PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Acil yardım

HasanKaradag
29/09/2016, 08:28
Arkadaşlar merhaba.Haftasonu arabamın yağını filtrelerini değiştirdim antifriz koydurdum.2 3 gündür şöyle bir sıkıntım var.Sabah işe gidiyorum yaklaşık 4 5 km yol.yolun yarısında hararet göstergesi orta çizginin çok az üstünde oluyor ve fan çalışıyor.hem sabahın sogugunda hem okadar kısa yolda bunun olması imkansız.neden olabilir antifriz koyarken hava yapıyormu.mareamda olmuştu aynısı.radyatörün havasını almıştım.bunda neyden olabilir.acil yardımlarınızı bekliyorum bir de yine 2 gündür yaşadıgım birşey ama o dizele alışık olmadıgımdan mıdır bilmem 1. viteste kalkarken gazı az yiyip tak tak tak yapıyor araba.gazı çok vermem gerekiyor.bu nedendir.

Ezeldenberi
29/09/2016, 12:12
Hasan bey, formdan alıntı; birde su seviyesi hangi noktada? Tak tak sesi için ustanıza baktırın.
https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/58862-motor-suyu-fazla-konulursa-ne-olur-2.html

ADIM 9 - SOĞUTMA SİSTEMİNİN HAVASINI BOŞALTIN

Son olarak soğutma sisteminde yerleşmiş olabilen hava boşluklarını almak gerekli olacaktır. Radyatör kapağı açıkken motoru çalıştırın (basınç oluşumunu engellemek için) ve yaklaşık 10 dakika çalışır durumda bırakın. Sonra kaloriferi sıcak konumuna getirerek açın. Bu, soğutma suyunun devir-daimini sağlayacak ve sıkışan havayı dağıtacaktır. Hava dışarı bırakıldıktan sonra biraz daha soğutma suyu ekleyin ancak dikkatli olun; radyatörden ser bırakılan hava kabarcık şeklinde çıkabilir ve çok sıcak olabilir.

Sonra kapağı takın ve taşan suyu bir bezle silin.

https://forum.grandepuntotr.com/makale/44699-sogutma-suyunun-degistirilmesi-anlatimli.html

volkan1065
29/09/2016, 12:36
Yüksek ihtimal hava var diğer bir durumda termostad sorunu olabilir.

HasanKaradag
29/09/2016, 13:40
Biraz önce bindim arabaya yola çıktım 1-2 km gittikten sonra yine yarımın üstüne çıktı fan çalıştı.ve bu sefer tavan yaptı ibre kırmızı ışık yandı farkettim durdum neyse düştü devam ettim 5 dakika sonra yine aynı şekilde tavan yaptı durdum yavaş yavaş indi.bu mareada olmuştu havasını almıştım düzelmişti.arkadaş hava almayı anlatmış ama radyatörde üst tarafta vana yokmu radyatör kapağı ve vanayı beraber açıp alıyordum havasını mareada.bu hava alma yöntemi bana pek çözümsel gelmedi ama motor soğusun birazdan deneyeceğim.başka bir yolu varmıdır.tabi inşallah havadansa

halilimo
29/09/2016, 17:28
Radyatorun saginda plastik vida seklinde bir parca var oradan havasini alabilirsiniz. Dikkatli bakin yalniz vana oldugu anlasilmiyor cok.

HasanKaradag
29/09/2016, 17:47
Arkadaşlar biraz önce açtım motoru baktım motorun alt kısmında bi dirsek var demirle boru arasında o dirsek çıkmış su ordan akıyor geri taktım ama birdaha çıkar herhalde sert bir plastik.ne yapmam gerek.

HasanKaradag
30/09/2016, 09:33
evet bu sabah bahsettiğim dirsek yine çıkmış suyu komple boşaltmış.sanayiye gitmek farz oldu.

Ezeldenberi
30/09/2016, 10:42
Üstad ilk mesajım da su seviyesini kontrol ediniz demiştim. Susuz kaldığı için Inşallah motora bir zarar vermemiş sinizdir?
Ayrıca bahsettiğiniz bakımı yapan ustaya sakın gitmeyiniz. Adam gibi ilgilenecek bir usta arayınız. Istanbul daki arkadaşlar usta konusunda size yardımcı olacaktır. Yeni değiştirdiğiniz motor yağını da tekrar kontrol ettiriniz. Araç hararetten yağı bozmuş olabilir.

halils2
30/09/2016, 19:31
Geçmiş olsun, hattaki sıkıntıyı giderdikten sonra arkadaşın yazdığı gibi hava almanız gerekiyor, ustanızın hatası büyük, farketmeseniz motoru yakarsınız, yağı kontrol edin bir süre yani sürekli takipte kalın, Eksiltme oluyor mu diye aşırı bir azalma yoksa suyu tamamlarsınız

HasanKaradag
06/10/2016, 13:00
arkadaşlar o dirsek ayrı satılmıyomuş küçücük bi parça.komple yeni termostat ve borular değişti.usta bi sıkıntı yok tamam dedi.yalnız şöyle bişey var sanki arabanın seriliği azaldı gibime geliyor bir de çok ilginçtir.sürekli şehir içinde kullanıyorum aracı yakıt ortalaması 4.9 ile 5.1 arasında gidip geliyor 1 aydır.şimdi bu olaydan sonra ortalama 6.1 ile 6.4 arasında gidip geliyor.Birden yakıt tüketimi ortalaması nasıl 1 litre yükselir var mı bilgisi olan.

KG777
06/10/2016, 13:09
Antifirizi fazla koyduysanız yine hararet yapar.

volkan1065
06/10/2016, 13:23
arkadaşlar o dirsek ayrı satılmıyomuş küçücük bi parça.komple yeni termostat ve borular değişti.usta bi sıkıntı yok tamam dedi.yalnız şöyle bişey var sanki arabanın seriliği azaldı gibime geliyor bir de çok ilginçtir.sürekli şehir içinde kullanıyorum aracı yakıt ortalaması 4.9 ile 5.1 arasında gidip geliyor 1 aydır.şimdi bu olaydan sonra ortalama 6.1 ile 6.4 arasında gidip geliyor.Birden yakıt tüketimi ortalaması nasıl 1 litre yükselir var mı bilgisi olan.

Aracınızın su seviyesinisürekli kontrol edin. Hatta su kabının üzerine düz bir yerde işaret koyun. Eğer 1 -2 hafta hafta içinde belli bir şekilde su azalır ise Üst kapak ta kılcal catlama yada contada sorun olabilir. Buna benzer bir durum yaşamıştık. Hararet yapan susuz kullanılan araçlarda genelde olan bişi. Su azalması varsa çekiş düşük ise üst kapak sorunu oalbilir. Ama ilk olarak suyu takip edin.

ORS15
06/10/2016, 14:00
Arkadaşlar baya bilgi vermiş ama bende bir şey eklemek istiyorum, hararet yapan araçlarda bazen, üst kapak contası hemen yanar, bazılarında ise belirli süre kullanıldıktan sonra yanar sebebi artık üst kapak contasının hasar almış olmasıdır. Ara sıra su seviyesini kontrol edin, bunun yanında bazen conta iç kısımdan yanıyor ve motor yağına su karıştırıyor bu en kötülerinden biri çünkü farkına varmazsınız ve motoru bitirirsiniz. arda da motor yağını kontrol edin.

Ezeldenberi
06/10/2016, 15:03
Her ne oldu ise aracınız o hararetten sonra yakıt artışı başlamış. Artık motorun hangi parçası zarar gördü ise onun tespiti yapılmalı. Tekrardan geçmiş olsun. Tahmin enjektörler zarar görmüş olabilir mi?