PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 2007 Grande Punto Araç güçte kafa sallaması

memreavci
18/09/2016, 22:01
Merhaba Arkadaşlar, 4-5 aydır çektiğim bir sorunu sizlere sormak istedim.

Araç: 2007 1.3 75 HP
3 Kapı Punto

Aracım 3,4 ve 5. viteste dib gaz verdiğimde aracın aşırı derecede titremesi ve kafa sallaması veya 1 ve 2. viteste düşük devirle düzgün zeminli yolda dip gaz yaptığımdada aynısı yapmakta.

Ön takımdan dediler akslar rot başları rot milleri herşeyi değiştirildi. Motor çok titreme yapıyor denildi motor kulakçıkları değiştirildi. Sonrasında rot balans yapılırken aracın jantları yamuk olduğu tespit edilip tekrardan, jantlar düzeltilip rot balansa sokuldu fakat aracımın belirttiğim sorunu çözemedik. Aklınıza gelen veya bir başkasının başından böyle bir şey geçmiş ise yardımcı olabilir misiniz ?

Acaba aracın baskı balatasında mı bir sıkıntı olabilir ama hangi ustaya gösterdiysem baskı balatasında sorun yok diyor , acaba şanzuman ile alakalı olabilir ? şanzumanda sıkıntı olduğu düşünmüyorum araç canavar gibi 180-190 deviriyor.

Teşekkürler

volkan1065
18/09/2016, 22:03
motor kulakları değişmiş. Subap ayarlarında da sıkıntı yoksa şanzuman takozları ve debriyaj setinde sıkıntı oalbilir. Bitmese bile titreme yapıyorsa valon kontrolü falan gerektirebilir.

memreavci
18/09/2016, 22:07
motor kulakları değişmiş. Subap ayarlarında da sıkıntı yoksa şanzuman takozları ve debriyaj setinde sıkıntı oalbilir. Bitmese bile titreme yapıyorsa valon kontrolü falan gerektirebilir.

Volkan Hocam, dediklerinizi ustama soracağım ve kontrol etmesini rica edeceğim.Umarım sorunumu halledebiliriz. Bu tarz olaylardan dolayı aracımdan malesef soğumuş bulunmaktayım.

Cevabınız için çok teşekkürler

Ezeldenberi
18/09/2016, 22:33
Emre bey , öncelikle foruma hoşgeldiniz inşallah aracınızın sorunu en kisa surede çözülür. Bir ara aynı sorun için , bir öneri söylenmişti, fren disklerinde aşırı sicakken şu tutulmasından kaynaklı oluşabilecek disk eğriliği. İsterseniz bir kontrol ettiriniz.

turboferhat
19/09/2016, 04:32
Akslari kontrol ettirin

memreavci
19/09/2016, 21:33
Emre bey , öncelikle foruma hoşgeldiniz inşallah aracınızın sorunu en kisa surede çözülür. Bir ara aynı sorun için , bir öneri söylenmişti, fren disklerinde aşırı sicakken şu tutulmasından kaynaklı oluşabilecek disk eğriliği. İsterseniz bir kontrol ettiriniz.

Hoşbulduk umarım sorun bir şekilde çözülür en kısa zamanda dediğim gibi ustama danışacağım,dediğiniz gibi fren disklerine baktıracağım zaten frenlerden ses gelmekte kontrol edilmesinde fayda var tekrardan teşekkürler

Akslari kontrol ettirin
Ferhat Hocam, dediğim gibi rot ayarlarını yapan arkadaşlar aksta sıkıntı olabilceğini düşünmüştü fakat rot ayarını yapan arkadaşa söyledim akslar yeni değişti.
Teşekkürler

Ezeldenberi
19/09/2016, 21:55
Aracınızın sorunu çözüme kavuştuğunda bizleri tekrardan bilgilendirirseniz form adına güzel bir paylaşım olacak. İnşallah sorun en kısa zamanda çözülür.

snan1919
19/09/2016, 21:56
Belli devirlerde mi yapıyor yoksa surekli mi?
Rölantide titreme varmı? Varsa enjektör olabilir

skirsan
19/09/2016, 22:59
İyi akşamlar. Aynı durum 2 yıl önce başıma geldi. Probleminizin kaynağı %95 enjektörlerinizden kaynaklanıyor. Yürüyen aksamla boşuna uğraşıp masraf yapmayın. Enjektörlerinizin bir veya bir kaçı tıkalı. Mantıken düşününce yürüyen aksam veya alt takımda olsa araç hareket halindeyken sürekli yapması lazım. Yani düşük devir yüksek viteste değil. Araç hareket ettiğinde sürekli yapması lazım. Enjektörler yeterli püskürtme yapamadığından diğer bir tabirle işeme yaptığından motorun devirlenmesi sırasında silkeleme yapıyor, ama devrini aldığında yüksek devirlerde bu silkeleme problemini yapmaz. Bu problemle ilgili daha önce konu açmıştım. İyi akşamlar geçmiş olsun.

memreavci
22/09/2016, 23:15
İyi akşamlar. Aynı durum 2 yıl önce başıma geldi. Probleminizin kaynağı %95 enjektörlerinizden kaynaklanıyor. Yürüyen aksamla boşuna uğraşıp masraf yapmayın. Enjektörlerinizin bir veya bir kaçı tıkalı. Mantıken düşününce yürüyen aksam veya alt takımda olsa araç hareket halindeyken sürekli yapması lazım. Yani düşük devir yüksek viteste değil. Araç hareket ettiğinde sürekli yapması lazım. Enjektörler yeterli püskürtme yapamadığından diğer bir tabirle işeme yaptığından motorun devirlenmesi sırasında silkeleme yapıyor, ama devrini aldığında yüksek devirlerde bu silkeleme problemini yapmaz. Bu problemle ilgili daha önce konu açmıştım. İyi akşamlar geçmiş olsun.

Arkadaşlar çalıştığımdan dolayı araca baktıramadım ve skirsan arkadaşımızın dediğini ustamıza söyledim ve enjektörlerden kaynaklanan bir sorun olduğunu ve sorunu düzelteceğini söyledi ve dün akşam aracımı ustadan alarak, test sürüşüne çıktım ve araç sanki ilk günkü gibi ne titreme nede konuda bahsettiğim silkeleme yapıyor. skirsan hocam çok teşekkürler. Aynı sorunu yaşayan arkadaşlar skirsanın anlattığı parçalara baktırabilir.Benim gibi boşuna ön takım parçalarını değiştirerek boşuna masraf yapmayın.

Tekrardan çok teşekkürler
İyi Geceler

puntobilo
17/10/2016, 10:48
neler yapmış usta bendede aynı sorun var bilgi verirseniz sevbinirim