PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 5. vites problemi

alperen
22/12/2007, 03:05
merhaba,

önceden nadir de olsa vitesi 5. vitese geçirirken geçmeme/zor geçme problemi oluyordu ama pek önemsememiştim bu durumu.
ancak son zamanlarda, her 5. vitese atma sırasında olmasada rahatsız edecek derecede vites takılıyor ve tekrar debriyaja basıp 5. vitese gecmek zorunda kalıyorum.
4 den 5 e ilk atışımda bu sorun oluyor.Kontrol amaçlı ard arda 2. 3. 4. denemelerimde hiç bir sorun olmuyor. Bu problemle karşılaşan varmı acaba? yada neden olabilir.

*Birde pazartesi günü gece istanbuldan gelirken, kar yağışı ve buzlanma vardı bi süre 2. vitesde yavaş yavaş gitmek zorunda kaldım. Sonra ne 3 e ne 4 e atabildim, birsüre vites geçmedi. Hava -8 dereceydi.Dedim kalıcam heralde yolda.Allahtan sonradan düzeldi.Havanın -8 derece olmasından mı kaynaklandı bilmiyorum? Boluya kadar gelmiştim zaten motor sıcaktı yani. O günden beri acaba şanzumanda bir problem mi var diye düşünmeye başladım...

teşekkürler

grande26
22/12/2007, 08:10
Araçlarımızda bu tip sorunlar çıkması çok üzücü..

Ah-MeT
22/12/2007, 10:16
servise bi gotursen arabani benim bildigim şanzuman ısınınca bole problemler cıkıyor diye duymustum ama gp de deil.

Muhendis06
22/12/2007, 12:20
Kar yagarkenki problem için: aracin alti aciksa (karter koruma parcasi yoksa , plastik olan) yoldan vites kutusu secici mekanizmasina sicrayan kar ve sular donmustur ve mekanizmayi kilitlemistir. Bu mekanizma motor kapagini actiginizda, aracin sol tekerlegine yakin ve surucu hizasindadir. Yesil renkli halatlarini ve bunlarin ucundaki kuresel mafsallari dikkat ederseniz gorebilirsiniz. Eger bu esnada mekanizma donmus iken vites kolunu zorladiysaniz, halatlarin ayari bozulmus olabilir. Halat boylari tekrar ayarlanarak sorununuz cozulur. (Normalde vites secici mekanizmanin buzlanma vb gibi sebeplerle donmasi kabul edilecek is degildir tabi, motor bolgesi sicakliginda olusan hava akiminin, sanzimani da yalayip gecerek donma sicakligi uzerinde tutmasi en ideal beklenti olur) .

phyevren
31/05/2009, 22:24
şanzuman yağ seviyesini kontrol ettir mutlaka

Ah-MeT
31/05/2009, 23:03
şanzuman yağ seviyesini kontrol ettir mutlaka
bir hortlatma vakası ile yine karşınızdayız:)