PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Arka frenden ses gelmesi ve direksiyondaki tuşların çalışmaması

squeezer
20/09/2016, 22:00
iyi forumlar arkadaşlar bugün 2008 model bir g. punto satın aldım

yalnız bazı problemleri var

arka frenlerden ses geliyor, nasıl anlatsam hani otomatik viteslerde frenden ayağını çekerken gelen bir gacırtı vardır ya işte ona benzer bir gacırtı sesi geliyor frene bastığım esnada

ayrıca direksiyondaki tuşlar randımanlı çalışmamakta, direksiyonun sağ tarafındaki ses yükseltme tuşuna bastığımda sesi tamamen kapatıyor yani mute yapıyor
ses açma tuşunun yanındaki mute tuşu ise bazen çalışıyor bazen çalışmıyor
ses kısma tuşuna bastığımda ise yine mute yazıyor ve sesi kapatıyor tamamen

direksiyonun sağ tarafındaki tuşlar da buna benzer sorunlar çıkarıyor

daha önce bunlar ve ya bunlara benzer problem yaşayan arkadaşlar olduysa tecrübelerinden istifade etmeyi rica ediyorum.

saygılar

MKavruk
20/09/2016, 22:15
Merhabalar Enes Bey, yeni aracınızın ilk sorunları da hayırlı olsun:)

Arka frenler kampanadır, tozlanma ya da balataların kalitesizliği olabilir. Kampanalardan anlayan bir frenci bulun derim. Tuzla İçmeler'de kampanalarım dahil tüm araçlarımın fren işlemlerini yaptırdığım, bu işin eğitimini almış ve tüv onaylı fren test cihazına dahi sahip olan bir ustam var (Çalağan Oto - Orhan Usta). Yönlendirdiğimi söyleyerek son derece iyi bir fiyata anahtar teslim sonuç alırsınız. Günde baktığı araçların yarısı başka ustaların berbat ettiği fren sistemleri ve taksiciere çalışıyor. Bu ikisi önemli kriter inanın.

https://forum.grandepuntotr.com/modifiye/50097-punto-icin-ne-yaptin-13.html?highlight=kampana
https://forum.grandepuntotr.com/yedek-parca/58285-arka-kampana.html?highlight=kampana+torna

Tuşların altları kirlendiğinden ötürü bu sorunu gösteriyor. Eliniz yatkınsa aşağıdaki bağlantıya bir bakın derim, ya da sanayide yaptırabilirsiniz.

https://forum.grandepuntotr.com/teknik-yardim/61771-punto-direksiyon-kontrol-tuslarini-yaptim-post998486.html#post998486

Şimdiden geçmiş olsun. sağlıcakla..

volkan1065
20/09/2016, 22:36
Merhaba;

Arka kampanaların sökülüp temizlenmesi gerekiyorsa kampana yüzeyinde çizik ve yol balata yol izi yaptı ise torna yapılması gerekiyor. Arka fren tellerinide WD40 ile temizlenmesi gırc gırc seside önler. Ancak bu işlemi 10000 km bir yaptırın zaten o ses yine belli bir km sonra gelmeye başlayacaktır.

Tuşlara gelince kirlilikten yapıyor. Eğer el becerisi yok ise hiç uğraşmayın . El becerisi var ise tornavida ile tuş takımını kasasını alttan komple yavaş yavaş kastırark acabilrisniz.

squeezer
20/09/2016, 23:08
cevaplarınız için çok teşekkür ederim :)

tuzla içmeler'de tersane bölgesinde çalışıyorum.

el becerim pek yoktur.

acaba fren ve tuşların bana maliyeti ne olur?

cevaplarınız için tekrardan teşekkür ediyorum Murat bey ve Volkan bey

volkan1065
20/09/2016, 23:18
frenler 50 tl yi geçemesi lazım torna dahil. tuşlara bişi diyemem. Bence facebook üzerinden istanbullu puntocularla iletişme geç illaki sana yakın olan analyan vardır.

SinanTR
20/09/2016, 23:29
tuşların serviste sıfırı 300 lira ama verilmez hiç bişey bilmiyosanız boş bi günde işi olmayan bi oto elektrikçiye gidin direksiyon tuşlarını söküp içlerini yağsız kontak spreyi ile temizlesin geri toplarkende dikkatlice toplasın pedini falan düzgün taksın mis gibi sıfır gibi olur ben 1,5 yıl bozuk bozuk gezdim geçen hafta buradaki konuları okuyup bi cesaret söküp dağıttım ve temizliğini yapıp geri topladım çok zor bişey değil ama sabır istiyor konuları incelemenizi tavsiye ederim

Mert34
20/09/2016, 23:53
tuşların serviste sıfırı 300 lira ama verilmez hiç bişey bilmiyosanız boş bi günde işi olmayan bi oto elektrikçiye gidin direksiyon tuşlarını söküp içlerini yağsız kontak spreyi ile temizlesin geri toplarkende dikkatlice toplasın pedini falan düzgün taksın mis gibi sıfır gibi olur ben 1,5 yıl bozuk bozuk gezdim geçen hafta buradaki konuları okuyup bi cesaret söküp dağıttım ve temizliğini yapıp geri topladım çok zor bişey değil ama sabır istiyor konuları incelemenizi tavsiye ederim

Direksiyonu kaplatırken tuşları söküp iyice sildim temizledim yanlış basıyordu hepsi şuan aç kapa dışında teybe dokunmuyorum direksiyon tuşları on numara çalışıyor. Arka frenleride yeni değiştim çatırtılar geliyordu sökünce gördük ki frenden geriye birşey kalmamış balataları değiştim 60lira falandı galiba tam net hatırlamasam da

acemi
21/09/2016, 01:05
ben 30 liraya bostancı sanayide temizlettim tornaya da soktular artık daha çok ses çıkıyor :)

squeezer
21/09/2016, 10:56
ben 30 liraya bostancı sanayide temizlettim tornaya da soktular artık daha çok ses çıkıyor :)

bende öyle bir durumdan çekiniyorum açıkcası bundan dolayı ustalığına ve ticaretine güvendiğim bir usta araştırıyorum Cenk bey

MKavruk
21/09/2016, 21:42
bende öyle bir durumdan çekiniyorum açıkcası bundan dolayı ustalığına ve ticaretine güvendiğim bir usta araştırıyorum Cenk bey

Tuzla İçmeler'de Çalağan Oto Fren bulunmaktadır. Eğitimini almış fren sistemi ustası Orhan Bey'den harika hizmet alırsınız. Benim yönlendirdiğimi de söylerseniz indirim de yapar ki zaten fiyatları uygundur. Başka ustaların berbat ettiği frenleri düzeltir günün yarısında. Arzu ederseniz size eşlik edebilirim.

acemi
21/09/2016, 22:14

aslında bu usta da iyi ben önceki işlerinden biliyorum tuvturk'den geçemeyen gelip sıraya giriyordu.
Ama adamlar paraya doydu şimdi işi çırağa veriyor başında durmuyorlar, ben de pek ilgilenemeyince böyle oldu.

iyi usta bulunca onu yaymamak mı lazım acaba :D