Aracta klima fan gibi seyler kapali. Son bir yilda araci cok az kullandim. Ayda 400 km yaptim. Su aralar baya kullaniyorum. Her stopta bu tiriltiyi duyuyorum.

SinanTR
01/10/2016, 14:45
eğer aynı sesten bahsediyorsak o bende hep var yanılmıyorsam gösterge panelinden geliyor

biraz dikkat ettim sanki stop edip yakıt göstergesi ve hararet göstergesi kapalı konumdaki yerlerine inince ses gidiyor bnmki tahmin ben onlara bağlıyorum

arenas
01/10/2016, 16:13
Aynı ses bende de olmaya başladı ama her zaman değil.Direksiyondan geldiğini düşünüyodum,gösterge hiç aklıma gelmedi.

Sent from my iPhone using

halilimo
01/10/2016, 16:39
Benimde hic aklima gelmedi dikkat edeyim bi ama göstergede oyle bir ses cikarcak aparatta yok.

Ezeldenberi
01/10/2016, 18:40
Bi ihtimal gösterge üst şapkası o sesi yapıyor olabilir mi? Çünkü sadece önden 2 adet vida ile sabitlenirken arkasındaki yuvaya iki geniş tırnakla oturuyor, tırnakların geçtiği noktaya yumuşak bir elastik maddeyle titreşim önlenebilir. Zamanla o ki vida gevşeme yapabilir.

SinanTR
01/10/2016, 21:20
Bi ihtimal gösterge üst şapkası o sesi yapıyor olabilir mi? Çünkü sadece önden 2 adet vida ile sabitlenirken arkasındaki yuvaya iki geniş tırnakla oturuyor, tırnakların geçtiği noktaya yumuşak bir elastik maddeyle titreşim önlenebilir. Zamanla o ki vida gevşeme yapabilir.

yok abi bendeki tam öyle bi ses değil böyle seri bi ses sanki küçük pilli motorun sesinin biraz daha kalın sesi gibi düşünün çok farklı bi ses demin yine dinledim göstergeye yakın bi yerden geliyor

gerçi ayağımın dibinden gelen kalorifer peteğinin sesini motorda arayan adamım ben yanılabiliyor insan :D

Ezeldenberi
01/10/2016, 21:51
Sinan hava filitre kapağının sabitleme yeri boşluk yaptığındaki ses gibi olmasın! Rölantide iken bendede aynı tırlatma:) sesi yapmıştı . O noktaya plastik çubuk sıkıştırdım ses kesilmişti.

halilimo
01/10/2016, 22:00
yok abi bendeki tam öyle bi ses değil böyle seri bi ses sanki küçük pilli motorun sesinin biraz daha kalın sesi gibi düşünün çok farklı bi ses demin yine dinledim göstergeye yakın bi yerden geliyor

gerçi ayağımın dibinden gelen kalorifer peteğinin sesini motorda arayan adamım ben yanılabiliyor insan :D

Aynen dedigin gibi bir ses. O plastik bildigin tikirdiyor abi. Benim aklima gelen klimanin gogus icinde hava kanallarimiydi neydi onlar her start ve stopta kendini acip kapatiyor. Buradaki motordan gelen ses mi? Bu klima isini daha iyi bilen var mi?

Burakbyc
01/10/2016, 22:44
Puntoların tıkırdamayan tırlamayan yeri yok maşallah.

volkan1065
02/10/2016, 01:47
Aracınızın ilk olarak aynasın karartmalı dikiz aynası ise onun kapağıını kontrol edin camda titreşim yaptırıyor. İkinci bu ses motor sesi gibi ise klima digital ise stop ederken havalandırma içe dışa düğmesini ters yapyp deneyin.

Kadran şapkasından ses gelmez çünkü o yapıda bir mazleme değil gelse benimkisi zırıl zırıl etmeli 10 defa söküp taktım. :D

Kalorifet peteiğin bor sesi adamı deli eder o noktalara palstik gıcıtıları önleyen spreyler var ondan sıkın.

Ezeldenberi
02/10/2016, 10:12
" Kadran şapkasından ses gelmez çünkü o yapıda bir mazleme değil gelse benimkisi zırıl zırıl etmeli 10 defa söküp taktım. "

Volkan bey, yalnız şöyle bir ayrıntı var herkes sizin gibi usta değil ki:)

SinanTR
02/10/2016, 22:38
Sinan hava filitre kapağının sabitleme yeri boşluk yaptığındaki ses gibi olmasın! Rölantide iken bendede aynı tırlatma:) sesi yapmıştı . O noktaya plastik çubuk sıkıştırdım ses kesilmişti.

yok abi hava filtre kapağı motor bölümünde bu ses sanki göstergelerin olduğu yerdengeliyor bugün istanbul içi 100km yol yaptım 4-5 kez stop ederken dikkat ettim hiçbirindede duymadım genelde her defasında duyduğum bi ses oysaki

biraz kafa yorunca ihtimalleri göz önünde bulundurduğum bazı şeyler öncelikle city motorundan gelirmi diyeceğim ama sanmıyorum yada motor ısısından fan çalışıyorda stop ederken o anda devreden çıkıyorda onunmu sesi diyorum bide bi ihtimal klima klepesinden şüphe ediyorum aracım dijital klima bide klima çalışırken motoru kapatıcam bide onu denerim yarın ilginç ama her zaman olmuyor

arenas
02/10/2016, 22:43
Aracınızın ilk olarak aynasın karartmalı dikiz aynası ise onun kapağıını kontrol edin camda titreşim yaptırıyor. İkinci bu ses motor sesi gibi ise klima digital ise stop ederken havalandırma içe dışa düğmesini ters yapyp deneyin.

Kadran şapkasından ses gelmez çünkü o yapıda bir mazleme değil gelse benimkisi zırıl zırıl etmeli 10 defa söküp taktım. :D

Kalorifet peteiğin bor sesi adamı deli eder o noktalara palstik gıcıtıları önleyen spreyler var ondan sıkın.

Karartmalı dikiz aynası var bende ama kapağı yok,kapak fazlalık olduğundan takmadım,yer darlığından :)
Klima manuel,ben de Sinan arkadaşımız gibi city den şüpheleniyorum.

punto1414
03/10/2016, 09:07
torpidoya bakın birde:)çünkü benim oradan geliyor

volkan1065
03/10/2016, 10:58
Karartmalı dikiz aynası var bende ama kapağı yok,kapak fazlalık olduğundan takmadım,yer darlığından :)
Klima manuel,ben de Sinan arkadaşımız gibi city den şüpheleniyorum.

kapak nasıl fazlalık olacak. Kapak derken aynanın cama tutturulan yerin kapağı o camda ses yapabiliyor onu kontrol edin. Lima manule ise stop ederken kaputu biri acıp dinlesin belkide oradaki plastik bir aksamda boşluk olabilir.

arenas
03/10/2016, 13:03
Şöyle fazlalık:
Benim araç boş versiyon,mandallı ayna vardı.kararan aynayı takarken ,eski aynanın camı tutan soketine taktık kararan aynayı,eski aynanın yeri daha yukarı konumlanmış,yapıştırılmış soketi sökmemek için,mecburen,fazladan yer kaplayan kapağı takmadık.Ayrıca o bölgede benim araç kamerası da var.O da biraz yer darlığına sebep oluyordu.
Stop ederken kaputu açıp dinleme tavsiyeniZi dikkate alıcam

SinanTR
05/10/2016, 12:29
kaputa bende bakıcam ama bence bu ses içerden geliyor diye tahmin ediyorum son 3 gündür sesi hiç duymadım

halilimo
05/10/2016, 13:43
Her stopta duyuyorum artik gostergeler sifirlandiktan 1 saniye sonra ses kesiliyor.

maskot87
05/10/2016, 14:04
bakıma götürmenin zamanı olabilir :)

arenas
05/10/2016, 14:05
Arkadaşlar bu ses bana yapay bi ses gibi geliyor ve o bölgede ses verebilecek tek şey ,sinyal verirken gelen,emniyet kemeri ikaz sesini veya hız limitini aşınca gelen sesi veren buzzer ya da hoparlör benzeri bişey var ya..acaba motorun stop ederkenki sesi gecikmeli olarak bundan mı bize geliyor diye şüphelenmeye başladım.